Zomeruniversiteit werd een su«es Euro Happening 6 - 03 oktober 1997 - "Voor Allen" Nieuwpoort was in het week end van 19, 20 en 21 septem ber laatstleden in de ban van de Jongsocialisten. Daar vond namelijk de Zomeruniversiteit plaats die door de SP in sa menwerking met het Herman Vos-instituut werd georgani seerd. Jongsocialisten uit heel Vlaanderen namen hieraan deel. In totaal werden door de verschillende Vlaamse federa ties een 150-tal Jongsocialis ten afgevaardigd naar Nieuw poort. Het was de bedoeling om in werkgroepen over een aantal heel concrete zaken van gedachten te wisselen en hier omtrent stellingen in te ne men. Zij werden hierin bijge staan door zowel Vlaamse, fe derale als Europese parlemen tariërs die bij elk thema een korte toelichting gaven. Con creet waren volgende thema's aan de orde: 1. Het politiek bedrijf. 2. Socialistische waarden. 3. Rood-groen SP. 4. Arbeid- niet-arbeid. 5. Socialistische partij. Volgende stellingen werden in de plenaire vergadering bij meerderheid van stemmen aangenomen. A. Stellingen in verband met het politiek bedrijf 1. Er moet een betere admini stratie komen naar vorm, in houd en mentaliteit; daarom wordt gepleit voor een admi nistratief loket dat het politiek dienstbetoon overbodig moet maken. 2. Om het vertrouwen van de mensen in de politiek te ver- Weldra heeft u geen frank meer in uw geldbeugel, maar wel euro's. De invoering van de euro en de manier waarop de overgang zal verlopen, beheerst van daag het publieke debat. De meeste mensen stellen zich ongetwijfeld heel wat vragen waar u als verantwoordelijke van een socio-culturele orga nisatie, een vereniging, een klas... ook niet altijd op kan antwoorden. Vertrouwd worden met de eu ro, betekent geïnformeerd zijn en de informatie kunnen door geven aan anderen. Daarom organiseert de Coö- hogen, moet de geloofwaar digheid van de politiek verbe terd worden door een eerlijke communicatie. 3. Scholen dienen naar het parlement te gaan en parle mentairen terug naar school. Dit dient te gebeuren in een breed project met gebruik van infopakketten, zelfs een edu catieve dienst. De partij moet door zijn mandatarissen de aanzet geven. B. Stellingen in verband met socialistische waarden 1"Socialisme" stelt steeds de mens centraal en heeft het welzijn van de mensen tot doel. 2. Solidariteit, vrijheid, gelijk waardigheid en duurzaamheid zijn de basisprincipes. Etnisch socialisme is een sociale en ecologische democratie. De specifieke invulling van deze begrippen typeren socialistis- ten en onderscheidt hen van anderen. 3. "Socialisme" als "universe le waarde" is een leidraad voor elk handelen en moet supranationaal worden geor ganiseerd. 4. Stemplicht voor migranten. 5. De huidige werking van het OCMW moet grondig worden herzien met eerbiediging van gelijkheidsbeginselen en ter beschikkingstelling van mid delen om in te grijpen in de oorzaken van armoede. C. Stellingen in verband met een peratieve Verbruikersbewe ging een 'Euro-happening' op 24 oktober '97 in de vorm van een vormingsessie be staande uit een praktisch en informatief gedeelte gericht naar socio-culturele organi saties, verenigingen, leer krachten en individuen. De activiteiten vinden plaats in het vakantiecentrum 'De Sinjoorkens' te Oostduin- kerke. In de voormiddag komen de volgende sprekers aan bod: Lut Verschingel (OIVO), Pe ter Haegeman (FEDIS), Alf red Conruyt (Europese Commissie), Anne Van Lancker (europarlements- rood-groene SP 1Productnormen moeten in gevoerd worden om het milieu te vrijwaren. 2. Milieuvriendelijke investe ringen dienen te worden aan gemoedigd door middel van milieupremies. 3. Er moet massaal geïnves teerd worden in de uitbouw van een efficiënt openbaar vervoer. Het vrachtvervoer over de weg en het inzetten van bedrijfswagens moet wor den ontmoetigd. Het openbaar vervoer en andere milieu vriendelijke alternatieven worden aangemoedigd. 4. Een creatief beleid inzake de verbetering van het leefmi lieu creëert duurzame werkge legenheid. Onderzoek en im plementatie van milieuvrien delijke technieken en indus trieën dient door de overheid te worden gestimuleerd, inno vatie leidt immers tot jobcre atie. Leefmilieu is de sector waar een gigantisch potentieel aan tewerkstelling voor het grijpen ligt (ook voor laagge schoolden). D. Stellingen in verband met arbeid- niet-arbeid 1Een red label voor bedrij ven zal worden ingevoerd op basis van gestelde minimum sociale voorwaarden: geen kinderarbeid, geen dwangar beid, vakbondsvrijheid, col lectief overleg, gelijke behan deling van vrouwen en man nen. 2. Iedere burger beschikt uni verseel over het recht om zijn/haar loopbaan gedurende lid) en Chris Van den Hole (Test-Aankoop). Zij zullen kort hun standpunt weergeven over de invoering van de euro waarop een debat zal volgen, gemodereerd door onze voor zitster Magda De Meyer met als centrale vraag: 'Heeft de consument baat bij de invoe ring van de euro?'. In de namiddag worden vier werkgroepen gepland, waaruit elke deelnemer er twee kan kiezen. In de eerste werkgroep wordt een voorstelling gegeven van het pedagogisch dossier 'Go voor de euro'. Hoe kan men op een pedagogisch verant- vijf jaar geheel of gedeeltelijk te onderbreken. 3. Gedaan met wachttijden en -uitkeringen: elke schoolver later moet de garantie krijgen om een eerste werkervaring op te doen. 4. Loonkostverlaging die re kening houdt met de hoogte van de inkomens en gedragen wordt door een degelijk finan cieringsplan. 5. Een principieel recht op scholing dat aansluit op de no den van de arbeidsmarkt. E. Stellingen in verband met de Socialistische Partij 1. De SP blijft een ledenpartij. Leden hebben het recht om geïnformeerd te worden over alle geledingen van de partij (vooral een belangrijke taak van de mandatarissen). 2. Het politiek personeel be paalt het imago van de partij. Daarom moet gezorgd worden voor een evenwichtige afspie geling van de maatschappij in de partij. Het voorstel is om de eerste twee opvolgersplaatsen de volgende verkiezingen voor te behouden aan nieuwe kandidaten. 3. Alle mandatarissen moeten constant worden geëvalueerd op hun prestaties. 4. Er moet een contract zijn tussen de partij en de manda taris waarbij punt drie wordt uitgewerkt. 5. Elke straat in Vlaanderen moet jaarlijks door een SP- ploeg bezocht worden (man datarissen, bestuursleden,...). 6. Meer basisrechten voor le den moeten worden gegaran- woorde manier jongeren in formatie over de euro bijbren gen? Bij dit dossier hoort ook een video, die aanzet kan ge ven tot discussie en overleg. Of misschien wilt u meer in formatie over de veranderin gen die de euro zal teweeg brengen bij de banken? Nadi- ne Noliet, portefeuille-beheer der en tewerkgesteld bij de Bank Nagelmackers, zal be slist uw vragen kunnen beant woorden. In een andere werkgroep trachten we aan te geven op welke manieren mensen zich kunnen voorbereiden op de muntverandering. De omzet- deerd, o.m. via open bestuurs- en fractievergaderingen. Naast het vergaderen in werk groepen stonden nog andere activiteiten geprogrammeerd. Op vrijdagavond konden de aanwezigen allerlei vragen stellen aan drie jonge Vlaamse Volksvertegenwoordigers. Na dien werd de dag afgesloten met een natje en een droogje. Op zaterdagavond mochten we de Oost-Vlaamse gouver neur Prof. dr. Herman Baltha zar verwelkomen. Hij bracht een boeiende en leerrijke uit eenzetting over de evolutie van de Socialistische Partij in België. Nadien was er een zeer gezellige fuif die tot in de late uurtjes uitliep. Op zondagnamiddag werden we tenslotte uitgeleid door on ze nationale partijvoorzitter himself (want zijn directe na komeling liep daar al rond van de vrijdagavond. Was het con trole op de goede zeden of wat was het?) Louis Tobback kwam ons schetsen waar het in de toekomst om te doen zal zijn en welke rol onze partij daarin kan spelen. Hij sprak ons tevens moed in om samen te strijden voor een succesvol le verkiezing tijdens de ko mende jaren. Er rest de deelnemers uit onze federatie enkel nog een woord van dank uit te spreken naar de organisatoren van dit initia tief dat voor herhaling vatbaar is. Onze dank gaat ook, en niet in het minst, uit naar onze fe deratie die het financiële as pect voor haar afgevaardigden regelde. Salut Nieuwpoort en mis schien tot volgend jaar. ting van frank naar euro, de dubbele prijsaanduiding. In welke mate kan de consument beschermd worden? Tot slot zal de jongerenbewe ging van de Socialistische Mutualiteiten een voorstelling geven van hun euroflop, een elektronisch boek met prakti sche informatie over Europa en de Europese Unie dat zo wel thuis, op school als in jeugdbewegingen -kan ge bruikt worden. Voor meer informatie en in schrijvingen en kostprijs kan u zich wenden tot Nancy Toussaint, tel. 02/500.52.72.

Voor Allen | 1997 | | pagina 6