UIT DE PROVINCIERAAD Vlaams Blok-provincieraadslid brengt eigen fractie in verlegenheid Provinciale premie voor het uitvoeren van werken aan woningen tot het voorkomen van koolmonoxydevergiftiging "Voor Allen" - 03 oktober 1997 7 Tijdens de provincieraadszit ting van 11 juni laatstleden kwam het tot een ernstig inci dent tussen de Vlaams Blok- provincieraadslid en provin cieraadsvoorzitter Piet Van Eeckhaut die namens de SP het voorzitterschap van deze eerbiedwaardige raad waar neemt. Het is vermeldens waard dat dit een uniek gege ven is sinds het ontstaan van de provinciebesturen. Nooit eerder werd het voorzitter schap in Oost-Vlaanderen uit geoefend door een socialist. Van Eeckhaut staat bekend als een zeer goed voorzitter door zijn correcte houding tegen over alle partijen, zijn stijl en de manier waarop hij kleur geeft aan de provincieraad. Tijdens de voornoemde raads zitting maakte een Vlaams Blok-raadslid uit ons arron dissement het echter al te bont, waardoor de anders zo rustige voorzitter even zijn be heersing dreigde te verliezen. De aanleiding tot het incident was de brandstichting in het Vlaams Huis De Roeland in Gent. Dit café is tevens het provinciaal secretariaat van het Vlaams Blok. Normaal doet het Blok-lid waarvan sprake tijdens de pro vincieraad zijn dutje. Dit is geenszins te wijten aan een gebrek aan dynamisme in de provincieraad maar om een of andere reden (Aalstenaars we ten allicht beter) valt het be trokken lid, dat tevens ouder domsdeken is van de provin cieraad, steeds in een diepe slaap. Maar op 11 juni vroeg het Blok-lid bij ordermotie het woord. Hij wou naar aanlei ding van de brandstichting (brandstichting was op dit mo ment nog niet bewezen) een motie ter stemming brengen waarin de provincieraad de, wat hij noemde, misdadige brandstichting en politieke terreurdaad veroordeelde. De motie bevatte voorts een op roep tot de bevoegde gerechte lijke instanties om de schuldi gen op te sporen en te bestraf fen. De meerderheidsfracties hadden begrip voor het feit dat de daders moesten gezocht worden, mocht het gerechte lijk onderzoek uitwijzen dat het hier inderdaad om een brandstichting ging. Maar op dit moment achtte de provin cieraad het geenszins oppor tuun om een motie te stemmen waarvan de inhoud niet was bewezen. Daarom stelde de raad voor om het gerechtelijk onderzoek af te wachten. Bij het anders zo soezend en snur kend Blok raadslid ontlokte dit de reactie "We weten daar mee waar de schuldigen zit ten" waarbij hij naar het link se kamp in de raad verwees. Voorzitter Piet Van Eeckhaut reageerde woedend en wees de Blokker op het feit dat hij hem voor dergelijke woorden uit de raadszaal kon laten ver wijderen. 'ik doe het niet om dat u de ouderdomsdeken bent" zei kameraad Van Eeck haut. Hij raadde het Blok-lid aan om in de toekomst derge lijke taal achterwege te laten. Nochtans was de Blokker niet aan zijn proefstuk toe. Bij zijn zeldzame wakkere en heldere momenten schuwt hij er niet voor terug om racistische en extreem-rechtse stellingen in het halfrond te gooien. Maar waarschijnlijk zal hij nu wel wat beter gaan oppassen. Zijn eigen fractievoorzitter kon omdat hij de afgang van zijn fractielid zag gebeuren - uit eindelijk de gemoederen bed aren. Daarmee was het incident ge sloten. Het Vlaams Blok had voor de provincieraad van 17 septem ber laatstleden opnieuw een motie ingediend die in grote lijnen neerkwam op deze van juni. Het toeval wil echter dat de dag voor de raad de brand stichter had bekend. En wat bleek? De brandstichter was niemand minder dan de eige naar van Het Vlaams Huis De Roeland zelf. Dit is tevens een notoir lid van het Vlaams Blok. Dit lijkt dus heel sterk op de praktijken waardoor Hitier de macht greep in Duitsland. Ook daar werd het Duits parlementsgebouw in brand gestoken en werd de schuld op de tegenstrevers ge stoken. Achteraf bleken de brandstichters ook getrouwen van Hitier te zijn geweest. Dit is dus een zoveelste bewijs van hoe het Blok probeert om anderen in verdenking te stel len, terwijl zijzelf de oorzaak zijn van alle ellende. Want in derdaad, zes mensen geraak ten bij de brand ernstig ge wond. Maar we weten allen dat het Blok geen schaamte kent en dat zij voor niets te rugdeinzen. Het gevolg voor de Vlaams- B lok-fractie uit de provincie raad was voorspelbaar. Met rode wangen trokken zij tij dens de vergadering hun mo tie in en de ouderdomsdeken kroop in zijn kraag en sliep verder. Hij werd niet meer wakker en de provincieraad ging aan hem voorbij. Dit bewijst nogmaals kamera den dat wij niet mogen berus ten, maar dat wij integendeel op onze hoede moeten zijn voor extreem rechts, dat het zich veroorlooft om ons socia listen via alle mogelijke ma nieren te bekampen. Dat zij zich hierbij in hun eigen hemd zetten raakt hen niet. Stil be reiden zij hun volgende aanval voor. Wees dus wakker beste vrienden want samen zijn we sterk in de strijd tegen deze haatdragers van de heden daagse maatschappij. Jo De Loor Traditioneel deze tijd van het jaar, met de winter voor de deur, worden nog steeds ge zinnen, vooral dan bejaarden die hun woning nog met een kolenkachel verwarmen, ge troffen door koolmonoxyde vergiftiging. De provincie Oost-Vlaande ren voorziet daarom een sub sidie voor wie voorzorgsmaat regelen wil treffen. De woning dient hiervoor wel aangepast te worden door het laten uitvoeren van de volgen de aanpassingswerken: het bouwen, verbouwen, herstellen of aanpassen van een rookkanaal het plaatsen van een muur- doorvoer voor een verwar mingstoestel het plaatsen van een muur- doorvoer voor een waterver warmingstoestel het plaatsen van een elek trisch waterverwarmingstoe stel. De werken moeten worden uitgevoerd door een erkende aannemer of installateur en mogen beginnen nadat een schriftelijke aanvraag inge diend is en nadat een erkende installateur of een gemeente lijk ambtenaar die daartoe een opleiding heeft genoten een controle heeft ingesteld. Zodra ze beëindigd zijn mo gen de facturen en het contro le-attest opgestuurd worden. De werken moeten beëindigd zijn binnen twee jaar na het indienen van de aanvraag. De aanvrager dient wel te vol doen aan bepaalde voorwaar den nl.: de kostprijs van de uitge voerde werken moet mini mum 10.000 F bedragen; de aanvrager moet een na tuurlijk persoon zijn; het jaarlijks belastbaar inko men mag niet hoger zijn dan 780.000 F, te verhogen met 40.000 F voor iedere persoon ten laste; als inkomen wordt het netto belastbaar inkomen van het voorlaatste jaar vóór de aan vraag in aanmerking genomen (vb. aanvraag in 1996: belast baar inkomen 1994). enkel facturen die niet meer dan drie maanden vóór het in dienen van de aanvraag wer den opgemaakt, komen in aanmerking. Voor het bouwen, verbouwen, herstellen of aanpassen van een rookkanaal is de basispre mie 50% van de aanvaardbare kostprijs. De basispremie wordt voor de aanvrager die de woning in kwestie betrekt, verhoogd met: - 1.500 F voor de eerste per soon ten laste - 3.000 F voor de tweede per soon ten laste - 6.000 F voor elk van de vol gende personen ten laste De totale premie kan niet ho ger zijn dan de aanvaardbare kostprijs en kan maximum 50.000 F bedragen. Voor het plaatsen van een muurdoorvoer voor een water verwarmingstoestel en een elektrisch waterverwarmings toestel wordt een forfaitaire premie van 8.000 F toegekend voor de werken in een globale factuur die minimum 10.000 F bedraagt. Deze provinciale premie dient schriftelijk aangevraagd aan de Gouverneur van de Provin cie Oost-Vlaanderen, Gouver nementstraat 1 te 9000 Gent. Voor meer inlichtingen kan men eveneens terecht bij on dergetekende (tel. 053/76.40.00).Eddv Dierickx

Voor Allen | 1997 | | pagina 7