CULTUUR ACTIVITEITENKALENDER Albert TUZOLANA stelt tentoon bij CSC Oudenberg Geraardsbergen CSC De Faluintjes in Spanje (deel 1) "Voor Allen" - 03 oktober 1997 - 9 door C.S.C.-VORMINGSWERK GEWEST AALST - OUDENAARDE - RONSE CSC Oudenberg Geraardsbergen Vrijdag 3 oktober 1997 van 18 tot 22 uur Zaterdag 4 oktober 1997 van 14 tot 22 uur Zondag 5 oktober 1997 van 10 tot 18 uur Zaal "Manneken-Pis", Gaverstraat 37, Geraardsbergen Kunsttentoonstelling Albert Tuzolnnn Deze Congolese Kunstschilder hanteert een speciale techniek met gekleurd zeezand op doek. Zondag 5 oktober 1997 om 10.30 uur geeft de kunstschilder een demonstratie van zijn bijzondere kunst-techniek. Toegang is gratis. CSC Outer Zaterdag 4 oktober 1997 Educatieve groepsuitstap: bezoek tentoonstelling 'Entile Claus' (unieke impressionistische meesterwerken in het Mu seum voor Moderne Kunst te Oostende) Vervoer met eigen wagen (carpooling mogelijk); samen komst aan lokaal 't Pleintje om 8 uur. Info en inschrijvingen bij Erwin Van Opdenbosch (054/32.48.03). CSC Ninove (in kader Werkgroep 'Noord-Zuid-Feest) Donderdag 9 oktober 1997 om 20 uur P.O.B. (polyvalente zaal), E. De Deynstraat te Ninove Mede-organisatie/groepsdeelname: Thema-avond 'Anti-rarisme' - Inleiding door Wouter De Sutter (stafmedewerker Centrum voor Gelijkheid van Kansen en Racisme bestrijding) - Filmvoorstelling 'Bloemenknoppen in het hart be schut' (uit de cyclus 'Weten Waarom' van Lydia Chag- oll en Frans Buyens). Een must voor elke democraat en antiracist. CSC Oudenberg Geraardsbergen i.s.m. SP-0verboelare Donderdag 9 oktober 1997 om 13.30 uur Zaal Van Malder, Grote weg 204 - Geraardsbergen Politiek café - SP in het gemeentebeleid door Freddy DE CHOU, Burgemeester - Muzikale omlijsting door 'Turelure' Inschrijven bij Francine Van Der Maelen, tel. 054/41.48.77 of Ilse De Henau, tel. 054/41.06.77. CSC Outer Vrijdag 17 oktober 1997 om 20 uur Zaal 'De Roos' (Volkshuis), Geraardsbergsestraat te Ninove Ploegdeelname aan de eerste JS-kwis Trouwe supporters en k wis vrienden op post! Tijdens het weekend van 3-4- 5 oktober 1997 organiseert CSC-Oudenberg Geraardsber gen in de rand van het Eetfes tijn van de SP-Mandatarissen een kunsttentoonstelling met 'Sabléist' Albert Tuzolana uit Congo, in de feestzaal 'Man neken Pis', Gaverstraat 37 te Geraardsbergen. Van jongsaf aan had hij inte resse voor de beeldende kunst en schreef zich dan ook in bij de Academie van Kinshasa voor het volgen van hogere studies, richting schilder kunst. De plastische kunste naar wikt, maar het lot be schikt. Tengevolge van een gebrek aan materieel, zoeken in 1974 een handvol jonge studenten naar nieuwe wegen. Zo wordt het 'Sabléisme' of 'Sablisme' geboren, waarvan de schilder Mukalenge de pro motor werd. Deze techniek, op basis van gekleurd zand, is bij ons geen onbekende. Er bestaat reeds een jarenlange traditie, vooral in de Kempen en Brabant (Zandtapijt te Hekelgem) in het vervaardigen van zandta- pijten. Het zijn slechts ééndaagse werken die gemaakt worden ter gelegenheid van festivitei ten of prozaïsche gebeurtenis sen tijdens het toeristisch sei zoen. Spijtig voor de meeste van deze werken die een lan gere levensduur meer dan waard zijn. Bij Albert Tuzola na is het zand verwerkt in een muurschildering, die het no dig maakt om een bepaalde hechtingstechniek te gebrui ken om de tand des tijds te weerstaan. Om dit te bekomen wordt een soepele Italiaanse lijm gebruikt, die weerstand biedt en voldoende doorzich tig is om de tekening te laten doorschijnen. Dat produkt was wel verkrijgbaar in Zaïre maar niet in België, waardoor de kunstenaar diende uit te kijken naar een vervangpro- dukt dat dezelfde kwaliteiten bezat. Het ontbreken van een belangrijk element heeft be slist zijn loopbaan getekend. Het op doek getekend onder werp met houtskool en inge smeerd met de speciale 'lijm', wordt door de kunstenaar bes trooid met een basislaag be staande uit één of meerdere kleuren. Het gebruik van een zeer fijne zeef, laat hem toe om de val van het zand zoda nig te regelen dat, naar gelang de strooihoogte, een verschil lend contact met het opper vlak bekomen wordt. Zodoen de komen er sombere of hel dere vlakken te voorschijn die soms een gedoezelde tekening weergeven. Er bestaat natuurlijk gekleurd zand, gaande van goudgeel tot donkerrood, van wit tot grijs groen en zelfs zwart zand ko mende uit Congo of de Cana- rische Eilanden. De andere kleuren dienen aangemaakt, het wit zand, zo zuiver moge lijk, wordt gekleurd met olie verf van de beste kwaliteit, volgens een procedure eigen aan de schilder. Een zekere technische vaar digheid bij de voorbereiding gaat dus de verwezenlijking van de schilderij vooraf. Des ondanks mag men het creatie ve aspect van dit werk niet uit het oog verliezen. Straatbeelden, manifestaties, dansers en markttaferelen zijn onderwerpen voor grote crea ties op doek. Het zijn dynami sche werken die gemaakt zijn om grote ruimten, zoals een ingangshall of vergaderzalen van een grote onderneming, of drukbezochte openbare plaat sen te sieren. De kleinere kunstwerken, meer intiem, zijn meestal ge wijd aan één personage met duidelijke trekken of alleen maar weergegeven door een wervelwind van lijnen en een glinstering van kleuren, die variëren van het helder zon licht tot de zachte maneschijn. Sommige vormen doen den ken aan de werken van Floris Jespers, geïnspireerd door zijn vele reizen naar (Zaïre) Con go. De Antwerpenaar Jesper, aan vankelijk een onbekende voor Albert Tuzolana, had gekozen voor stylisme en dynamisme om de Afrikaanse vrouw te bezingen. Instinctmatig volgt de Congo lese kunstenaar, Albert Tuzol ana, dezelfde lijn, want hij draagt het ritme in zich dat de Europese kunstenaar zo dik wijls heeft weten te bekoren. De hartslag van het diepe Afrika. De tentoonstelling is gratis te bezoeken op vrijdag 3 oktober 1997 van 18 tot 22 uur, op za terdag 4 oktober 1997 van 14 tot 22 uur en op zondag 5 ok tober 1997 van 10 tot 18 uur. Op zondag 5 oktober 1997 om 10.30 uur demonstreert de kunstenaar zijn bijzondere techniek met de creatie van een nieuw kunstwerk. J.L. Bij het ter perse gaan van on derhavig relaas zit het verlof van onze Faluintjes er ver op. Vorige week vrijdag 26 sep tember vertrok onze bus Pajot- tours om 19.00 u. richting Playa de Aro. Het was zaterdag rond de mid dag dat wij na een rustige reis ons hotel Rosa-Park in Playa de Aro bereikten. Zoals naar gewoonte stond een zee van uitstappen voor de boeg: Tordera, Castell d'Aro, Caldas de Malavella, San Fe- liu de Guixols, Sa Tuna, Ba- gur, Sa Riera, Pais, Peratalla- da, Playa met Cavall Bernat, En Rovira, Sa Cova, Lloret de Mar, Castelfullit de la Roca, Olot, Santa Pau, Rosas, Llan- sa, Puerto de la Selva, Cada- ques, La Escala. Onze companen genoten zo wel van de uitstappen als van de weldoende zon tijdens de rustpauzen aan het strand. Het relaas over deze verschillende uitstappen en de daaraan ver bonden esbattementen kun je vanaf onze volgende editie, volgen in onze Voor Allen. Weeral een topper voor onze Faluintjes die te snel voorbij ging doch ik kan nu reeds ver klappen dat, ingevolge on voorziene omstandigheden, de Faluintjes met Pasen 1998 te rug naar het zonnige zuiden afreizen van vrijdag 3 april tot zondag 12 april 1998. Ge gadigden kunnen alvast deze data noteren - evenals te note ren: zondag 19 oktober 1997 van 11.30 tot 16.30 u.: Fiesta Espanola in ons lokaal Klein Dorp, Kapelleommegang 10 te Herdersem.

Voor Allen | 1997 | | pagina 9