Leningen Vlaams Woningfonds open voor gezinnen met één kind SP-mobiliteitsplan: "Meer rechtvaardigemobiliteit" Vrijstelling van belasting op het waterverbruik "Voor Allen" - 31 oktober 1997 - J Op vraag van Leo Peeters heeft de Vlaamse regering be slist om het verkrijgen van goedkope leningen bij het Vlaams Woningfonds voor de aankoop van een huis, in de toekomst ook mogelijk te ma ken voor gezinnen met slechts één kind. Tenminste wanneer dit huis gelegen is in Antwer pen, Gent of Mechelen. Steun aan jonge gezinnen Hij nam deze maatregel om gezinnen te kunnen steunen op het ogenblik dat zij beslis sen een huis te kopen. Wan neer men wacht tot er twee of Op 13 oktober 1997 stelden Steve Stevaert, Rony Cuyt en de voorzitter van De Lijn Jos Geuens, het politiek mobili teitsproject van de SP voor. De SP-ers stellen vast dat er een aantal evoluties zijn die een "ongelijkheid" in de mo biliteit veroorzaken. Er is een toename van het aantal eenzij dig autogerichte functies, de spreiding van het openbaar vervoer is onvoldoende, en voor veel mensen blijft auto bezit een zware financiële dobber. Door deze evoluties groeit de kloof tussen zij met teveel en zij met te weinig mo- Met de heffing op het water verbruik willen de hogere in stanties de zuivering van het afvalwater door de gewone burger laten betalen. Een be paalde groep van mensen moet (duidelijk!) om sociale redenen deze bijkomende last niet meer dragen sedert dit jaar. Welke zijn deze groep mensen? Er zijn drie voorwaarden ge steld: aMensen die een bestaansmi nimum krijgen van het OCMW. b. Bejaarden met een gewaar- drie kinderen zijn, is die be slissing volgens hem vaak al lang genomen. "De keuze om in de -stad te gaan wonen, die maakt men eigenlijk vrij snel en men moet die dus ook heel jong in zijn leven kunnen ma ken, op het moment dat je geen kinderen hebt of op het moment dat je 1 kind hebt. Want als je eenmaal een groot gezin hebt, dan ga je zeker niet meer de omgekeerde be weging maken", aldus Pee ters. Het Vlaams Woningfonds wordt beheerd door de Vlaam se regering en de Bond van Grote en Jonge Gezinnen biliteit. De SP wil dan ook streven naar een rechtvaardige verdeling van de mobiliteit, waarbij de meest mobielen er toe worden aangezet een deel van hun automobiliteit in te leveren, terwijl er meer en be tere verplaatsingsmogelijkhe den moeten komen voor de mensen onderaan de mobili teitsladder. Vijf wegen naar een (meer) rechtvaardige mobiliteit In hun plan stellen de SP-ers "vijf wegen naar een (meer) borgd inkomen, m.a.w. men sen met een zeer klein pen sioen, die daarop nog een op leg krijgen. c. Gehandicapten die een in komensvervangende vergoe ding trekken van de Zwarte Lievevrouwstraat te Brussel. Dus NIET van de mutualiteit (code vignet 121). Het gefactureerde waterver bruik moet op de naam van de aanvrager staan. Het volstaat dus niet dat de persoon met wie men samenwoont de aan vraag doet. De oplossing om dit te omzeilen is dat men het abonnement van het water overzet op de persoon die vol- (BGJG). De BGJG richtte zich traditioneel vooral op de grote gezinnen. Vroeger ston den de goedkope leningen bij voorbeeld pas open voor ge zinnen vanaf vier kinderen, nu is dat vanaf drie kinderen, en sinds verleden jaar in 10 cen trumsteden vanaf twee kinde ren. Peeters wil zich nog ver der richten op de jonge gezin nen. "Ik volg de demografi sche en maatschappelijke evo lutie. Het is belangrijk de jon ge gezinnen te steunen. Die beslissen vroeg over de aan koop van een huis. Het is op dat moment dat je er moet staan, om hen te laten kiezen rechtvaardige mobiliteit" voor. Een eerste weg is het doorvoeren van een ruimtelij ke planning waarin nabijheid en bereikbaarheid centraal staan. Ook willen ze het col lectief vervoer op een andere leest schoeien en het openbaar vervoer creatiever aanpakken. Verder moeten alle kansen ge geven worden aan fietsers en voetgangers. In hun vierde en vijfde "weg" doorbreken ze bovendien een aantal taboes. Zo vinden de SP-ers dat de verkeerde mobiliteit uiteraard duurder gemaakt mag worden, maar "we moeten ons er ech- doet aan de voorwaarden ver meld in punt 1 De vrijstelling is enkel geldig voor het verbruik in zijn eigen woning, dus niet voor andere eventuele eigendommen. De mogelijkheid bestaat ook voor personen die in een ap partement wonen en waarvan de huisbaas de heffing betaalt omdat er maar één teller be staat. Het aandeel dat u betaalt kan teruggevorderd worden. U vraagt de huisbaas een fotoco- pie van de globale factuur en het aantal appartementen dat het gebouw telt. voor de stad", zo stelt hij. Maatregelen voor gezinnen met twee kinderen succes Vorig jaar reeds besloot Pee ters de goedkope leningen open te stellen voor gezinnen met 2 kinderen, op voorwaar de dat het huis dat ze wilden kopen zich bevond in één van de 10 Vlaamse centrumsteden. Voor de rest van Vlaanderen blijft de grens liggen op drie kinderen. "Daar is zeer posi tief op ingespeeld", zegt Pee ters, "maar in de steden met de grootste huisvestingsproble- ter voor hoeden niet te evolu eren naar een mobiliteit voor wie het zich kan permitteren". Er moet dus gestreefd worden naar een mentaliteitswijziging om de auto thuis te laten voor die verplaatsingen waarvoor een betaalbaar alternatief be staat. Om deze "vijf wegen" in de praktijk om te zetten heeft de SP een "parlementaire mobili teitsagenda in tien punten" uitgewerkt. Een aantal van de ze punten zijn al ingediend, de rest is in voorbereiding. Ook hier is de rode draad het ga randeren van een basismobili- Aanvragen De aanvragen moeten schrif telijk ingediend worden bij de V.M.M., Postbus 900 - 8400 Oostende. Ook een gratis tele foonnummer voor verdere in lichtingen: 0800-97110. Vereiste documenten Een fotocopie van het aan slagbiljet. Een attest van het OCMW waaruit blijkt dat je al mini mum 3 maanden een bestaans minimum trekt. Een copie van de beslissing datje als bejaarde een gewaar borgd inkomen ontvangt (die men Gent en Antwerpen, en ook Mechelen, moeten we meer kunnen doen". De BGJG vreest dat door deze maatregel de specificiteit van het Vlaams Woningfonds ka pot zal gaan, wat het op ter mijn zou doen verdwijnen. Peeters ziet het echter anders: "De Vlaamse overheid draagt voor een belangrijk deel de kosten van het Woningfonds en dus hebben we het recht om de randvoorwaarden te be palen". De Vlaamse regering verhoogt trouwens haar dota tie aan het Fonds om deze uit breiding te betalen. teit en het streven naar een meer rechtvaardige verdeling van de mobiliteit. De volledige tekst van "Ver- voersarmoede; de andere kant van de Files" is te verkrijgen door storting "van 85,- op rek. nr. 877-64000401-63 van het Sevi te 1000 Brussel, met ver melding "Vervoersarmoede"'. De tekst is eveneens in te kij ken in de bibliotheek van de SP-website (http://www.sp.be/biblio- theek/SP-Sevi). laten wettigen op het gemeen tebestuur). Een copie van de beslissing van het Ministerie van Sociale Voorzorg dat je erkend bent als gehandicapte en ook een copie van de laatste betaling van de tegemoetkoming (bei de documenten laten wettigen op het gemeentebestuur). U heeft twee maanden (na het versturen van de aanslag) de tijd om een aanvraag in te die nen. Voor bewoners van een appartement is de termijn op 12 maanden gebracht. De aan vraag moet elk jaar hernieuwd worden. Van Belleghem Donald

Voor Allen | 1997 | | pagina 5