"Voor Allen" - 31 oktober 1997 - 7 Eén structuur biedt ook het voordeel dat, naar het voor beeld van het ambassadeper soneel, het buitenkader voor ontwikkelingssamenwerking geprofessionaliseerd kan wor den. Dit moet een apart kader blijven, gezien de noodzaak aan expertise en specifiteit. 2. Het Belgisch Congobeeld: een toetssteen voor het nieuwe sporenbeleid? Congo is voor de SP een land als een ander. Het heeft dan ook recht op een zelfde be handeling als andere landen. Helaas is Congo ook arm land en komt het zoals alle andere arme landen in aanmerking voor ontwikkelingshulp. Met het aantreden van het nieuwe regime werden de eer ste stappen genomen om het beleid te herbekijken. De indi recte samenwerking (via NGO's) werd al enige tijd her nomen. En inderdaad, België kan ook als overheid iets doen. Maar niet op eender welke voorwaarde. Zoals bij elk mogelijk partner- lan willen we hier ook een aantal afwegingen naar voren schuiven. Het respect voor de fundamentele mensenrechten blijft voor de SP een belang rijk gegeven. We kunnen en kel vaststellen dat Kabila tot nu toe geen positief bilan kan voorleggen. Dat de VN-missie haar werk kan doen, is voor ons essentieel. Wij hebben weet van contac ten over eventuele samenwer kingsprogramma's, maar geen enkel samenwerkingsakkoord mag getekend worden tussen Congo en België zolang er geen minimumgaranties zijn op het vlak van mensenrech ten, democratisering en goed bestuur. In de eerste plaats verwachten we dat de Congolezen zelf een project voorleggen. Vervol gens zal de Belgische rege ring, zoals voorgenomen werd bij elk partnerland, een lan- denstrategienota over Congo moeten uitwerken en voorleg gen. Op basis hiervan moeten er duidelijke keuzes gemaakt worden. De SP is immers niet bereid eender wat te gaan doen. De samenwerkingspro gramma's moeten ontwikke- lingsrelevant zijn en bij voor keur zich situeren in sociale sectoren. Eenmaal gestart met de sa menwerking zullen we die permanent evalueren op basis van behaalde resultaten op elk van drie geciteerde sectoren.. Wat de militaire samenwer king betreft, willen de Vlaam se socialisten benadrukken dat dit enkel kan in het kader van een mensenrechtenbeleid of conflictpreventie, en dit enkel in multilateraal verband. 3. De nieuwe internationale arbeidsverhoudingen Vrijdag jl. werd de campagne "Werk aan de Wereld" offi cieel gestart. De campagne is een uniek samenwerkingsver band tussen de arbeidersbewe ging en de derdewereldbewe ging. Het vertrekpunt van de campagne is de economische globalisering en de gevolgen daarvan voor de arbeid en ar- beide(ste)rs in de wereld. De campagne organiseert het pro test tegen de scheve arbeids verhoudingen en pleit voor betere werk- en leefomstan digheden. De SP juicht dit gezamenlijk initiatief toe, in een wereld waar de globalisering zich op alle niveaus laat voelen, in een wereld waar een opdeling tus sen een eerste, tweede en der de wereld steeds meer voor bijgestreefd lijkt, is het nood zakelijk dat de verschillende bewegingen uit het maat schappelijk middenveld de krachten bundelen. Tijdens het afgelopen actualiteitscon gres heeft de SP al haar afde lingen dan ook opgeroepen om de campagne daadwerke lijk te ondersteunen. Ook de gemeenten kunnen hun steen tje bijdragen bij de ondersteu ning van de plaatselijke actie comités. 3. 1. De arbeiders in Noord en Zuid: hand in hand De SP heeft problemen met de manier waarop de globalise ring zich voltrekt en met de vorm die de nieuwe interna tionale arbeidsverdeling dreigt aan te nemen. In het Noorden komt sociaal beschermde arbeid steeds meer onder druk te staan. So ciale wetgeving, veiligheids- en gezondheidswetgevingen, minimulonen, vakbondsrech ten,... dreigen te sneuvelen on der de concurrentiedruk van de geglobaliseerde economie. In het Zuiden zien we nieuwe jobs ontstaan in mensonwaar dige omstandigheden: kinder arbeid, ongezonde werkom standigheden, lange uren, lage lonen, verbod op vakbon den,... De Vlaamse socialisten willen het Zuiden alle mogelijke kansen op ontwikkeling ge ven. Wat we echter niet kun nen en willen aanvaarden is dat sociaal beschermde jobs ingeruild worden tegen jobs met 19de eeuwse arbeidsom standigheden. De arbeiders hier en in het Zuiden hebben recht op mens waardige omstandigheden. Hiervoor willen wij de ko mende maanden, in het kader van de campagne "Werk aan de Wereld", ons steentje bij dragen. daarom heeft de SP reeds twee voorstellen voor politieke regelgeving uitge werkt. Ook wil de SP het be lang van de syndicale vorming in de ontwikkelingslanden be nadrukken. Enkel door het op bouwen van een tegenmacht Een werkgever die kinderen tewerkstelt of werknemers in mensonwaardige omstandig heden laat werken, begaat noch min noch meer een mis drijf. De uitdrukking sociaal- economische misdaad is toe passelijk. Toch kan men er nauwelijks voor veroordeeld worden. De Belgische wwetgeving voorzag in 1995 de mogelijk heid om iemand die bijvoor beeld jongetjes in Thailand seksueel misbruikt, te veroor delen. Wie kinderen van vijf of zes jaar tapijten laat kno pen, loopt geen gevaar. Ook niet als die kinderen met boei en geketend zijn aan hun ma chines. Daarom stelt de SP voor dat individuele personen die in het buitenland een feit plegen dat een inbreuk uitmaakt op de fundamentele en interna tionaal aanvaarde sociale rechten, in België kunnen worden vervolgd en bestraft indien zij in ons land worden aangehouden. Hiertoe hebben Dirk Van Der Maelen, Lisette Croes, Mich De Jonghe en Andre Schellens een wets voorstel neergelegd (Wets voorstel houdende de extrater ritoriale toepassing van som mige strafbepalingen met het oog op de bescherming van fundamentele sociale rech ten). Het wetsvoorstel werd uitgewerkt in samenspraak met Luc Vanneste (ABVV- Textiel, Kleding en Diamant). Het wetsvoorstel maakt de ex traterritoriale toepassing mo gelijk van een aantal strafbe palingen: De meest ernstige misdrij ven gericht tegen personen, zoals dwangarbeid en het op zettelijk of onopzettelijk do den of verwonden, wanneer het misdrijf werd ingegeven door de belangen van een eco nomische onderneming; Inbreuken op het individu ele recht deel uit te maken van een vakbond. De bescherming van dit recht is essentiële voorwaarde met het oog op de vrijwaring van de syndicale vrijheid; Het doen of laten verrichten van kinderarbeid, in zover de ontwikkeling, de integriteit of het welzijn van het kind in ge vaar brengen. Inbreuken op de gelijke be handeling van mannen en vrouwen en bepaalde daden die door racisme of xenofobie worden ingegeven, in zover die zich bevinden in de ar beidssfeer. Het is niet de bedoeling van dit wetsvoorstel om inbreuk te plegen op de soevereiniteit van andere landen of nieuwe vormen van protectionisme te ontwikkelen. Wel wordt de universele handhaving van en kele fundamentele sociale rechten beoogd. Deze rechten worden wereldwijd aanvaard. De naleving ervan lijkt voor de Vlaamse socialisten dan ook een noodzakelijke voor waarde in een internationale georganiseerde economie. 3. 3. Een sociaal keurmerk De Vlaamse socialisten den ken dat de werknemers en/of consumenten uit het Noorden via hun koopgedrag beschik ken over een machtige hef boom om de arbeidsomstan digheden in het Zuiden in gunstige zin te keren. Als de werknemers uit het Noorden weigeren producten te kopen die via uitbuiting werden ge produceerd, zullen de arbeids omstandigheden van hun col lega's in het Zuiden wel moe ten veranderen. Daarom hebben Lisette Croes, Dirk Van Der Maelen, Mich De Jonghe en André Schellens een wetsvoorstel tot instelling van een keurmerk voor pro ducten uit ontwikkelingslan den uitgewerkt. Het doel van dit wetsvoorstel is bij te dragen tot een eerlijke wereldhandel en een betere informatie te bieden aan de consument. Om die doelstel lingen concreet te helpen ver wezenlijken, stelt de SP voor een keurmerk te geven aan sommige derdewereldproduc ten. Dit moet consumenten en distributeurs ertoe aanzetten om producten te verhandelen en te verkopen die voldoen aan een aantal criteria of mini mumnormen. Het gaat wel om een positieve discriminatie van producten en niet om pro- testionisme. Samenvatting Om het Belgisch ontwikke lingsbeeld mee op nieuwe sporen te zetten zal de SP de komende maanden een aantal initiatieven nemen: 1. Het uitwerken van een or ganieke wet voor de Belgische ontwikkelingssamenwerking; 2. Wetsvoorstel met het oog op de organisatie van een ex terne evaluatie voor ontwikke lingssamenwerking; 3. Wetsvoorstel met het oog op de universele strafbaarstel ling van bepaalde inbreuken op fundamentele sociale rech ten. 4. Wetsvoorstel tot instelling van een keurmerk voor som mige producten uit ontwikke lingslanden om een eerlijke wereldhandel te bevorderen. kunnen de arbeiders in het Zuiden opkomen voor hun fundamentele sociale rechten. 3. 2. Het strafbaar stel len van de schending van fundamentele sociale rechten

Voor Allen | 1997 | | pagina 7