Zigeuners in Terjoden Neen non de lichtzinnige oproerkraaiers Inspraak in Aalst Tentoonstelling: Veilig Speelgoed "Voor Allen" - 28 november 1997 19 De Jongsocialisten reageren naar aanleiding van een aantal recente uitlatingen van de VLD-jongeren en het Vlaams Blok Op een ogenblik dat duizen den zigeunergezinnen in Oost en Centraal-Europa het slacht offer zijn van talloze vormen van pesterijen en discrimina tie, dat andere zigeuners naar Engeland en Canada vluchten op zoek naar een beter leven, is er ook in Aalst rond dit dossier weerom sprake van goedkope stemmingmakerij vanuit diverse hoeken. Vooral de voorgestelde in planting op het aan te kopen terrein voor woningmaat schappij Dewaco te Terjoden, blijkt goed voor het nodige vuurwerk. En afgaande op de persberichten en pamfletten, staat de SP daarbij volop in de vuurlinie. Hetgeen de Jongso cialisten overigens niet stoort, want wij vinden het nog steeds een hele eer om op te komen voor zwakkere en door de 'betere klasse' uitgespuwde bevolkingsgroepen. Dat uitge rekend de VLD-jongeren en het Vlaams Blok de gemoede ren proberen te verhitten, ver wondert ons dan ook niets. Zij vinden daarenboven blijkbaar bij elkaar goed gezelschap als platte populisten, die schaam teloos de eisen van de buurt bewoners van de Klooster straat recupereren. Nochtans is de zigeunerge meenschap waar het in Aalst om gaat, de Manoesjen, een bevolkingsgroep die er geen probleem mee heeft om zich te conformeren aan de wat gangbaar is in onze samenle ving. Dat zij daarbij echter een deel van hun eigenheid en hun cultuur wensen te behou den, is blijkbaar voor sommi gen een doorn in het oog. De Manoesjen verblijven reeds sinds de 15e eeuw in onze contreien en kunnen dus niet echt bestempeld worden als 'vreemde luis'. Uit cijfers van het Vlaams Overleg Woonwagenwerk blijkt dat er voor het huidig aantal zigeunergezinnen, zijn de 980, in heel Vlaanderen slechts 387 plaatsen op terrei nen voorzien zijn, kortom een tekort van 593. Het is te be treuren dat men in een stad als Aalst met een rijke traditie van gastvrijheid en multicul- tureel-samenleven, zoveel hei sa maakt rond een niet meer dan menselijke oplossing. Op dit ogenblik zijn er in Aalst 13 plaatsen voorzien, daar waar kleinere gemeenten als Maas- mechelen (26), Genk (57), Mortsel (26) een veel grotere inspanning kunnen leveren. Het is begrijpelijk dat de buurtbewoners een aantal vra gen hebben omtrent deze in planting. De zigeunerbevol king is voor hen een onbeken de en vanuit een zekere vrees voor het onbekende, reageren zij eerder afwijzend. Schepen De Smedt heeft namens het hele Stadsbestuur aan de be woners aangeboden, om een bezoek te brengen aan een reeds bewoond woonwagen terrein. Op dat ogenblik, zal dan ook duidelijk worden wie van goede wil is en wie niet. Zij die ter goeder trouw zijn en informatie wensen om hun van een aantal angsten af te helpen, zullen graag ingaan op deze uitnodiging. De anderen, bekennen op dat ogenblik dui delijk kleur. Dat de VLD-jongeren en hun voorzitter het spel zo bijzon der subtiel (ironie) spelen ver baast eigenlijk niet. Zij tonen hiermee hun ware gelaat. Een gelaat van benepen kleinbur gerdom, waarmee zij de zi geuners willen in huizen plaatsen, liefst niet in mekaars buurt, anders wordt het een getto. Dat dit soort praktijken niet volledig strookt met de mensenrechten en het Euro pees Verdrag daarop, zal hun blijkbaar worst wezen. Het is des te spijtiger dat de VLD- jongeren meedoen aan deze criminele paniekzaaierij, op een ogenblik dat burgemeester De Maght, die een paar jaren terug er nog de bulldozer wou inzetten, ingezien heeft dat de SP met haar moedige en con sequente houding overschot van gelijk heeft. Dat het Vlaams Blok mee sto- kenbrand speelt, is zeker geen verrassing. Stoken is namelijk hun enigste politieke wapen. Dat zij daarbij soms zelfs hun eigen clublokalen in de fik steken, is uiteraard slechts een detail. De Aalsterse Blokkers laten in hun pamflet nochtans uitschijnen dat zij voorstander zijn van een humane oplos sing. Maar dat filterdun vlies- je verdwijnt snel wanneer wij elders lezen dat de woonwa gen-bewoners er belang bij hebben om in de schemerzone te blijven, waar zij rustig kun nen sjoemelen. Daarnaast zeg gen de Blokkers van zichzelf dat zij 'racist' of 'extreem rechts' zijn, hetgeen ons uiter aard de moeite bespaart om dit te zeggen. Het Blok stelt als laatste zin dat 'op het uitgestrekte grond gebied van Aalst zijn er beslist betere plaatsen te vinden', maar vergeet er wel bij te ver melden waar deze zich dan wel zouden bevinden. Onge twijfeld uit schrik om daar dan de buurt over hun nek te krij gen. Dit soort oppositiewerk, is uiteraard gemakkelijk. Overal tegen zijn en zelf geen menselijk alternatief voorstel len is nu eenmaal het handels merk van het Blok. De Jongsocialisten roepen dan ook het stadsbestuur om snel werk te maken van een huma ne oplossing, in overleg en sa menspraak met de buurtbewo ners van goede wil. Te lang la ten aanslepen, laat immers te veel ruimte aan dit soort pa niekzaaiers. Aan de buurtbe woners is onze oproep even duidelijk: laat u niet op sleep touw nemen door dit soort op portunisten, eens zij voldoen de munt zullen geslagen heb ben uit uw verzuchtingen, la ten zij u immers als een bak steen vallen. Aan de VLD-jongeren en het Blok, die aan elkaar blijkbaar zoveel vriendschap ondervin den, kunnen wij enkel de vol gende uitspraak van de Franse schrijver André Malraux mee geven: 'Een beschaving ken merkt zich aan de manier waarop zij met haar zigeuners omgaat'. Voor ons is het dan ook erg duidelijk welk soort beschaving jullie nastreven. Het Bestuur van de Jong socialisten De SP Groot Aalst beschikt nu ook over een informatieblad dat tweemaal per jaar wordt verspreid bij alle inwoners van de stad (37.000 exemplaren). Als titel werd geopteerd door INSPRAAK (in SP Raak, snapt U hem?). Vier pagina's tweekleurendruk, verlucht met toepasselijke tekeningen, brengen de lezers een eerste beeld van de problematiek waarrond de SP zich in Aalst (en daarbuiten) profileert. INSPRAAK is echter geen be wieroken van mandatarissen geworden. De partij gaf de voorkeur aan een verduidelij king van hun werk en de over tuiging die er achter zit, boven de persoonsverheerlijking. Een voorwoord van voorzitter Robby Deboelpaap maakt dat reeds duidelijk op de voorpa gina die ook meteen de toon zet met een bijdrage over so ciale zekerheid en armoede. Een cursiefje rond afval, de te werkstelling in Aalst en de werkloosheid in de regio, mo biliteit en waterzuivering zijn vlot geschreven onderwerpen die de middenpagina's sieren. Onder de titel "Meester, ze sjoemelen" wordt de deonto- logische code inzake dienstbe toon klaar en duidelijk gesteld en met een bijdrage over de Aalsterse cultuurrealisaties wordt de eerste INSPRAAK afgerond. Vermits het contract van kan didaat nieuwe leden meestal via de onderafdelingen ge beurt werd, naast het alge meen informatieblad, voor een inlegblad in vier verschil lende versies gezorgd (Aalst Centrum, Erembodegem- Nieuwerkerken, Hofstade - Gijzegem, Faluintjes) waarin de onderafdelingen zichzelf en hun bestuur voorstellen. Naast de oproep om lid te worden van de SP werd ook gebruik gemaakt van de mas sale verspreiding om publici teit te voeren voor het eetfes tijn van de Aalsterse mandata rissen dat op 22 en 23 novem ber uitgroeide tot een mooi sukses. Het uitdragen van dit eerste informatieblad gebeurde door de partijleden zelf. Ondanks het aantal te bedienen bussen (37.000 is niet niks...) verliep de operatie vlot en zonder veel problemen. De tweede editie van IN SPRAAK zal verschijnen be gin april (met 1-mei in het vi zier). Wie buiten de regio Aalst geïnteresseerd is kan echter van de eerste editie een zicht- exemplaar ontvangen. Con tactpersoon is Robby Deboel- paep, SP-voorzitter Aalst, p/a Houtmarkt 1. INSPRAAK is zeker een voorbeeld dat navolging ver dient!!! Spelenderwijs wordt het kind binnengeleid in het leven en leert het praktisch omgaan met de dingen. Kranten bren gen vaak verontrustende be richten over ongevallen die tij dens het spelen gebeuren. Is' speelgoed op zich dan on veilig of zijn er andere facto ren die het spel onveilig kun nen maken? Het Provinciaal Veiligheidsin stituut van Antwerpen organi seert de tentoonstelling "Vei lig Speelgoed" en wil hiermee de (groot)ouders, leerkrach ten, kinderverzorgster bewust maken dat er verschillende factoren zijn die lieden tot on veiligheid. Wat zegt onze wet geving over speelgoed en op welke veiligheidsaspecten moet u letten? De Coöpreatieve Verbruikers beweging organiseert gratis rondleidingen. Je kan een keuze maken uit drie data: -zaterdag 6 december 1997 om 10.30 uur -woensdag 10 december 1997 om 14 uur -zaterdag 13 december 1997 om 10.30 uur Plaats van afspraak is het Pro vinciaal Veiligheidsinstituut van Antwerpen, Koningin Fa- biolazaal, Jezusstraat 28 te Antwerpen. Verzamelplaats aan de Balie van de zaalwach ters aan de ingang. Inschrijven kan via Nancy Toussaint, tel. 02/500.52.74.

Voor Allen | 1997 | | pagina 19