Socialistische optocht voor democratie en opkomstplicht Rosa/Jongsocialisten Ronse komen op voor opkomstplidit "Voor Allen"-3 april 1998 J 7 Zaterdag 18 april te Antwerpen groepen die het anders laten af weten: senioren, laaggeschool den, huisvrouwen, lage inko mens,... Voor hen dreigt een po litieke negatie en onderverte genwoordiging. Dit blijkt uit de praktijk in lan den zoals de VS, groot-Brittan- nië, maar ook bij onze noorder buur Nederland. Een gelijkaar dige vaststelling doet de sociaal geograaf Christian Kesteloot (KU Leuven) voor België. Uit zijn onderzoek blijkt bijvoor beeld dat de grootste armoede in Vlaanderen, en in Brussel, voorkomt in migrantenwijken, en dat verkozen gemeenteman datarissen de neiging vertonen deze wijken te verwaarlozen, omdat daar toch zeer weinig kiezers wonen. De opkomst plicht verzekert een evenredige vertegenwoordiging van elke bevolkingsgroep (geslacht, leef tijd, geografische spreiding en sociale klassen). De resultaten van verkiezin gen met opkomstplicht geven een goed beeld van de publieke opinie t.a.v. het politiek bedrijf. De afschaffing van de opkomst plicht werkt het zicht op het on genoegen weg, niet het onge noegen zelf. Dat uit zich dan via rellen, opstan-djes, stadscrimi- naliteit... Denken we maar aan de riots van enkele jaren gele den in Los Angeles. Kan 20% of 25% van de be volking bepalen wie de meer derheid heeft in de verschillen de parlementen Deze instel lingen moeten nochtans na de verkiezingen de maatschappe lijke regels gaan bepalen. Zul len zij in dit geval over vol doende geloofwaardigheid be schikken De afschaffing van de op komstplicht laat ook commu nautaire verschillen zien. De Brusselaars zijn koplopers in het spijbelen. Op 24 november 1991 vertikte 13,4% het om op te dagen. In Wallonië ging het om 8,4%, in Vlaanderen om 6,7%. Dit verschil toont gelijkenissen met de demografische verschil len tussen deze gewesten. Brus sel kent een oudere bevolking dan Wallonië. Het aandeel be jaarden in Vlaanderen is het kleinst. Hoe zal op deze com munautaire verschillen worden gereageerd Niet-Belgen die zich als kie zer laten registreren, vallen, zo lang ze op de kiezerslijst staan, onder dezelfde reglementering als de Belgen. Op een moment dat jongeren hun intreden doen in het maat schappelijk leven wordt hen een' negatieve boodschap meegege ven: "De democratie draait ook wel zonder jou". Dit botst met de inspanningen die leerkrach ten, opvoeders, jeugdwerkers, ouders,... leveren in het aan scherpen van de burgerzin bij jongeren. Wanneer de opkomstplicht wordt afgeschaft zal electorale intimidatie en manipulatie toe nemen, vooral t.a.v. de zwakke ren. Het aandeel van de vrouwen in het kiezerskorps zal dalen van 50,3 naar 46,5% (op basis van simultaties vertrekkende van de verkiezingsresultaten van 1991). Vrouwen haken eer der af bij afschaffing van de op komstplicht dan mannen. Van uit emancipatorisch oogpunt is de afschaffing van de opkomst dus geen goede zaak: vrouwen leveren nu een (nipte) meerder heid van de kiezers, door de af schaffing van de opkomstplicht gaat deze meerderheid verloren. Dit is niet het juist moment om het voorstel te lanceren. Het zal immers worden begrepen als een poging tot counteren van de proteststemmen en de stemmen voor extreem-rechts. Dit zal verder de geloofwaar digheid van de traditionele par tijen ondermijnen. Standpunt politieke partijen De socialistische familie (SP en PS) verzet zich tegen een af schaffing. De christen-democratische fa milie is verdeeld (in Wallonië eerder voor het behoud, in Vlaanderen is de CVP ver deeld). Ook de liberalen zijn verdeeld: de VLD is voor en de PRL is te gen de afschaffing van de op komstplicht. Indien geen twee derde meerderheid kan gevon den worden om de opkomst plicht af te schaffen, dan pleit de VLD (bij monde van Patrick De Wael) voor de opheffing van -de sancties die verbonden zijn aan het niet komen opdagen tij dens een stembusgang. De groenen, VU, het Vlaams Blok zijn voor de afschaffing. Besluit Opkomstplicht is democratisch en sociaal verantwoord. Bij een afschaffing ervan zijn het wel bepaalde groepen die afhaken: senioren, laaggeschoolden, lage inkomens,... De opkomstplicht maakt de stem van deze groe pen hoorbaar. De praktijk wijst immers uit dat bij een systeem van stemrecht het electoraal niet wenselijk is om aan hen aandacht te besteden. Daarom moet politiek een afspiegeling blijven van de volledige samen leving. Afschaffing van de op komstplicht staat gelijk aan het herinvoeren van het meervou dig stemrecht. Het behoud van de opkomst plicht dient samen te gaan met het aantrekkelijker maken van de politiek. Een democratie is immers meer dan het regelma tig uitbrengen van een stem. Zo de opkomstplicht een eenvoudi ge en doelmatige ingreep is, vraagt het aantrekkelijk maken van de politiek een inspanning op vele fronten: geen valse ver wachtingen scheppen maar de marges van het beleid onder kennen, het moeizame besluit vormingsproces vereenvoudi gen of althans verduidelijken (de indruk van politiek gesjoe mel vermijden), het evenwicht tussen wetgevende en uitvoe rende macht herstellen (het par lement, het verkozen orgaan wordt nu immers al te veel bui ten spel gezet, de bevolking meer mogelijkheden bieden om zich in de politiek in te leven (door bijvoorbeeld een grotere spreiding van mandaten)... 105 jaar geleden, op 18 april 1893, stierven er in Borger- hout vijf kameraden tijdens een betoging voor het alge meen stemrecht. Ze lieten er het leven voor de democratie De strijd voor het algemeen stemrecht was een lange en moeilijke strijd van de kleine man voor meer rechtvaardig heid en welvaart. Vandaag willen het Vlaams Blok en de VLD de opkomstplicht - in de volksmond 'stemplicht' ge noemd - afschaffen. Ze den ken daarmee de problemen van vandaag (werkloosheid, onveiligheid, wantrouwen te genover politiek) op te lossen. Het tegendeel is echter waar. Door de opkomstplicht af te schaffen worden de proble men alleen maar groter. De Verenigde Staten zijn daar het mooiste voorbeeld van: geen sociale zekerheid, geen werk loosheidsuitkeringen, geen ziekenkas, enz. Kortom, 'pech hebben' in Amerika staat sy noniem voor 'slapen onder een kartonnen doos'. Het feit dat het de Amerikanen vrij is om naar de stembus te gaan, heeft daar alles mee te maken. De kleine man, die niet ge neigd is om te gaan stemmen, haakt electoraal af, waardoor het oninteressant is om met zijn verzuchtingen rekening te houden. Daarom zegt de SP onomwon den 'ja' tegen de opkomst plicht en pleit aldus voor meer in plaats van minder democra tie. Practisch Op 18 april 1998 herdenkt de partij de slachtoffers die in Borgerhout vielen voor de in voering van het algemeen stemrecht. Ook Louis Tob back en Leona Detiège nemen deel aan de optocht. De sa menkomst is voorzien om 11.30 u. op de Dageraadplaats te Zurenborg, vlakbij het sta tion van Berchem, waar er toespraken gegeven worden door Jan Claes (SP-koepel) en René Geybels (ABVV), het eindpunt van de tocht is de Montensstraat te Borgerhout, waar Louis Tobback en Leona Detiège het woord gaan voe ren en een gedenksteen ont hullen. Aansluitend is er een receptie voorzien. In de na middag kan u naar de hoorzit ting van het politiek contract, in de Ommeganckstraat 47-49 (Bondsgebouw) te Antwer pen. Daar wordt de mogelijk heid geboden om diepgaand te discussiëren over de opkomst plicht. In het weekend van 14-15 maart 11. hielden de Ronsese RO- SA-leden en Jongsocialisten een opgemerkte actie rond de opkomstplicht bij verkiezingen. Ter gelegenheid van de zaterdagmarkt werd net voor het stadhuis een stand annex degustatiestand opgesteld (U kon er in "Voor Allen" van veertien dagen terug al meer over vernemen) van waaruit onze lokale dynamische politieke jongeren een petitie-actie hielde. De vraag met de nodige in fo kende nogal was respons: de voorbijgangers tekenden massaal de petitieformulieren met de socialistische eis voor het behoud van de opkomstplicht, wat toch ook aantoont dat ondanks alle desinformatie terzake heel wat mensen al te goed beseffen waar de klepel hangt. Opkomstplicht is hoe dan ook een garantie voor de democratie net als de leer plicht dat is. Onder meer de Parlementairen Dirk Van der Maelen en Ju- lien Verstraeten en Federaal SP-Secretaris Chris Vancoppe- nolle kwamen zich persoonlijk vergewissen van de inzet en slagkracht, ook op dat terrein, van de Ronsese Jongsocialis ten. Een activiteit die ook elders in de Federatie zeker tot na volging strekt. Het grafmonument van de 5 slachtoffers van het bloedig treffen te Borgerhout in 1893, op het Schoonselhof te Ant werpen. icccwajJt w frwróws l jiPfut

Voor Allen | 1998 | | pagina 11