BINNENLAND Toekomstcongres Goede afspraken, maken goede vrienden 4 3 april 1998-"Voor Allen" Het Mobiliteitscontract Het Toekomstcongres van 16 en 17 mei 1998, dat de partij moet klaar maken voor de 2TK eeuw, nadert met rasse schre den. Eén voor één sijpelen de voorbereidende deelcontrac- ten van het Congres de media binnen. De afgelopen weken was dit ondermeer het geval met het Mobiliteitscontract, het Ethisch contract en het Mondiaal contract. Van het Mobiliteitscontract stond vooral één aspect sterk in de kijker, met name het voorstel om rekeningrijden tij dens de spitsuren in te voeren. Wat daarbij vaak werd verge ten was dat het rekeningrijden deel uitmaakt van een veel rui mer geheel, een batterij van voorgestelde maatregelen om de steeds sterker en sneller toenemende mobiliteitspro blemen te lijf te gaan. Het voorstel is op het eerste gezicht niet zo populair, maar men kan zich de vraag stellen of iedere dag met 200.000 au to's aan de rand van Antwer pen en met 300.000 aan de rand van Brussel zo populair is. Uiteraard moet dit reke ningrijden samengaan met maatregelen die de aankoop van de wagen verlagen, bij voorbeeld door de verlaging van autotaxen. Het resultaat zal dan zijn dat de aankoop van een wagen goedkoper wordt, terwijl het onbezonnen gebruik duurder wordt ge maakt. In het Mobiliteitscontract ko men natuurlijk heel wat meer maatregelen aan bod, bijvoor beeld de uitbouw van het wa ter- en spoorwegennet, goed koper en frequenter openbaar vervoer, fietsvergoedingen voor werknemers, meer en be tere fietspaden, enzovoort. Er moet nu eenmaal een trend breuk komen. Het Ethisch contract Het Ethisch contract kreeg veel aandacht omwille van het voorstel om bij veel te vroeg geboren en zwaar misvormde kinderen levensbeëindigend op te kunnen treden. De voor zitter van de werkgroep Louis Vanvelthoven wil met dit voorstel alvast de problema tiek bespreekbaar maken, een definitieve beslissing valt pas op het congres. De SP is ook voorstander van een wet rond euthanasie, wat gaat over mensen die zich in een uitzichtloze situatie bevin den en die herhaald en uit drukkelijk laten weten dat ze willen sterven. Daarnaast spreekt de discussietekst ook over mensen die zo'n wilsbe schikking niet meer kunnen formuleren, bijvoorbeeld mensen die in een diepe coma verzeild zijn geraakt. Daarbij moet een onderscheid ge maakt worden tussen degenen die volledig en onomkeerbaar hersendood zijn en patiënten die in een permanent vegete rende toestand verkeren. Van patiënten die hersendood zijn, bestaat binnen de geneeskun de overeenstemming om hen als overleden te beschouwen. Bij andere comateuze patiën ten is dat niet het geval. 'Ook hier stelt zich opnieuw de zeer ernstige ethische vraag, of le vensverkorting kan. Daar zeg gen wij dat niet inschakeling of uitschakeling van de appa ratuur voor puur en onom keerbaar vegetatief leven, et hisch verantwoord lijkt, om dat het hier dus niet meer gaat over mensen in de betekenis van personen, maar over lou ter abstract biologisch leven' zegt Vanvelthoven. Aangezien ook het zelfbeschikkingsrecht van de mens één van de uit gangspunten is van de SP-dis- cussietekst, moet hier dan wel sprake zijn van een levenstes tament. Dat is een document waarin iemand, op het mo ment dat hij of zij die keuze nog kan maken, bewust kiest voor een dergelijke levens beëindiging of voor een der gelijke levensverkorting. Ook bij die mensen die geen levenstestament hebben, vindt Vanvelthoven dat er moet kun nen gesproken worden over levensbeëindiging, maar 'ook weer in die gevallen dat de naaste omgeving van de pa tiënt, en de behandelende arts, en het ethisch comité van het ziekenhuis, het daarmee eens zijn', net zoals dat het geval moet zijn bij levensbeëindi ging van zwaar misvormde kinderen. Voor alle duidelijk heid: bij demente bejaarden, die ook zelf geen wilsbeschik king kunnen formuleren, kan er geen sprake zijn van actieve leven sbeëindiging. Het Mondiaal contract Het Mondiaal contract moet volgens de voorzitter van de werkgroep Dirk Van der Mae- len uitmonden in de 'nieuwe buitenlandse bijbel van de SP'. Opmerkelijkste voorstel in het contract is de invoering van een zogenaamde 'wereld belasting'. Concreet wil de SP een mondiale heffing invoeren op de omzet van de internatio nale valutamarkten. Over heel de wereld wordt er dagelijks namelijk 70.000 miljard frank in vreemde valuta omgezet. 'Deze transacties vinden gro tendeels hun oorzaak in spe culatie', aldus Van der Mae- len. 'Dit geld (de opbrengst van de heffing, nvdr.) zou men moeten investeren in een we reldwijd sociaal model'. De SP blijft ook vasthouden aan het investeren van 0,7 procent van het BNP aan ontwikke lingssamenwerking. Van der Maelen vindt wel dat de 0,7 procent-norm in vele gevallen een lege huls is geworden, en streeft dan ook naar nieuwe fi nancieringsbronnen om aan dit cijfer te voldoen. Zo wil hij een belastingsysteem dat rijke landen doet inleveren. 'In plaats van het ijl nastreven van de 0,7 procent-norm is de SP voor de invoering van een we reldwijd transfersysteem via enkele vaste en rechtvaardige verdeelde bijdrageschalen'. Via een progressieve bijdrage- voet betalen rijke landen meer, waardoor er wereldwijd een grote wereldpot voor hulp kan gecreëerd worden. Naast de speciale wereldbe lasting wil de SP ook onder zoek voeren naar een eventu ele belasting op digitale bits en de verkoop van ruwe olie en andere energiebronnen. Daarnaast komt de congres tekst ook terug op een aantal vroegere krachtlijnen: de inte gratie van Europa, de opbouw van een Partij van Europese Socialisten en een wereldwijd systeem van conflictbeheer sing. Tenslotte pleit de tekst voor een humanisering van het asielbeleid, via het zoge naamd 'civiel burgerschap'. Zo zou de groep uitgeproce deerde asielzoekers te werk kunnen worden gesteld in ont wikkelingsprojecten. Ook het vreemdelingenbeleid moet in de toekomst humanitair wor den, via een tijdelijke bescher ming voor ontheemden en een stelsel van tijdelijke verblijfs vergunningen voor illegalen. Parlementsvoorzitter Norbert De Batselier leidde in 1997 in het Vlaams Parlement, over de grenzen van oppositie en meerderheid heen, het debat over de verfijning van de de mocratie. Er werd grondig gepraat over de verhouding tussen bevol king en politiek in een moder ne democratie. Enerzijds werd duidelijk ge steld dat de vertegenwoordi gers van het volk luisterbereid en aanspreekbaar moeten zijn, om een beter beleid te kunnen voeren dat zo nauw mogelijk aansluit bij de behoeften van de bevolking. Anderzijds werd ook vastgesteld dat in het verleden er wel eens de in druk werd gewekt dat een en ander 'geregeld' kon worden. Daardoor gingen sommigen onterecht hulp verwachten van hun vertegenwoordigers, wat die vertegenwoordigers dan weer in een moeilijke po sitie kon brengen. Om dat pro bleem van het 'dienstbetoon' (in slechte zin) tegen te gaan, heeft het Vlaams Parlement op 22 oktober 1997 een deontolo- gische code goedgekeurd en als bijlage toegevoegd aan het statuut van de Vlaamse volks vertegenwoordigers. Deze co de is in werking getreden op 1 januari 1998 en wil uitdrukke lijk als een positieve bood schap beschouwd worden. Deze nieuwe overeenkomst .e<e *iik biedt een unieke kans om de wisselwerking tussen samen leving en politiek te moderni seren. De mandataris moet en kan blijven luisteren. In alle open heid helpen, maar nooit een regel van wettelijkheid en eer lijkheid overtredend. De poli ticus, maar ook de burger moet aanvaarden dat om een 'gearrangeerde' oplossing vra gen, net zo verwerpelijk is als een gevraagde oplossing 'ar rangeren'. Goede afspraken maken goede vrienden. Het Vlaams Parlement heeft daarom met 12.000 persoon lijke brieven aan alle mandata rissen, van Europarlementslid tot OCMW-raadslid, de code bekend gemaakt en roept hen allen op om de principes ervan na te leven en eventueel soort gelijke initiatieven te nemen op hun bestuursniveau. De re spons op die oproep zal begin juli 1998 bekend gemaakt worden. De SP wenst de deontologi- sche code voor dienstverle ning voluit te respecteren en roept daarom op haar beurt al haai- mandatarissen op om het zij persoonlijk, hetzij via de bestuursinstantie waarin zij zetelen, de code te onder schrijven en het Vlaams Parle ment een positief antwoord te zenden. Alle contracten van het Toekomstcongres alsook de koepeltekst kunnen verkregen worden door een een voudig telefoontje naar de Rode Lijn (02/552.02.21, t.a.v. Liliane Brams). De Koepeltekst en een samenvat ting van de contracten kunnen ook geraadpleegd wor den op de website van de SP (http://www.sp.be) in de rubriek 'Toekomstcongres'. SP

Voor Allen | 1998 | | pagina 4