Gezondheidszorg prioriteit voor SP Geen politieke democratie zonder paritaire democratie SJV zoekt gedetacheerde leerkracht v Gemeentelijk jeugdwerkbeleidsplan (JWBP): een z(t)aak voor iedereen! "Voor Allen" - 3 april 1998 5 Betaalbare gezondheidszorg voor iedereen is steeds een vooraanstaand beleidsthema geweest voor de SP. In elk de bat dient de patiënt op de eer ste plaats te komen. Vandaag hebben de Vlaamse socialis ten meer dan ooit oog voor de ze problematiek. Dit wijst al vast ook de actualiteit uit. Zo gaan enkele SP-parle- mentsleden een ziekenhuis- Ronde van Vlaanderen doen om met mensen uit de dage lijkse verzorgingspraktijk van gedachten te wisselen over forfaitaire betalingen en een aantal andere knelpunten. De bezoeken vinden plaats tussen 6 maart en eind april 1998. De SP-parlementsleden doen dit omdat de noodzakelijke be slissingen tot hervorming veel te traag tot stand komen en uitgevoerd worden. Over de noodzaak om de gezondheids zorg te hervormen, bestaat volgens de SP weinig twijfel. 'Maar de maatschappelijke overtuiging dat er iets moet veranderen is blijkbaar geen garantie dat er iets verandert', stellen de SP-parlementairen Guy Swennen, Ghislain Ver- massen en Nadia Merchiers. Zo is het protest van het art sensyndicaat De Toeuf (BVAS) tegen het voorstel om de huidige willekeurige zie kenhuissupplementen aan banden te leggen typerend, terwijl de gezondheidszorg steeds duurder wordt. Bijgevolg eist de SP een on verkorte uitvoering van het verbod op supplementen in de ziekenhuizen. Kamerlid Ghis lain Vermassen, die aan de ba sis lag van het wetsvoorstel om geen ereloonsupplemen ten te vragen voor twee- en meerpersoonskamers in zie kenhuizen, is niet te spreken over de houding van het art sensyndicaat-De Toeuf die de vaste dokterstarieven wil op blazen. Volgens Vermassen moet de wet onverkort uitge voerd worden en hij dringt daar bij minister van Sociale Zaken Magda De Galan dan ook op aan. De SP-uitgangs- punten voor het verbod zijn duidelijk: alle patiënten heb ben recht op tariefzekerheid, zeker wanneer ze gehospitali seerd zijn en dus minder vrij hun behandelend arts kunnen kiezen. Voor de SP zijn de ta rieven van de medico-mut de maxima-honoraria die aan de patiënten mogen gevraagd worden. Deze uitgangspunten verantwoorden volgens de SP een wettelijke regulering zoals voorzien in de door het parle ment goedgekeurde Program mawet. Voor de SP is het al vast duidelijk dat de BVAS een zware verantwoordelijk heid draagt voor de aanhou dende crisis van het overleg model binnen de ziekteverze kering. Een ander pijnpunt voor de SP is een ontwerp van decreet over de OCMW's dat Vlaams minister van Welzijn Luc Martens (CVP) klaar heeft, met daarin bepalingen over de 'samenwerking' tussen OCMW-ziekenhuizen en privé-ziekenhuizen die eigen lijk neerkomen op de uitver koop van de openbare zieken huizen aan de privé-sector. Deze bepalingen kunnen voor Vlaams parlementslid Guy Swennen (SP) niet door de beugel. Hij diende twee amen dementen in. Het eerste stelt dat een samenwerking in een vzw-formule enkel kan voor openbare ziekenhuizen die te klein werden voor een erken ning of die structureel in de rode cijfers zitten. Het andere bevestigt de beslissende in breng van vertegenwoordigers van de openbare sector bij de goedkeuring van het zorgen- plan en de begroting van het ziekenhuis dat tot stand komt via een samenwerkingsver band. Als de CVP niet instemt met Swennens amendemen ten, zal de SP-fractie het ont- werp-Martens niet stemmen. Het Socialistisch Jeugdverbond zoekt een gedetacheerde leerkracht op het nationaal secretariaat, met interesse voor jeugdwerk en vol creatieve ideeën. Voorwaarden Vastbenoemd zijn in het onderwijs en nog geen 40 jaar zijn. Datum van indiensttreding 1 september 1998 Informatie en kandidaturen Socialistisch Jeugdverbond - Tanya Van Cleven. Grasmarkt 105/47 1000 Brussel Tel. 02/552.03.14 Fax. 02/552.02.55 De ondervertegenwoordiging van vrouwen in de politieke besluitvorming is zonder meer één van de oorzaken van het democratisch deficit. Hoe kunnen we de politiek dichter bij de mensen brengen als het politieke beleid geen afspiege ling is van de maatschappelij ke realiteit. Vrouwen maken meer dan de helft uit van de bevolking, maar vertegen woordigen nog geen kwart van alle politieke mandaten. Het invoeren van dwingende quota is een mogelijkheid om op relatief korte termijn een breekijzer te zijn om vrouwen versneld tge laten doorstro men naar de politieke beleids domeinen. Zolang er geen spontane 50/50 -vertegen woordiging is zijn dergelijke ingrepen nodig. Op t ermijn moeten we echter van deze quotaregelingen afgeraken, maar voorlopig zijn ze als hef boom noodzakelijk. Goede praktijkvoorbeelden uit de Scandinavische landen be wijzen de doeltreffendheid van quota. Gelijke kansenbeleid voor vrouwen is geen minderheids- beleid, de politieke benade ring is dan ook volkomen an ders. Gelijke kansen voor vrouwen en mannen moet gewaarborgd worden door een gestructu reerd in een geïnregreerd be leid. Juridische gelijkheid is zo goed als gerealiseerd. Jon geren - jongens én meisjes - hebben hetzelfde opleidings niveau. Het feit dat er nog geen politiek evenwicht is ge realiseerd heeft met sociologi sche mechanismen te maken die complexer zijn. In ieder geval: vrouwen zijn wél geïn teresseerd in een politiek pro ject als dit concreet en maat schappelijk relevant is. Maar dit veronderstelt een mentali teitswijziging, waarvoor quota alléén ontoereikend zijn. In het proces naar die paritaire democratie spelen de politieke vrouwengroepen binnen de democratische politieke partij en een belangrijke rol. Daar om moeten zij als dusdanig er kend worden en instaan voor de vorming en recrutering van vrouwen binnen de partij structuren, in nauw overleg met de partijen. Het bevorderen van gelijke kansen tussen vrouwen en mannen en meer evenwicht in de politieke besluitvorming mag echter geen opdracht zijn van de vrouwen alleen: ook mannen hebben hierin - in hun eigen belang - een rol te spe len. Daarom moeten ook mannen betrokken worden bij het ge- lijkekansenbeleid en mag dit niet afgedaan worden als een - weliswaar politieke - 'vrou wenaangelegenheid'. In elk geval moeten we ons in het huidige politieke debat niet meer toespitsen op de vraag of de deelname van vrouwen moet worden ver groot, maar hoe dit moet ge beuren. Het Socialistisch Jeugdver bond (SJV) wil zowel de jeugdwerker als de gemeente mandataris op weg helpen. Het Draaiboek Gemeentelijke Jeugdwerkbeleidsplannen ligt klaar om je op een luchtige en doorzichtige wijze uit te leg gen hoe, met wie en wanneer je een kwaliteitsvol plan creëert. Bovendien wordt in het draai boek extra aandacht besteed aan tips om de grote knelpun ten van de vorige plannings periode in te dijken. Geen kanjer volgepropt met letter tjes, wel een handig overzicht zonder tralala voor wie snel mee wil naar een nog beter ge meentelijk jeugdwerkbeleid. Wie het nog niet ziet zitten of wie het niet meer ziet zitten: Draaiboek JWBP van SJV 60 blz., prijs: 300 BF, verzen dingskosten inbegrepen. Info: SJV vzw - Grasmarkt 105/47 - 1000 Brussel. Tel.: 02/552.03.14 - fax 02/552.05.55 - e-mail: soc- jeugd@glo.be.

Voor Allen | 1998 | | pagina 5