DE VERBRUIKER Strijd tegen schuldoverlast: een belangrijke stap voorwaarts Uw zorg is onze zorg: zorgverzekering nu! Onthaalouder worden... Misschien iets voor jou "Voor Allen" - 3 april 1998 7 De Coöperatieve Verbruikers beweging, die al jaren actief is in de strijd tegen schuldover- last, verheugt zich dat de Ka mer van Volksvertegenwoor digers het wetsontwerp m.b.t. de collectieve schuldregeling goedgekeurd heeft. Dit ontwerp moet het moge lijk maken om de schadelijke gevolgen van schuldoverlast in te perken. Iedereen met te hoge schulden kan gebruik maken van deze nieuwe pro cedure. De beslagrechter duidt daarbij een schuldbemidde laar aan die zal trachten om een financiële regeling met de schuldeisers te treffen. Ge raakt men het hierover niet eens, dan kan de rechter een aflossingsplan opleggen. On der zeer strikte voorwaarden kan hij de schuld of een deel ervan kwijtschelden. Al is dit wetsontwerp niet vol maakt, dan erkent het toch de omvang van het probleem van de schuldoverlast in onze sa menleving en biedt het men sen die zich in deze toestand bevinden de kans op een nieu we start. We onderlijnen dat deze nieu we prodecure de schuldenaars niet ontheft van hun verant woordelijkheid en evenmin de kredietmarkt zal ontwrichten. Ze vormt geenszins een be dreiging voor de open krediet markt aan en houdt zelfs een expliciete erkenning in van het belang van het krediet voor de ontwikkeling van een econo mie indien de kredietverstrek kers tenminste de verantwoor delijkheid opnemen voor de risico's die ze zelf creëren. Door een globale oplossing te zoeken voor de financiële moeilijkheden van de verbrui kers, zal de toekomstige wet tienduizenden gezinnen met schuldoverlast opnieuw een minimum aan waardigheid schenken. De Coöperatieve Verbruikers vereniging vraagt dat, zoals de overheid beloofd heeft, er vlug een positieve kredietcen trale zou komen. Deze centra le, die de kredietgever alle in lichtingen over alle lopende kredieten zal verschaffen (ook de 'correct afbetaalde'), zal de noodlottige schuldenspiraal voorkomen en een onontbeer lijke aanvulling op de nieuwe wet vormen. Tevens vragen wij dat het Brussels Hoofdste delijke Gewest in navolging van Vlaanderen en Wallonië werk zou maken van de erken ning van de schuldbemidde lingsdiensten. Al bijna tien jaar voert de Coöperatieve Verbruikersbe weging actief strijd tegen de schuldoverlast, met behulp van informatiecampagnes zo als de in 1996 gelanceerde schoolactie rond kredietpre ventie, met vormingsacties voor schuldbemiddelaars en met publicaties (Berichten over schuldbemiddeling, Gids voor de behandeling van over- kreditering...). Ze nam deel aan het uitwerken van wets voorstellen waaruit de wet af geleid werd die op 19 maart 11. door de Volksvertegenwoordi gers gestemd werd. De Vlaamse Federatie van So cialistische Gepensioneerden eist dat de Vlaamse zorgverze kering er binnen de kortste ke ren komt. De VFSG zal hier voor gedurende dit voorjaar campagne voeren. Aan de hand van een aantal concrete gevallen wordt aangetoond dat er snel een oplossing nodig is voor de noden van de zorgaf hankelijke ouderen en hun fa milie. Zorgafhankelijkheid is een bijzonder ernstig levensri sico dat voor belangrijke fi nanciële problemen zorgt, ook voor mensen met een behoor lijk pensioen. Ouderen krijgen te weinig professionele ver zorging omdat ze het niet kun nen betalen. De mantelzorg wordt daardoor extra zwaar belast. De private verzekeringsmaat schappijen lanceren momen teel een nieuwe aanval om de markt van de zorgafhankelijk heid in te palmen. Het spreekt voor zich dat het maatschap pelijk draagvlak van een op het principe 'iedereen doet mee' gebaseerd overheidsini tiatief verminderd naarmate gezinnen zich binden aan pri vate zorgverzekeraars. De publieke zorgverzekering is onontbeerlijk. De huidige generatie van zorgbehoeven- den wordt door private zorg verzekeringen, gebaseerd op kapitalisatie, uitgesloten. De private verzekeringen zijn bo vendien te duur en ze sluiten diegenen uit met de hoogste noden. Particuliere verzeke raars keren geld uit maar zij malen niet om het aanbod of de kwaliteit van de zorg. In landen waar men reeds veel langer private verzekeringen aanbiedt, zoals Frankrijk en de VS, blijkt dat slechts een klein aantal ouderen verze kerd is. Het zijn de ouderen die het financieel beter heb ben. Guy Swennen is de indiener van een voorstel van decreet inzake de toekenning van dienstencheques aan zorgbe hoevende ouderen. Dit pu bliek systeem van zorgverze kering geeft elke vijfenzestig plusser onmiddellijk bescher ming, ongeacht zijn inkomen of gezondheidstoestand. De dienstencheques worden gefi nancierd uit een gemengd re partitie- en kapitalisatiefonds, waar iedereen solidair en naar vermogen tot bijdraagt via de fiscaliteit. De uitvoering van dit voorstel zou betekenen dat 60.000 zorgbehoevende oude ren onmiddellijk dienstenche ques ontvangen. De diensten cheques geven een garantie op een kwaliteitsvol aanbod. Voor de VFSG is het vijf voor twaalf voor de publieke zorg verzekering. Als de verzeke ringsreuzen hun produkten op de markt brengen is het te laat. De Vlaamse zorgverzekering moet nu terug bovenaan de politieke agenda komen te staan. Onze dienst opvanggezinnen, van Reddie Teddy, (de com plete babyservice van Bond Moyson), erkend door Kind Gezin, zoekt onthaalouders in de regio Ninove - Geraards- bergen - Brakel en Lierde. Misschien zegt het je wel iets om baby's en peuters van 0-3 jaar, gedurende de dag, tijdens de werkuren van de ouders, te verzorgen en kleutertjes van 3 tot 6 jaar opvang te geven na de school en lagere schoolkin deren tot 12 jaar. Voor deze prestaties krijg je natuurlijk een fikse vergoe ding! Voor ons is een onthaalouder geen gewonde kinderoppas, maar iemand die bewust be lang hecht aan een goede op voeding, veiligheid, spel, de motorische en sociale ontwik keling van het kindje. Je staat er natuurlijk niet al leen voor! Onze dienstverantwoordelijke zal je begeleiden. Zij zal je regelmatig een be zoek brengen, luisteren naar je ervaringen, en je steeds met raad en daad bijstaan. De dienst sluit ook een verze kering af en stelt het nodige materiaal ter beschikking. Zo als bedje, babysit, park, kin derstoel... Wij verwachten van jou! Idealisme, een warm hart voor kinderen, een goede gezond heid, verantwoordelijkheid en kindvriendelijk huis. Laat er ons samen eens verder over praten! Voor meer inlichtingen: Reddie Teddy Dienst Opvanggezinnen De Colfmeckerstraat 11 9620 Zottegem 09/364.98.43 09/364.98.53 (elke werkdag van 08.00 u. tot 17.00 u. behalve vrijdag tot 12.30 u.) Reddie Teddy complete babyservice van Bond Moyson V

Voor Allen | 1998 | | pagina 7