SP FEDERAAL AKTIEF Bedenkingen bij het SP-Toekomstcongres VOOR ALLEN 2 1 mei 1998 - "Voor Allen" De 'contracten' bevatten vele verdedigbare stand punten. Toch kan ik niet voorbij gaan aan enkele fundamentele bedenkingen bij de algemene oriëntaties. Dit kan stof geven tot dis cussie in de afdelingen en dat is ook de bedoeling van dit artikel. De teksten zijn ingewikkeld en vragen een vrij grote tech nische dossierkennis. Dit be moeilijkt een grondige dis cussie en standpuntbepaling op het niveau van de lokale partij-afdeling. De standpunten wijken in menig opzicht af van de so cialistische basisprincipes, die ten grondslag liggen aan de partij-ideologie. Door het 'flou-artistique' van de tek sten gaat men een fundamen tele discussie terzake uit de weg. Dit zijn geen teksten die tot doel hebben om een ideolo gische discussie aan te gaan die bepalend zou moeten zijn voor de partij werking naar de toekomst toe. Dit is een zui ver electoraal geïnspireerd werkstuk. Het laat de deur open voor een coalitievor ming met gelijk welke ande re democratische partij, de VLD inbegrepen. Ten gronde is het meest belangrijke sig naal dat gegeven wordt: de SP is klaar voor een nieuwe regeringsdeelname. Door deze opstelling werkt men mee aan een verdere vervlakking van het politieke landschap in België. Het is zeer de vraag of men daar mee nieuwe kiezers kan aan trekken. Bijna identieke vi sies vindt men immers bij de andere traditionele partijen. De keuze voor een opstelling in het centrum speelt in de kaart van extremistische par tijen, die zich duidelijk ideo logisch afzetten tegen de po litieke eenheidsworst. Dit is geen pleidooi voor een even extremistische opstelling voor de SP. Wel voor het ge geven dat men slechts elec torale aanhang kan winnen door rond belangrijke maat schappelijke problemen de tegenstellingen tussen ons en de anderen duidelijk in de verf te zetten. Slechts dan heeft de kiezer een echte keuzemogelijkheid. Bestaat die mogelijkheid niet, dan versterkt men de af keer voor het politieke ge beuren, omdat de partijpro gramma's onvoldoende weer geven wat de individuele kie zer denkt.- Economisch contract Er is geen alternatief voor de markteconomie (17) Het aanvaarden van de markt als enig mogelijk maatschap pijmodel houdt het gevaar in dat de SP verder afglijdt van een socialistische partij naar een sociaal-democratische partij. De enige verdienste is dat men eindelijk de moed heeft gevonden om dit open lijk toe te geven. Men vertrekt van het be staande maatschappijmodel en maakt daarvan de norm. Zo neemt men in feite het li berale maatschappijmodel tot uitgangspunt. Vooral in VLD-kringen zal deze bocht gesmaakt worden. Waar zouden we nu gestaan hebben, indien de pioniers van de BWP-BSP honderd jaar geleden de kapitalisti sche maatschappij klakke loos aanvaard zouden hebben als enig mogelijk samenle vingsmodel? Men ontneemt ons thans de droom op een ander soort samenleving, los van de kapitalistische logica. Elk zinnig mens ziet dat de kapitalistische marktecono mie, zelfs grondig bijge stuurd door de overheid, niet bij machte is om aan alle mensen een menswaardig be staan te garanderen. Men mag immers bijsturen zoveel men wil, nooit zal men kun nen raken aan de basisprinci pes van het systeem, zijnde de productie uit winstbejag. De nieuwe ideologische op stelling van de SP zal leiden tot ernstige conflicten binnen de socialistische beweging. De kloof met het ABVV wordt groter. Liberalisering - privatisering - overheidsinitiatief (21) De houding omtrent de libe ralisering en privatisering van de overheidsinitiatieven is op z'n minst gezegd ge vaarlijk. De uitverkoop van de overheidsdiensten, die nu reeds door de SP mede geor ganiseerd wordt, probeert men goed te praten op basis van het marktprincipe. De gevolgen zijn gekend: aan een privatisering gaat eerst een herstructurering vooraf op kosten van de gemeen schap. De privé organiseert alleen als er winst uit te halen valt. Zij heeft bijgevolg enkel interesse in de winstgevende brokjes van het overheidsini tiatief en bedankt voor de or ganisatie van verlieslatende diensten, die nochtans tege moet kunnen komen aan een behoefte van de bevolking. Diensten die de privé aan biedt, zelfs in een concurren- tiëlë situatie, kunnen nooit goedkoper zijn dan wat de overheid kan aanbieden. Het belang van de consument is dus zeker niet gediend door een verdergezette privatise ring. Verantwoord ondernemer schap (27) De fundamentele tegenstel ling tussen arbeid en kapitaal wordt verlaten. Het 'alge meen belang' in de bedrijven staat voorop. Het 'verantwoord onderne merschap' is een illusie en getuigt van een zekere naïvi teit ten opzichte van de on dernemers. Het kan best zijn dat in individuele gevallen werkgevers gevonden wor den die aandacht hebben voor hun omgeving en voor het algemeen maatschappe lijk belang. Die interesse gaat zolang mee, tot men in Parijs beslist om de Renault te sluiten. De klassenstrijd bestaat, of men dit nu wil zien of niet. De vormgeving ervan is wel licht anders dan vroeger. De belangen van werknemers en werkgevers zijn echter vanaf een bepaald punt nog steeds onverzoenbaar. Uiteindelijk zijn het de aandeelhouders die beslissen op basis van be drijfseconomische motieven en niet de totaliteit van de ge meenschap noch de politieke overheid op basis van het al gemeen belang. Men begaat een zware fout als men het aandeelhouder schap van de werknemers in hun bedrijf onrechtstreeks wil promoten. Dit verzwakt de positie van de werknemers bij loonconflicten en sociale conflicten in het algemeen. Dit zet een pad in de korf van de vakbonden, die moeilijker in staat zijn om de solidari teit onder de werknemers te organiseren. Dit draait een rad voor de ogen van de werknemers zelf, die de illu sie hebben dat zij met hun luttele aandelen kunnen op wegen tegenover de massale kapitaalsinvesteringen van de reguliere aandeelhouders. Het SP-standpunt leidt tot medebeheer in de onderne mingen, hetgeen regelrecht in tegenstelling is met de ABVV-visie omtrent arbei derscontrole. Wij willen geen beleidsverantwoorde lijkheid in een bedrijf waar het uiteindelijke beslissings recht ten gronde door ande ren uitgeoefend wordt. Tot slot De SP-leiding heeft een ver dienstelijke poging gedaan om een nieuwe en toekomst gerichte beleidsvisie te ont wikkelen. De tijd die ons rest tot het congres is te kort om ten gronde alle punten uit te praten en dit ondanks de goe de en planmatige voorberei ding, met mogelijkheid van een inbreng tot op het niveau van de partij-afdelingen. Ho pelijk kan op een ander mo ment een grondiger discussie plaatshebben omtrent onze fundamentele socialistische visie. Chris Van de Wijgaert Maatschappelijk zetel De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) Administratie-Publiciteit De Malanderplein 7 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) (fax 055/21.03.04) Redactie De Malanderplein 7 - 9600 Ronse Verantwoordelijke Uitgever Herman DE LOOR (Federaal Voorzitter) Hoofdredactie Chris VANCOPPENOLLE (Federaal Secretaris) Redactiesecretaris Jonny Lampens Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat inge diend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdragen in te korten of aan te passen, zon der aan de essentie van de tekst te raken. Ge- naamtekende bijdragen vallen volledig onder de verantwoordelijkheid van de steller.

Voor Allen | 1998 | | pagina 2