1 mei 1998 Feest van de Arbeid 4 1 mei 1998 - "Voor Allen" EEN ANTWOORD O O Ft IEDEREEN Europa betekent nog steeds vrede Het Feest van de Arbeid valt dit jaar samen met een histo risch moment. Op 2 mei be slissen de Europese staats hoofden en regeringsleiders welke landen aan de derde fa se van de muntunie mogen be- ginen en dus op 1 januari 1999 de euro mogen invoeren. Met de invoering van de euro on dergaat de Europese Unie een gedaanteverwisseling. Ze wordt nu echt tastbaar in het dagelijkse leven. We mogen niet vergeten dat de zaken er niet zo heel lang geleden heel anders uitzagen. Honderden jaren lang hadden de landen van Europa elkaar naar het leven gestaan. Haat en onverdraagzaamheid ont aardden in de eerste helft van de twintigste eeuw in extreem nationalisme en fascisme, met twee verwoestende wereld oorlogen als resultaat. De Eu ropese Gemeenschappen wer den opgericht op de ruïnes van die oorlogen, met in het ach terhoofd het idee dat integratie een garantie zou zijn voor vre de en welvaart. In de decennia daarna raakten de Europese lidstaten economisch zo sterk met elkaar vervlochten dat on derlinge vijandschap haast on denkbaar is geworden. Met de euro kan dat nog meer het ge val zijn. De eenheidsmunt moet sa mengaan met solidariteit. Dit moeten wij afdwingen. Door de groei die de euro zal ople veren rechtvaardig te verdelen over alle inwoners van de Eu ropese Unie moeten we onver draagzaamheid en vijand schap voorgoed kunnen uit bannen. Ook de uitbreiding van de Unie met de kandidaat lidstaten uit Centraal- en Oost-Europa moet bekeken worden vanuit dat perspectief. Op termijn willen we een Eu ropa waarin zoveel mogelijk mensen in vrede en welzijn samenleven. Meer zekerheid voor de toekomst Ons land is bij de EU-lidstaten die op 1 januari 1999 de euro zullen invoeren. Om dat mo gelijk te maken, heeft de rege ring de overheidsfinanciën ge zond gemaakt. Dat heeft seri euze inspanningen gekost. Mede dankzij de inbreng van de SP, werden die inspannin gen rechtvaardig verdeeld, zonder te raken aan de essen tie van de sociale bescher ming. Gezonde overheidsfinanciën zijn van levensbelang voor morgen. De structurele daling van de overheidsschuld ver licht de last op de volgende generaties. Dit is een investe ring in solidariteit voor de toe komst. Met het geld dat we niet moeten uitgeven om de schuld af te betalen, kunnen we de echte uitdagingen van onze samenleving beter aan pakken; werk voor zoveel mo gelijk mensen en sociale ze kerheid voor iedereen. Werken aan werk voor iedereen Voor België zou niet-toetre- ding tot de muntunie een re gelrechte catastrofe geweest zijn. Met onze open econo mie, die het vooral moet heb ben van de handel en de uit voer, waren de gevolgen voor de werkgelegenheid en de overheidsfinanciën niet te overizen. Dat we er wel bij zijn, is daarentegen een unieke kans. Door het wegvallen van de schommelende wisselkoer sen en de wisselrisico's bin nen de euro-zone en door de aanhoudende lage rente moet geld vrijkomen dat voor ar beidsintensieve investeringen en voor de verlaging van de lasten op arbeid gebruikt kan worden. We moeten er voor zorgen dat de euro zal bijdra gen tot een hogere, meer duur zame economische groei en tot meer werkgelegenheid. Met de euro zal veel duidelij ker worden. Lonen en prijzen worden vlot vergelijkbaar over de grenzen heen. De ver bondenheid tussen de Europe anen zal veel voelbaarder wor den. Dat kan ongetwijfeld een nieuwe politieke en syndicale dynamiek losmaken. Samen met de vakbonden en alle so ciale groeperingen moeten ook de socialistische partijen van Europa de rangen sluiten in de strijd voor werk en voor sociale zekerheid. In de strijd tegen de werkloosheid is ar beidsherverdeling bij uitstek een punt waarop een Europese aanpak zijn meerwaarde kan bewijzen. De SP zal verder proberen hiervan een Euro pees mobiliserend thema te maken. Geen sociaal Europa zonder een politieke Unie In een Europese Unie met één munt, waarin de lidstaten vrij willig hun monetaire soeve reiniteit (het recht om onaf hankelijk hun muntbeleid te voeren) opgeven, moet ook de politiek de plaats krijgen die ze verdient. Een politiek een- gemaakt Europa moet bijdra gen tot een samenleving waar in solidariteit en gelijke kan sen voor zoveel mogelijk mensen absolute voorrang krijgt. De mondialisering van de eco nomie, het geldverkeer en de communicatie vereisen een mondialisering van de poli tiek. De Europese Unie is daartoe een eerste, heel be langrijke stap. Alleen zo kun nen we verhinderen dat onze sociale verworvenheden en werkgelegenheid de speelbal worden van de ontketende in ternationale concurrentie. Al leen zo wordt de maatschappij opnieuw maakbaar en krijgen de landen van de Europese Unie opnieuw de hefbomen in handen om in de economie so ciale en ecologische prioritei ten te stellen. Enkel een ster ke, eensgezinde politieke Eu ropese Unie kan op internatio nale fora, zoals de UNO en de G7 (de Verenigde Staten van Amerika, Canada, Japan, Duitsland, Frankrijk, het Ver enigd Koninkrijk, Italië - de zeven grootste industrielan den) pleiten voor meer sociale rechtvaardigheid op wereld vlak. De laatste maanden werden, vooral dankzij een meer ge coördineerd optreden van de Europese socialistische partij en, de eerste voorzichtige stappen gezet in de richting van een politieke Unie. De ministers van economie en fi nanciën van de Europese Unie zullen samen met de Europese Commissie het economisch beleid van de lidstaten coördi neren. Werkgelegenheid moet daarbij centraal staan. Boven dien zullen het democratisch verkozen Europese Parlement en de sociale partners op Eu ropees niveau geraadpleegd worden. Ook op het gebied van belastingpolitiek werden de eerste maatregelen getrof fen. De laatste jaren gaven de landen tegen elkaar op belas tingvoordelen aan bedrijven. Zo hoopten ze investeringen van mekaar weg te pikken. Het verlies aan fiscale inkom sten dat daaruit voortvloeide werd gecompenseerd door de arbeidsinkomens steeds maar zwaarder te belasten. De EU- lidstaten hebben nu afspraken gemaakt over het indammen van deze moordende belas tingconcurrentie. Het besef groeit dus dat de invoering van de euro een meer ge coördineerde Europese fiscale aanpak onafwendbaar maakt. We kunnen echter niet lang wachten. De sluiting van Re nault Vilvoorde was een schok in de hele Europese Unie. Op basis van koele berekeningen over de verschillen in produc tiviteit, lonen, ontslagvergoe dingen, afzetmarkten in de be trokken landen, besloot de Eu ropese directie om het bedrijf in Vilvoorde te sluiten. Zelfs de meest elementaire - ook Europese - regels voor sociaal overleg en collectief ontslag, werden met de voeten getre den. Voor het eerst in de Euro pese geschiedenis kwam er gezamenlijk, grensoverschrij dend syndicaal en politiek verzet. Maar het Renault-dra ma bewees ook nog maar eens de dwingende noodzaak van meer politieke slagkracht op Europees vlak. Die politieke slagkracht, die nodig is om een herhaling van dit drama te vermijden, zal er alleen maar komen als alle sociale krach ten zich daar samen voor in zetten. Euro en uitbreiding vereisen sterkere democratie De euro is ons breekijzer voor een nieuwe Europese Unie; een politieke Unie die tege moet komt aan de dagelijkse problemen van de mensen. Een politieke Unie die effi ciënt werkt en beslissingen neemt ten behoeve van alle Europeanen. Dat is nu niet het geval. Een voorbeeld: de lasten op arbeid moeten omlaag. We hebben daarvoor inspannin gen gedaan. Wij kunnen ze echter niet blijven verlagen zonder dat er alternatieven ko men voor de financiering van de sociale zekerheid. Europa zou ons daarbij kunnen helpen onder meer door de invoering van een milieubijdrage of door verhoging van de lasten op kapitaal. Hoewel een meer derheid van de lidstaten voor zulk een maatregel is, konden de Europese regeringen hier over geen akkoord bereiken. Over deze zaak moeten de Eu ropese ministers van financiën in de ministerraad namelijk beslissen bij unanimiteit en is de inbreng van het Europese Parlement beperkt tot advies. Eén lidstaat die niet mee wil is bijgevolg genoeg om beslis singen volkomen te blokke ren. Dezelfde regels gelden ook als het gaat over de Euro pese financiering van de werk- gelegenheidsinspanningen, over minimumregels die moe ten gerespecteerd worden bij

Voor Allen | 1998 | | pagina 4