Quota? Ja! Maar vooral een andere cultuur I 1 mei Voor Allen" - 1 mei 1998 5 ontslag, of over de invoering van een sociaal rechtvaardig eenheidstarief voor belastin gen op bedrijven, kapitaal of vermogen. De SP wil dat er komaf ge maakt wordt met de ondemo cratische aspecten van de unanimiteitsregel. Het respect voor de wil van de meerder heid moet het halen op de dic tatuur van de enkeling die elke vooruitgang blokkeert. De SP wil dat voor sociale zaken en fiscaal beleid dezelfde spelre gels worden toegepast als voor het vrije goederen- en dien stenverkeer: meerderheidsbe slissingen in ministerraden en medebeslissingsrecht voor het Europese Parlement. Wat mo gelijk is voor handel en econo mie moet ook kunnen voor de belangen van alle mensen. Begin deze eeuw stonden de socialisten in de bres voor het algemeen stemrecht. Daardoor konden ze de verzorgingsstaat uitbouwen. Vandaag dient er zich een nieuwe, gelijkaardige strijd aan. Deze keer moeten we meer democratie afdwin gen op Europees niveau. Wij hebben een democratisch Eu ropa nodig om onze sociale idealen te kunnen verwezenlij ken. Dat zijn we niet alleen aan onszelf verplicht, maar ook aan de inwoners van de kandi daat-lidstaten in Midden- en Oost-Europa. De mensen uit deze landen hebben grote ver wachtingen in de Europese Unie. Ook zij wensen de ver worvenheden van de Europese Unie: vrede en welvaart. Nu kunnen bedrijven en kapitaal- groepen de grote verschillen in lonen en sociale bescherming tussen Oost- en West-Europa makkelijk uitbuiten. Op die manier zetten ze de sociale verworvenheden in West-Eu ropa op de helling, terwijl ze sociale vooruitgang tegenhou den in het oosten van het con tinent. In de toekomst moeten Europese regels ervoor zorgen dat bedrijven ook in Centraal en Oost-Europa verplicht wor den de elementaire sociale af spraken te respecteren. Maar dan moet de Europese Unie ook efficiënt en democratisch deze spelregels kunnen vast leggen, ver-beteren en doen re specteren. Een Europese Unie waarin om de haverklap één land zijn veto kan uitspreken tegen elke vobruitgang op we zenlijke domeinen, heeft ook deze mensen weinig te bieden. Daarom zal de SP tegenover haar zusterpartijen, met inbe grip van de Oost- en West- Centraal-Europese, stellen dat we allemaal te winnen hebben bij meer democratie in de Eu ropese Unie. Als de veMam- mende en ondemocratische unanimiteitsregel niet afge schaft wordt, betekent de uit breiding van de Europese Unie de doodsteek voor het Euro pees project. Het is al moeilijk genoeg om het eens te geraken met vijftien landen, met vijf entwintig zouden we dan ook volkomen vastlopen. Dat wil len we absoluut vermijden. De uitbreiding van de Unie kan en mag er dus niet komen zolang de Europese instellingen niet hervormd zijn en de unanimi teitsregel niet weggewerkt is. En nu non het werk Werk aan de winkel, dus 1 mei 1998 is voor de SP het begin van een campagne voor meer democratie in Europa. De Eu ropese Unie heeft efficiënte en democratische besluitvor mingsprocedures nodig, zodat het niet langer kan dat één land of een minderheid van landen sociale maatregelen blokke ren. Uit het verleden weten we dat democratie de beste weg is om sociale eisen te verwezen lijken. In een geglobaliseerde wereld waarin de staatsgren zen vervagen, dreigt de wel vaartsstaat de speelbal te wor den van de internationale con currentie. Daarom moeten de sociale krachten in Europa er voor zorgen dat de politieke demo cratie sterk genoeg staat om de lijnen uit te tekenen waarbin nen de international? econo mie zich vrij bewegen mag, en ervoor te zorgen dat de nega tieve kanten van de concurren tie zo veel mogelijk uitgescha keld worden. Noodzakelijker wijze zal dat via de Europese Unie gebeuren. De euro is een beslissende stap voor de economische eenma king van Europa. Nu moet hij het breekijzer worden voor de politieke eenmaking. 1 mei 1997 stond in het teken van werk en solidariteit. De actualiteit was hiertoe de aanleiding. Dit jaar vieren we '50 jaar stemrecht voor vrouwen'. Meer dan een goede reden om 1 mei 1998 in het teken te stellen van een strijddag voor een gelijke vertegenwoordiging van mannen en vrouwen op de verschillende beleidsni- veau's. Na een halve eeuw strijd, in 1949 was het dan zover: vrouwen konden voor het eerst mee de samenstelling van het parlement bepalen. Dit bracht echter geen vrou wenvloedgolf in de politiek teweeg. Want zo vanzelfspre kend was dit niet. Er waren altijd excuses om geen vrouw te moeten opnemen. Er moest een wet aan te pas ko men (1994) om partijen te verplichten een deel van hun plaatsen af te staan aan vrou wen. Partijen slaagden er plots wel in, met een stok achter de deur, kandidaten te vinden, het aantal vrouwelij ke verkozenen steeg hierdoor opvallend, maar vertaalde zich niet naar een evenredige vertegenwoordiging. Alle be- leidsniveau's samengenomen is in 1998 tien procent van de politieke actoren van het vrouwelijk geslacht. De politieke deelname van vrouwen gaat niet alleen om aantallen die worden afge dwongen, hoe belangrijk dat ook is. Het gaat er ook om of partijen erin geloven dat meer vrouwen in de politiek de kwaliteit van onze demo cratie verbeteren. Het gaat om de vraag of Nieuwe Poli tieke Cultuur ook betekent dat de grootste helft van de bevolking voldoende verte genwoordigd moet zijn in de democratische besluitvor ming omdat vrouwen nu een maal een eigen inbreng heb ben en het politieke bedrijf op een andere manier invul len en het daarom meer ge loofwaardigheid kunnen ge ven. Vrouwelijke politici willen reeds jarenlang zowel een andere inhoud als een an dere stijl in de politiek bren gen. Daar wordt slechts werk van gemaakt als ook mannen dat doen. Zolang de echte be langrijke beslissingen wor den genomen in de informele achteraf-cafégesprekken van de old-boys - netwerken, waar vrouwen gewoon niet terechtkomen, zullen we er niet in slagen de politiek ge loofwaardig te maken voor vrouwen. Er zal slechts reden tot vieren zijn wanneer er niet alleen meer vrouwen deelnemen aan de politieke besluitvorming, maar vooral wanneer vrouwen als gelijk waardige partners meedraai en in het politieke spel en ge apprecieerd worden omwille van hun eigen inbreng. Maar dit veronderstelt een mentali teitswijziging, waarvoor quo ta alleen niet toereikend zijn. In ieder geval vrouwen zijn wel geïnteresseerd in een po litiek project als dit concreet en maatschappelijk relevant is. Het invoeren van dwingende quota is een mogelijkheid om op relatief korte termijn een breekijzer te zijn om vrou wen versneld te laten door stromen naar de politieke be leidsdomeinen. Zolang er geen spontane 50/50-verte- genwoordiging is zijn derge lijke ingrepen nodig. Op ter mijn moeten we echer van deze quotaregelingen af ge raken, maar voorlopig zijn ze als hefboom noodzakelijk. Goede praktijkvoorbeelden uit de Scandinavische landen bewijzen de doeltreffendheid van quota. Het bevorderen van gelijke kansen tussen mannen en vrouwen en meer evenwicht in de politieke besluitvor ming mag echter geen op dracht zijn van de vrouwen alleen, ook mannen hebben hierin - in hun eigen belang - een rol te spelen. Daarom moeten ook mannen betrok ken worden bij het gelijke - kansenbeleid en mag dit niet afgedaan worden als een wel iswaar politieke - 'vrouwen aangelegenheid'. In elk geval moeten we ons in het huidige politieke debat niet meer toespitsen op de vraag of de deelname van vrouwen moet worden ver groot, maar hoe dit moet ge beuren. De viering van '50 jaar Vrou wenstemrecht' gaat van start op zaterdag 9 mei 1998. De- EE/V ANTWOORD VOOR IEDEREEN ze happening 'DE vrouwen vieren feest' gaat door in Sunparks De Haan vanaf 10u30. Ook in onze federatie mag deze viering niet onopge merkt voorbijgaan, daarom organiseren de Socialistische Vrouwen te Ronse tijdens het weekend van 30 oktober 1998 en te Geraardsbergen tijdens het weekend van 21- 22 november 1998 een aantal activiteiten rond dit thema. Het zou de vrouwenbewe ging goed doen als zoveel mogelijk vrouwen maar ook mannen deze activiteiten door hun aanwezigheid steu nen. Alvast afspraak op de bovenvermelde data en ver der wens ik ieder een strijd vaardige 1 mei toe. Suzy ARYS

Voor Allen | 1998 | | pagina 5