Socialisten en Euro moeten de Europese Unie uit het slop halen J jBBHP Ik volg nu al drie jaar zeer intensief en van heel dichtbij het reilen en zeilen van de Europese Unie. Ik moet eerlijk bekennen dat ik vaak teleurgesteld ben wan neer ik vandaag een aantal ontwikkelingen vaststel. Ik kan niet anders dan daar uit afleiden dat de Europese Unie in gevaar is. Als wij, socialisten, niet ter hulp komen en bijsturen, loopt het verkeerd af. Ik verklaar mij nader: mm EEN V O O Ft ANTWOORD IEDEREEN De EU mist een echt politiek project. De EU heeft nood aan een gemeenschappelijk doel. Een doel dat tegemoet komt aan het Europese alge meen belang, aan alle Euro peanen. Vandaag wordt er echter uit sluitend aan Europese poli tiek gedaan op de voorwaar den van de nationale agen da's. Dat is nefast. Deze oog kleppen-politiek is ons van daag binnen de Unie stilaan aan het uit elkaar drijven. Om deze stelling te onder bouwen, kan ik zonder enige moeite een aantal voorbeel den geven: Toen Margaret Thatcher des tijds eiste dat het VK exact terug moest verdienen van de Unie wat het er toe bijgedra gen had, was haast iedereen in de Unie geschokt van deze egoïstische en anti-Europese oprisping. Vandaag duikt dat juste retour-debat opnieuw op. Niet meer op gang ge trokken door één land, maar door op zijn minst vier lidsta ten. De verontwaardiging daartegen bij de anderen is eerder miniem te noemen. Erger nog, dit debat dwingt haast iedere lidstaat zijn ei gen rekening te maken. Dit is een gevaarlijke situatie omdat een dergelijk debat de solidariteit onder de lidstaten in vraag stelt. Het wezen zelf van de Unie wordt in vraag gesteld omdat het ons terug brengt naar het nationalisme van weleer. Mijn twee andere voorbeel den situeren zich rond de problematiek van de uitbrei ding van de Europese Unie met de kandidaatlanden uit Centraal- en Oost-Europa. De uitbreiding van de Euro pese Unie is op zich een be langrijk objectief. Het biedt de kandidaat-landen een nieuwe toekomst en het be- tonneert de stabiliteit en dus de vrede op het Europese continent. Waar ik helemaal niet gerust in ben, is in de nogal rooskleurige voorstel ling van de Commissie inza ke het aankunnen van de uit breiding binnen de huidige Europese budgettaire enve loppe. Men wil de Unie uit breiden en volgens de (opti mistische) prognoses van de Commissie zou het prijs kaartje al bij al nog meeval len. Ik ben ervan overtuigd dat op middellange termijn het budgettaire keurslijf van de 1,27% BNP (elke lidstaat moet nu 1,27% van zijn BNP afstaan aan de Unie) dat nu gehanteerd wordt niet meer houdbaar is. Wanneer we dit toch krampachtig willen vasthouden dan zal dit onge twijfeld een aantal kwalijke gevolgen hebben. De toege voegde waarde van het Euro pese beleid zal noodgedwon gen verdwijnen of op zijn minst drastisch afnemen in heel wat gebieden die nu voor extra Europese steun in aanmerking komen. Concreet betekent dit dat de gelden om aan industriële ontwikkeling en renovatie te doen, het zo genaamde structuurbeleid, plots over een veel groter ge bied moeten worden ver deeld. Als ik een dergelijke evolutie vaststel, terwijl er zoveel werkloosheid heerst, dan meen ik dat het met de Unie de verkeerde kant uitgaat. In heel deze context mogen wij ook niet vergeten dat het succes van de Euro-zone af hankelijk zal zijn van de ma te waarin er in die zone een sterke sociale cohesie be staat. Op dit vlak is er nog heel wat werk in de Unie en was het structuurbeleid daar in een nuttig instrument. Heel wat gebieden die wel tot de muntzone gaan beho ren, zullen dit instrument nu moeten ontberen. Hopelijk leidt dit niet in de kortste ke ren tot sociale spanningen, omdat dergelijke regio's een ander monetair beleid vergen dan de sterkere. Dit zou de Unie weieens uit elkaar kun nen drijven. Het laatste voorbeeld handelt over de slagkracht van de Unie. Alle lidstaten zien de uitbrei ding van de Unie wel zitten, slechts een kleine minder heid, acht het een absolute noodzaak om de Unie werk baar te houden. Men moet goed beseffen dat één van de grootste handi caps van de EU juist het be staan is van het veto-recht in heel wat domeinen. Om bij voorbeeld aan sociale, fiscale en milieu-wetgeving te doen, moet je vandaag met alle 15 lidstaten het eens zijn over een voorstel. Dat maakt het bijzonder moeilijk. Ook al heb je bijvoorbeeld morgen 14 regeringen met socialisten erin die aan Europese sociale wetgeving willen werken, de 15dc, helaas rechtse, regering kan de zaak blokkeren. Het is dus heel eenvoudig: wij moe ten zo vlug mogelijk in Euro pa met meerderheid tegen minderheid kunnen beslis sen. Dat is zeker het geval wanneer we morgen niet meer met 15 maar met 20 of meer zullen zijn. Slagen we er niet in de Unie werkbaar te houden, dan is dit ongetwijfeld het begin van het einde van ONS Euro pa. Ik heb hier een vrij negatief en somber beeld opgehangen van een aantal ontwikkelin gen in de Unie. Betekent dit dan dat er nergens lichtpun ten te bespeuren zijn? Hele maal niet. Twee zaken moe ten samen het tij doen ke ren: ten eerste socialisti sche actie in Europa en ten tweede de euro. Ook hier verklaar ik me na der: De invoering van de euro is in de eerste plaats niet de verwezenlijking van een mo netair of economisch project, maar van een groot politiek project. Met de euro in onze broekzak, zal de Europese bewustwording bij de Euro peanen toenemen. Ons lots verbondenheid zal hiermee duidelijker worden. Het ef fect hiervan mag geenszins onderschat worden. Met de euro zal het ook evi dent, of beter gezegd noodza kelijk, worden om ook op an dere terreinen die met de munt samenhangen, meer en beter te gaan samenwerken onder de lidstaten. Het is juist in de ontwikkeling van de muntpolitiek en het rand- beleid dat de socialisten in de Unie aan één zeel moeten trekken. Wij zullen er moe ten voor vechten om ons so ciaal model tot algemeen Eu ropees erfgoed te maken. De Europese Unie mag en zal geen tweede Verenigde Sta ten van Amerika worden, waar het cowboy-kapitalisme heer en meester is. De EU moet een sterk sociaal gecor rigeerde markteconomie na streven, waardoor de EU me teen ook als een regionaal model kan dienen voor de he le wereld. Want met onze eu ro zullen we net zoals de dol lar nu, het mondiale econo mische spel mee kunnen be palen. Het moet onze ambitie zijn dit economisch spel om te buigen tot een middel dat ten dienste staat voor welvaart en welzijn in de wereld. De euro schept grote kansen die ons dichter bij ons ideaal kunnen brengen. Wij moeten ze voluit grijpen, dit is onze plicht. De samenwerking onder de socialisten in Europa moet dus als resultaat opleveren dat de EU een leidende rol krijgt in het maatschappij- conceptueel denken en han delen van de 21sle eeuw. Als dit niet meer onze ambitie is, dan zijn wij in de toekomst politiek totaal uitgerangeerd. Zoals ik al zei, zullen wij geen 'carte blanche' krijgen om onze idealen uit te voe ren. Net zoals in 't verleden zullen we er moeten voor vechten, samen met de vak bonden in Europa. Dit is nu eenmaal het lot van de socia listische beweging in een ka pitalistische omgeving. Net zoals op het einde van de 19de eeuw, toen we ons stem recht moesten afdwingen, staan we vandaag op Euro pees vlak, voor een nieuwe democratische strijd: Het is onze plicht om de oor log te verklaren aan het ver lammende en ondemocrati sche veto-recht in de EU. De bedoeling hiervan is duide- http://www.up.be/

Voor Allen | 1998 | | pagina 6