1 Blij 1 mei 1 j en 1998 bang "Voor Allen" - 1 mei 1998 7 lijk: wij willen dat wanneer er morgen een meerderheid van Europeanen opstaat om Europese sociale bescher ming te eisen, dat zich dat ook automatisch in wetge ving kan vertalen. Vandaag kan dit niet zo lang niet ie dereen dit wil. Deze situatie is politiek onhoudbaar. Wel licht is dit mechanisme on rechtstreeks de ware oorzaak waarom zoveel mensen van daag de EU de rug toekeren. Om te vermijden dat straks het kind met het badwater wordt weggegooid, kunnen wij de unanimiteitsregel niet langer meer dulden. Als socialisten zijn wij er im mers van overtuigd dat enkel Europese samenwerking ons kan beschermen tegen de ex cessen van de economische mondialisering. Er is geen al ternatief. Onze nationale sta ten zijn daar al lang niet meer tegen opgewassen. Trouwens, ook de kandidaat lidstaten uit Centraal- en Oost-Europa zijn maar echt gediend met een slagvaardige Unie. Ook in hun belang moeten er dringend verbou wingswerken gebeuren aan het Europese huis, vooraleer zij er comfortabel kunnen in wonen. Daarom pleit ik er voor dat de SP een uitbrei ding van de Unie pas goed keurt als de garantie er is dat een uitgebreide Unie ook werkbaar blijft. Tenslotte wil ik nog het vol gende kwijt: ik hoor vaak de mensen ongenuanceerd kri tiek geven op Europa, ofwel omwille van de inleverings rondes in naam van de Maas trichtcriteria, ofwel omwille van de delokalisaties, ofwel omwille van afvloeiingen veroorzaakt door grote fu sies, enz... Europa is vaak een dankbare schietschijf. Als wij echt eerlijk willen zijn, moeten we besluiten dat Europa zélf daar meestal weinig verantwoordelijkheid voor draagt. Veelal moeten we tot de conclusie komen dat er helaas te weinig Euro pa is om het één en het ander beter en socialer te regelen en te omkaderen. Vergeten wij ook niet dat wij, Belgen, ons budget en onze schuld hoe dan ook in orde moesten maken. Het was Eu ropa niet dat de Belgische schuld heeft gecreëerd. Trou wens, met het gezondmaken van onze staatshuishouding waarborgen we meteen ook de sociale zekerheid voor on ze kinderen en kleinkinde ren. Wie van ons kan daar te gen zijn? Inleveren is nooit de gezelligste bezigheid maar de pijn verzacht wan neer men beseft dat we daar mee tegelijk investeren in so lidariteit voor de toekomst. Laat ons dus eerlijk zijn en laten wij van de Unie geen zondebok maken. Dankzij de Unie leven wij al decennia lang in vrede. Nu komt het erop aan er voor te ijveren, samen met de vak bonden, opdat de Unie ook een efficiënt wapen zou wor den tegen het wilde mondiale kapitalisme en ter verdedi ging van ons sociaal model, onze welvaart en ons welzijn. Stefaan Thijs EEN ANTWOORD VOOR IEDEREEN 't Is Eerste Mei. Geen dag, geen feestdag, die Eén Mei evenaart. Eén Mei is de schoonste dag van het jaar. De betoging, de rode vlaggen, de muziek, het trommelkorps en vooral zoveel kameraden die getuigen van hun geloof in het socialisme. We zijn blij met 'onzen dag'. Maar die blijheid wordt ge temperd door de nuchtere werkelijkheid. Bedrijven gaan verder met herlocaliseren. Nu is het Swe dish Match te Geraardsber- gen. De werkloosheid daalt wel, maar die daling is in grote ma te artificieel, 'Smetbanen', deeltijdse jobs, PWA-ers... De rauwe werkelijkheid blijft. Het kapitalisme overheerst de wereld. De sociale achteruitgang duurt voort. De druk op de lonen en de koopkracht blijft. Onze loonkost is te hoog, zeg gen de patroons, en dat is slecht voor de concurrentie positie van de bedrijven. Maar ook in de ons omringende lan den is er druk op de lonen. Zo speelt men de arbeiders tegen mekaar uit. Finaal leidt de on gebreidelde concurrentie naar steeds lagere lonen en nog meer werkloosheid. En het meest onrustwekkende: het socialisme dat de tegen macht moet zijn, wordt steeds minder rood. Hier vestig ik de aandacht op de inzake economisch beleid geplande koerswijziging van de SP. De SP wil het begrip 'tegenstelling kapitaal-arbeid' vervangen door een 'verant woord ondernemerschap'. Er zijn goede en slechte patroons en de goede moeten financieel beloond worden. De SP ziet de socialistische beweging niet meer als de tegenmacht van het patronaat. Die rol is uitgespeeld, vindt de SP. Vak bonden en 'goede patroons' moeten samen dat doen wat het beste is voor het bedrijf. We kunnen ons niet van de in druk ontdoen dat de SP op haar congres in mei feitelijk een regeringsprogramma op stelt in plaats van een partij programma. Met het stand punt van de SP inzake econo misch beleid kan men alle kanten uit: een regering vor men met de liberalen, met de CVP of met wie ook. Is deze koerswijziging voor de SP electoraal een goede zet? Ik weet het niet. Wel weet ik dat de arbeidersklasse voor deze verrechtsing zal moeten boeten. Dat rechtse partijen dergelijke economische standpunten aankleven, is logisch. Maar de SP is een progressieve partij en de vraag stelt zich hoe haat- kiezers op deze koerswijzi ging zullen reageren. Vooral voor vakbondsmilitan ten wordt het moeilijk stem men. De ABVV-militant zal niet begrijpen dat zijn op dracht fundamenteel veran derd is. Hij kan zich niet in denken dat hij, samen met de eigenaar-kapitalist moet stre ven naar het belang van het bedrijf. Wat is dat 'het belang van het bedrijf'? Zijn dat de winsten die aan de aandeel houders moeten uitbetaald worden? Hoe moet de vakbondsafge vaardigde zich opstellen als de kapitalist aantoont dat het af stoten van activiteiten (ge paard gaand met ontslagen) in het belang is van het bedrijf. Of dat een herlocalisering gro tere winsten zal opleveren. Dergelijke rol zullen onze mi litanten weigeren. Ze zijn ge woon de leden, het personeel te verdedigen. Zij weten dat de klassenstrijd niet voorbij is. Mocht de vakbond zo stom zijn om aan een dergelijke po litiek mee te doen, dan zou de vakbond ook verantwoorde lijk worden voor de afbouw en de sluiting van bedrijven, voor de vele mensen die daardoor werkloos worden. Maar dat staat buiten kijf: nooit zal het ABVV zijn rol van tegenmacht opgeven! Het ABVV blijft een rode, een so cialistische vakbond. Het is niet omdat de SP-lei- ding de klassenstrijd ontkent, dat de klassenstrijd niet aan wezig is. Integendeel. De mondialisering van de vrije markt heeft de klassentegen stellingen verscherpt. In de geïndustrialiseerde lan den drukt men de loonkost naar omlaag. De verarming neemt toe. In de lage loonlan- den blijft de armoede groot. Zie de kinderarbeid. Maar de kapitalistische winsten zijn reuze De vraag stelt zich: hoe lang nog zullen de socialistische arbeiders stemmen voor de SP? En wat als de ontgoocheling te groot wordt? Naar welke par tij zal dan hun stem gaan? Ja, we zijn nog altijd blij om onze Eerste Mei. Maar we zijn bang voor wat komen gaat. Herman Van Herzeele

Voor Allen | 1998 | | pagina 7