BINNENLAND België, socialisten en de EURO Pill Pili is goed voor de gezondheid 4 15 mei 1998-"Voor Allen" Op donderdag 30 april legde Dirk Van Der Maelen namens de SP-fractie volgende stem verklaring af bij de door hem ingediende resolutie over de toetreding van België tot de Euro. Sceptici krijgen zondag onge lijk. Zondag wordts beslist dat de euro er komt en met België. Men zou een bibliotheek kun nen vullen met alle boeken en artikelen die de voorbije jaren zijn geschreven over de dwaze imbiliciteit die de Europeanen nastreven, namelijk één munt. Welnu, zondag wordt al die auteurs een neus gezet. Bovendien, België is er bij! Mijn collega's van de opposi tie zullen zich nog herinneren dat zij bij de bespreking van de begrotingen 1994, 1995 en 1996 vanöp deze tribune heb ben aangeklaagd dat de rege ring haar begrotingsdoelstel lingen niet zou halen en dat België bijgevolg nooit tot de muntunie zou kunnen toetre den. Zondag worden ook deze sceptici in het ongelijk ge steld, want België behoort tot de kopgroep. De tweede bedenking die ik u wens mee te geven, is de vol gende. Zoals aan vele zaken is er aan de euro een goede en een slechte kant. In ieder ge val ben ik ervan overtuigd dat de euro over het algemeen een goede zaak voor België is en dat wij er alle belang bij heb ben om er van bij de start bij te zijn. Wij hebben een hoge schuld. Dankzij de euro komt er een neerwaartse druk op de rente met als gevolg dat Bel gië minder schuld moet aflos sen. België voert voor 70 pro cent van zijn productie uit; on ze economie heeft er dus baat bij dat er geen wisselkosten meer zijn en dat wisselkoers schommelingen worden gemi nimaliseerd. Overigens meen ik dat de euro daarenboven een stoot geeft aan een duur zame groei en dus goed is voor de werkgelegenheid. Dat is maar een greep uit de rede nen waarom het goed is dat wij bij de muntunie zijn. Ten derde, ik zeg ja tegen de euro omdat hij de monetaire gang van zaken in de wereld kan veranderen. Naast de ene dominante munt van vandaag, de dollar, komt er een nieuwe, de euro. Er zal dus een meer evenwichtig debat kunnen worden gevoerd over de ma nier waarop monetair de we reld moet worden geregeld. De belangen van één staat zul len niet langer op wereldwijde monetaire beslissingen kun nen wegen. Ten vierde zeg ik ook 'ja' te gen de euro omdat hij op dit ogenblik een van de weinige lichtpunten is in het Europese debat. Rekening houdend met de thans heersende Euroma- laise is het feit dat we erin sla gen om de neuzen, inzake de munt, in dezelfde richting te zetten, een punt van het aller grootste belang. Voor de rest is het huilen met de pet op. Hoe langer hoe meer wordt voor het beleid in Europa helaas enkel en alleen uitgegaan van nationale belangen. Dankzij de euro zullen we, hopelijk, die tijd kunnen af sluiten, staan we allen voor een aantal belangrijke Europe se uitdagingen en zullen we eindelijk opnieuw werk kun nen maken van het algemeen Europees belang. Ik kom tot het laatste punt. Voor de Vlaamse socialisten is de Unie meer dan markt en munt. De toetreding van Bel gië tot de euro, het feit dat we met elf landen een eurozone zullen vormen, is voor mij de start van een strijd voor een politiek Europa. Het is duide lijk dat wij op korte termijn - en ik vraag de regering haar inspanningen in die richting te oriënteren - vooral twee zaken moeten doen. Ten eerste moeten wij werken aan een flankerend beleid voor de euro. Het allerbelang rijkste, en dit staat ook in de resolutie, lijkt mij dat we zo snel mogelijk moeten komen tot een Europese sokkel met fiscale en sociale minimum normen, om dumping op deze beide terreinen te voorkomen. Een tweede opdracht voor de regering is dat zij mee moeten werken aan een monetair be leid dat bijdraagt tot een werk- gelegenheidsbevorderend kli maat. Hoewel ook wij volko men de onafhankelijkheid van de Europese Centrale Bank onderschrijven - dit staat trou wens in het Verdrag dat wij hebben goedgekeurd - zeggen wij dat die Europese Centrale Bank niet mag verworden tot een monetaire ivoren toren. Die bank kan zich het best spiegelen aan wat zonet door de minister is gezegd, met na me de Amerikaanse Federaal Reserve Bank waar ook een samenspel ontstaat tussen enerzijds de bank en ander zijds de politieke autoriteiten die andere belangen kunnen laten doorwegen dan inflatie- bestrijding. Ten derde moeten wij ook op korte termijn zo snel mogelijk het democratisch element ver sterken, ook op Europees vlak. Het is duidelijk dat er niet alleen een dialoog moet komen tussen de Europese Centrale Bank en het Euro pees Parlement maar ook tus sen enerzijds de Europese Centrale Bank en anderzijds de Ecofinraad en de Raad voor sociale zaken. Via onze ministers, die van deze beide Raden deel uitma ken, moet het ook mogelijk zijn - en is het nodig - nauw gezet overleg te plegen tussen het Parlement en de regering. Ik ben ervan overtuigd dat als we die drie zaken op korte ter mijn kunnen realiseren, wij over een paar jaar zullen kun nen terugblikken op de beslis singen van zondag als inder daad historisch belangrijke beslissingen die de gang van zaken in Europa in belangrijke mate hebben beïnvloed. iyi y. - V v Vrouwen slikken tweemaal zoveel slaap- en kalmeermid delen als mannen. Dit feno meen uit zich reeds op jonge leeftijd: meisjes slikken meer medicijnen dan jongens. En er is nog slecht nieuws: een meerderheid van senioren (57%) bezondigt zich aan zelfmedicatie. Met de bedoeling deze ongun stige evolutie om te buigen in de richting van een verant woord geneesmiddelenge- bruik hebben de Socialistische Mutualiteit, haar nevenorgani saties (VFSG, SVV en VFG) en het Centrum Informatieve Spelen het informatieve ge- neesmiddelenspel PILI PILI uitgewerkt. Achter deze ludieke naam zit de filosofie verborgen... neem er niet té veel van, want dit schaadt! PILI PILI laat de deelnemers op een plezante manier informatie en ervarin gen over geneesmiddelen(ge- bruik) uitwisselen. Het spel legt grote nadruk op preventie, op een goede samenstelling van de huisapotheek en stimu leert de mensen met hun huis arts en apotheker over genees- middelengebruik te praten. Voor alle duidelijkheid: PILI PILI is geen gezelschapsspel voor thuis maar is een groeps- spel dat onder begeleiding van educatieve medewerkers wordt gespeeld. Op een speel se manier vergaren de deelne mers heelwat practische infor matie over de samenstelling van hun huisapotheek, over een preventief gezondheidsge drag en over alternatieven voor de traditionele medicij nen. PILI PILI maakt ook dui delijk dat een pilletje meer niet altijd de beste remedie is voor uw kwaaltjes. PILI PILI kan op méér dan 100 locaties in Vlaanderen worden gespeeld. De lijst kan opgevraagd worden bij de vol gende organisaties: - Vlaamse Federatie Socialis tische Gepensioneerden, St. Jansstraat 32, 1000 Brussel (02/515.04.96) - Socialistische Vooruitziende Vrouwen, St. Jansstraat 32, 1000 Brussel, (02/514.04.81) - Vlaamse Federatie van Ge handicapten, St. Jansstraat 32, 1000 Brussel (02/515.02.61)

Voor Allen | 1998 | | pagina 4