Provinciale Molendag in Oost-Vlaanderen CSC De Faluintjes in Spanje "Voor Allen" - 15 mei 1998 7 Het is naar een gevestigde tra ditie dat ook dit jaar in Oost- Vlaanderen een provinciale molendag wordt georgani seerd. Op zondag 24 mei 1998 stellen het merendeel van de wind-, ros- en watermolens die onze provincie tot haar monu mentenpatrimonium rekent, hun deuren wagenwijd open van 10 u. tot 18 u., om alle geïnteresseerden te confronte ren met het ambachtelijk tech nisch vernuft van weleer. Velen zien molens slechts als een romantisch restant van ver volgen tijden. Dat molens eeu wenlang de enige instrumenten waren die heuse machinerieën in beweging konden krijgen, daar staan wij niet meer bij stil... In de provincie Oost- Vlaanderen zijn de nog te be zoeken molens uitgerust om graan te malen, maar vroeger werd in molens olie geslagen, cichorei verpulverd, buskruit gemaakt, papier geschept, schors gemalen of wol gevilt. Wat onze provincie wel nog ten toon kan spreiden, zijn de ver schillende types van molens. Het oudste type windmolen is de houten staakmolen. Daar naast zijn er diverse soorten ste nen bovenkruiers en is er zelfs nog een werkende rosmolen paraat, voor het geval de wind het zou laten afweten. Ook wat de watermolens betreft, biedt Oost-Vlaanderen heel wat va riatie. Kortom, een levende mo len bezoeken op de Oost- Vlaamse Molendag is een in troductie in de geschiedenis van de techniek, met een nos talgisch knipoog naar toen. Op zondag 24 mei 1998 zijn van 10 u. tot 18 u. 9 watermo lens, 10 houten staakmolens, 13 stenen bovenkruiers en 1 rosmolen te bezichtigen. Spe ciaal in de kijker staan dit jaar de Roomansmolen in Sint-Pau wels, de Spaanse Molen in Ru- pelmonde en de Nieuwe Bosse- nare in Etikhove. De Roomans molen is de hoogste windmo len in Oost-Vlaanderen, een stellingmolen die opnieuw maalt na een geslaagde restau ratie. De Spaanse Molen is ook gerestaureerd en is in meer dan één opzicht vermeldenswaard: het is de enige getijdenmolen in de Nederlanden. Deze water molen werkt op het getij van de Schelde: bij vloed wordt een spaarbekken met water gevuld, bij eb brengt het wegvloeiend water het waterrad in bewe ging. De molen zal daarom werken van 10ul5tot llul5. In Etikhove pronkt sinds kort de Nieuwe Bossenare boven de Vlaamse Ardennen. Dit is een staakmolen die uit Impe naar deze oude molenplek is ver huisd. Bijzonder feestelijk zal het er aan toe gaan in twee molens die elk hun tweehonderdste ver jaardag vieren: de Stenen Mo len in Ertvelde en de Molen Ter Rijst in Herzele. Maar ook de andere Oost-Vlaamse molens, alle kort beschreven in de fol der, zijn stuk voor stuk zeldza me, tijdeloze werktuigen die op deze dag binnenin kunnen ver kend worden en die voor de ge legenheid volksmuziek bren gen, brood of pannekoeken bakken of andere manifestaties inrichten. De Oost-Vlaamse Molendag op 24 mei 1998 is een organisa tie van de v.z.w. Levende Mo lens en het Provinciebestuur van Oost-Vlaanderen. Informatie: - Secretariaat v.z.w. Levende Molens, Abdijstraat 75, 9400 Ninove. Tel. 054/33.16.73 - Provinciaal Molenmuseum, Puyenbrug 5,9185 Wachtebe- ke, tel. 09/342.42.40, fax 09/342.42.56, e-mail: mo oost-vlaanderen.be. - Toerisme Oost-Vlaanderen, PAC 'Het Zuid', Woodrow Wilsonplein 3,9000 Gent, tel. 09/267.70.20, fax 09/267.71.99, e-mail: toeris- me@oost-vlaanderen.be. Na de nodige zaken te hebben ingeslagen streken de meeste van onze kompanen neer op de terrasjes van de bars aan de kerk om er te genieten van het verkwikkend lentezonnetje. Hoewel het weer minder was dan vorig jaar was het goed in het zonnetje, voorzover je uit de soms gure noorderwind kon blijven, maar al bij al viel het mee wij hebben praktisch geen regen gezien. In de bar Joris maakten René en Jan van de gelegenheid gebruik om de lokale delicatessen te proe ven "caracoles en tomato fri- to". Fonske vreesde voor "in testinale stoornissen" en ver mits hij geen 'reasec' bij zich droeg, hield hij het noodge dwongen op droog brood. Hoewel klaar en duidelijk af gesproken was om 13.00 u. ie dereen terug op de bus om tij dig aan tafel te zitten, veroor loofden enkele reisgenoten het zich bijna een half uur te laat te komen. Ik wil hier geen na men noemen maar Victoirken, Mariaken, Yvonneken, Marie- Joséken en Marcelleken kre gen wel degelijk "schoefelin- gen" van de reisleiding zodat het in de toekomst niet meer gebeurde. Onze groep arriveerde toch nog tijdig en zoals je op de fo to kunt vaststellen deden Ka- rel, Romano en Jeanke "hun bisjtjes deigt" aan het buffet. De ene eet dit liever, de ande re dat zodat er toch telkens een "kreft" opdook, doch al bij al kon elkeen zijn gading vinden bij de keuze tussen de verschillende schotels; uiter aard wie thuis niet veel ge woon is, moest eerst uitkijken vooraleer een bord vol Spaan se of Catalaanse specialiteiten mee te nemen. Na de middag ging het dan richting MALGRAT de MAR. Opnieuw dat gure noorder windje noopte onze moedige paseo-wandelaars af te zakken in een bar of cafetaria, doch nog steeds geen drup regen, 's Avonds genoot ons gezel schap dan van de animatie in de zaal van ons Rosamar Park Hotelde eerste prijs werd er gewonnen door onze Kristof, op de voet gevolgd door Alain Maandagochtend bracht de autocar ons, tot grote tevre denheid van onze "oudgedien den", naar de botanische tuin "Pinya de Rosa". De andere botanische tuin "Mar i Mur- tra" hadden wij reeds 3-4 maal bezocht, zodat deze af wisseling zeer in de smaak viel, temeer daar de zon weer van de partij was zoals je kunt vaststellen op bijgaande foto. Moe gelopen in de plantentuin werd dan verpoosd in de le derzaak "modas Teresa" waar wij bij het degusteren van een conac of moscatel, vergast werden op een défilé waarbij onze kompanen zelf voor mannequin speelden, doch hierover meer bij onze volgen de uitgave. Pajot-tours logbook date Sun day april 5th 1998 journey to Tordera Malgrat de Mar. Zoals ik zo welsprekend kwam te schrijven bracht Hans ons op zondagvoormid dag 5 april, na een uitgebreid ontbijt, naar de "mercadillo" van TORDERA. Een bezoek aan de markt van Tordera is zowat traditioneel geworden omdat hij sterk af wijkt van de meer toeristische markten van de badsteden en vissersdorpjeshier is de markt van de modale Catalaan waar de Spanjaards zelf met bussen van uren uit de omge ving komen.

Voor Allen | 1998 | | pagina 7