Het Zottegemse Huisvestingsbeleid dient over een andere boeg gegooid! Jongsocialisten Zottegem organiseren: Cuba-tentoonstelling 16 13 november 1998 - "Voor Allen" In september 1998 was het Brugse studiebureau 'Groep Planning' klaar met een studie over de huisvesting te Zotte- gem, dit als onderdeel van een Ruimtelijk Structuurplan. Deze studie vormde de basis van een discussie op de jongste Zotte gemse gemeenteraadszitting. Daar zich momenteel een nij pend tekort voordoet aan 'te koop'-gestelde bouwkavels ge legen binnen uitgeruste gebie den, pleitte Herman De Loor resoluut voor het belasten van niet-vervallen verkavelingen. Enkel op die manier kan wor den vermeden dat Zottegem voor jonge mensen onaantrek kelijk wordt en dat de eenen twintigste eeuw wordt inge stapt met een onherroepelijk vergrijzingsprobleem. De Zottegemse bevolking even doorgelicht Centraal in de sectorstudie over huisvesting staat vanzelfspre kend het profiel van de betrok ken bevolking zelf. Voor de Eg- montstad komen de conclusies op het volgende neer: lange tijd was Zottegem een gemeente met meer dan 25.000 inwoners. In 1991 viel het aantal inwo ners echter terug (van 25.109) op 24.503. De jongste jaren is deze trend van daling gelukkig gestopt. In 1997 telde men 24.586 inwoners. Wat daaren tegen ten zeerste verontrust, is de terugloop van mensen uit de categorie van minder dan 24 jaar, dit tegenover een stijging van de 65-plussers. Voor de ko mende 15 jaar wordt zelfs een stijging van de 80-plussers met 33% in het vooruitzicht gesteld. Dat voorspelt weinig goeds. Tegen 2012 dreigt de actieve bevolking zelfs met 6% te da len. Hoe kan het tij worden ge keerd? Een doordacht huisvestingsbeleid Een van de middelen om de bo venbeschreven trend in positie ve zin om te buigen, is door de beschikbare bouwgronden goedkoper te maken. Er moet meer bepaald worden voor ge zorgd dat de bouwgronden ef fectief op de markt komen. Zo zullen de jonge mensen te Zot tegem blijven en zelfs naar Zot tegem komen. Zeer belangrijk hierbij is te we ten dat nochtans een potentieel van 1390 onbebouwde perce len gelegen aan uitgeruste we gen aanwezig is. Vele eigenaars zijn blijkbaar niet van plan de ze percelen zomaar te koop aan te bieden. In de eerste plaats zal het beleid er de komende jaren moeten in bestaan de eigenaars aan te zetten hun percelen op de markt te brengen. Dit kan dan weer enkel door een beleid te voeren waarbij op niet-ver- vallen verkavelingen een belas ting wordt gelegd. Wat bij de Zottegemse wonin gen tevens opvalt, is dat 60% ervan dateert van vóór 1962. In de rest van Vlaanderen be draagt dat percentage 45%. Te Zottegem zijn de woningen dus relatief oud. Ook qua uitrusting laten de. Zottegemse huizen te wensen over. Met ongeveer 10% wordt hier afgeweken van het Vlaamse gemiddelde. Er schort dus wat. Belasting op niet- vervallen verkavelingen Er werd al op gewezen dat te Zottegem voor de toekomst voldoende bouwgrond gelegen in uitgeruste gebieden aanwe zig is. Nieuwe woonuitbrei- dingsgebieden moeten dus niet worden aangesneden. Enkel moet ervoor gezorgd worden dat de kavels op de markt ko men. Algemeen gesproken be schikt Zottegem over troeven om het jonge volk in de stede te houden of aan te trekken. Zottegem heeft een belangrijk station als kruispunt op de lijn Brussel-Kortrijk en Gent-Ge - raardsbergen. Het onderwijsnet is meer dan behoorlijk uitge bouwd, wat eveneens geldt voor het medische net. Boven dien is winkelen te Zottegem een attractieve bezigheid. Ook aandacht voor so ciale woningbouw Alarmerend is voorts dat Zotte gem weinig sociale woningen heeft. Terwijl sociale woningen elders in Vlaanderen 10% van het totaal aan woningen uitma ken, bedraagt dat percentage te Zottegem amper 3,2%. Speci fieke projecten zullen in de toe komst zeker nog op het pro gramma moeten komen. Zo is er het project 'Tramstatie', aan de Arthur Gevaertlaan. Door zijn gunstige ligging nabij het OCMW en het RVT is de loca tie ideaal voor woningbouw voor bejaarden. De bouwmaat schappij 'Veilig Wonen' start er de komende maanden overi gens met de bouw van service flats voor bejaarden en minder- validen. Deze zullen hun dien sten bewijzen aangezien tegen 2007 een toename van 200 be jaarden ouder dan 80 wordt verwacht. Besluit Enkel een actiever doortasten der huisvestingsbeleid kan de situatie te Zottegem redden. Vooral de bouwmogelijkheden blijken een groot probleem te zijn. Een oplossing kan worden gezocht in het doorvoeren van een interne verschuiving van de beschikbare gronden. Zoals ge zegd, blijkt het nog beter de be schikbare gronden te belasten. Of de huidige VLD/CVP-coali- tie hiervoor de nodige moed zal opbrengen, is echter de vraag. Enkel wanneer wij als Vlaamse Socialisten bij het beleid zullen betrokken zijn - en dat is hope lijk niet lang meer af - zal een positief huisvestingsbeleid een realiteit zijn! Cuba is één van de laatste communistische staten, naar het ontwerp van Fidel Castro In januari 1959 veroveren Cu baanse rebellen onder leiding van Fidel Castro en Che Guevara, de macht in Cuba. De snelle opgang van de revolutie, waarbij het terreurbewind van Batista werd omvergeworpen, en de machtsstructuren van het oude regime werden ontbon den, konden niet van vandaag op morgen worden vervangen door revolutionaire organen. Van dit vacuüm maakte de VS gebruik om de revolutie te bre ken. Via het economisch em bargo, sabotage-acties, etc. ont ketenden ze een ware terreur te gen Cuba. Cuba is een fascinerend eiland met bovenal een schitterend volk, geboren uit een smelt kroes van rassen, verbonden door zijn geschiedenis en door zijn revolutie. Een volk dat le venslustig, strijdvaardig en op timistisch is en hun leider kop pig in de lijdensweg blijft vol gen. De herinnering aan de dic tatuur van Batista, met corrup tie, terreur, drugs, maffia, enz. zit nog steeds diep ingebakken. Cuba wil de crisis niet ten kos te van de bevolking oplossen. De verworvenheden van de re volutie zoals gezondheidszorg, onderwijs, sociale voorzienin gen, etc. blijven gevrijwaard. Cuba is het derdewereldland met de hoogste ontwikkelings graad. De gezondheidszorg staat op een hoog peil. De Cu baan wordt gemiddeld 76 jaar oud en staat daarmee in de top vijf van de wereld. Gezond heidszorg, sociale zekerheid en onderwijs zijn gratis. Het anal fabetisme is quasi volledig uit geroeid. Cuba en de blokkade De blokkade tegen Cuba die reeds zo'n 40 jaar door de VS in stand wordt gehouden en in 1996 nog werd verscheipt door de wet 'Helms-Burton' heeft dit Caribische eiland in een zeer netelige positie gebracht. Temeer daar met het wegvallen van de communistische regi mes in Oost-Europa, Cuba zijn bevoorrechte economische partners zag verdwijnen. Dit bracht een ernstige economi sche crisis met zich. Gedreven door economische noodzaak voerde Cuba in '95 en '96 een programma van economische hervormingen door naar een 'socialisme met markteconomi sche bijsturing'. Met de wet Toricelli van '92 werd het VS-onderdanen en be drijven verboden handel te drij ven met Cuba. De wet 'Helms- Burton' legt dit verbod ook op aan de rest van de wereld. De manager of de medewerkers van een bedrijf dat handel voert met Cuba, kunnen door het VS- gerecht veroordeeld worden tot schadeloosstellingen aan VS- burgers of genaturaliseerde Cu banen, of de toegang tot het VS-grondgebied kan hen wor den ontzegd. De bevoorradingsproblemen ten gevolge van het embargo worden steeds nijpender. De verwezenlijkingen op het vlak van de gezondheidszorg en het onderwijs in Cuba, die door ee nieder worden geprezen, zijn rechtstreeks bedreigd. In naam van de mensenrechten wordt er kritiek geleverd op het gebrek aan democratie in Cuba. Deze kritiek kan in geen geval het recht inhouden dat men in naam van dezelfde mensen rechten een land economisch wurgt. Wij eisen een stopzetting van het VS-imperialisme en de op heffing van de blokkade, die een aanslag is op de waardig heid en het leven van het Cu baanse volk en een regelrechte schending inhoudt van het in ternationaal volkenrecht. Aandelen tegen de wet Helms-Burton Door het 'kopen' van aandelen wordt de wet 'Helms-Burton' openlijk uitgedaagd en wordt erop gewezen dat we niet ak koord zijn met deze van impe rialisme blijkgevende wet. Het kan niet dat de VS (als enige grootmacht ter wereld), de rest van de wereld zo maar sancties oplegt, die volledig indruisen tegen ieder beginsel van het in ternationaal recht. Dit leidt in de toekomst gegarandeerd tot meer van dergelijke schandali ge praktijken vanwege de VS. Heel wat mensen in ons land hebben gekozen om de wet Helms-Burton te overtreden. Er zijn reeds tienduizenden Cu baanse aandelen verkocht. De ze aandelen-campagne heeft tot doel te sensibiliseren, fondsen te werven en politieke druk uit te oefenen. Cubaans weekend te Zottegem De Jongsocialisten en de Culturele Jongerencentrale ABW organiseren van vrijdag 13 lot en met zondag 15 november 1998 een Cuba-tentoonstel- ling 'CUBANOS-CABANAS' in het Volkshuis, Markt 8 te Zottegem. Programma -vrijdag 13november 1998 om 20 uur Opening van de tentoonstelling 'Cu- banos-Cubanas' door de heer Her man Porto Carero, Belgisch ambas sadeur in Cuba. Elke aanwezige wordt een aperitief 'Socialismo 0 Muerte' aangeboden, -de tentoonstelling is doorlopend open tot zondagavond 20 uur. ledereen wordt vriendelijk uitgeno digd op de tentoonstelling en op de openingsreceptie.

Voor Allen | 1998 | | pagina 16