Werelddag tegen de extreme armoede te Aalst De SP-Aalst kiest resoluut voor gratis openbaar vervoer voor jongeren VDAB-winteropleidingen "Voor Allen" - 13 november 1998 19 De SP ijvert voor een beter uitge werkt en toegankelijk openbaar vervoer. In haar Toekomstcon gres van mei 1998 heeft de SP Nationaal een programma uitge werkt rond mobiliteit. Dit pro gramma getuigt van een duidelij ke visie. De socialisten pleiten vandaag meer dan ooit voor een andere aanpak dan de egoïstische 'Mijn Wagen. Mijn Vrijheid'- slogan. Daarvoor zijn milieure denen, maar ook heelwat sociale redenen. De leefbaarheid van on ze steden verbetert ongetwijfeld door ze autoarm te maken. Ook de talloze verkeersslachtoffers vormen een zware tol voor onze mobiliteit. Maar ook zijn er nog steeds heelwat mensen voor wie en wagen te duur is. Ook de Aalsterse SP blijft niet achter. Toen recent SP-Minister Steve Stevaert ervoor pleitte om het openbaar vervoer voor jonge ren onder de 12 jaar gratis te ma ken, liet ook de Aalsterse SP van zich horen. Ook zij vraagt dat het stadsbestuur nagaat welke moge lijkheden er bestaan om dit pro ject ook in Aalst in te voeren. De SP koppelde er overigens onmid dellijk een aantal bijkomende voorstellen aan vast. Vermits ve le ouders uit bezorgdheid voor de veiligheid van hun kinderen, er nog steeds voor kiezen om hun kroost vlak voor de schoolpoort af te zetten, wil de SP dat er tus sen de bushaltes en de scholen begeleiding wordt voorzien. Hiervoor kunnen stadswachten of hulpagenten worden ingescha keld. Voor dit project is dan ook uiteraard de medewerking van de scholen vereist. Deze begeleiders zouden bij aanvang en het einde van de school ervoor moeten zor gen dat de kinderen veilig op school en terug thuis geraken. Ook moet er meer aandacht ko men voor zwakke weggebrui kers, zodat de jeugd die met de fiets of te voet naar school gaat, niet riskeert door een wegpiraat van de baan gemaaid te worden. De SP kreeg met haar voorstellen de nodige persbelangstelling. De Aalsterse SP is dan ook ont goocheld dat de CVP in het Vlaams Parlement de voorstellen van Stevaert afdeed als goedkoop stuntwerk. Zonder medewerking van de Vlaamse overheid en de Lijn, is het uiteraard voor Aalst erg moeilijk om deze voorstellen te realizeren. Nochtans zijn de SP-voorstellen kindvriendelijk en origineel. Dat juist de CVP, die zich als gezinspartij voor doet, deze voorstellen dwars boomt, is dan ook spijtig. De Aalsterse CVP is dan weer de voorstellen van de SP en Stevaert goed gezind. Maar alvorens de stad te vragen naar wat zij hier aan wil doen, wil de SP de Aal sterse CVP'ers vragen om eerst in Brussel hun eigen Vlaamse fractie te overtuigen dat deze mo- biliteitsvoorstellen wel degelijk instrumenten kunnen zijn. Het viel overigens op dat de CVP wel de SP-voorstellen afschoot, maar zelf geen concrete alternatieven bood. Zo is het uiteraard gemak kelijk. Men kan eigenlijk enkel tot het besluit komen dat het de CVP vooral stoorde dat een SP'er zich zo kon profileren. De Aalsterse SP wil deze voor stellen zeker niet vroegtijdig be graven. Wel integendeel, de vol gende maand gaat de SP haar voorstellen en ideeën rond open baar vervoer en mobiliteit in het algemeen nog verder uitwerken. De strijd begint dus nog maar pas! Dylan Casaer Ook voor de aankomende win terperiode heeft VDAB-Training en Opleiding een gratis en aan trekkelijk opleidingsaanbod voor werknemers uit de bouwsector. Werknemers die een vervolma- kingsopleiding met goed resul taat beëindigen ontvangen via het Fonds voor Vakopleiding in de Bouwnijverheid (FVB) een premie uitbetaald. Voor de werkgevers zijn aan de ze opleiding voor zijn bouwvak kers geen kosten verbonden. De cursussen kunnen zowel op weekdagen als op zaterdag ge volgd worden en vinden plaats in het T&O-centrum te Dender leeuw, Steenweg 355. Op zaterdag 17 oktober 1998 ge beurde er iets unieks in Aalst. Voor het OCMW-gebouw werd die dag een tegelmonument ont huld. Het is een verstilde en blij vende aanklacht tegen extreme armoede, want 'Armoede is on recht' Honderden ceramische tegels aangekocht aan 200 fr. het stuk werden in drie grote panelen on dergebracht door kunstenares Irè- ne Gees. Er werd lang gezocht naar een ge schikte inplantingsplaats tot het OCMW-bestuur en voorzitter Ed dy Dierickx de niet alledaagse be slissing namen om het kunstwerk voor hun deur te plaatsen. Dit onderstreept nog maar eens de bereidheid van het OCMW om daadwerkelijk iets te doen aan ar moede. In totaal woonden tweehonderd vijftig aanwezigen de onthul lingsplechtigheid bij waarna het OCMW de genodigden een re ceptie aanbood. Een greep uit de aangeboden pakketten: initiatie bouwploegbaas (10 da gen): vervolmaking bouwploeg baas (13 dagen); betegelen van trappen (5 dagen); meettechnie ken en topografie (5 dagen), planlezen ruwbouw (2 dagen), plaatsen van natuursteenvloeren (2 dagen) en uittekenen en bekis- ten van betontrappen (5 dagen). Geïnteresseerde werknemers of werkgevers uit de bouwsector krijgen alle informatie over cur susinhoud en inschrijvingsmoda liteiten bij Hilde Cogen, trai ningsmanager of Karijn Cooman op tel. nr. 053/66.28.01. De Heer Herman Balthazar, Gouverneur van de Provincie Oost-Vlaanderen en Eddy Dierickx, OCMW-voorzitter-Pro- vincieraadslid. Ter gelegenheid van deze we relddag hield OCMW-voorzit- ter Eddy Dierickx de gelegen heidstoespraak die we hieron der volledig afdrukken. In naam van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn van Aalst en het OCMW personeel heet ik iedereen van harte wel kom op deze bezinningsdag rond armoede en uitsluiting en wil in eerste instantie de initiatiefnemers van deze ma nifestatie van harte feliciteren met dit evenement. Het hoort tot de eerste plicht van een OCMW, als sluitstuk van de sociale zekerheid, te zorgen een aantal basistaken te vervullen die maatschappe lijk zeer belangrijk zijn. OCMW's werken niet meer louter en alleen voor de 'ar men maar voor ieder van ons die er beroep op doet. Wij zijn een blijvende stem van diege ne die het moeilijk heeft. In een wisselend perspectief en bondgenootschap met an dere partners moeten wij er voor zorgen dat iedereen ge bruik kan maken van de voor hem belangrijke dienstverle- ning. In deze optiek ging het OCMW van Aalst in het verle den belangrijke samenwer kingsverbanden aan op lo kaal, intercommunaal of re gionaal vlak. Ook werden kansarmoedepro- jecten gefinancierd via midde len vanuit het Sociaal Impuls fonds door middel van samen werkingsovereenkomsten met ons centrum. Mede als gevolg van deze sa menwerkingen op Welzijns- vlak hebben we, samen met de stad goed ingespeeld op maat schappelijke noden zoals de integratie van kansarmen, de vergrijzing van de bevolking, de woonproblematiek, de op vang van politiek vluchtelin gen. Uit gesprekken met collega's en vergaderingen met vaklui blijkt dat vele OCMW's hun taak in vrij moeilijke omstan digheden uitoefenen. Met ongeveer hetzelfde aantal mensen nemen wij veel meer taken ter harte dan pakweg tien jaar geleden. Naast de basistaken, steun ge ven en bestaansminimum toe kennen, verzorgen wij ook poetsdiensten, bedelen wij maaltijden, runnen rusthui zen, serviceflats, dienstencen tra... ga zo maar even door! Of het nu over watersnood, het asielbeleid, het schor- singsbeleid van de R.V.A. gaat, telkens worden wij de eerste lijn ingestuurd. De werkdruk van de maat schappelijk werkers in de so ciale diensten stijgt mettertijd, specialisatie dringt zich ook binnen deze dienst op! Vandaag volstaat het be staansminimum niet meer om de problemen van deze tijd op te lossen. Daarbovenop kan er zich nau welijks een wending in het so ciaal beleid voordoen of men spreekt de OCMW's aan als lokale antennes om, natuur lijk, ons deel van het werk te doen. Bovendien staan tegenover al deze bijkomende taken niet noodzakelijkk bijkomende middelen, worden beslissin gen die op een ander niveau zijn genomen opgedrongen zonder de centra hiervan te kennen, denken wij aan de op vang van kandidaat politiek- vluchtelingen. Soms lijkt het of de OCMW's in een identiteitscrisis zitten, enerzijds overdonderd met bij komende opdrachten, ander zijds geruchten dat wij niet langer moeten bestaan als apart orgaan In plaats van betutteling en toezicht doe ik hier een oproep voor meer respect en onder steuning, om samen, in dia loog met andere organisaties actief op het sociaal vlak, alle mensen te leren vliegen op ei gen kracht. Het is een dagelijkse uitda ging om mensen een 'steuntje te geven, een partner te zijn, mensen opnieuw op weg te helpen. Dat wij nog ver van dit ide aalbeeld verwijderd zijn is geen nieuws. Het is misschien een utopie, maar beeldt u zich even een OCMW in dat zich niet meer moet inlaten met armoedebe strijding, alleen maar moet in spelen op nieuwe maatschap pelijke tendensen, Dames en Heren, I have a dream.

Voor Allen | 1998 | | pagina 19