BINNENLAND Geen versoepeling van de anti-tabaksredamewet 'Minister Smet houdt zkh niet non afspraken' 4 13 november 1998 - "Voor Allen" Toen premier Jean-Luc Deha- ene (CVP) en CVP-fractielei- der in de Kamer Paul Tant zich in het weekend van 17 oktober uitspraken voor een mogelijke versoepeling van de anti-tabakswet, was vooral initiatiefnemer SP-Kamer- fractieleider Louis Vanveltho- ven niet opgetogen over deze CVP-bocht. Volgens Vanvelt- hoven was een aanpassing van de in het parlement goedge keurde wet uitgesloten en had de premier zich niet te moeien met een parlementair initia tief. De bewuste wet werd begin dit jaar door het parlement goedgekeurd en houdt in at vanaf 1 januari 1999 er een verbod komt op tabaksrecla me. Dit lokte veel tegenstand uit, vooral vanuit de wereld van de organisatoren van sport- en culturele evenemen ten, die een belangrijke spon sor zagen verdwijnen. De CVP leek zich daarbij te scharen achter de Vlaamse li beralen, die een voorstel in dienden om de Belgische wet aan te passen en een versoepe ling naar Europees model in te voeren. De Europese wetge- vingn terzake verbiedt tabaks reclame vanaf 2001, met een jaar extra respijt voor de schrijvende pers. Voor activi teiten met een internationaal karakter (zoals Formule 1- wedstrijden en popfestivals) wordt een uitstel tot 2006 voorzien. Dat het allemaal zo'n vaart niet liep, werd duidelijk na de bijeenkomst van de Partjibu- reaus van SP en CVP. De christen-democraten lieten weten de anti-tabakswet ten volle te blijven steunen. Vol gens hen waren de uitspraken van Dehaene en Tant een ver tolking van hun eigen opvat- ting terzake. Volksgezondheidsminister Marcel Colla van zijn kant werkt momenteel een ontwerp uit voor een internationaal verdrag om het tabaksgebruik onder controle te brengen. De SP'er meent dat het parlement moet oordelen of de Belgische wetgeving versoepeld dient te worden. 'Inzakek sponsoring en publiciteit van tabakspro ducten is er in België een par lementair initiatief geweest. Het is aan het parlement om te oordelen of die wet onverkort moet blijven dan wel of er ver anderingen moeten aan ko men', zei hij. Zelf schoof Col- la vier instrumenten naar voor om het roken in te dijken. Het eerste heeft betrekking op de verkoopprijs. Met onder meer een taksverhoging voor rolta- bak en het verbod op de aan koop van pakjes van minder dan 20 sigaretten wil Colla in grijpen op de invloed van de hoogte van de verkoopprijs op het roken. Een tweede instru ment betreft het wegwerken van de dubbelzinnigheden in deEuropese aanpak van de ta bak. Colla verwees naar de Europese richtlijn om tabaks reclame aan te pakken ener zijds, en de subsidiëring van tabaksproducenten in Italië en Griekenland anderzijds. Een laatste instrument is volgens Colla de bescherming van de niet-rokers. De SP-minister meent bovendien dat preventie niet moet uitmonden in een kruistocht tegen tabak. De preventie moet vooral ge richt zijn op jongeren, om te vermijden dat zij op jonge leeftijd met roken beginnen. Hij meent dat roken in publie ke ruimten in overheidsgebou wen niet langer kan en vindt dat met werkgevers en vak bonden moet nagedacht wor den over een betere bescher ming van niet-rokende werk nemers in bedrijven. SP en CVP bereikten binnen de Vlaamse regering op 27 ok tober een akkoord over een nieuw Mest Actie Plan. De onderhandelingen gingen over een verstrengeling van het huidige MAP. Dat kwam tot stand op het einde van de vori ge legislatuur van de Vlaamse regering. Toenmalig vlaams milieuminister Norbert De Batselier had eind 1993 een MAP uitgewerkt dat voorzag in strenge criteria en maatre gelen. Onder druk van de Boe renbondlobby binnen de CVP werd dit plan echter sterk af gezwakt. Er werd wel afge sproken dat er tegen eind 1998 een evaluatie moest komen van de resultaten van dit afge zwakt MAP. Die resultaten zijn ondertussen bekend, en zoals De Batselier reeds eer der voorspelde, bewijzen de huidige cijfers dat Vlaanderen nog lang niet voldoet aan de Europese norm. Een verstren- ging van het MAP was dan ook nodig. De onderhandelin gen verliepen echter niet van een leien dakje: de SP vond het ontwerp van CVP-minister voor Milieu Theo Kelchter- mans niet streng genoeg, en liet weten nog heel wat wijzi gingen te willen aanbrengen. Beide partijen bereikten uit eindelijk een overeenkomst. De krachtlijnen van het nieu we MAP zijn de volgende. Er wordt een algemene norm in gevoerd die tot eind 2002 streeft naar gemiddeld 45 ki logram nitraten per hectare in gans Vlaanderen, met een maximum van 90 kilogram ni traten per hectare per deelre- gio. Worden die normen niet gehaald dan wordt de veesta pel onherroepelijk afge bouwd. Er worden met de landbouwsector milieube- leidsovereenkomsten (MBO) gesloten, waardoor de land bouwers zelf kunnen bepalen op welke wijze zij de normen willen bereiken. Wanneer de landbouwer geen MBO sluit moet hij zich neerleggen bij de strengere maatregelen van het MAP. De verwerking van het mestoverschot moet in speciale installaties gebeuren en de bemestingsnormen wor den verstrengd. Er worden ook kwetsbare zones aange duid in overeenstemming met de Europese richtlijnen. De hoeveelheid vee en mest wor den bevroren op het huidige niveau tot 2005, en landbou wers die teveel mest produce ren of gebruiken moeten een extra heffing betalen. De uit eindelijke doelstelling van het MAP is om tegen 2003 te ko men tot maximaal 50 milli gram nitraten per liter grond- of oppervlaktewater. Vlaams vice-minister presi dent Steve Stevaert is niet dol gelukkig met het nieuwe MAP, maar denkt toch dat het een vooruitgang is. 'Onze uit gangspunten waren: er kan al leen maar een nieuwe MAP komen indien het stren ger is, indien het beter is en in dien het eenvoudiger is', aldus Stevaert. 'En dat hebben wij nu. De vraag is of de boeren dit nu gaan tekenen, ja of neen. Als dit niet gebeurt valt dit MAP'. Stevaert laat echter duidelijk verstaan dat de vrij willigheid van de MBO geen vrijbvrief mag zijn om niks te doen. 'Laten daar geen mis vatting over bestaan. Dit plan is veel strenger dan het vorige MAP. Maar zelfs met een strenger plan, zelfs met een MBO, waarin wij de boeren heel wat verantwoordelijkheid geven, moet de overheid zijn controle doen. Want vertrouwen is goed, maar controle is beter. Maar zelfs als dat allemaal gebeurt dan is er nog één belangrijk punt, dat is de mestverwer king. Indien men er niet in slaagt in Vlaanderen om mest te verwerken dan zal er een drastische inkrimping van de stapel moeten gebeuren'. Minister voor Arbeid en Te werkstelling Miet Smet (CVP) wil een opleidings plicht voor werklozen invoe ren. SP-Kamerlid Hans Bonte is niet te spreken over dit voornemen. Hij meent dat een opleidingsplicht enkel kan wanneer daar jobs tegenover staan. In de rand van de opmaak van het Belgisch Actieplan voor de Werkgelegenheid heeft de regering zich. op aandringen van de SP, geëngageerd om werk te maken van de huma nisering van sommige sancties in de werkloosheidsreglemen tering. Volgens Hans Bonte is het duidelijk dat een aantal sanc ties te zwaar uitvallen en niet in verhouding staan tot de vastgestelde inbreuken. Volgens Bonte komt er schot in de zaak: 'Gisteren (15/10/98) werd het beheers comité van de RVA gevat door een 'dringende' ministeriële adviesaanvraag omtrent diver se ontwerpen tot wijziging van de werkloosheidsregle mentering. Hieruit blijkt dat de minister van plan is uitvoe ring te geven aan een aantal verbeteringen waar de sociale partners reeds meer dan een jaar terug een consensus over hebben bereikt. Maar daar naast heeft de minister een ganse reeks andere wijzigin gen klaar' Bonte doelt daarmee vooral op het invoeren van een nieu we regeling ter controle van de beschikbaarheid van de werklozen: 'Daarin wordt het pleidooi van de minister om te komen tot een opleidings plicht voor werklozen, zonder dat er een tewerkstellingsga rantie aan verbonden is, con creet gemaakt. Gelijktijdig wordt het verplicht karakter van het Plaatselijk Werkgele genheidsagentschap (PWA) versterkt en wordt de beoorde ling van de inzet gekoppeld aan de werkloosheidsgraad in de streek' Volgens Bonte kan dit niet: 'Over deze belangrijke in greep in de rechten van de werklozen bestaat er hoege naamd geen consensus binnen de meerderheid Voor de SP is een vormingsplicht voor werklozen enkel bespreekbaar als daar een garantie op te werkstelling van afhangt',.

Voor Allen | 1998 | | pagina 4