Minimale kwaliteit voor woningen "Voor Allen" - 13 november 1998 5 Daarenboven kan volgens Bonte een dergelijke in greep in de rechten van de werklozen dramatische ge volgen hebben als daar geen bijkomende engagementen vanwege de VDAB en zijn Brusselse en Waalse tegen hangers aan worden gekop peld. 'Door de specifieke procedures en sancties die minister Smet voorziet in het nieuwe Koninklijk Be sluit zullen alle werklozen, ook gezinshoofden en al leenstaanden en voorname lijk jonge werkzoekenden hard getroffen worden', al dus nog het Kamerlid. Bonte vraagt dan ook een parlementair debat over de voornemens van Miet Smet en dringt erop aan dat de rechten van de werklozen wettelijk verankerd worden, zo dat ze niet langer afhan kelijk zijn van de ministe riële grilligheden. Stel je eens voor dat je in een huis woont zonder bad of dou che, of zonder wc. Er sijpelt vocht binnen in je woning, waardoor er vochtplekken en schimmel gevormd worden. Het dak of de muren zijn ernstig beschadigd of de ramen verrot. Er zijn kamers in huis zonder elektrisch licht of een stopcon tact. Er komt nauwelijks zon licht in de woonkamer binnen. Je kan je woning niet genoeg verluchten en je loopt een groot risico op koolmonoxidevergifti ging door uitwasemingen van de kachel of de geiser. Kortom, je woning is niet veilig of ge zond en is allesbehalve kwali teitsvol. Voor een aantal mensen onder ons is dit keiharde realiteit. Vlaanderen telt namelijk zo'n 300.000 slechte woningen. Een deel van deze woningen is nog bewoond, een ander deel staat leeg of te verkrotten. Deze situatie moet dringend veranderen. Woningen moeten veilig en gezond zijn en ze moeten over een minimum aan comfort beschikken (o.a. stro mend water, wc met waterspoe ling). Daarom heeft de Vlaamse regering op initiatief van SP- minister Leo Peeters op 6 okto ber 1998 een besluit goedge keurd. Het is een uitvoeringsbe sluit van de Vlaamse Wooncode en gaat in op 1 november 1998. Premies en tussenkomsten Dit besluit heeft zeker niet de bedoeling om mensen uit hun woning te zetten als hun wo ning niet voldoet aan de eisen. De Vlaamse regering wil vooral leegstaande en verkrotte wonin gen terug bewoonbaar maken. Maar tegelijkertijd moeten ook slechte woningen, die nog be woond zijn, kunnen verbeterd worden. Voor wie een bescheiden wo ning en inkomen heeft en toch zijn woning wil verbeteren, is dit makkelijker gezegd dan ge daan. Maar geen nood, je kan naar het gemeentehuis stappen en vragen voor welke premies en tussenkomsten je in aanmer king komt. Zo kan je een subsi dieaanvraag indienen bij het Vlaamse gewest om je woning te verbeteren met de reeds be staande premies. Deze leggen de nadruk op renovatie. Als je in de provincie West-Vlaande ren woont, kan je een verbete ringspremie voor woningen aanvragen. De provincies Vlaams-Brabant, Limburg en Oost-Vlaanderen passen bij in een lening voor de sanering van woningen. Enkel de provincie Antwerpen komt niet tussen bij de verbetering van woningen. Misschien woon je in een ge meente die een gemeentelijke sanerings- of verbeteringspre mie verstrekt. In ieder geval moet je je goed laten informe ren door de ambtenaar bevoegd voor huisvesting, want de over heid kan je helpen om je wo ning te verbeteren. Op het einde van deze nota vind je adressen en telefoonnummers van het Vlaamse gewest en de provin cie waar je naar alle premies kunt informeren. Toch nog even benadrukken dat eigenaar-bewoner van zijn eni ge woning geen schrik moet hebben om uit zijn huis gezet te worden, wanneer zijn woning ongeschikt verklaard wordt. In zo'n geval geeft de gemeente hem informatie over welke pre mies en tegemoetkomingen hij kan bekomen. Er volgen zeker geen sancties zoals uithuiszet ting of het in beheer nemen. Om de veiligheid en de gezond heid van de mensen zelf te kun nen waarborgen, is er één uit zondering, nl. bij onbewoon baarverklaring. Dat gebeurt en kel in zeer ernstige gevallen. In dien de woning onbewoonbaar verklaard wordt, zullen de eige naar-bewoners hun woning moeten verlaten. Maar in zo'n situatie moet de burgemeester zijn verantwoordelijkheid ne men en de bewoners herhuis vesten. Conformiteitsattest Wat gebeurt er als je geen eigenaar bent; maar een slechte woning huurt? Ook huurwonin gen moeten gezond, veilig en van goede kwaliteit zijn. Voor deze woningen wordt een con formiteitsattest ingevoerd. Dit is een document dat zegt dat de woning ofwel van goede kwali teit is en dus verhuurd mag worden, ofwel van slechte kwa liteit is en niet verhuurd mag worden. Hiermee wil de Vlaamse regering de huisjes melkers aanpakken. Verhuur ders die alleen maar huurgeld opstrijken en de huurwoning niet onderhouden, zullen hier door gestraft worden. De wo ning kan immers een kwaliteits controle ondergaan. In het ge val een woning 15 of meer strafpunten krijgt, ontvangt de verhuurder geen attest. Als hij de woning toch verhuurt, is hij strafbaar. Dit conformiteitsat test zal in stappen worden inge voerd. Vanaf 1 november 1998 is het attest nodig voor elke huurwoning van vóór 1919 en voor elke nieuwe huurwoning van na 1 november 1998. Op 1 november 2002 komen daarbij de huurwoningen die na 1918 en vóór 1946 in gebruik werden genomen. Tenslotte komen er vanaf 1 november 2007 de huurwoningen die na 1945 en vóór 1962 in gebruik werden genomen, bij. Het bezitten van een conformi teitsattest is positief voor zowel de verhuurder als voor de huur der. Voor de verhuurder is het een garantie dat hij een kwali teitsvolle woning verhuurt. De huurder langs zijn kant heeft de garantie dat hij een kwaliteits volle woning bewoont. Vanaf 18 strafpunten is een wo ning bovendien ongeschikt. Dan wordt de woning o.a. on derworpen aan de heffing op de verkrotting. Sociaal beheersrecht Woningen die een tijd leeg staan, dreigen tijdelijk of defini tief van de woningmarkt te ver dwijnen. Vaak is dit het geval voor huizen die mensen gekre gen hebben bij een erfenis. Het gaat dan meestal om oude wo ningen, de mensen hebben geen geld om ze te verbeteren en ra ken ze niet kwijt. Dat is heel jammer als je weet dat er een lange wachtlijst is voor sociale huurders. Dit besluit reikt een manier aan om dit te verhinde ren, namelijk het sociaal be heersrecht voor woningen. Voor het sociaal beheersrecht wordt toegepast, kan de eige naar de woning via een over eenkomst overdragen aan de gemeente, het OCMW of een sociale huisvestingsmaatschap pij. Als dit nodig is, voeren zij eerst werken uit om de woning terug bewoonbaar te maken. Dan kunnen zij gedurende 9 jaar de woning verhuren als so ciale woning. De eigenaar ont vangt iedere maand huurgeld. De termijn van 9 jaar wordt ver lengd als er voor het verhuren van de woning werken moeten worden uitgevoerd. Wanneer je de kostprijs van de werken deelt door het bedrag van het maan delijks huurgeld, heb je het aan tal maanden waarmee de 9 jaar verlengd worden. Uiteraard ontvangt de eigenaar pas huur geld wanneer de werken beko stigd zijn. Kortom, met het so ciaal beheersrecht brengt de woning ofwel huurgeld op voor de eigenaar ofwel wordt de wo ning verbeterd, heeft een socia le huurder een woning tegen een schappelijke huurprijs én staat de woning niet meer leeg. Het is ook mogelijk om je wo ning (waarvan je eigenaar bent) in sociaal beheer te geven als je er zelf nog woont. Dit kan inte ressant zijn voor oudere men sen die hun eigen (te grote) wo ning willen blijven bewonen. De woning kan dan verbeterd en zelfs aangepast worden. Door opsplitsing van de woning kan dan een deel ervan sociaal verhuurd worden. Als de eigenaar niet kiest voor een vrijwillige overeenkomst, krijgen in een aantal gevallen de gemeente, het OCMW of socia le huisvestingsmaatschappijen van rechtswege het sociale be heersrecht van woningen. Dat kan wanneer de woning is op genomen in de lijst van leeg staande woningen of wanneer de woningen niet op tijd geren oveerd, verbeterd of aangepast werden. Dat laatste kan gebeu ren als je woning ongeschikt verklaard wordt. Dan heb je 3 jaar de tijd om de werken uit te voeren als een bouwvergunning nodig is, en 1 jaar als er geen bouwvergunning vereist is. Zijn de werken niet binnen deze ter mijn gerealiseerd, dan kan het sociaal beheersrecht van rechts wege uitgeoefend worden. Besluit Met dit besluit wil de Vlaamse regering onder leiding van de minister van huisvesting, Leo Peeters, ervoor zorgen dat stap voor stap iedereen menswaar dig kan wonen. Leegstaande woningen worden weer be woonbaar gemaakt. Slechte huizen moeten worden verbe terd. Mensen met eerder lage inkomens kunnen hierbij reke nen op premies en tussenkom sten. Huurders krijgen de ga rantie dat hun woning veilig, gezond en kwaliteitsvol is. En tenslotte wordt het sociale huur woningenbestand uitgebreid. Hierdoor zal het aantal slechte woningen (300.000) drastisch verminderen en gaan we er met z'n allen op vooruit! Nuttige adressen Adressen van de administratie bevoegd voor de huisvesting in het Vlaamse gewest: Afdeling Financiering Huis vestingsbeleid: Graaf de Ferraris-gebouw Emile Jacqmainlaan 156 bus 7 1000 Brussel Tel.: 02/553.85.91 Afdelingen Ruimtelijke Or dening, Huisvesting en Monu menten en Landschappen (ROHM) in de provincies: Antwerpen Copernicuslaan 1 bus 4 2018 Antwerpen Tel.: 03/224.61.16 Limburg Gouverneur Roppesingel 25 3500 Hasselt Tel.: 011/26.41.75 West-Vlaanderen Werkhuisstraat 9 8000 Brugge Tel.: 050/44.28.11 Vlaams-Brabant Blijde Inkomstraat 103-105 3000 Leuven Tel.: 016/24.97.77 Oost-Vlaanderen Gebr. Van Eyckstraat 4-6 9000 Gent Tel.: 09/265.46.50 Adressen van de provinciebe sturen: Provinciebestuur van Antwerpen Koningin Elisabethlei 22 2018 Antwerpen Tel.: 03/240.50.11 Provinciebestuur van Limburg Dienst Huisvesting Universiteitslaan 1 3500 Hasselt Tel.: 011/23.83.15 Provincie West-Vlaanderen Provinciehuis Boeverbos: Dienst Sociale Zaken en Huis vesting, Koning Leopold III- laan 41, 8200 Sint-Andries (Brugge)-Tel.: 050/40.33.11 Provinciebestuur Vlaams- Brabant Dienst Huisvesting Diestsesteenweg 52 3010 Leuven Tel.: 016/26.73.11 Provincie Oost-Vlaanderen 6' Directie - Dienst 61 Welzijn Woodrow Wilsonplein 2 (5' verdieping) - 9000 Gent Tel.: 09/267.75.00.

Voor Allen | 1998 | | pagina 5