BUITENLAND Het failliet van het casinokapitalisme Dirk Van Der Maelen wijst op gevaren multilateraal investeringsakkoord 6 13 november 1998 - "Voor Allen" In een opiniestuk in De Finan- cieel-Economische Tijd van 22 oktober 1998 hekelt SP- volksvertegenwoordiger Dirk Van der Maelen het ultra-libe rale denken binnen de wereld economie. Het wordt volgens hem steeds duidelijker dat een wereldeconomie gebouwd op de deregulering en afschaffing van overheidsinterventie, ge doemd is te mislukken. Het gaat niet goed met de we reldeconomie. 'De wereldeco nomie tuimelt van de ene cri sis in de andere', stelt SP- volksvertegenwoordiger Dirk Van der Maelen, tevens inter nationaal Secretaris van de SP, in een opiniestuk in De Finan- cieel-Economische Tijd van 22 oktober 1998. 'De finan ciële markten daveren op hun grondvesten. Zuidoost-Azië, Rusland, Latijns-Amerika, het is maar een kwestie van tijd iof een nieuwe regio kan aan het lijstje worden toegevoegd. Het wereldwijde welvaarts- verlies is al opgelopen tot 60.000 miljard frank. Neo-li- berale coryfeeën weten van geen hout pijlen maken. Superspeculant Soros en Bel gisch magnaat Leysen smeken om interventie bureaucraten Momenteel wordt binnen de OESO onderhandeld over een multilateraal investe ringsakkoord. Bedoeling is de buitenlandse investeer ders beter te beschermen. SP-internationaal secretaris Dirk Van der Maelen wijst op de gevaren van dergelijk akkoord voor de ontwikke lingslanden die niet bij de besprekingen betrokken worden. Buitenlandse investeringen worden op dit moment meestal geregeld via bilate rale akkoorden. Dit betekent dat twee landen een over eenkomst sluiten over de voorwaarden en mogelijkhe den om investeringen in hun van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) of de We reldbank zoals Stiglitz en Sachs, hebben twijfels bij het vrije kapitaalverkeer en zelfs de VLD stuurt Rik Daems op pad om 'Grenzen aan de groei in te studeren'. Volgens Van der Maelen be wijzen al deze dramatische feiten één ding, het neo-libe- rale denken, met zijn nadruk op een kleine overheid, con currentie in alle sectoren en deregulering van de economie in failliet. Dat is volgens hem ook niet verwonderlijk. 'Even een vergelijking. We laten het luchtverkeer toch ook niet maar op zijn beloop. Vliegtui gen, groot of klein moeten zich aanmelden. Piloten krij gen vluchtschema's mee, moeten rekening houden met internationale afspraken en raadplegen verkeerstorens. Al deze evidenties gaan volgens Van der Maelen blijkbaar niet op wanneer het over het we reldwijd kapitaalverkeer gaat. Daar moet blijkbaar niets ge regeld worden, de onzichtbare hand van de vrije markt lost het wel op. Met alle verschrik kelijke consequenties voor de wereldeconomie en dus vooral land te regelen. Binnen de OESO vinden nu onderhan delingen plaats over het af sluiten van een multilateraal akkoord, een overeenkomst dus tussen een reeks van landen, betreffende de bui tenlandse investeringen Het MAI (multilateraal Investe ringsakkoord) lokt echter heel wat kritiek uit. Ook bij de SP-Internationaal secre taris Dirk Van der Maelen. Enerzijds erkent de SP'er de voordelen van dergelijk ak koord, maar wijst hij meteen ook op de nadelen ervan. 'In principe zou het goed zijn omdat je dan belet, de situ atie die we nu kennen waar bij een groot investerend land, neem bijvoorbeeld de voor de gewone mensen tot gevolg. Ondanks deze dramatische ontwikkelingen zijn he IMF noch de G7 (de verzameling van de zeven rijkste industrie landen) bereid om enige be weging te brengen in het eng- liberale denken. 'Gelukkig groeit er enige bewustwording in de Europese sociaal-demo cratie', meent Van der Maelen. 'De Britse premier Blair, de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dini, de Franse en Duitse ministers van Financiën Straus-Kann en Lafontaine lieten recentelijk een proefballon op over het internationale monetaire sys teem. Ook de SP lanceerde een half jaar geleden een nieuwe mo del voor wereldbeheer. Vol gens de SP is er dringend nood aan een nieuwe interna tionale autoriteit om het inter nationale financiële systeem in goede banen te leiden, en ver hoeft men daarvoor niet te zoeken. 'De Bretton Woods- instellingen (IMF en Wereld bank, nvdr) hoeven enkel maar terug te grijpen naar hun oorspronkelijke doelstellingen zoals die in 1944 werden ge- Verenigde Staten, eigenlijk in een bilateraal akkoord zijn wil opdringt aan een kleiner land', zei hij in Ac tueel van 21 oktober 1998. Maar het nadeel is dat het multilateraal akkoord nu on derhandeld wordt in kringen van de OESO, dat is de kring van 29 rijke industrie landen. 'En dat is iets wat fundamenteel onrechtvaar dig en onaanvaardbaar is, dat men wereldwijde afspra ken wil maken over investe ringen zonder dat alle lan den daarbij betrokken zijn'. Vooral het ontbreken van de ontwikkelingslanden aan de onderhandelingstafel is vol gens Van der Maelen ge formuleerd', stelt Van der Ma elen'. Door de jaren heen heb ben beide instellingen zich steeds meer verwijderd van het oorspronkelijke mandaat. Daarom stellen we voor dat het IMF en de Wereldbank op termijn worden samenge voegd tot één Wereld Mone tair Fonds met een duidelijk mandaat de regulering van de financiële markten en het mo gelijk maken van wereldwijde economische ontwikkeling'. Om dat te bereiken geeft Van der Maelen een aantal voor stellen, zoals het invoeren van een beperkte heffing op de omzetting van gelden op de valutamarkt, want 'in een we reld waar het speculeren van 350 hoogbetaalde beursspe- cialisten van de Citibank evenveel oplevert als de in spanningen van de 140.000 werknemers van Peugeot, is enige rechtzetting op zijn plaats'. Deze taks zou in de eerste plaats een stabilisering van de speculatieve geldstro men met zich meebrengen (ongeveer 70.000 miljard frank per dag, nvdr) maar zou ook veel middelen genereren (met een taks van van 0,5 pro cent zou er jaarlijks 50.000 vaarlijk. 'In het multilate raal akkoord MAI zoals het nu voorligt, dreigt een ge volg ervan te zijn dat de lan den niet meer de vrijheid gaan hebben om de arbeids beschermende normen en de milieunormen die zij wense lijk achten, om die op te leg gen'. Het risico bestaat dat de rij ke landen die onder mekaar het MAI hebben afgesloten, de arme landen hun condi ties kunnen opleggen. 'Wij vrezen dat dan de multina tionale ondernemingen de condities die ze in het arme zuiden krijgen, dat ze die dan gaan uitspelen tegen het rijke noorden en tegen die miljard frank bijeen gebracht kunnen worden, wat 25 keer meer is dan wat er nu wereld wijd aan ontwikkelingshulp wordt besteed (nvdr). Volgens Van der Maelen is het alleszins duidelijk dat de in ternationale gemeenschap snel krachtdadig moet optre den om een halt toe te roepen aan het casinokapitalisme. 'De rekening voor het ineen storten van de financiële markten werd tot nu toe voor al gepresenteerd in de ontwik kelingslanden, landen die so wieso al minder bedeeld wor den door de vrije markt wer king. Een blinde globalisering zou er enkel toe leiden dat de dualisering tussen Noord en Zuid ongekende diepten dreigt te bereiken. Terecht vragen de ontwikkelingslanden om een initiatief vergelijkbaar aan het naoorlogse Marshallplan een mondiaal voluntarisme met regionale werking. De Euro pese integratie en de sterkte van de Eurozone onderlijnen het succes van zo'n regionale benadering'. landen zeggen van, jullie milieubeschermingsnormen zijn veel te veeleisend. Of jullie arbeidsbescherming is veel te hoog gegrepen, jullie gaan omlaag moeten gaan', aldus nog Van der Maelen. Vandaar dat hij het belang rijk vindt dat het akkoord moet herschreven worden. 'Wij moeten het akkoord ook inbrengen bindende normen ten aanzien van die multinationale ondernemin gen die nu van hun machts positie misbruik maken'.

Voor Allen | 1998 | | pagina 6