VROUWEN Happening '50 jaar Vrouwenstemrecht' - SV Ronse 8 13 november 1998 - "Voor Allen" Het bestuur van de Socialistische Vrouwen Ronse met alle vrouwen die ooit eens op de lijst stonden met de actrice Assunta Geens en de accordeoniste Karin Van Steelant. Zaterdag 30 oktober laatstle den ging in de polyvalente zaal van de Stedelijke biblio theek te Ronse de happening '50 jaar vrouwenstemrecht' door. De Socialistische Vrou wen, afdeling Ronse, waren bijzonder fier, als eerste afde ling in de federatie Aalst - Oudenaarde - Ronse, deze ac tiviteit op hun programma te zetten. Het is immers 50 jaar geleden dat de Belgische vrouwen voor het eerst met z'n allen mochten gaan stemmen voor het Parlement. Vrouwen en mannen van 70 jaar en ouder zullen zich dit wellicht nog goed herinneren: er was im mers jaren heel wat te doen geweest omtrent deze kwestie. In I949 was het dan zo ver! Een halve eeuw geleden was dit een bijzondere stap vooruit in het emancipatieproces. Vrouwen maakten opeens de helft uit van het kiezerskorps en konden af en toe zelfs de politieke agenda beïnvloeden. België was dan ook één van de laatste Europese landen die zowel mannen als vrouwen gelijke politieke rechten toe kende. Dat vrouwen dit recht niet zonder slag of stoot be machtigd hebben, werd gedu rende deze happening ook aangetoond. Gastspreekster Gracienne Van Nieuwenborgh, Vlaams Parle mentslid, vatte, op een zeer kritische en realistische ma nier, in haar openingsspeech de geschiedenis van de vrouw in de politiek samen. Zij ver wees hierbij, wat het verleden betreft, naar de tentoonstelling opgesteld door het AMSAB in samenwerking met de Socia listische Vrouwen. Wat de toekomst betrof, baseerde zij zich op concrete voorbeelden uit het dagelijkse leven, en vermeed alzo, het talrijke aan wezige publiek, met cijfers om de oren te slaan. Haar con clusie en boodschap naar vrouwen toe was heel duide lijk: vrouwen in de politiek moeten het heft in eigen han den nemen, moeten zich weer baar opstellen en moeten bin nen de politieke wereld die ac centen weten te leggen die vrouwen aanbelangen. Hier door krijgt de politiek een meer menselijk gelaat. Zij kreeg alvast hiermee het pu bliek op haar hand. Bij een feestelijke happening horen niet alleen toespraken, maar mag er ook cabaret zijn. 'Het kleine verschil', want zo heet het cabaret, werd in op dracht van de socialistische vrouwenbeweging, speciaal voor deze gelegenheid ge maakt. Actrice Assunta Geens, gekend van de popu laire TV-series 'Wittekerke' en 'Familie', waagt zich met deze voorstelling aan de artis tieke aanpak van een politiek thema. Dit cabaret bracht op een eigen manier de moeizame politieke strijd die vrouwen ruim 100 jaar geleden aanvat ten, de groeiende politieke be wustwording van vrouwen tij dens de voorbije 50 jaar, de maatschappelijke verworven heden die door deelname van vrouwen aan de politieke be sluitvorming tot stand kwa men, de feitelijke ongelijkhe den en knelpunten die hard nekkig blijven voortbestaan maar ook de huidige positie van de vrouw op het politieke forum en de toekomstperspec tieven. Het cabaret vangt aan de dag van de verkiezingen. Erika Douwen vindt op de ontbijtta fel een kattebelletje van haar man HerbertDit is de aanlei ding tot een reflectie over haar leven... Op een ontroerende, satirische, ondeugende, maar altijd openhartige wijze werd een boeiend relaas gegeven van de geschiedenis van de 'vrouw', van 'ribbeke' tot 'tur bovrouw'. Door de vele ge durfde uitspraken, waarin de humor de boventoon vormde, wist ook zij haar publiek ge durende ruim één uur blijvend te boeien. De afwezigen had den ongelijk! Na dit fijne moment vroeg Schepen van Cultuur en voor zitster Suzy Arys, de aandacht van het publiek voor de lokale tentoonstelling die SV-Ronse had opgebouwd. In deze ten toonstelling, zo verklaarde zij nader, werd vooral het accent gelegd op de evolutie van de aanwezigheid van SP-vrou- wen op de lijst van de ge meenteraadsverkiezingen ge durende de periode 1948- 1998. Er werd bewust voor deze periode gekozen omdat deze overeenstemt met de pe riode van de viering van '50 jaar vrouwenstemrecht' Zij formuleerde enkele op merkelijke vaststellingen die aan de hand van deze tentoon stelling duidelijk naar voor kwamen: Een eerste vaststelling was dat ook te Ronse, zoals dit trou wens het geval was in het gan se land, de socialistische vrou wenbeweging en meer be paald de SVV een voorname rol heeft gespeeld in de poli tieke ontvoogding van de vrouw. De eerste kandidates waren allen voorzitster van SVV of werkzaam in één van de takken van de socialisti sche beweging. De eerste vrouwelijke SP-kandidate bij de gemeenteraadsverkiezin gen in I946, was Alice Van den Eede, toenmalig voorzit ster SVV. Wat de aanwezigheid van SP- vrouwen op de kieslijsten be treft, stelde zij dat er bij elke verkiezing één of meerdere vrouwen op de lijst voor kwam, maar zelden op een verkiesbare plaats. Daarvoor heeft men moeten wachten tot met de verkiezingen van 1970. Het eerste vrouwelijke SP-ge- meenteraadslid, Micheline Van Opbroecke, doet haar in trede in de Gemeenteraad in 1966 en zetelt er onafgebro ken tot in 1988. Zij was jaren lang voorzitster van SVV en werkte bij Bond Moyson te Ronse. Bovendien was zij, bij de samenstelling van de ge meenteraad in 1970, het enige vrouwelijke verkozen ge meenteraadslid op een totaal van 27. Proficiat, Micheline! Als laatste bemerking had Schepen Arys het over de ge meenteraadsverkiezingen van oktober 1994. Zij stelde dat de SP net niet het quorum van 1/3 vrouwen op de lijst be haalde, met 7 vrouwelijke kandidaten op een totaal van 27. Van die 7 vrouwen ston den er 2 op een verkiesbare plaats. Zij waren beiden ver kozen. De eerste vrouwelijke SP-schepen doet haar intrede in het schepencollege in 1995. Verder trok zij de aandacht van het publiek op enkele blikvangers in de tentoonstel ling. Namelijk een origineel verslag van het partijbestuur van Ronse uit 1947, waarin het 'vrouwenprobleem' als eerste punt op de dagorde staat. Verder de zeer mooie vlag van de Socialistische Vrouwenbeweging Ronse van 1900 en een lijst met de sa menstelling van de kiesbu reaus uit 1947, waaruit duide lijk blijkt dat vrouwen aange duid werden in ondergeschik te functies, zelden als voorzit ter van een kiesbureau. Alice Vanden Eede kwam als eerste vrouw in 1946 op de ver kiezingslijst te Ronse. Hier pauzeert ze naast de vlag van de 'Socialistische Vrouwenvereeniging - Ronse 1900'.

Voor Allen | 1998 | | pagina 8