SP kiest voor gratis toegang in het Provinciaal Archeologisch Museum Velzeke 10 27 november 1998 - "Voor Allen" Het PAMZOV (Provinciaal Archeologisch Museum Zuid- Oost-Vlaanderen Site Velze ke) blijft het zeer goed doen. Vorig jaar werden er 33.000 bezoekers geteld of zo'n 3000 meer dan in 1996. En het ligt vandaag in de lijn der ver wachtingen dat het aantal be zoekers in 1998 het resultaat van 1997 zal overschrijden. Dit duidt aan dat het dyna misch beleid in het PAMZOV resultaten boekt. Het PAMZOV mag terecht een pareltje aan de kroon van de SP worden genoemd. Reeds 25 jaar geleden waren het vooral SP-militanten, die aan de basis lagen van de uit bouw van een archeologisch museum, dat vandaag een uni cum in het Vlaamse landsge deelte mag genoemd worden. We hebben inderdaad nog een archeologisch museum in Tongeren, maar de aanpak van de beide musea is totaal ver schillend. Zoals reeds eerder aangehaald is het vooral door de inspan ningen van o.a. Luc Van Dur- me, Luc De Both, Marc Rog ge en andere amateur-archeo logen dat het museum zijn be staan kende, tot de tweede helft van de jaren '80 zorgden voornoemden voor de gestadi ge uitbreiding van de muse umcollectie. Het museum was toen reeds gevestigd op de bo venverdieping van de onder wijzerswoning van de ge meenteschool te Velzeke. De kentering voor het muse um kwam er nadat de SP deel nam aan de coalitie in Zotte- gem tijdens de legislatuur '82- '88. Onder impuls van toen malig schepen van cultuur Freddy Van Den Bossche ken de het museum zijn eerste echte uitbreiding en degelijke huisvesting. In 1988 kreeg het museum de erkenning die het verdiende en werd met veel luister het stedelijk Archeolo gisch Museum boven de spreekwoordelijke doopvont gehouden. Meteen kon de suc cesrijke opgang van het ar cheologisch museum begin nen. In 1988 kwam de SP door een laffe streek van haar coalitie partner (VOP of VU samen met PVV) in de oppositieban- ken terecht, waardoor velen hun hart vasthielden voor de verdere toekomst van het mu seum. Het succes van het mu seum was echter van bij de aanvang zo groot, dat de CVP en PVV het niet aandurfden minder aandacht aan het mu seum te schenken. Zoals bij andere culturele projecten in Zottegem (denken we aan de restauratie van het Egmont- kasteel dat ook een SP-initia- tief was) zou de huidige CVP- VLD-coalitie de pluimen die de SP verdiende op haar hoed steken. Voor de SP is het ech ter belangrijker dat haar ideeën worden uitgewerkt en gerealiseerd. De stad Zottegem kon echter de gestadige groei van het mu seum niet bijhouden en de overname door de Provincie die toch over meer middelen beschikt, was het logisch ge volg. Bij de overname door de Provincie werd er wel een be heersstructuur gecreëerd, die toeliet dat de Zottegemse volksvertegenwoordigers (lees gemeenteraadsleden) hun stem behielden in het be leid van het museum. Dit liet toe dat de Zottegemse SP bij monde van haar vertegen woordigers, mee de richting kon bepalen die het museum zou inslaan. Het dient gezegd dat SP-gemeenteraadslid Ro ger Van Cauwenberge, die door de SP is gemandateerd in de Algemene Vergadering van de v.z.w. PAMZOV, meer dan eens gepast tussenkomt op be grotingsartikelen en andere belangrijke zaken. Dit in te genstelling tot de vertegen woordigers van CVP en VLD die niet altijd evenveel blijk geven van interesse. Het dient gezegd dat het pro vinciebestuur sinds de overna me enorm investeerde in het museum. Op zes jaar tijd werd er ongeveer voor 100 miljoen bef. geïnvesteerd in het muse um. De begroting van de v.z.w. voor de gewone wer kingsmiddelen is vandaag reeds opgelopen tot ruim 11 miljoen. Door die riume investeringen kon het museum verder uitge bouwd worden. Van bij de aanvang werd zeer veel aan dacht besteed aan het inbou wen van een belangrijk educa tief luik. Dit naast de weten schappelijke Werking van het museum. Een personeelsbe stand dat vandaag ongeveer 18 eenheden telt. Het is evident dat door deze keuze (educatie ve benadering) zeer veel scho len aantrekken. Het aandeel van de scholieren in het totaal aantal bezoekers schommelt rond de 80% of zo'n 27.000 scholieren voor 1997. Het is belangrijk dat het museum de ze weg verder bewandelt, om dat wij op deze manier de gro te mensen bereiken die we waarschijnlijk niet zouden be reiken mocht het schoolse en educatieve er niet aan verbon den zijn. Op deze manier waarborgen wij dat een grote groep mensen met cultuur en geschiedenis geconfronteerd worden. Daarnaast is het ech ter ook belangrijk dat de toe vallige voorbijganger aan zijn trekken kan komen bij een be zoek aan het museum. Bijge volg moet ook voor deze groep de drempel zo laag mo gelijk worden gehouden. Naast deze twee veruit groot ste groepen bezoekers, moet echter ook de doelgerichte be zoeker aan zijn trekken kun nen komen. Zij die omwille van een meer gerichte motiva tie (bv. wetenschappelijk stu diewerk rond amforen uit een bepaalde periode of streek) naar het museum afzakken, verdienen evenveel aandacht. Een uitgebreide bibliotheek, de informatica en aanverwan ten, een atelier en uiteraard de tentoongestelde voorwerpen en bijhorende uitleg moeten hieraan tegemoetkomen. Daarnaast is er een ruime in breng van de archeologen in wetenschappelijke tijdschrif ten waarin hun bevindingen van het opgravingswerk te Velzeke worden weergegeven. Onlosmakelijk verbonden met het PAMZOV site Velzeke is de site te Ename die begin september met veel luister werd geopend. Ondanks een goede aaneen sluiting met de periode die be handeld wordt te Velzeke (Ename gaat over de vroege middeleeuwen tot vandaag) is het uitgangspunt veel minder gericht op de schoolgaande jeugd. Zij beschikken daarbij vandaag niet over het nodige personeel en de ruimtes zijn daar ook niet voor geconci pieerd. Bovendien gaat het op gravingswerk aan de abdij ge paard met de ontwikkeling van een nieuwe beeldtechno logie, die tot op vandaag niet toelaat dat veel mensen tege lijk het geheel kunnen aan schouwen. Samenwerking tussen Ename en Velzeke kan en is nodig, maar dit proces mag niet geforceerd worden. Groot was dan ook de verba zing toen tijdens de provincie raad in oktober 11. de CVP-ge- deputeerde voor cultuur (en inwoner van Oudenaarde) on omwonden meedeelde dat hij vanaf 1 januari e.k. toegangs geld wenst te vragen in Velze ke en Ename. Op die manier zo zegt hij, zullen Velzeke en Ename aan elkaar gelieerd zijn en zal het publiek gebruik kunnen maken van een combi natieticket voor Velzeke en Ename. Want stelt hij, Ename haalt alleen zeker per jaar 30.000 bezoekers. Dit zelfs zonder de scholieren er bij te rekenen. De redelijkheid ge biedt ons eerder voorzichtig te zijn en eerder een afwachten de houding aan te nemen. Maar de gedeputeerde is blijk baar zeker van zijn stuk. En zo zegt hij, op deze manier zullen we eens zeker zijn van hoe veel mensen er werkelijk naar Velzeke komen. Alsof de men sen van de balie ons leugens wijsmaken? Dit getuigt niet van veel vertrouwen in de mensen van het museum. In ieder geval bewijzen weten schappelijke studies, dat de invoering van een inkomgeld gelijk staat met een terugloop van het aantal bezoekers. Voor het Velzeekse museum zou dit een ware breuk betekenen met het verleden. Het is duidelijkk dat het niet opgaat dat één ie mand zo maar kan beschikken over het beslissingsrecht in zo'n belangrijke kwestie. De optrek van inkomgeld van 150 fr. naar 170 fr. is totaal iets an ders dan de omschakeling van gratis toegankelijk naar een bepaald bedrag, dat groot ge noeg moet zijn om te vermij den dat de mensen van het museum en de inrichtende macht verder aux serieux wor den genomen. Inderdaad, na felle kritiek in de provincie raad van het Velzeekse provin cieraadslid Jo De Loor op het initiatief van de gedeputeerde uit Oudenaarde, schermde die laatste met belachelijke cijfers van 10 frank of 15 frank in kom per persoon. Maken we de beheerders en museum hierdoor niet belachelijk of is het er enkel om te doen te be wijzen dat Ename meer pu bliek trekt dan Velzeke? Raadslid De Loor merkte dan ook op dat hij hoopt dat Ena me even succesvol wordt als Velzeke, maar dat het een niet ten koste hoeft te zijn van het ander. Laat ons de evolutie in Ename verder op de voet vol gen, maar laat ons tegelijker tijd afstappen van die één- mansbeslissing (niet door de beheerraad beslist, noch door de provincieraad of de com missie Kunst en Cultuur van de provincieraad). Samenwer king moet kunnen maar Iaat ons niet overhaast tewerk gaan. Zoals reeds eerder aangehaald is de werking van het museum vooral educatief gericht en be staat het publiek in belangrij ke mate uit schoolgaande jeugd. Laten we hierbij vooral ook eerlijk zijn. De toegang tot het onderwijs is gratis (iets waar ook de provincie zich sterk op profileert) maar het onderwijs op zich is allesbe halve gratis. Schoolmateriaal, turnlessen, zwemlessen,... vragen allemaal financiële in spanningen van de ouders. Wie kan ontkennen dat het soms wel eens teveel wordt, wanneer de jonge scholier op nieuw centen nodig heeft om een of ander activiteit te vol gen die de school inricht. On langs zagen we dan ook de moedige getuigenis op het VRT-journaal van een jonge moeder die getuigde dat zij niet meer kon instaan voor het betalen van de vele schoolac tiviteiten. Gaan we voor de verspreiding van de zeer be langrijke culturele rijkdom en geschiedenis ook gaan geld vragen? Dit zal namelijk het eerste zijn dat zal geannuleerd worden. Niet de wekelijkse zwemlessen maar de éénmali ge activiteiten zoals een be zoek een sterk en zeer goed museum zal voorbijgaan aan de kinderen. Dit kunnen wij als socialisten, die zo sterk ge ijverd hebben voor de ver spreiding en beschikbaarheid van cultuur voor iedereen, niet tolereren. Bovendien stellen we vandaag vast, dat de provincie de toe gangsgelden die gevraagd werden in de provinciale do meinen, afschaft. De enige doelstelling is hiermee het be zoekersaantal op te krikken. En men lijkt daar aardig in te slagen. Van rechtlijnigheid ge sproken. Het kan toch niet zijn dat we terugkeren naar de tijd van brood en spelen? Ook die ontspanning die gepaard gaat met een zekere intellectuele inspanning moet kosteloos mogelijk zijn. Of maken we van cultuur opnieuw iets eli tair? Is er iets verkeerd aan, dat mensen die een daguitstap doen, tijdens die uitstap een bezoek brengen aan een muse-

Voor Allen | 1998 | | pagina 10