't Is géén cafépraat Zottegemse Jongsocialisten voeren actie voor behoud stemplicht! Cuba-Tentoonstelling C 14 27 november 1998 - "Voor Allen" Zie ginds komt de stoomboot! Mag het iets meer (democratie) zijn? Wie haakt af? Luie krent Moraal van dit verhaal Voor de beschermde onze Lieve Vrouwkerk te Lieferinge wordt een materiaal technisch onderzoek verricht om het interieur te restaure ren. De kostprijs wordt geraamd op 1.257.190,-BEF BTW inbegrepen waarvan 60% ten laste van het Vlaams Gewest, 20% voor de Provin cie en 20% ten laste van de Stad. Voor de realisatie van het BPA-Koepoort-Nederwijk werden door de gemeenteraad twee verrichtingen goedgekeurd: - de verkoop van de loten 1 en 6 uit een stadsverkaveling langs de Ou de Kaai/Burg. Behnplein aan de sociale woningbouwmaatschappij 'Ons Zonnig Huis' te Aalst (bouw van 24 koopappartementen) voor de prijs van 5.100.000,-BEF 1.685.000,-BEF 6.785.000,-BEF. - de aankoop van een eigendom tussen de Nederwijk en Mallaard- straat, groot 13 a. 60 ca., van de NV Jacobs Gebr. om een veilige ver binding voor voetgangers/fietsers en groenvoorziening met parkings te realiseren. De prijs bedraagt 3.000.000,-BEF, waarvan 50 tot 70% betoelaging kan bekomen worden in het kader van grond- en pan denbeleid door minister Een ander grondverkoop die door de gemeenteraad werd goedge keurd is gelegen binnen het B.P.A. Denderhoutembaan, voor de re alisatie van sociale kavels door de Intercommunale Land van Aalst (ILVA). Het gaat om een gezamelijke oppervlakte van 1 ha. 29 a. 57 ca. voor een bedrag van 4.150.012,-BEF. Het 2de Comité tot Aankoop die voor de verwervingen instaat, voert thans nog onderhandelingen met een tiental resterende eigenaars, om het geheel te kunnen realiseren. In het kader van het BPA-Nederliasselt-Dorp was de gemeenteraad eveneens akkoord om een eigendom van de vzw 'Centrum Hof ter Be- ke' aan te kopen (17 a. 18 ca.) vooreen bedrag van 750.000,-BEF, al les inbegrepen. Op deze eigendom zullen groen, recreatie en parkings aangelegd worden. Op de begraafplaats Voorde dienen er dringend een aantal onder houdswerken uitgevoerd worden. De uit te voeren onderhoudswerken omvatten enerzijds groenaanleg en anderzijds het verharden van de toegangspaden. De opdracht met betrekking tot de groenaanleg omvat de volgende werken - vervangen bestaande betonplaten door een ligustrumhaag - groenaanleg aan de ingang en voorzien van staanplaats voor dim- container De werken zullen in eigen beheer uitgevoerd worden. De aankoop van de beplantingen en steunpalen en geplastificeerde spandraad no dig voor de aanleg van de ligustrumhaag, waarvan de kostprijs ge raamd wordt op 20.144,-BEF, BTW incl., zal gegund worden bij on derhandelingsprocedure. De opdracht met betrekking tot het verharden van de toegangspaden omvat de volgende werken: - verharden van toegangspaden en hoofdpad rondom Kerk en Kerk hof in gestabiliseerde dolomietverharding. - leveren en plaatsen van prefabboordstenen om het grondpad af te boorden. De werken, waarvan de kostprijs geraamd wordt op 270.435,-BEF, BTW inbegrepen, dienen door een aannemer uitgevoerd te worden en zullen gegund worden bij wijze van een onderhalingsprocedure Door het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap werd gemeld dat in het goedgekeurd investeringsprogramma voor 1998 de herstelling werd voorzien van de gewestweg N405, Aalstersesteenweg, tussen de kruispunten 'De Doornen 'De Ezel' te Ninove en waarbij tevens wordt voorgesteld om gelijktijdig ten laste van de Stad de voetpaden langsheen het tracé te vernieuwen. De gemeenteraad betuigde zijn akkoord met het door het ministerie opgestelde samenwerkingsovereenkomst. De NV Pauwels, Ganzestraat 92 te Ninove is kandidaat-koper voor het perceel in de Ambachtelijke zone te Appelterre-Eichem met een oppervlakte van 36 a. 88 ca., palend aan haar bedrijf in werking. Het perceel werd geschat op 2.950.000,-BEF kosten en de gemeen teraad was akkoord met de verkoopsvoorwaarden. Om te voldoen aan de parkeerbehoeften in het stadsdeel Biezen- straat-Stationsstraat kan overwogen wordne om een gedeelte van de oude begraafplaats rond de O.L.Vrouw-Kerk in te richten als par king. Het is tevens aangewezen om naar aanleiding daarvan, verbeterings- werken uit te voeren aan het Vestbarmstraatje dat de directe toe gangsweg tot de aan te leggen parking zal vormen. Op een gedeelte van het oud kerkhof zal in eigen beheer een parking in steenslag aan gelegd worden. De kostprijs voor de aankoop van de nodige materia len wordt geraamd op 133.403, -BEF, BTW incl. De verbeteringswerken aan het Vestbarmstraatje, waarvoor de kost prijs geraamd wordt op 1.860.738,-BEF, BTW incl., zullen daarente gen door een aannemer worden uitgevoerd en de opdracht zal ge gund worden bij wijze van onderhalingsprodceure De gemeenteraad keurde deze beslissing goed op de laatste vergade ring van 19 november jl. Jacques-Timmermans Op zaterdag 5 december zul len de Zottegemse Jongsocia listen, samen met Sinterklaas en Zwarte Piet, actie voeren op het marktplein voor het be houd van de stemplicht (in fei te 'opkomstplicht', daar de mogelijkheid bestaat om het stembiljet blanco af te geven). Als generale repetitie op de 'moeder van alle verkiezin gen' zullen stemhokjes opge steld staan op het marktplein en zullen de Jongsocialisten rode stempotloden uitdelen aan de winkelende voorbij gangers met als boodschap 'Stemplicht democratie'. Dat Sinterklaas deze stempot loden aan de man brengt is niet louter toevallig; wij be schouwen het als een (vaak miskend) voorrecht om deel te kunnen nemen aan de besluit vorming, het is een 'geschenk' waarover wij gans ons (meer- deijarig) leven beschikken en waarbij velen niet beseffen welke onschatbare waarde dit inhoudt. Zogenaamde 'Politieke Ver nieuwers' willen onze demo cratie redden en nieuw leven inblazen door onder meer de opkomstplicht af te schaffen. Dat dit de democratie meer slecht dan goed doet bewijzen resultaten van diverse studies alsook de praktijk in landen waar geen stemplicht bestaat. Hieruit blijkt met name dat het opkomstpercentage bij af schaffing van de stemplicht te rugvalt van zo'n 91% nu, naar 55 tot 70% bij afschaffing van de stemplicht. Vergissen wij ons, of betekent dit minder de mocratie (minder deelname aan de besluitvorming)? Nee toch, leerden de wiskunde-les- sen ons niet dat 91 hoger is dan 55 a 70%? De representa tiviteit van de bevolking wordt met andere woorden verkleind in plaats van vergroot. Komt daarbij nog dat het in de eerste plaats de personen zijn met een lage socio-economi- sche status (qua opleiding, in komen, beroep) die zullen af haken en verzaken aan hun de mocratisch recht om te stem men en alzo te participeren aan de democratie. Een gevolg hiervan zal ongetwijfeld een gebrek aan belangstelling zijn vanwege de politiek voor de sociale klassen die op die ma nier zichzelf electoraal onbe langrijk maken lagere so ciale klassen). Door de af schaffing van de opkomst plicht is de samenstelling van het kiezerskorps duidelijk niet meer representatief voor de totale bevolking (oververte genwoordiging door hoger- geschoolden). Dit fenomeen doet zich mo menteel voor bij migranten; één van de perverse gevolgen van het feit dat zij niet over stemrecht beschikken is, dat er weinig of geen aandacht aan hen wordt besteed door de politiek, met alle gevolgen vandien. Is dit de nieuwe vorm van democratie die wordt nagestreefd? Is het doel van mensen die niet meer zou den gaan stemmen, dat zij worden genegeerd door de po litiek en dat er geen aandacht meer aan hen wordt besteed? Wij dachten van niet, integen deel zelfs! Kost het zoveel moeite om éénmaal om de 'x-aantal' jaar op zondagvoormiddag met je luie krent uitje zetel te komen om - in het belang van eenie- der, dus ook van jezelf - deel te nemen aan het democra tisch proces waarvoor tussen haakjes tientallen jaren werd gevochten en zelfs doden vie len. Of heeft deze democratie van zijn onderdanen 'egoïsti sche naar VTM (of VT4)-kij- kende en Het Laatste Nieuws- lezende wezens' gemaakt, welke hun enige bezigheid is 'onverschillig' te zijn tegen over de medemens en de de mocratie. Tot wat deze onver schilligheid leidt, staat be schreven in geschiedenisboe ken en deze periodes staan be kend als zijnde 'bruin' en op zijn zachtst gezegd, 'onaange naam'. Als je vrijheid, je leven en je rechten je lief zijn, maak ge bruik van je 'recht op stem plicht'. Gooi je eigen ramen niet uit, door gemakzuchtig te zijn.... Stemmen: Just do it! 'Van vrijdag 13 tot en met zondag 15 november organi seerden de Jongsocialisten in samenwerking met de Cultu rele Jongerencentrale ABVV een Cuba-tentoonstelling. De opening werd verzorgd door Herman Porto Carero, Bel gisch ambassadeur in Havan na (Cuba). De tentoonstelling is een realisatie van Oxfam, ze geeft een beeld van het dage lijks leven op dit ydillisch ei land. Ook was een diareeks voor zien van het 'WIS' (Werk groep Internationale Solidari teit). De Zottegemse Jongso cialisten kochten voor 15.000,-BEF (symbolische) aandelen in een Cubaanse an- anascoöperatie (opbrengst van hun jaarlijkse wafelbak) en betuigen daarmee hun steun aan het regime en de bevol king' Een aantal Jongsocialisten, Dhr. Ambassadeur Porto Carero en Vlaams Volksvertegenwoordiger Herman De Loor.

Voor Allen | 1998 | | pagina 14