A.S.Z.: Sint-Maarten op bezoek Feest bij gepensioneerden bond Iddergem Viering 50 jaar Vrouwenstemrecht te Geraardsbergen t "Voor Allen" - 27 november 1998 '5 Naar jaarlijkse traditie bracht Sint-Maarten en zijn zwarte Piet veel lekkers bij de kinderen op de Pediatrie van het Al gemeen Ziekenhuis. OCMW-Voorzitter Eddy Dierickx ver welkomde zijn hoge gasten. De maandelijkse koffietafel van onze gepensioneerden te Idder gem werd dit maal extra opgevrolijkt door de viering van twee paar die elk 50 jaar gehuwd zijn. En dat ze kunnen vieren in Id dergem bewees het uur waarop iedereen huiswaarts keerde na optimaal genoten te hebben van de fijne muziek.O De gevierde families De Man-Van Impe en Van de Meersche- Adam omringd door het bestuur, de familie Coppens en de familie Cobbaert. SP Denderleeuw rouwt De SP afdeling Denderleeuw wenst bij deze haar medeleven te betuigen aan Rudy De Leeuw, gemeenteraadslid en gewezen schepen alsmede aan zijn echtgenote Lina Van Holsbeek SP bestuurslid bij het overlijden van hun groot moeder Mevr. Ruysseveldt Louisa. De SP'afdeling Denderleeuw wenst eveneens haar medele ven te betuigen aan de Heer en Mevrouw Roger Cobbaert, gemeente, gemeenteraadslid bij het overlijden van hun schoonvader/vader de Heer Heymans. Beide families wensen wij sterkte in deze moeilijke tij den. 50 jaar vrouiwenstemrecht, moet daar nu echt een tentoonstelling rond? Voor onze generatie lijkt dat immers vanzelfsprekend. Niets is minder waar. Voor- en naoorlogse vorsers-politici heb ben inderdaad 50 jaar geleden harde strijd geleverd om alge meen stemrecht te realiseren. In onze snelle maatschappij lijkt 50 jaar een eeuwigheid en dus lang geleden, maar bedenk dat hier mensen aanwezig zijn die deze strijd nog van zeer kort bij hebben meegemaakt. De realisatie was een feit in 1948, dus precies 50 jaar gele den. Maar lange politieke discussies en ernstige mentaliteitsverande ringen in onze maatschappij gaan de gelijkerechtenwet vooraf. Reeds 50 jaar voor 1948 werden ideeën ontwikkeld om het stem recht te wijzigen. Destijds kon den enkel rijke belastingbetalen de mannen, o.a. industriëlen hun stem uitbrengen, later kon elke man stemmen maar zij die het fi nancieel beter hadden konden meerdere stemmen uitbrengen. Tot uiteindelijk na een lange weg algemene enkelvoudige stem plicht het licht zag. Eén man, één vrouw, één stem. Een lange donkere periode zou voor de vrouw voorbij zijn. Vrouwen werden immers als minderwaardig aanzien in de toenmalige maatschappij. Maar welke politieke verschui vingen zou deze wetswijziging teweeg brengen? Schrik voor een evolutie naar een klerikale maatschappij? Of vooral schrik voor het verlies van hun eigen verkiezingszetel. Kortom de mannelijke politici zouden wel eens kunnen be dreigd worden. En tot op van daag moeten wij vaststellen dat de positie en de plaats van de vrouw in de politiek discussies los weekt. De bevolking bestaat nochtans uit 50% vrouwen en 50% mannen. Dus een mannenwereld mag niet, kan niet en bestaat niet in een de mocratie. In de Geraardsbergse politiek was de vrouw van in het begin vertegenwoordigd, welis waar schaars, maar reeds in 1948 had onze partij een vrouwelijk gemeenteraadslid: Gezellin Eu genie De Meyer in België. Ze was een strijdlustige militante en heeft dus ook voor ons vrou wen hier in Geraardsbergen, baanbrekend werk verricht. Eén kleine anekdote: 'op de vooravond van de verkiezingen '29 was ze nog tot een stuk in de nacht druk in de weer om te gaan plakken, wat destijds geen sine cure was, enkele uren later werd haar dochter geboren. Ikzelf zou het tweede vrouwelijk SP-gemeenteraadslid zijn sinds 1988, en nu hier de eerste vrou welijke schepen voor onze partij zijn. Ondertussen mag de SP prat gaan op de vrouwelijke vertegen woordiging in de gemeenteraad van Geraardsbergen. 4 SP-vrou- wen maken deel uit van onze raad, nl. Francine Van der Mae- len, Carine De Bmcker, Michelle Van Mello en ikzelf. Wat brengt de toekomst Net als in de professionele we reld gaan vrouwen zich meer en meer gaan profileren. Destijds was ik hier in Geraardsbergen de eerste vrouwelijke huisarts, door sommigen van mijn mannelijke collega's in het begin niet altijd au serieu genomen. Vóór het ogenblik zijn er 7 vrouwelijke huisartsen in onze regio, en mer ken wij op dat aan de universitei ten de vrouwelijke studenten ge neeskunde bijvoorbeeld in de meerderheid zijn. Hiermee wil ik stellen dat er ook bij de jonge vrouw een mentaliteitsverande ring plaats vindt. De thuisblij vende vrouw aan de haard is, denk ik, voor goed verleden tijd. Dus mannelijke collega's politi ci, wees op uw hoede het vrou welijk gevaar komt eraan. U welkom heten op deze merk waardige tentoonstelling, was voor mij een dubbel genoegen: enerzijds ben ik de eerste vrou welijke SP-schepen van Ge raardsbergen en anderzijds mag ik een vrouwelijke collega inlei den afkomstig van mijn geboor testad, Vlaams parlementair, en schepen van Aalst Gracienne Van Nieuwenborg. Martine Boelaert Eugenie De Mayer, eerste vrouwelijke gemeenteraadslid voor de socialisten te Geraardsbergen van 1948 tot 1952. SW Geraardsbergen-Centrum in rouw Vrijdag 06 november 1998 is te Geraardsbergen mevrouw Nazarine Hellinckx, ere-se- cretaris SVV Geraardsbergen- Centrum, overleden na een slepende ziekte. Mevrouw Hellinckx was ge durende vele jaren secretaris van de SVV Geraardsbergen- Centrum en alleen door haar ziekte was zij genoodzaakt af te haken van haar talrijke functies in verschillende ne venorganisaties van de SP. Met Nazarine verliezen velen onder ons een goede vriendin en een trouwe medewerker. Het bestuur van de SVV be tuigt hierbij haar oprecht me deleven aan de familie.

Voor Allen | 1998 | | pagina 15