VFSG strijdt voor een Sociaal Ouderenbeleid in de 21ste eeuw VLD doet aan INFORMATIEVERVUILING Kwaliteitscontrole op woningen, een wettelijk feit! "Voor Allen" - 27 november 1998 5 De VLD wil een loonkostverlaging voor het patronaat van 200 miljard. Deze ingreep zou de werkloosheids oplossen, beweert de VLD. Dit is niet zomaar een voorstel, zegt de VLD. Er is een raad pleging geweest van de bedrijven en het plan is aldus geba seerd op de antwoorden van de ondernemingen. De volle te werkstelling zou voor de Sociale Zekerheid een terugverdien effect hebben voor de minder inkomst van 200 miljard. Ten slotte zegt de VLD garanties te zullen eisen van de werkge vers. We staan hier voor een uitzonderlijk geval van bewuste volksmisleiding. De VLD bvezondigt zich aan grootschalige informatievervui ling. De 21ste eeuw kondigt zich aan en tegelijkertijd ook twee be langrijke verkiezingsjaren. Reden genoeg voor de Vlaamse Fe deratie van Socialistische Gepensioneerden (VFSG) om een ei- senbundel op te stellen voor een sociaal ouderenbeleid in de vol gende eeuw. Deze eisenbundel wordt op donderdag 19 november 1998, in aanwezigheid van o.m. de ministers Steve Stevaert, Leo Peeters en Marcel Colla, bekendgemaakt op het VFSG-congres in het Cultureel Centrum van Hasselt. Wat is er mis met het VLD-plan? De VLD zegt niet over welke jobs zij het heeft. Gaat het om voltijdse jobs of om deeltijdse jobs? Gaat men de volledig werklozen verplichten een halftijdse job aan te nemen waardoor hun recht op de werkloosheidsvergoedingen zal vervallen? Is het dat wat de VLD verstaat onder terugver dienen? Het kan dus best ge beuren dat een volledige werkloze gedwongen wordt een halftijdse minderwaardige job te aanvaarden met als ge volg: een daling van zijn reeds mager inkomen. Wat de patronale garanties be treft waarover de VLD het heeft, dient beklemtoond dat het VBO garanties inzake per- soneelsaanwerving steeds heeft afgewezen. Dat pro bleem is niet nieuw. De vak bonden zijn niet tegen een loonkostverlaging voor de pa troons maar eisen daartegen over van het patronaat garan ties inzake meer tewerkstel ling. Voor het patronaat is een ver plicht aanwerven van perso neel economisch onverant woord en brengt het op ter mijn het bedrijf zelf in moei lijkheden. Aldus zou minder tewerkstelling ontstaan. VLD doet aan INFOR MATIEVERVUILING Voor de patroons kan de te werkstelling maar verhogen dank zij een betere competivi- teit van de bedrijven. Een loonkostverlaging van 200 miljard zal dus automatisch tot meer werk leiden. Daar is dus geen verplichting bij no dig. Aldus het VBO. We gaan hier niet in op deze patronale logica, we hebben het over het VLD-plan. De ga ranties waarover de VLD het heeft zullen zich, in het beste geval, beperken tot patronale beloften (die men dan niet zal kunnen houden wegens on voorziene economische of po litieke omstandigheden). Eén ding is wel zeker. De fi nanciële aderlating die de VLD de Sociale Zekerheid wil doen ondergaan zal voor ge volg hebben dat de pensioe nen, de werkloosheidsvergoe dingen, de ziektevergoedingen en ongetwijfeld ook de ge zinsvergoedingen niet meer zullen kunnen uitbetaald wor den! En daar is het de VLD om te doen! Rechts, en de VLD is een uit gesproken rechtse partij, is ge kant tegen collectieve voorzie ningen. Rechts heeft minder moeite met een verhoging van de net tolonen omdat derwijze het in komensverschil tussen de ca tegorieën van werknemers toeneemt en men aldus evolu eert naar" een duale maat schappij: een superrijke klas se, een middenklasse die het vrij goed stelt en een qua aan tal belangrijke groep van uit- gebuiten en armen die in de goot leven, en alle mogelijke en onmogelijke jobs moeten uitvoeren tegen hongerlonen. Collectieve voorzieningen daarentegen, steunen op de solidariteit van allen en zijn een passend instrument ter be strijding van de armoede en de uitsluiting. Welvaarts- en welzijnszeker- heid voor allen is een linkse doelstelling. Het plan van de VLD past in de tewerkstelling links-rechts, en is een verkapte - en dus bij zonder gevaarlijke - aanval op de Sociale Zekerheid. Het is vooral het inzicht en de overtuigingskracht van links, van de vakbondsmilitanten, die er moeten voor zorgen dat dit VLD-plan terecht komt waar het hoort: in de prullen mand. Herman Van Herzeele De huidige generatie ouderen plukt vandaag de vruchten van meer dan een eeuw sociale en politieke strijd. Voor het wel zijn van de groeiende groep ou deren, maar ook van hun kinde ren en kleinkinderen, vraagt de VFSG dat de sociale verwor venheden van de 20ste eeuw veilig gesteld worden. Dat ver eist een sociaal beleid dat niet alleen een degelijk wettelijk pensioen garandeert, maar er ook voor zorgt dat de huurgel den, vervoer, gezondheidszor gen en ouderenvoorzieningen betaalbaar blijven. Dat is voor ons ook de inzet van de komen de verkiezingen. Naast deze basiseisen waar wij al jarenlang voor strijden, wil len wij de aandacht vestigen op een aantal nieuwe uitdagingen voor het toekomstig ouderen beleid. Er is bijvoorbeeld de feminise- ring van de veroudering door het verschil in levensverwach ting tussen mannen en vrou- Met dit besluit van de Vlaam se regering wil men er in de nabije toekomst voor zorgen dat iedereen een 'menswaardi ge' woning kan betrekken. Onder een menswaardige wo ning wordt verstaan een wo ning die veilig, gezond en kwaliteitsvol is m.a.w. voor zien van een aantal sanitaire voorzieningen en een goed uitgerust verwarmingssys teem. Zo zal in de loop der komende jaren alle woningen voorzien worden van een kwaliteits norm. Deze kwaliteitsnorm zal gebonden worden aan de voorzieningen die de woning biedt, zoals daar zijn de leef bare oppervlakte, wc in het gebouw, badkamer, verwar mingssysteem, de stabiliteit van het gebouw... Al deze ver wen. Veel oudere vrouwen heb ben te kampen met financiële problemen, doordag ze vaker minder goede arbeidsvoor waarden en een onderbroken loopbaan hadden. De economi sche positie van oudere vrou wen moet verbeterd worden, o.m. door preventief op actieve leeftijd het principe van gelijk loon voor gelijk werk overal toe te passen, maar ook door de welvaartsvastheid van de pen sioenen te garanderen. Eenzaamheid is niet alleen bij oudere vrouwen een toene mend probleem: uit de statistie ken van het CBGS blijkt dat ongeveer 1 op 2 van alle Vlaamse 65-plussers alleen staande is. De automatisering en computerisering van onze samenleving werkt bovendien de vereenzaming van de oude ren vaak in de hand. We ver wachten van de overheid dan ook maatregelen om de com municatietechnologie voor ie dereen, dus ook voor oude- plichtingen waaraan de wo ning van de toekomst zal moe ten voldoen zijn opgenomen in de Vlaamse Wooncode. Zo zal het in de nabije toekomst strafbaar worden gesteld wan neer een huis verhuurd wordt dan de minimale kwaliteits normen niet haalt. Hoe gaat men tewerk gaan. Gemeentelijke ambtenaren zullen de controle uitvoeren. In de onmiddellijke toekomst worden alle woningen van voor 1919 gecontroleerd. Van af november 2002 komen de woningen van 1919 tot 1946 aan de beurt om in 2007 over te gaan tot de woningen ge bouwd tussen 1946 en 1962. Eigenaars van woningen van voor 1946 die zeker willen spelen en dus niet het risico willen lopen dat hun woning ren, toegankelijk te houden. Dat betekent enerzijds dat de basismiddelen voor communi catie en informatie (telefoon en televisie) betaalbaar moeten blijven, anderzijds moet oude- reneducatie voorkomen dat de meerderheid van de ouderen 'digileken' worden. Een nieu we vorm van uitsluiting in onze samenleving moet zo worden voorkomen. Voor het eerst worden wij in onze samenleving geconfron teerd met een grote groep al lochtone ouderen, die in de toekomst nog aanzienlijk zal aangroeien. Veranderingen in hun familiestructuren met een 'afbrokkelende' mantelzorg tot gevolg, een gebrek aan kennis over de bestaande voorzienin gen en een gebrek aan aange paste voorzieningen, maken dat allochtone ouderen meer risico lopen op isolement, vereenza- mingn en een gebrek aan ver zorging. Uit een bevraging van de VFSG-Limburg bij 9 rustoorden en RVT-instellingen in de mijngemeenten blijkt dat geen enkele instelling bij het uitstippelen van het beleid re kening houdt met de aanwezig heid van allochtone ouderen, terwijl toch 15% van de bewo ners van vreemde origine zijn. niet verder meer kan verhuurd worden, kunnen (geen ver plichting) bij de gemeente een spontane controle aanvragen. Deze spontane controle zal de eigenaar wijzen op de tekort komingen. Wanneer deze weggewerkt zijn tegen de con trole wordt het conformiteits- attest afgeleverd en kan er zonder problemen verder ver huurd worden. Deze maatregel is er zeker niet om in paniek te slaan maar wil er alleen voro zorgen dat de aangeboden huurwo ningen een menswaardig wo nen aanbieden vooral gericht op het aanbieden van een bin nenhuis bereikbare sanitaire installatie en een goed wer kende verwarming. Firmin Verbrugge

Voor Allen | 1998 | | pagina 5