A.B.V.V.-BERICHTEN f Gratis cursussen voor werkzoekenden wMÉm. - "Voor Allen" - 27 november 1998 9 Men bezoekt zowat alles. Ook de ziekenboeg en het veldhos pitaal, de autonome drinkwa tervoorziening, de heel grote dieselmotor met de generator om de nodige elektriciteit te maken, het systeem van de luchtverversing, enz. Ook een geschutstoren. Om in die ge- schutsoven te geraken moeten er zo'n 130 trappen gedaan worden, een wenteltrap die kronkelend omhoog loopt rond een vierkante lift, een lift die enkel diende om de obussen voor het kanon in die geschut storen van beneden naar boven aan te voeren. Dat wenteltrap je heeft de breedte van één man, dus in groep naar boven of in groep naar beneden, al tijd de ene achter de andere. Een beklemmend gevoel over valt je. Het zeer interessant bezoek eindigt na een paar uren in een tentoonstellingsruimte op het gelijkvloers. Veel originele fo to's hangen daar ten toon en er staan ook enkele schaalmodel len met plan-uitleg, zo b.v.b. van die "holle lading". Het is een historische en leerrijke do cumentatie. Op onze weg naar de uitgang van het Fort zien wij enkele van de klassieke valstrikken, zoals men ze altijd aangetrof fen heeft in soortgelijke mili taire bouwwerken vanaf de middeleeuwen tot op... van daag. Zo b.v.b. in de énige in gang van het Fort kon een groot stuk van de vloer naar beneden gelaten worden en daardoor ontstond er een gro te, zeer diepe put waar niets of niemand overheen kon. Dat is de klassieke valkuil of verde digingsgracht, dan nog recht in de vuurlijn van een zware mi trailleuse. Wanneer wij buitenkomen ha len wij allen diep adem. Wij moeten bekomen van alles wat wij gezien hebben. Ook. en niet in het minst, om frisse lucht te happen. Daar bemerkt men pas dat de lucht in het Fort echt forten-lucht is, lucht van onderaardse ruimten die kunstmatig en aanhoudend ververst moet worden. Tenslotte bezoeken wij nog enkele van de buiten-construc ties van het Fort. Wij klimmen langs een boswegeltje naar het dak van het Fort. Eens boven staan wij voor een uitgestrekte grasvlakte. Is dat Fort zó groot Met de gids lopen wij naar de overkant, zo enkele honderden meter ver. Daar zien wij een van die uitschuif- bare gepantserde geschutskoe pels. Hij is niet uitgetrokken en dus ziet die koepel er uit als een grote omgekeerde stalen platte schaal. Wat is er daar nog meer aan te zien De gids vestigt onze aandacht op twee dingen eerst op een ingebran de afdruk van een "holle la ding" die zich op het stalen carcas vastgezogen had en de bepantsering doorboorde met een steekvlam; daarnaast op twee korte, intact gebleven kanonlopen. Die kanonnen waren van een zwaar kaliber en hadden een grote reikwijd te. Degelijke tuigen, maar ze waren beperkt in hun bewe ging. Zo konden zij niet opge richt worden om te schieten op de vliegtuigen die de parachu tisten dropten op het dak van het Fort. Het Fort van Eben-Emael was in de dertiger jaren hypermo dern, gebouwd volgens de strategieën en de ervaringen uit de Eerste Wereldoorlog. De Tweede Wereldoorlog begon met andere, nieuwe strate gieën. Dat was het noodlot van het Fort. En ook het lot van de soldaten die het moesten ver dedigen. In onze groep was er een fami lie wier vader en grootvader als één der eersten gesneuveld was tijdens de gevechten om het Fort. Die soldaat ligt be graven op het Erepark van de militaire begraafplaats in de nabijgelegen gemeente KAN- NE. Onze groep heeft die fa milie begeleid en samen met haar het graf van die soldaat piëteitsvol bezocht. Het afscheid was stilletjes. Af scheid van het adembenemend Fort. Afscheid van een beken de gesneuvelde. Die stilte is over de groep blijven hangen op de terugweg naar huis. Geen muziek in de bus. Halfweg naar huis werd er er gens gestopt en het Bestuur van het Humanistisch Verbond Geraardsbergen heeft aan de groep een drink aangeboden. Het einde van een gevulde dag was te Geraardsbergen op het len waren tevreden over deze afgesproken uur. Elk ging boeiende reis. huiswaarts met zijn eigen her- Guido de Vogelaere inneringen en gevoelens. Al- De ingang van het Fort van Eben-Emal Jg Eén der geschutskoepels Heb je de klassieke start in september gemist? Was je te laat? Geen nood! In januari '99 starten wij met een nieuwe opleiding. Voor wie? Werkzoekenden, ook zij die werken via PWA Herintreedsters OCMW-steuntrekkers Ons doel? Op weg helpen naar werk Voorbereiden op een ver volgopleiding Een beeld geven van de op- leidings- en tewerkstellings kansen Ons aanbod? Vooropleiding administratief bediende in Oudenaarde en Zottegem Vooropleiding social profit in Zottegem (gericht naar bijvoorbeeld gezins- en be jaardenhulp, poetsdienst...) Opleiding verkoop in Ou denaarde Nederlands en anderstaligen en verkoop te Ronse Praktische info Start op 20 januari en duurt tussen 14 en 18 weken Geen voorkennis vêreist Uren aangepast aan school uren en -vakanties Opleiding perfect mogelijk in combinatie met PWA-ac- tiviteiten Praktijkgerichte opleiding met stages Volledig gratis Vrijstelling van stempelcon trole Opleidingingspremie van 40 fr. bruto per lesuur, terugbe taling verplaatsingsonkosten en premie kinderopvang. Onze adressen KOPA- vzw Werkwillig 9700 Oudenaarde, Linde straat 44 - 055/30.28.60 9620 Zottegem, Leon Lefè- vrestraat 4 - 09/360.89.66 9600 Ronse, Stationsstraat 21 -055/21.19.20 Ben je geïnteresseerd? Aarzel dan niet en contacteer ons op één van de bovenstaande adressen of telefoonnummers! Het aantal plaatsen is beperkt. Alvast tot dan! BBTK Aalst-Dendermonde-Ronse BBTK nodigt al zijn militanten en belangstellende leden uit voor een Uitgebreide Bonsrand Er zijn twee - bijzonder belangrijke - onderwerpen te be spreken 1. HET INTERPROFESSIONEEL AKKOORD Inleiding: Johan Dumortier 2. DE AFHANKELIJKHEIDSVERZEKERING EN DE SOCIALE ZEKERHEID Stuurt Van den Brande aan op de splitsing van de Socia le Zekerheid en op een nieuwe communautaire rel? Vlaams ABV V wil goed doordacht standpunt Inleiding: Herman Van Herzeele In het vooruitzicht van het nieuwjaarsfeest ontvangt ie dere aanwezige een geschenkje. De samenkomst heeft plaats in het ABW - Houtmarkt 1 Aalst - begin om 19.30 uur.

Voor Allen | 1998 | | pagina 9