De toekomst van de Politieke intentieverklaring kandidaat SP-voorzitter Patrick Janssens 10 1 Oktober 1999 - "Voor Allen" 1Waar gaat het om De SP staat bij het einde van de eeuw voor een keerpunt in zijn geschiedenis. Op twaalf jaar tijd (drie verkie zingen) is ze meer dan een derde van haar kiezers kwijtgeraakt (van 24% naar 15%). indien we er niet in slagen om deze neerwaartse trend ernstig om te buigen zal de SP de volgende eeuw geen rol van betekenis meer spelen. De minimale doel stelling van eender welk project rondom de SP moet zijn om bij de volgende drie parlementsverkiezingen te rug naar 24% te klimmen. Per definitie is zo'n project dan ook een werk van lange adem. Een volgehouden lan ge termijnstrategie en -enga gement zijn dan ook noodza kelijk. Deze intentieverkla ring is tegen deze achter grond te zien. Het is een voorstel tot een wederzijds lange termijnvertrouwen tussen een kandidaat voor zitter en de SP. Een eerste ernstig moment van evalu atie en eventuele bijsturing kan pas over vier jaar plaats grijpen. Tegen deze termijn moet het vernieuwingspro ject van de partij voldoende ver gevorderd zijn om bij nationale verkiezingen 18% van de stemmen te halen. 2. Wat is het probleem van de SP? De verminderde aantrek kingskracht van de SP heeft verschillende oorzaken. De samenhang ervan is com plex. De evolutie in landen rondom ons toont echter aan dat ook in een sterk veran derde samenleving sociaal democratische partijen een rol van betekenis kunnen spelen, meer zelfs dat ze kunnen uitgroeien tot de be langrijkste politieke kracht. Als dat in Vlaanderen niet het geval is ligt dat enkel en alleen aan onszelf. De SP moet dus grondig verande ren. Het grootste probleem van de SP is dat ze haar rol meer en meer is gaan beperken tot het verdedigen van de be staande toestand. Uiteraard is het de taak van de SP om haar verworvenheden te ver dedigen als ze bedreigd wor den. Maar indien we onze taak daartoe beperken - hoe erg de aanval op wat we ge realiseerd hebben ook is - verworden we tot een con servatieve kracht. Op zo'n manier maken we onszelf tot een partij wier toekomst achter zich ligt, een partij met andere woorden die al leen een verleden heeft. Een partij met alleen een verle den is een bange partij, een partij die schrik heeft om fouten te maken. De SP moet terug een zelfzekere partij worden, een partij die mogelijkheden ziet en ze crea-tief omzet in realisa ties. Terwijl de SP langzaam maar zeker evolueerde van een progressieve naar een behoudende partij stelden andere, traditioneel conser vatievere) partijen zich op als diegenen met een progressief toekomstproject, als vlaggendrager van de vernieuwing waar de bevol king naar uitkijkt. Deze om kering van de rollen is on aanvaardbaar. Het herwin nen van onze rechtmatige plaats als partij die garant staat voor het streven naar een betere samenleving is de uitdaging waar de SP bij de eeuwwisseling voorstaat. Het al dan niet realiseren van deze ambitie staat gelijk met het al dan niet overleven van de partij. Meer zelfs, in dien we er niet in slagen de ze missie te realiseren ver dienen we niet te overleven als partij. 3. Terug naar de basisgedachte Eigenlijk is het socialisme, of de sociaal-democratie of welke term men ook wenst te gebruiken heel simpel. Al thans, ik heb het altijd als zeer simpel ervaren. Het so cialisme waar ik in geloof staat voor het streven naar een samenleving waarin ie dereen dezelfde kansen krijgt om zichzelf waar te maken. Tegenover deze kan sen staat dan eveneens de plicht ze te grijpen en er het beste van te maken. Zo'n samenleving is nooit af. De perfectie is immers niet van deze wereld. Bo vendien is het zo dat naar mate we meer realiseren er ons ook meer eisen worden gesteld. Terecht. Nooit mag een progressieve, radicaal- democratische partij zoals de SP verdient te zijn zich beroepen op het feit dat het hier nog zo slecht niet is. De vraag is niet of het elders minder goed is. De vraag is hoe we het morgen beter kunnen doen dan vandaag. Niet om morgen tevreden te zijn maar om ons morgen dezelfde vraag te stellen over overmorgen. De samen leving waarin iedereen echt gelijke kansen (en herkans ingen) krijgt zal dus nooit af zijn. Dit mag nooit een re den zijn om niet voordurend, elke dag een (kleine of gro te) stap in de goede richting te zetten. Nooit mogen we ophouden met bouwen aan onze doelstellingen. Stil staan is achteruitgaan. Als we uitgaan van deze heel simpele visie op het so cialisme dan worden heel wat vragen waar we als par tij al jaren mee worstelen plotseling eenvoudig te be antwoorden. Gewoon, ter il lustratie, een paar voorbeel den: - Hoe moet de SP staan te genover stemrecht voor migranten Er zijn socialisten gestorven voor het algemeen stemrecht en we hebben het gereali seerd. Het is één van de mooiste pagina's uit onze geschiedenis. Jaren later heeft de socialistische partij geijverd tegen het stemrecht voor vrouwen omdat we schrik hadden electoraal te verliezen. Deze periode is een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de partij. Vandaag zijn we bezig daar een nieuwe zwarte bladzijde aan toe te voegen. Het stem recht voor migranten zal er komen. Terecht. Wil de SP de geschiedenis ingaan als de partij die het heeft gere aliseerd of niet? Ik wens al vast geen voorzitter te wor den van een partij die er niet voor vecht. Hoe moet de SP staan te genover het veiligheidspro bleem Uiteraard vindt een groot gedeelte van de criminaliteit zijn oorsprong in een gebrek aan kansen die een aantal bevolkingsgroepen krijgen. Iedereen een toekomst ge ven is de beste garantie op een veilige samenleving. Maar tegelijkertijd is het volstrekt onaanvaardbaar dat de samenleving tenonder gaat aan onveiligheid. Wie een luxueuze bedrijfswagen heeft met diefstalverzeke ring kan zich veroorloven hem met de sleutel in het contact op zijn erf te laten staan om te beletten dat car- jackers ook nog eens inbre ken. Wie die wagen heeft moeten kopen van zijn zuur verdiende centen kan zich een dergelijk cynisme niet veroorloven. Het realiseren van een veilige samenleving is dan ook een absolute prio riteit voor een linkse partij en een sociale opdracht. De oorzaken van de onvelig- heid moeten dus hard aan gepakt worden maar de onveiligheid zelf al even zeer. Moet de SP groen zijn Als we vinden dat iedereen dezelfde kansen verdient dan houdt dat onmiddellijk in dat onze kinderen en onze kleinkinderen evenveel recht hebben op een leefbaar mi lieu, in de ruimste zin van het woord als wijzelf. Wie meent dat rood en groen niet samengaan heeft de basisgedachte van het so cialisme niet begrepen. Het bovenstaande illustreert duidelijk dat een radicale so ciaal-democratische partij pér definitie een grotere ver antwoordelijkheid heeft dan enkel het sociaal-economi sche. Het territorium van de SP mag hier dan ook niet tot verengd worden. Het socia lisme is een visie, geen be leidsdomein. Onze visie is anders dan die van andere partijen. Indien dit niet zo zou zijn hadden we geen re den van bestaan. Het wordt dan ook dringend tijd dat we ons (terug) intensiever be zighouden met de democra tisering van het onderwijs, de verdeling van kennis en mobiliteit, cultuur, verkeer- veiligheid... zonder onze historische sterkte te ver waarlozen. Zo moet bijvoorbeeld de vi sie van een sociaal-demo craat op het mobiliteits- vraagstuk fundamenteel an ders zijn dan die van iemand die enkel een ecologische of economische bril opheeft. Mobiliteit is een recht voor iedereen, niet enkel voor een beperkte categorie van ge- priviligieerden. Economisch of ecologisch efficiënte op lossingen voor het filepro bleem die discriminerend werken zijn voor ons daar om onaanvaardbaar. Deze vaststellingen dwingen er ons wel toe om offensief op zoek te gaan naar formules die tegelijkertijd de filepro blemen oplossen en gelijke- re kansen op mobiliteit voor iedereen opleveren. Het va- riabiliseren van de autokost bijvoorbeeld is eenvoudig. Het doen op een manier die tegelijk efficiënt is en niet discrimineert is de uitdaging voor de SP. Ook de vragen die worden opgeroepen door de kennis maatschappij stellen zich voor ons op een heel aparte manier. Hoe gelijk is kennis vandaag verdeeld over so ciale afkomst, leeftijd en ge slacht Hoe gelijk is perma nente vorming verdeeld Hoe zorgen we ervoor dat generaties (economisch ac tieven en niet-actieven) die niet zijn opgegroeid met de informatietechnologie niet

Voor Allen | 1999 | | pagina 10