de SP ligt voor ons "Voor Allen" - 1 oktober 1999 7 tot een nieuwe vorm van an alfabetisme worden veroor deeld Opleiding en vor ming eindigt nooit meer vol gens sommigen. Als dat zo is moet het wel voor iedereen gelden en niet enkel voor de economisch productieven. Als het inderdaad zo is dat in de nabije toekomst internet zal evolueren tot een dagda gelijks gebruikt medium moet de samenlevering in het algemeen en de SP in het bijzonder dringend naden ken over een realistische ma nier om ouderen met dit me dium vertrouwd te maken. Allemaal moeilijke vragen waarop ik zelf niet preten deer het antwoord te hebben. Wel verwacht ik van de SP dat ze op deze vragen een zinvol antwoord zoekt. Die antwoorden moeten uitmon den in ambi tieuze projecten die gecon cretiseerd worden in realisti sche beleidsprogramma's. Het goede nieuws is dat de SP met het toekomstcongres een inhoudelijk project heeft ontwikkeld dat door geen enkele andere partij ook maar benaderd wordt. Het sluit naadloos aan bij de sim pele visie op het socialisme zoals hierboven samengevat. Het is de hoogste tijd dat we dit werkstuk zelfzeker uit dragen naar alle doelgroepen die open staan voor een radi caal progressief project, on afhankelijk van hun afkom stig, geslacht, huidskleur, geloofsovertuiging... Kort om,... het toekostcongres moet een politiek project worden in plaats van een vrijblijvende ideologische oefening. Maar net als het socialisme is het toekomstcongres nooit af en moeten we continu in houdelijk blijven werken om het te doen evolueren waar nodig. Deze voortdurende verdere reflectie mag echter geen alibi zijn voor het reali seren van de beleidslijnen die we voorstaan. 4. De taak van een partijvoorzitter De partijvoorzitter is per de finitie met politiek bezig. Het is zinloos een partijvoor zitter te verkiezen die de ma nager wordt van het project dat door anderen is uitge dacht. Het is de taak van de voorzitter om bovenstaande langetermijnstrategie uit te dragen, het denken en het handelen hierrond te stimu leren. Het allerbelangrijkste is dat de voorzitter de doel stelling nooit uit het oog ver liest en bewaakt of de hele organisatie, van de plaatse lijke partijmilitant tot de mi nisters in de regering er toe bijdragen dat ze stap voor stap gerealiseerd wordt. Tegelijk is het de verant woordelijkheid van de voor zitter om ervoor te zorgen dat de partijstructuren gron dig worden gemoderniseerd zodat de partij op een profes sionele manier kan functio neren. Bovenal houdt dit in dat de organisatie zodanig moet worden uitgebouwd dat ze continu vernieuwt, verjongt en zichzelf nieuw leven in blaast. Uiteindelijk is dit niet meer - maar ook niet minder - dan een uiterst complexe vorm van personeelsbeleid: het verzamelen van een gro te groep mensen, ze oplei den, samen met hen doelstel lingen afspreken, ze begelei den in de realisatie ervan, ze belonen als deze gereali seerd worden en ze helpen als ze daar niet in slagen, ze verantwoordelijkheid geven en bovenal ze leren om dat allemaal zelf ook te doen met de generatie die nadien komt. Het is duidelijk dat de SP vandaag niet tegen deze taak opgewassen is. Het herstruc tureren van de partij tot een organisatie dat dat wel is, is een absolute en dringende prioriteit. Hierbij mogen geen taboes of voldongen feiten bestaan. Alles moet bespreekbaar zijn zonder a priori's. Dit proces zal gelei delijk, met overleg en men selijkheid maar vastberaden moeten worden doorge voerd. Het zonder ernstig luister- en studiewerk uitte kenen van dit project zou ge tuigen van grote domheid en pretentie. Voorwaar een ge vaarlijke combinatie. Ik wat me er dan ook niet aan in de ze intentieverklaring. Ik vraag het vertrouwen van de leden om dit proces te bege leiden. Vooral vraag ik de daadwerkelijke steun van ieder die voor me stemt in de moeilijke momenten waarbij interne weerstand tegen verandering zal moe ten overwonnen worden. Een eerste stap wordt hoe dan ook het heropbouwen van de nationale organisatie. Dat dit met uiterst beperkte middelen dient te gebeuren is duidelijk. Reden te meer om het grondig en creatief te doen. De voorzitter zal zich hier dienen te omringen met sterke mensen die eveneens bereid zijn een lange termij nengagement aan te gaan. Om zijn taak naar behoren te vervullen zal de voorzitter minimaal nood hebben aan een nationaal secretaris, een volwaardig communicatie manager en een hoofd van de studiedienst die in volledige vrijheid kunnen benoemd worden. In grote collegiali teit dienen ze samen met de voorzitter het 'management team' van de partij te worden om alle uitdagingen tot een goed einde te brengen. Het hele proces van vernieu wing dient te gebeuren met alle respect voor onze basis visie. het kan niet zijn dat een partij die beweert te stre ven naar een samenleving waarin iedereen gelijke kan sen heeft dit niet allereerst in eigen rangen probeert te re aliseren. Ook vandaag door staat de SP deze test niet. Het wegwerken van struc turele of feitelijke hinder nissen die de participatie van vrouwen, jongeren en andere groepen in de partij op enig niveau hinderen moet een prioriteit worden. In plaats van holle woorden dient hier in samenwerking met de betrokken groepen een actieprogramma uitge werkt dat garandeert dat bij elke volgende verkiezing het aandeel van vrouwen en jon geren bij de mandatarissen significant stijgt. 5. De verhouding partij-regering Samengevat zijn er dus twee uitdagingen voor de partij. Ten eerste dienen we ons in houdelijk discours funda menteel bij te sturen. Ten tweede dienen we de partij structureel grondig te her denken. Het is onmogelijk dit proces tot een goed einde te brengen indien de belang rijkste rol van de partij het verdedigen van het rege ringsbeleid zou zijn. Een evenwichtige verhouding tussen de partij en haar mi nisters is dan ook een basis voorwaarde voor succes. De partij moet haar project in volledige opneheid en onge bondenheid kunnen realise ren terwijl de ministers hun taak loyaal tegenover de re gering en de partij nakomen. De partij rapporteert niet aan zijn ministers. De ministers rapporteren enerzijds aan de premier en anderzijds aan de partij. De regering is een tijdelij ke vereniging. Binnen deze vereniging hebben we met een aantal anderen een con tract afgesloten om op korte termijn een aantal dingen te realiseren. We vaardigen topmedewerkers af naar deze tijdelijke vereniging om ze de beste kansen op slagen te geven. Het loyaal uitvoeren van dit contract door alle be trokkenen is van het grootste belang. Dit houdt in dat de partij (voorzitter) zich niet met elk detail van de uitvoe ring hoeft bezig te houden voor zover alle betrokkenen zich aan het contract hou den. De partij is een lange- termijnproject dat zijn ei gen dynamiek moet kennen en alle aandacht van de voor zitter opeist. Het veronder stelt onder andere het studie- en discussiewerk om eventu ele volgende tijdelijke ver enigingen voor te bereiden. In de ideale wereld verster ken tijdelijke vereniging en langetermijnproject elkaar. Het is de taak van de voor zitter erop toe te zien dat dit ideaal zo dicht mogelijk wordt benaderd. 6. Voor het overige ben ik van plan nog steeds 's morgens mijn kinderen naar school te brengen.

Voor Allen | 1999 | | pagina 11