Federale activiteitenservice Stappen El |x0: *■31 c 3 EDIT0RI AAL SP, van vernieuwing naar rehabilitatie r "Voor Allen" - 1 oktober 1999 3 De (nu al niet meer zo) nieuwe nationale partijstatuten bepalen dat de SP-leden om de twee jaar een nieuwe voorzitter kiezen. De primeur van deze rechtstreekse verkiezing was weggelegd voor Louis Tobback, die in het najaar '97 op die manier als eerste ver kozen werd. Om en bij de 50.000 leden brachten toen een stem uit. Ruim een half jaar later stapte Louis Tobback, ter vervanging van Johan Vande Lanotte (re member de Dutroux-ontsnap- ping), in de regering. Voorzitter ad interim Fred Erdman nam de fakkel over met de duidelijke af spraak om snel na de verkiezin gen van 13 juni 1999 op statutai re wijze een nieuwe voorzitter te kiezen. Vernieuwing een must Dat deze verkiezingen allesbe halve een succes werden is vol doende gekend. De SP zakte landelijk terug naar zo'n 15% van de stemmen. De roep naar radikale vernieuwing om de neerwaartse trend om te buigen, klonk dan ook steeds lui der. De zoektocht naar een ge schikte kandidaat-voorzitter ver liep eerder moeizaam. Tot Johan Vande Lanotte en Steve Stevaert, daarna gevolgd door het Partij bureau, de naam Patrick Jans- sens naar voor schoven. Niet zo evident als kandidaat, hij komt uit de reklamewereld en coördineerde de voorbije verkie zingscampagnes. Niettemin ie mand met een duidelijk links profiel en vernieuwende ideeën. Maandag 30 augustus gaf het Partijbureau het officiële start sein voor de tweede rechtstreek se verkiezing en ontvingen de af delingsvoorzitters en -secretaris sen voordrachtformulier en re glement. De voordracht liep tot 13 september. Bleek dat enkel de kandidatuur van Patrick Janssens korrekt voldeed aan de voor waarden (minstens 10 afdelin gen uit 2 provincies die samen meer dan 5.000 leden tellen). Niet minder dan 31 afdelingen, samen goed voor bijna 20.000 SP-leden, steunden zijn voor dracht. Alvast een positieve start. En nu stemmen maar Een dezer dagen ontvangt in principe elk SP-lid, geregistreerd vóór 1 september, een officieel stembiljet en een gratis retou romslag. Een niet onaanzienlijke kost voor de Partij, maar een de mocratische must. Tot 14 okto ber kan elk lid zijn/haar stem uit brengen, op het Congres van 16 oktober volgt de uitslag. De stemming is geheim en iedereen is uiteraard vrij voor of tegen de kandidaat-voorzitter te stemmen. De SP-Federatie Aalst - Ouden aarde - Ronse roept al haar leden wel op om zeker een stem uit te brengen. Onafhankelijk van de uitslag is een zo groot mogelijk aantal teruggestuurde stembiljet ten ook een aanwijzing voor het engagement van onze leden én een draagvlak voor de geloof waardigheid van de voorzitter in spe. Een frisse, nieuwe startdaar beginnen we best zelf ook mee. Stemmen dus maar C.Y. De SP/CSC-Federatie Aalst - Oudenaarde - Ronse is er steeds behoorlijk bij in het on dersteunen en propageren van valabele en interessante acti viteitenaanbiedingen, zeker als het politieke of socio-cul- tureel vormende betreft, van diverse partij- en nevenorgani saties. Onderstaand twee ini tiatieven, waarvan het belang voor afdelingen en militanten niet voldoende onderstreept kan worden. üv de JP $faGs| "Stappen" in de politiek Op uitstap met het Vormings centrum Herman Vos, dat is zowel ontspanning en gezel ligheid als kennis verwerven en boeiende zaken ontdekken, een geslaagde mix van poli tiek en cultuur. Er wordt een uitgebreide en erg gediversi fieerde keuze van gebouwen en te bezoeken buurten aange boden. In het pakket o.m. bezoeken aan de diverse parlementen (Vlaams, Federaal of Euro pees), maar ook interessante bedrijven, musea, lokale ini tiatieven, enz. In afspraak met de organisator maakt het VHV een programma op maat van ieders smaak en beurs. Alle aanbiedingen zijn nu gepre senteerd in een nieuwe, handi ge infobrochure, te verkrijgen op eenvoudige vraag op het federaal SP/CSC-secretariaat of bij het VHV te Brussel (contactpersoon Riet Van Gooi, 02/552.02.51). Op zoek naar de actieve burger CSC-Vormingswerk en Vor mingscentrum Herman Vos bundelden de krachten voor het opzetten van een reeks cursussen, ideaal voor de af delingen, rond "actieve bur gerschapsvorming", en dit met inschakeling van de nieuwste mediatechnieken. In het vormingspakket wordt op zoek gegaan hoe de modale burger zelf kan deelnemen aan het politieke bedrijf, hoe men rechten en plichten kan opne men en welke invloed de stem bij verkiezingen echt heeft. De cursus biedt ook inzicht in het ontstaan en de evolutie van de structuur van ons land, in de keuze voor een democrati sche bestuursvorm en de rol van het middenveld in onze samenleving. Folders te verkrijgen op het federaal SP/CSC-secretariaat. Belangstellenden voor het or ganiseren van deze vormings cursus (in principe 3 maal 2 uur of een zaterdag), contac teer dan vliegensvlug federaal CSC-stafmedewerker Ingrid Masure (055/21.48.50 tijdens de kantooruren). C.V. Het barslechte resultaat van de stembusslag van 13 juni 11. heeft allicht bij ieder het besef losgeweekt dat binnen de Partij een en ander grondig diende te veranderen, zowel qua structuren als qua politiek personeel. Bovendien diende door de vermindering der dotatie de te ring naar de nering gezet. Afvloeiingen binnen de studie dienst SEVI en het logistiek partijpersoneel, een geplande verhuis van de Partij van de Keizerslaan naar de Gras markt later op het jaar, enz. Ook hier dringt een ver nieuwde creativiteit om zoveel mogelijk te doen met de nog voorhanden zijnde middelen zich op. Ook qua boegbeeldheeft de SP-top begrepen dat drasti sche vernieuwing noodzakelijk bleek. De manier waarop Patrick Janssens (om alle misverstanden te vermijden hij is wel degelijk al een aantal jaren effectief SP-lid) als kan didaat-voorzitter werd naar voor geschoven, heeft mis schien bij vele traditionelemilitanten eufemistisch uitge drukt de wenkbrouwen doen fronsen, maar inmiddels heeft hij zich wel degelijk gemanifesteerd als iemand met een duidelijk links profiel en dito socialistische standpunten. Via Patrick Janssens kan misschien een schokeffect teweeg gebracht worden om het Vlaams socialisme te rehabiliteren op elektoraal vlak, m.a.w. om de SP terug te brengen op een niveau van om en bij de 20 a 25%, het minimum poli tiek aandeel in vergelijking met de Europese socialistische zusterpartijen. De opdracht van de nieuwe voorzitter is niet niks. De voorbereiding van de gemeenteraads- en provincie raadsverkiezingen, het opvangen van de financiële weer slag van de nefaste verkiezingsuitslag en de daarmee ge paard gaande herstructureringen, de Partij een nieuw en frisser imago bezorgen om opnieuw jonge(re) kiezers aan te trekken, zoveel opdrachten voor de nieuwe ploeg rond de toekomstige SP-voorzitter. Het moet trouwens voor iedereen duidelijk zijn dat deze vernieuwing en de parallel lopende verjonging dient gedra gen te worden door de basis. Ook de huidige aanspreekpuntenvan de Partij moeten daarvan overtuigd zijn. Het rekruteringsveld binnen de Partij is ongetwijfeld nog voldoende ruim om de nodige mensen te vinden om mee te werken aan de evolutie van een eerder starre SP naar een open partij van de brede lin kerzijde. De verkiezingen van oktober 2000 kunnen daar van reeds een eerste voorbeeld zijn. Laat ons derhalve trachten op deze wijze de dramatische nederlaag van 13 ju ni om te smeden tot een breekijzer voor de heropstanding van het socialisme in Vlaanderen. Tot besluit nog enkele woorden over het belang van de par ticipatie aan de rechtstreekse voorzittersverkiezing. De slechtste dienst die men de Partij en de kandidaat kan be wijzen is een beperkte respons. Het is politiek van het al lergrootste belang dat zoveel mogelijk leden hun stem uit brengen, ook al is Patrick Janssens enig kandidaat. Maak gebruik van het statutair recht als SP-lid en tracht zoveel mogelijk andere leden te overtuigen dit ook te doen. Over het stemgedrag zelf geven we uiteraard geen advies. Ver wijzende naar de geest van de statuten moet elk lid zelf af wegen en oordelen. Als het maar effectief gebeurt, men heeft hiervoor veertien dagen tijd. De uitslag zelf wordt be kend gemaakt op het Administratief en Actualiteitscongres van 16 oktober te Hasselt. Hopelijk is dit Congres dan ook een duidelijke stap naar ernstige vernieuwing en rehabili tatie van de SP. Chris Vancoppenolle Federaal SP-Secretaris V_ |nj WflüHts!

Voor Allen | 1999 | | pagina 3