BINNENLAND STOPT DE ONTWAARDING VAN DE PENSIOENEN NIET Dl VERHOGING VAN DE MINIMUMPENSIOENEN 4 1 oktober 1999 - "Voor Allen" Minister Vandenbroucke van Sociale Zaken stelt een verho ging van de laagste pensioenen met 1.000frank in het voor uitzicht. Al gaat het ons om een bescheiden verhoging, het is beslist een goede maatregel die ten goede komt aan de gepensio neerden met de laagste inkomens. Maar het moet duidelijk blijvlen. Deze maatregel maakt helemaal geen einde aan de sinds jaren durende ontwaarding van de pen sioenen. Dat deze koopkrachtdaling, deze verarming waarvan de gepensioneerden het slacht offer zijn, geen aandachts punten zijn van "de poli tiek" maakt het voor de ge pensioneerden des te erger. Het is te voorzien dat de po litici deze vaststellingen zullen betwisten door erop te wijzen dat de pensioenen gekoppeld zijn aan de index van de levensduurte. Deze redenering van "de poli tiek" is, al of niet bewust, onjuist. De koppeling van de pen sioenen aan de index maakt de pensioenen niet wel- vaartsvast. Ten eerste herinneren we er aan dat in de periode van de harde besparingen, de toen malige CVP-liberale rege ring, drie indexaanpassin gen heeft overgeslagen. Dit betekent dat al die tijd - en nog steeds - maandelijks de gepensioneerden 6,08% van hun pensioenen inleveren. Dus, ondanks het feit dat de staatsfinanciën verbeterd zijn en dat de regering over miljarden beschikt om ver goedingen uit te betalen in verband met de dioxinecri sis, blijven de gepensio neerden 6,08% van hun pensioen inleveren Het is juist dat ook de lonen van de werknemers op de zelfde wijze werden gepakt. Evenwel zijn de werkne mers erin geslaagd, door het afsluiten van collectieve ar beidsovereenkomsten, bij komende loonsverhogingen af te dwingen die de 6,08% indexverlies ruimschoots overstijgen. Voor alle dui delijkheid de door syndi cale strijd bekomen loons verhogingen juichen we volmondig toe. We beklemtonen enkel dat de gepensioneerden in de kou blijven staan. De syndi cale strijd van de werkne mers moet een voorbeeld zijn voor de gepensioneer den. Ook de gepensioneer den moeten tot het besef ko men dat, voor het behoud en de verbetering van hun rela tieve welvaart, zij moeten bereid zijn om acties te voe ren. Ten tweede moeten we ons de vraag stellen in hoeverre de index de prijsstijgingen compenseert. Rekenkundig heeft "de politiek" het ge lijk aan zijn kant. De wer kelijkheid evenwel kan zo verschillend zijn. Zo bij voorbeeld de abnormale stijging van de benzine. Het effect van de hogere benzi neprijs, via de index, is zeer miniem - vandaag nul Toch moet ook de gepensio neerde, die toch nog per au to wil rijden, aan de pomp zoveel meer betalen, wat een forse hap wordt in zijn maandelijks pensioen. De gepensioneerden moe ten de reis hernemen om de pensioenen welvaartsvast te maken. Dit wil zeggen dat niet alleen de pensioenen geïndexeerd blijven maar dat er jaarlijks een aanpas sing komt op basis van de gemiddelde stijging van de lonen. De ontwaarding van de pen sioenen is een stap in de richting van de privatisering van de sociale zekerheid. Zoals gezegd, volgen de pensioenen de loonstijging van de werknemers niet. Dit betekent niet alleen dat er zich voor de gepensioneer den een verarming voor doet, dit verschijnsel leidt ook tot een neveneffect, dat gevaarlijk is voor de een heid van de Sociale Zeker heid. Gezien de ontwaarding van de pensioenen sluiten van langs om meer werknemers een pensioenverzekering af en onderhandelt de vak bond, via CAO-onderhan- delingen, over de invoering, op bedrijfsvlak, van groeps verzekeringen. De gepensioneerden kun nen, gezien hun leeftijd, nergens aankloppen met het oog op het verwerven van een extra-legaal pensioen. De meeste gepensioneerden hebben daartoe ook niet de middelen. Naarmate de wettelijke pen sioenen ontwaarden zullen de privé-verzekeringen aan belang winnen. Zo krijgen we te maken met een verdo ken vorm van privatisering van de Sociale Zekerheid. Blijft er in deze de absolute zekerheid de huidige ge pensioneerden zijn de dupe. Tussen haakjes de te lage wettelijke pensioenen nood zaken de werknemers, of over een groepsverzekering te onderhandelen met de werkgever - waardoor er onderhandelingsruimte ver loren gaat voor andere ei sen - of zelf verzekerings premies te betalen voor een pensioenverzekering. Indien de wettelijke pen sioenen zouden opgetrok ken worden tot een behoor lijk niveau zouden de werk nemers minder belang moe ten stellen in een groeps- pensioen en andere eisen kunnen naar voor schuiven en zouden de gepensioneer den de geruststelling heb ben steeds over een wel vaartsvast inkomen te zul len beschikken. Rekening houdend met de 6,08% die de gepensioneer den werden ontstolen en met de loonevolutie is een eis voor een onmiddellijke verhoging van de pensioe nen met 5% bijzonder rede lijk. Is een verhoging met 5% onbetaalbaar De hoge winsten van de be drijven steken schril af te gen de verarming van de ge pensioneerden. Toch zullen de bedrijven in de loop van volgend jaar, vele miljarden cadeau krijgen voor de loonkostverlaging. De regering begroot miljar den hulp voor bedrijven die te maken hadden met de dioxinecrisis. De KB-Lux-affaire en het recente zwartgeldcircuit vastgesteld bij de voederin dustrie illustreren de fiscale fraude die door sommige fi nanciële milieus worden ge pleegd. De recente wet op de belas ting van de erfenissen (Wi- vina Demeester - CVP) houdt vooral voor de grote vermogens een verminde ring in van de belastingen op erfenissen. Gezien al deze elementen vragen we ons af welke po liticus de euvele moed heeft te beweren dat er geen fi nanciële mogelijkheden zijn om de pensioenen aan te passen. Of krijgen we het argument op tafel dat de financiële toestand van de Sociale Ze kerheid een verhoging van de pensioenen niet toelaat Het antwoord is eenvoudig op wat wachten de politici om een alternatieve finan ciering van de Sociale Ze kerheid door te voeren Zijn de politici zo beducht van de financiële milieus Politiek bedrijven bestaat erin van keuzes te maken. Er is een oude waarheid die nog steeds geldt, "men kan geen twee heren dienen". Dringend tijd dus voor de politici, om eens te denken aan de gepensioneerden. Gepensioneerden, ten strij- de Teveel gepensioneerden gaan in hun "verdomhoek je" zitten. Dat moet gedaan zijn De gepensioneerden moeten van zich afbijten Hoe In de eerste plaats via de vakbond. Wanneer de vak bond, zoals vorig jaar, nog maals een manifestatie or ganiseert voor onder meer een verhoging van de pen sioenen moeten de gepen sioneerden massaal mee doen. Het volstaat dat hon derdduizend gepensioneer den, met het ABVV, in Brussel betogen en de pen sioenen zullen aangepast worden. Politiek is de SP de partij die zich in de sociale ge schiedenis van de laatste honderd jaar, het meest voor de gepensioneerden en de Sociale Zekerheid heeft in gezet. Dit wettigt mogelijks een kritisch vertrouwen in de SP. Maar dat neemt hele maal niet weg dat het in de eerste plaats de gepensio neerden zelf zijn die moeten bereid zijn om acties te voe ren. Wie doet mee Herman Van Herzeele

Voor Allen | 1999 | | pagina 4