SPROKKELS Stand van zaken Kosovo-actie '99 vanuit de Kamer SP LEGT PRIORITEITEN VAST "Vandenbroucke wil meer geld voor laagste pensioenen" Op de SP-Fractiedagen te Nieuwpoort, die plaats vonden van maandag 20 tot woensdag 22 september heeft de Ka merfractie haar prioriteiten vastgelegd. Het zijn punten die men terug vindt in het kiescontract en tot uiting zullen moeten komen bij de begrotingsbesprekin gen. Voor de SP moet dringend werk gemaakt worden van de startbaan voor jongeren en een degelijk beleid naar kinder opvang toe. Er moet een bijkomende enveloppe komen voor de chronische zieken en de laagste pensioenen moe ten opgetrokken worden. Voor de ontwikkelingslanden moet er werk gemaakt wor den van een schuldverlichting. "Erdman zet eerste stap naar euthanasieregeling" "Voor Allen" - 1 oktober 1999 5 SP-Voorzitter Fred Erdman heeft een wetsvoorstel (her)in- gediend dat moet zorgen voor een wettelijke euthanasierege ling. Met dat voorstel blijkt dat de paars-groene coalitie het ethische debat geopend heeft, wat ook al aangekon digd werd in het regeerak koord. Toch wordt er ook op de medewerking van de CVP gehoopt, maar als het moet, kan het ook zonder. In het federaal regeerakkoord staat geschreven dat het parle ment zijn volle verantwoorde lijkheid moet kunnen opne men inzake ethische vraag stukken. Daarmee geeft de paars-groene regering aan dat ze werk wil maken van een aantal ethische dossiers, die in de vorige legislatuur met de CVP nog al te zeer taboe wa ren. SP-Voorzitter Fred Erd man heeft nu een eerste con crete stap gezet om tot een wettelijke euthanasieregeling te komen. Daarvoor haalde hij zijn wetsvoorstel "betreffende de problemen rond het levens einde en de toestand van on geneeslijk zieke patiënten" opnieuw te voorschijn. Op het einde van de vorige legislatuur had hij dat voorstel al samen met Roger Lallemand (PS) in gediend in de Senaat. Nu diende hij het in de buitenge wone zitting van de Kamer van 9 september 1999 op nieuw in. In De Financieel-Economi- sche Tijd van 18 september wordt de toelichting bij het wetsvoorstel geciteerd. Erd man en Lallemand "menen dat men niet langer kan vasthou den aan het strafrechterlijk verbod op euthanasie en tege lijk een situatie dulden die ver van ideaal is. Vandaag bestaat er een mime consensus over wat kan indien de patiënt wils- bekwaam is en vooraf een wilsverklaring opstelde. Wij menen dan ook dat een wette lijke regeling daarover haal baar is." Het wetsvoorstel wil euthanasie onder bepaalde voorwaarden toelaten, en uit de semi-clandestiene sfeer ha len. Het was een uitvloeisel van een groot euthanasiedebat in de Senaat in 1997, waar men tot de conclusie kwam dat er een wettelijke regeling voor euthanasie moest komen. De paars-groene coalitie denkt dat er nu een doorbraak moge lijk is, als het kan met de goedkeuring van de CVP, als het moet zonder. (F.E.T. -19/9/99) Minister van Sociale Za ken eri Pensioenen Frank Vandenbroucke (SP) heeft laten weten dat de laagste pensioenen met 1.000 frank zullen stijgen. In totaal zullen 450.000 gepensioneerden kunnen genieten van die maatre gel. Vandenbroucke wil zo de verdoken armoede on der de bejaarden aanpak ken. Daarom zullen be jaarden met een klein pen sioen binnen afzienbare tijd ook minder moeten betalen voor geneesmid delen en medische verzor ging. Op het Feest van de Roos van de Bredense SP heeft minister van Sociale Za ken en Pensioenen Frank Vandenbroucke (SP) op 18 september 1999 zijn plan ontvouwd om het pensioen van 450.000 ou deren met 1.000 frank per maand op te trekken. Drie groepen van gepensio neerden kunnen van de verhoging genieten werknemers op rust met een wettelijk minimum pensioen, zelfstandigen met een minimumpen sioen en mensen die het gewaarborgd inkomen voor bejaarden krijgen. Gepensioneerde werkne mers die maar twee derde van hun loopbaan voltooi den, krijgen iets minder opslag, namelijk 667 frank meer per maand. Aan Het Laatste Nieuws van 20 september legt Vanden broucke uit waarom hij niet alle pensioenen tege lijk optrekt. "We moeten ons beperken tot de cate gorie met de grootste geld- moeilijkheden. Die kleine gepensioneer den kunnen we niet in de kou laten op een eiland van armoe binnen onze welvaartstaat. Misschien zal het niet iedereen ple zieren dat ik alleen de mi nimumpensioenen ver hoog. Maar dat is solidari teit met de minstbedeel den." De minister hoopt dat de maatregel van start kan gaan in de tweede helft van volgend jaar, au gustus of september 2000. Dat is vlak voor de ge meenteraadsverkiezingen, maar hij ontkent dat er electorale motieven mee spelen bij die timing. "Nee, ik hoop niet op stemmen bij de gemeente raadsverkiezingen. In 1989 heeft een gelijkaardi ge operatie ons niets opge leverd. Een rechtvaardig beleid is niet steeds elec toraal lonend. Maar we moeten iets doen aan de verdoken armoede." Daarom heeft Vanden broucke ook al laten weten dat hij geneesmiddelen en medische verzorging bin nen de drie jaar goedkoper wil maken voor de laagste inkomens. "Voor sommige (hogere) inkomens zijn die te goedkoop, voor andere veel te duur", verduide lijkt hij nog aan De Stan daard van 20 september. Eind mei namen we ook in onze Federatie onder impuls van Dirk Van der Maelen deel aan de Ko sovo-actie met de ver koop van drankbonnen. Vandaar dat het nuttig lijkt even een overzicht te geven van wat er met het geld zal gebeuren. De drankbonnenverkoop bracht in het totaal 1.274.234 BEF op waar van 112.248 BEF werd aangebracht door Dirk Van der Maelen. Het ABVV steunde de actie met 563.100 BEF, de mutualiteit met 249.100 BEF en indivi duele giften leverden de actie 276.220 BEF op. Wat na aftrek van de ge maakte kosten het schit terende bedrag van 2.362.645 BEF oplevert. Het geld wordt gebruikt voor een waterproject in het dorpje Lubishda Has in Kosovo bij de terug gekeerde vluchtelingen. Lubishda Has is een klein dorpje met 3.200 inwoners in de bergen van Kosovo nabij de Al banese grens. Het dorpje is opgebouwd uit groe pen van huizen, met als groot probleem dat de watervoorziening. 1 km. verderop ligt. Alle wa terleidingen naar het dorp zijn vernield. Het project houdt in dat de waterleidingen en aansluitingen hersteld worden. Het objectief is elk huis voorzien van water, daarom zullen in de dorpskern verschil lende pompen gebouwd worden.

Voor Allen | 1999 | | pagina 5