STANDPUNT De SP, een partij in de kering 6 1 oktober 1999 - "Voor Allen" De SP is een partij in de kering, die snel een nieuwe schwung moet vinden, alvorens de volledi ge afkalving en leegloop dreigt. De volgende weken loopt de ver kiezingsprocedure voor de voor zittersverkiezing en op een con gres op 16 oktober wordt het par tijbureau verkozen. Welke poli tieke koers kandidaat-voorzitter Patrick Janssens de SP wil laten volgen en welke veranderingen hij binnen de SP zal kunnen doorvoeren, blijft afwachten. Eerst moet de kandidaat immers nog verkozen worden. Bij veel mensen, zeker bij jonge ren, komt de SP over als een par tij die nog enkel opkomt voor ge pensioneerden (waarvoor ik ze ker vind dat wij moeten opko men, maar niet voor hen alleen). Een partij waar openheid en fris heid wordt geschuwd. Dat niet iedereen binnen de SP openstaat voor vernieuwing klopt, maar het imago van de SP dekt toch al lang de lading niet meer. Het Toekomstcongres van mei 1998 heeft bewezen dat de SP open staat voor frisse rode en groene ideeën. Dat de SP tijdens de ver kiezingscampagne deze ideeën niet meer in het debat heeft ge worpen, is een grote fout. Tij dens een aantal van de mediade batten had je overigens de indruk dat de andere partijen de SP zo in het defensief wilden drukken, dat het er wel op leek alsof rond de SP een cordon sanitaire bestond. Wil de SP een toekomst hebben, dan moet de partij durven kiezen voor éen offensief project. Hoe dit project er moet uitzien, is ui teraard een heel andere vraag. Meer rood, meer groen, meer geel? Zeggen dat een project po sitief en dynamisch moet zijn, volstaat niet. Want welke partij beweert dat niet van haar pro gramma? Een paar weken terug stelde Ste fan Thys in een artikel dat de SP meer moet gaan samenwerken met de groenen. Hij heeft gelijk. Indien de SP en Agalev concur rerende banken of waspoederfa- brikanten waren, waren zij al lang een fusie aangegaan. De programma's vullen elkaar op veel punten goed aan. De SP heeft meer expertise en geloof waardigheid op sociale thema's, Agalev heeft een sterk imago op het groene thema. Ook de electo raten bestrijken een ander 'marktsegment'Nochtans is in het verleden al vaak gebleken dat juist deze partijen elkaar bekam pen. Het klopt uiteraard dat bij de parlementsverkiezingen van 1995 een deel van het groene electoraat voor de SP koos en dat deze kiezers in 1999 terug voor de groenen kozen. De SP heeft lang het groene thema onder schat en heeft de groenen té lang voor naïeve wereldverbeteraars versleten. Agalev heeft ander zijds niet nagelaten om de 'groe ne roeping' van de SP te ridiculi seren. Het Toekomstcongres van de SP was geen paar uren oud, of een Agalev-mandataris verklaar de op de radio dat Agalev het ori gineel was en de SP een flauw af kooksel. Als het de bedoeling blijft van deze twee kemphanen- partijen om elkaar de volgende jaren in dit paars tijdperk vliegen af te pakken, zit de VLD op ro zen. In dat geval zullen bij een volgende verkiezing de rechtse tot uiterst-rechtse partijen nog versterkt uit de stembusslag ko men. De volgende regering zal dan snel gevormd zijn, maar zon der linkerzijde. Daarom is het veel verstandiger dat deze beide partijen proberen programmato- rische allianties aan te gaan. De ze idee lag destijds ook aan de basis van 'het Sienjaal', maar waarschijnlijk was het water toen veel te diep en de kloof tussen een meerderheidspartij en een oppositiepartij te groot. Ik geloof dat de inhoudelijke ba sis van de SP op vijf assen moet berusten. Om deze vijf assen te kunnen invullen en realiseren, zal de SP bondgenoten moeten zoeken. De SP zal rond deze the ma's op zoek moeten gaan naar kiezens, medebijstanders bij de maatschappelijke bewegingen en uiteraard ook naar politieke bondgenoten. Hopelijk horen de groenen daarbij. Vijf inhoudelijke assen voor de toekomst 1) Het sociale vangnet moet verstevigd worden. Teveel men sen wordt ondanks de rijkdom in Vlaanderen, de kans ontnomen op een menswaardig bestaan. Enerzijds zijn sommige uitkerin gen te laag, maar vooral krijgen te weinig jongeren, laagge- schoölden, veertigers en vijfti gers de kans om zich te bewijzen, om zich nuttig te maken. Is het niet beschamend dat in de ze rijke regio bepaalde ouders mosselsoupers moeten organise ren of steunkaarten verkopen om de meest noodzakelijke gezond heidszorgen voor hun aan kanker lijdende kinderen te bekostigen? Hoe toegankelijk zijn onze ge zondheidszorgen dan? Het on derwijsniveau geeft of ontneemt mensen de verdere kansen op de arbeidsmarkt en in de samenle ving. Daarom is de kwaliteit en de betaalbaarheid van ons onder wijs zo belangrijk. En op dat laatste punt loopt het flink mis. Daar waar de kostenloosheid van het onderwijs het doel was, is dit doel nog ver af. Wie begin sep tember zoon- of dochterlief naar school gestuurd heeft, beseft dat onderwijs niet kosteloos is. Boe ken, refterkosten, schoolreizen. Een gemiddeld gezin heeft tij dens de maand september aan schoolbenodigdheden een zware kost. De kostenloosheid van het hoger onderwijs is helemaal een illusie. Voor wie ze nodig heeft, dekken de studiebeurzen lang niet de reële kosten. Het hoeft dan ook niet te verwonderen dat de democratisering van het hoger en universitair onderwijs de laat ste jaren juist verminderd is. 2) Omwille van de beperktheid van de natuurlijke grondstof fen en de broosheid van de na tuur, zal er een periode van versobering aanbreken. De na tuurlijke hulpbronnen zijn be perkt. Water, energie, grondstof fen zijn niet oneindig. Wij reali seren ons dat, maar zijn wij er ons ook van bewust? De bedrij ven zullen zuiniger moeten om springen met energie, de consu menten zullen hun consumptie gedrag moeten wijzigen. Dit vergt uiteraard een gigantische mentaliteitswijziging, waartoe wij pas komen met de nodige druk van de overheid. Een over heid moet dan ook ecologisch gedrag stimuleren. Maar tegelijk zal er veel inventiviteit en tech nologische innovatie nodig zijn om de consumenten en de indus trie over de streep te trekken. Wij moeten ook niet hopen dat wij te gen het einde van deze regeerpe riode iedereen voor alle mogelij ke verplaatsingen uit de wagen kunnen jassen en op de bus krij gen. Wel moeten wij een stevig alternatief bieden voor het ge bruik van de auto enerzijds en anderzijds ook voldoende mid delen investeren in wetenschap pelijk onderzoek dat erop gericht is de schadelijkheid van het ge bruik van de wagen te verminde ren. Het is als socialist uiteraard belangrijk om erop te wijzen dat ecologische maatregelen geen onsociale maatregelen mogen zijn. Maar dit mag ook niet bete kenen dat je ecologisch schade lijk gedrag zou tolereren omdat het van een minder kapitaal krachtig iemand komt. Of een ar beider 1 liter detergent in een beek loost of zijn rijke overbuur 100 liter, het blijft een schadelijk goedje. 3) De leefkwaliteit moet ver hoogd worden. Je ziet aan de re clame dat de integrale levens kwaliteit een actueel thema is. De reclamecampagnes van KBC en Centea zijn er mooie voor beelden van. Wij komen duide lijk uit een tijdperk waar het pas te om je te schamen om 's avonds om vijf uur naar huis te gaan én in de weekends geen werk naar huis mee te nemen. In de meeste gezinnen zijn echter twee vol waardige inkomens een must. Vooral met het waanzinnig con sumptiegedrag dat de meeste mensen hebben. Het lijkt er ech ter op dat het tij keert. Daarom moet de SP haar ideeën rond de vierdagenweek, de carrièrevalies met een recht op een aantal jaren loopbaanonderbreking in iedere carrière,... blijven propageren. Het tijdperk van verhaasting, overstressing heeft teveel uitwas sen met zich gebracht. Denk maar aan de verkeersagressie, de gezinsdrama's. Deze maatschap pelijke fenomenen wijzen erop dat steeds meer mensen geen his torisch perspectief meer hebben en onvoldoende zaken kunnen relativeren, als was het maar die bluts in hun blikken rijdoos. De overstressing is daar niet vreemd aan. Tegelijk moet de strijd tegen de dualisering hoog op de agen da staan. De inkomenskloof blijft gapen. De kennismaatschappij riskeert een nieuwe dualisering in de hand te werken in een tijd perk dat kennis macht geeft. 4) De rechtszekerheid moet hersteld worden. Een moderne democratie kan niet zonder een moderne en werkende rechts staat. De aangekondigde hervor mingen bij politie en in het ge recht moeten breuken met het verleden vormen. Uiteraard is daarvoor geld, overleg en tijd no dig. Mediagenieke hervormingen zijn daarbij niet steeds de meest effectieve. Een gezond perso neelsbeleid, een doorgedreven informatisering en het volop in schakelen van de mogelijkheden van de informatiesnelweg (Inter net), zouden de werking van het apparaat flink kunnen verbete ren. Indien men er binnen dit en vijf jaar niet in slaagt om het po litioneel en justitieel apparaat te hervormen, dreigt een complete privatisering (burgerwachten, veiligheidsfirma's) en ontwijking van politie en gerecht. Zoals wel vaker zullen die alternatieve cir cuits beter toegankelijk zijn voor de kapitaalkrachtigen. 5) Deze vier assen hebben nood aan een stevige internationale vertaling. Een socialisme moet internationaal gericht blijven. Het zich terugplooien op het bin nenlandse vlak, verhoogt onge twijfeld de electorale zichtbaar heid, maar wie een toekomstge richt rood-groen beleid wil mo gelijk maken, heeft nood aan in ternationale vertakkingen. Het asielvraagstuk illustreert dit treffend. De SP moet durven De SP zal moeten durven. De partij staat aan de oever van de ri vier en moet durven springen. Maar tegelijk wil ik waarschu wen voor ondoordachte en louter mediatieke vernieuwing. Wie de ze dagen wil zien hoe snel een mooie, maar lege ballon afgaat, moet maar het lot van Gerard Schroder en de Duitse SPD be kijken. De SP mag ook haar ver leden en tradities niet afzweren. Je hoort in de partij stemmen op gaan om het zingen van de Inter nationale te verbannen. Wie ech ter zijn tradities niet in ere houdt, deze tradities niet koestert en probeert te actualiseren, verliest zijn eigenheid. Wie gelooft dat de SP een wit blad is, maakt zichzelf iets wijs. Ook moet de SPeen boodschap verkopen die aangepast is aan de Vlaamse/Belgische maatschap pelijke werkelijkheid. Het klak keloos kopiëren van de bood schap van Blair of Jospin is geen aanlokkelijke piste. Buitenlandse hervormingen kunnen inspireren, maar ieder land heeft zijn eigenheden. Daarmee geen reke ning houden zou fout zijn. Herin ner u hoeveel tijd Verhofstadt daardoor tussen 1991 en 1999 verloren is. Dylan Casaer

Voor Allen | 1999 | | pagina 6