De strijd voor politieke democratie (vervolg) "Voor Allen" - 1 oktober 1999 9 De Algemene Raad besloot de arbeid te laten hervat ten. Na een gestadige voor uitgang van twintig jaar boekte de Partij dan ook haar eerste nederlaag. Het kostte tijd, moeite en vol harding om zich te herstel len: Het ledenaantal van de Syndicale Commissie daal de meer dan gevoelig: in 1901 telde deze 21.125 le den, die zouden dalen tot 8.226. De partij verloor bij de daarop volgende verkie zingen enkele zetels. Maar de verloren staking gaf aan de spontaniteit van de wer kende klasse een les, die zij zich dan ook trapsge wijze te nutte zou trekken, terwijl de gedachte van het algemeen stemrecht meer en meer doorbreekt en ook de Liberale rangen aanlok te. Iets is in ieder geval duidelijk geworden: de werkende klasse moet zich beter en sterker organise ren. En zij moet zich oor deelkundig voorbereiden voor de grote strijd, die niet mag worden verloren. En aldus zal steviger dan ooit ter voren de strijd wor den voortgezet, voor het Algemeen Stemrecht. -Op 15 augustus 1911 trokken 160.000 betogers door Brussel en eisen Al gemeen Stemrecht en ver dediging van het Openbaar Onderwijs. Hierbij werden jammerlijke onhandighe den begaan in de propa ganda waardoor de gelovi ge bevolking in de Vlaam se gewesten afgeschrikt werd... Bij de verkiezin gen kwam de klericale meerderheid nog versterkt uit! Aldus scheen duidelijk te willen worden dat de Partij het algemeen stemrecht niet zo spoedig zou beko men. Geleerd door het verleden zou de Partij wijzer hande len in de toekomst! De mislukking van de algeme ne staking van 14 april 1902, zou de Partij aanzet ten een plan op lange ter mijn uit te werken om me thodisch te werk te gaan. Alles moest bijgevolg overwogen worden en met alle troeven in de hand zouden we met zekerheid van welslagen toeslaan. - Op 14 april 1913 breekt de algemene staking los: Deze wordt afgekondigd na zorgvuldig te zijn voorbereid en na een vol ledige mobilisatie van de effektieven. En inderdaad 450.000 man - voorname lijk uit de grootindustrie - staken het werk. Grote paniek bij de regeerders. De rechterzijde is uit haar lood geslagen. De Libe ralen juichen toe. Onder de staking smeult een burgeroorlog! Een herha ling van de vreselijke gruweldaden van 1886 of een tweede uitgave van 1902 kon niet worden doorgevoerd: het kwam er op aan de kalmte te be waren. De 22ste april stelde de li beraal Mas son de Kamer een motie voor, een uit spraak van Eerste Minister de Broqueville aanhalende, volgens dewelke deze laat ste zich bereid had ver klaart de herzieningsproce dure te beginnen na de ver kiezingen van 1914. In verband met deze stil zwijgende verbintenis van de Regering, waarvan de Kamers akte hadden geno men, besloot dan de Alge mene Raad tot de hervat ting van het werk. De herziening van de Grondwet was in het ver schiet. en aldus was de uit- slae van de striid een triomf! In de Geschiedenis van België schrijft Henri Piren- ne 'Voor de B.W.P. was het geen overwinning, maar de belofte vande overwin ning'. Het kan een gave van het Parlement zijn dat het zich neerlegd bij het onvermij delijke... Dan komt de eerste we reldoorlog 1914-18. Het leed is onbeschrijfelijk... en het zijn de arbeiderszo nen die in de loopgraven het meest te lijden hebben en het meest sterven... ook bij de weggevoerden.... Na de oorlog zal men iets moeten toegevenBelof ten worden inderdaad ge daan: zij hadden hun va derland verdiend! Algemeen stem recht (na 1914-18) Kort vóór de wapenstil stand vergaderde de Alge mene Raad om over de vraag te beslissen of de partij - die tijdens de oor log tot deelneming aan de regering was overgegaan - deze moest verderzetten na de bevrijding van het grondgebied. Voor deze voortzetting stelde de B.W.P. de volgende voor waarden: - zuiver algemeen stem recht van 21 jaar -afschaffing van art. 310 van het Strafwetboek (zie verder Vakbonden) - uitbreiding van het recht van vereniging tot alle ambtenaren en arbeiders in openbare dienst - heffing van belastingen op de oorlogswinsten - instelling van vervolgin gen tegen de verraders en tegen de woekeraars. Op 22 november 1918 vat te Koning Albert (na P.E. Janson, Franqui, voorzitter van het Nationaal Comité, en Anseele) in zijn troonre de het programma van de eerste regering die moest aantreden aldus samen: (bijzonderste) - de schoolvrede - het zuiver algemeen stemrecht - de oprichting van een Vlaamse universiteit - de afschaffing van art. 310 van het Strafrecht Aldus kon België een ware democratie worden en de regering van de Godsvrede kon haar werkzaamheden aanvangen (Kabinet De lacroix) Men begreep nu dat de sol daten die vier jaar lang in de loopgraven aan de IJzer hadden gestaan, moeilijk konden aanvaarden dat zij slechts over één stem kon den gaan beschikken, ter wijl aan de oorlogswoeke raars twee tot drie stem men voorbehouden ble ven... Op 10 april 1919 werd het wetsontwerp door de Re gering ingediend, dan ook eenparig aangenomen al dus werden de kiezerslijs ten aangelegd waarvoor al le Belgen van 21 jaar, die sinds zes maanden in de zelfde gemeente gevestigd waren, ter stembus konden gaan. Op 16 november 1919 had den de verkiezingen plaats: Uitslag Katholieken 73 zetels (verlies 26 zetels) Socialisten 70 zetels (winst 30 zetels) Liberalen 34 zetels (verlies 11 zetels) De Klericale Meerder heid was gebroken!!! De doorbraak van de de mocratie was een feit. De opmarsch kon aanvangen... Op het Congres van de B.W.P. van 29-30 novem ber 1919, werd het pro gramma door de Algemene Raad opgesteld tot deelna me aan de regering, aan vaard. De nieuwe drieledi ge regering (regering van de godsvrede genoemd) bestond uit 5 katholieken, 3 liberalen en 4 socialisten (Anseele Openbare Wer ken, Destrée Kunst en Wetenschappen, Vander- velde Justitie, Wouters Arbeid en Voedselvoorzie ning). Deze regering liet in 1920 de herziening van art. 47 van de Grondwet bekrach tigen; de wet wijzigde te vens de samenstelling van de Senaat die, zoals de Provincieraden, zou ge vormd worden op grond van het Algemeen Stem recht, met provinciale en gecoöpteerde senatoren. De wet van 19 februari 1921 bracht grote verbete ringen aan deze van 1895 en kende het kiesrechth ook toe aan de vrouwen. In een werk van een niet tot de socialistische rich ting behorend historicus, de heer Frans van Kalken, treft men de mooiste lof- tuiging op dit welslagen van de regering aan: 'De socialisten verwezenlijkten in stormpas de voornaam ste punten van hun pro gramma'. (De geschiedenis van het Socialisme in België Marc-Antoine Pierson) 'De socialistische actie- geholpen door de Liberale partij, wijzigde de politie ke aard van het regime door van België een demo cratie te maken'. (M.A. Pierson's boek, blz. 123) Abraham Ruiz, gewezen gewestelijk seuetaris van de Alge mene Centrale ABW-Aalst, die als kind tijdens de Spaanse burgeroorlog in onze tontreien werd opgevangen en er op groeide, bezorgde ons een interessante bijdrage over 'De strijd voor de politieke demotratie'. In een aantal afleveringen publiter en wij graag zijn tekst, waarvan hierna het laatste deel.

Voor Allen | 1999 | | pagina 9