REGIONAAL 12 12 november 1999 - "Voor Allen" De inplanting van het Crematorium Westlede in Lochristi. De oprichting van een crema torium in onze stad is in een beslissende fase getreden. Het is echter geen gemakkelijke opgave. Een actiecomité van buurtbewoners probeert de op richting van het crematorium met diverse manoeuvres te vertragen of zelfs te verhinde ren. Haar acties gaan in tegen de trends, want steeds meer men sen kiezen voor crematie in de plaats van een gewone klassie ke begrafenis. De cijfers spre ken boekdelen. Vorig jaar wer den in het Crematorium West lede te Lochristi 257 van de overleden Aalstenaars gecre meerd. In 1989 waren er dat amper 49! In 1989 kozen in België 18.000 mensen voor crematie. Vorig jaar meer dan 32.000. In Westlede steeg het aantal cre maties van 1.601 in 1989 naar 4.729 in 1998. Het cremato rium staat daarmee op de der de plaats in België, na Antwer pen en Brussel. Het crematorium dat wij in Aalst gaan oprichten kan men beschouwen als een filiaal van het Intercommunaal Cremato rium in Westlede. De stad Aalst trad in 1979 tot deze Provinciale Intercommunale Vereniging van Oost-Vlaande ren toe, omdat wij onze inwo ners 'de vrije keuze willen la ten tussen begraven en creme ren'. Ze telt nu 49 leden ge meenten uit Oost-Vlaanderen. Het eerste Oost-Vlaams cre matorium Westlede in Lo christi heeft de deuren ge opend in 1989. Een van de me deoprichters van de intercom munale is gewezen schepen Edgard Hooghuys. Hoezekouter Het crematorium zal worden gebouwd op de Hoezekouter. Het zal zich bevinden achter aan de huidige centrale be graafplaats. Het is ontworpen door architect Mark Bernaert uit Gent en is zeer eigentijds opgevat. De architect heeft in zijn ontwerp rekening moeten houden met het specifieke ka rakter van de omgeving. Het gebouw zal omgeven zijn door groenaanplanting wat zal uit monden in een bosgebied met parkaanleg. De toewijzing aan architect Bernaert gebeurde na een wedstrijd waarvoor diver se projecten werden inge diend. De vraag voor een wed strijd i.p.v. een opdracht is in gegeven door een visie die er toe strekt dergelijke inplanting maximaal te integreren in de omgeving, rekening houdende met alle ruimtelijke en visuele aspecten. Een jury van geren ommeerde architecten en criti ci sprak zich over het ontwerp uit. Men voorziet 2 verbrandings ovens die samen ca. 2000 cre maties per jaar kunnen verwer ken. Dit aantal is haalbaar om dat wij er op rekenen dat in een straal van 15 km. de bewo ners zich tot Aalst zullen wen den voor een crematie. Binnen deze zone wonen immers ca. 400.000 mensen. Een crematorium is meer dan een verbrandingsoven. Het is een plaats waar familie en vrienden op een stijlvolle ma nier van de overledene af scheid kunnen nemen. Het crematorium houdt daarbij zo veel mogelijk rekening met de wensen van de familie. Er gaat nogal wat aandacht naar de af- scheidsplechtigheden. Die worden meestal vóór de cre matie gehouden. In Aalst zul len wij kunnen beschikken over 2 aula's. Eén met een ca paciteit van 200 zitplaatsen en één voor 50 aanwezigen. Daarnaast voorzien wij ook koffiekamers waar een brood maaltijd kan worden genut tigd. Naast het gebouw bevind zich een parking voor 200 wagens die ook kan gebruikt worden door de bezoekers van de cen trale begraafplaats. De toe gangsweg tot het crematorium zal zich in de Hoezestraat be vinden. Burgerlijke en vrijzinnige plechtigheden worden nu ge houden in het winderige in- komportaal van de begraaf plaats, waar een kleine ruimte aanwezig is voor het condole ren. De totale oppervlakte van de gebouwen zal 3.000 m2 be slaan en van de strooiweide, columbaria en parkzone 4 ha. De kostprijs van het gebouw wordt momenteel geraamd op 220 miljoen. Belangrijk om te weten is dat dit aan onze stads kas geen frank zal kosten, de totale investering wordt gedra gen door de intercommunale. Protest Het protest van de buren houdt hoofdzakelijk verband met de uitstoot van dioxines en ver- keershinder. Ik heb begrip voor het protest van de buren voor zover men de regels van correcte informatie respecteert en men bereid is een dialoog aan te gaan in de ruimste bete kenis van het woord. Van in den beginne werd het dossier in een 'politiek keurslijf' ge goten door een 'huis aan huis'- actie van de CVP. Heel wat foutieve informatie werd gewild of ongewild ver spreid. Enkele verduidelijkin gen. In de eerste plaats moet een Crematorium zich vestigen aanliggend naast een bestaan de begraafplaats. Dit is wette lijk bepaald. In Aalst bleek de Hoezekouter de enige geschik te locatie. Andere begraaf plaatsen zoals Meldert, Moor- sel, Hofstade... of Erembode- gem kwamen hiervoor niet in aanmerking. Oordeelt u zelf over de opportuniteit! Het actiecomité wil in deze wetgeving verandering bren gen door de inplanting van een crematorium los te koppelen van de bestaande begraafplaat sen. Zij steunen daarmee een voorstel van de CVP'er Hend- rickx, burgemeester van Turn hout en parlementslid die al meerdere malen op een wets wijziging heeft aangedrongen. In zijn interpellatie op de ge meenteraad van 7 september zei CVP-fractieleider Willems dat er tussen de Directie van het Crematorium een afspraak bestond om aan de bevolking in volle vakantieperiode dit dossier voor te leggen. Wil lems zou zich terzake hebben kunnen laten voorlichten bij de voorzitter van het directieco mité, een CVP-mandataris. De waarheid is dat het crematori um op de meest regelmatige wijze haar bouwaanvraag bij de stad Aalst indiende. In de zelfde periode werd echter een wet klaargestoomd (Kelch- termans), waardoor crematoria werden toegevoegd aan de lijst van vergunningsplichtige in stellingen. In overleg met de stad en provincie werd beslo ten om te wachten op de uit voeringsbesluiten en een mi lieudossier in te dienen. Dit betekende dat het crematorium een milieuvergunningsaan vraag naast de bouwvergun ning diende neer te leggen. Deze procedures zijn echter termijngebonden waardoor het 'openbaar onderzoek' zich ge deeltelijk afspeelde in de va kantieperiode. Dit laatste is een rekbaar be grip. Duurt een vakantieperio de van 1 juli tot 31 augustus, tijdens het Paasverlof en Kerst- en Nieuwjaarsperiode? Vallen privébedrijven voor de ganse duur van deze periodes stil? Moeten procedures van milieu- en bouwaanvragen in deze periodes worden stilge legd? Zou dit een vorm van goed openbaar bestuur zijn? Het bewijs van het tegendeel werd trouwens geleverd op de hearing zelf. De massale op komst van de bevolking heeft ons geleerd dat er door de be volking alert werd gereageerd op het openbaar onderzoek! Bovendien was de hearing niet eens verplicht, zodat men het stadsbestuur in deze aangele genheid zeker geen 'onbe hoorlijk' bestuur kan aanwrij ven. Dat er nogal wat onjuiste in formatie wordt verspreid is ook eigen aan het comité. In sommige persartikels maakt men gewag van 4.000 crema ties per jaar. Momenteel zijn er voor het ganse Oost-Vlaam se grondgebied 4.729 crema ties. In Lochristi zijn er 5 ovens in werking. In Aalst wensen wij 2 verbrandings ovens op te richten. Er is een principieel akkoord met de stad St.-Niklaas om op hun verzoek aldaar eveneens een crematorium op te richten. Het opzet is duidelijk. Het aantal crematies verspreiden over de verschillende locaties zodat er geen overbelasting bestaat en de sereniteit kan bewaard wor den.

Voor Allen | 1999 | | pagina 12