Afbakening regionaal stedelijk gebied Aalst "Voor Allen" - 12 november 1999 13 Dioxine Voor wat betreft de milieunor men wens ik te beklemtonen dat wij aan de strengste nor men zullen voldoen, alhoewel de hinder van een crematorium als zeer gering mag worden beschouwd. Een voorbeeld. De dioxine uitstoot van één dag Sidmar staat gelijk aan de uitstoot van één crematorium gedurende 20 jaar. In een vak tijdschrift lees ik dat de koper en zinkindustrie, verbran dingsovens voor ziekenhuis materiaal en de verwarming van huizen en kantoren verant woordelijk zijn voor 70% van de totale dioxine uitstoot in Vlaanderen "Huisvuilver- brandingsovens" schrijft het tijdschrift "zijn grosso modo verantwoordelijk voor 1 van dit type van vervuiling". In een reactie op de nieuwe wetgeving, waardoor cremato ria milieuvergunningsplichtig werden, stelde de directeur van het crematorium Westlede: "Als men crematoria gelijk- A. Inleiding 1. Opdracht Het is het Vlaamse Gewest dat overgaat tot de afbake ning van de stedelijke gebie den dit in uitwerking van het ruimtelijk structuurplan Vlaanderen. 2. Doel en betekenis van de afbakening In het ruimtelijk structuur plan Vlaanderen is het princi pe 'Vlaanderen: open en ste delijk' een belangrijke pijler. 'Open en stedelijk' duidt op een gewenst onderscheid tus sen buitengebieden enerzijds en stedelijke gebieden ander zijds. In stedelijke gebieden geldt een beleid van verdichting en concentratie van bebouwing en hoogdynamische functies (wonen, werken, recreëren). Voor het buitengebied geldt een beleid van concentratie in kernen, vrijwaren van de open ruimte en versterken van buitengebiedfuncties als natuur, landbouw en bos. Daarom is het noodzakelijk concentratiegebieden aan te duiden en af te bakenen. Het afbakeningsplan bepaalt een ruimtelijke grenslijn om heen die gebieden waar een beleid van groei, concentratie en verdichting van toepas sing is. 3. Methodiek van de afbakening Het afbakeningsproces be stelt met huisvuilverbran dingsinstallaties dan moet men begraafplaatsen gelijkstellen met klasse 1 storten voor in dustrieel afval". Dit neemt niet weg dat wij de strijd tegen de dioxine moeten aanbinden. Er worden door Vlarem 2 heel strenge emissie normen opgelegd waardoor mogelijke luchtvervuiling uit gesloten wordt. De intercom munale heeft deze emissienor men niet afgewacht. Reeds van bij de eerste besprekingen voor de oprichting van een cre matorium werd met het stads bestuur afgesproken om de meest geavanceerde technie ken toe te passen, zoals dat ook gebeurde bij de oprichting van Westlede. Zowel schepen De Meerleer als ikzelf, in mijn hoedanigheid als vertegen woordiger van de stad in de in tercommunale voor crematori- umbeheer, hebben daar een punt van gemaakt. In Aalst zullen ovens worden geplaatst met een naverbran- staat uit verschillende fasen. Eerste fase is de voorberei dingsfase die leidt tot een voorstel van afbakening. Tweede fase is de goedkeu ringsfase waarbij het voorstel een gewestelijk ruimtelijk bestemmingsplan wordt. Derde fase is het opmaken van een aantal begeleidende uitvoeringsplannen of het uitvoeren van begeleidende acties. 4. Hypothese van het onderzoeksgebied Volgens het richtingsgevend deel van het structuurplan Vlaanderen, behoren delen van de gemeenten Aalst en Denderleeuw tot het regio- naalstedelijk gebied Aalst. Evenwel blijft er een moge lijkheid om ook delen van Erpe-Mere (N9), Haaltert, Liedekerke en Affligem op te nemen. B. Uitgangspunten 1. Eigenheid van het afbakeningsplan Het afbakeningsplan is een ruimtelijk uitvoeringsplan en geen ruimtelijk structuur plan. Het afbakeningsplan is geen bestemmingsplan. Het veran dert niets aan de bestaande bestemmingen volgens het gewestplan tenzij daar expli ciet uitspraken worden over gedaan. 2. Taakstellingen dingskamer van 2 seconden en een filterinstallatie die uit 4 componenten zal .bestaan. De grove stofdeeltjes zullen opgevangen worden door een zogenaamde cycloon, hierna wordt de luchtstroom geleid door een stoffilter, daarna gaat het naar een katalysator waar ondermeer dioxines en kwik worden opgevangen en ten slotte gaat de luchtstroom door een koolbed zodat de laatste onzuivere bestanddelen én eventuele geurresten worden verwijderd. Verbintenis Vooraleer deze technieken in Aalst toe te passen zal er begin volgend jaar in Lochristi een dergelijke installatie worden geplaatst. De resultaten zullen gepubliceerd worden zodat ie dereen zich, vóór de installatie in Aalst zal kunnen overtuigen. Persoonlijk heb ik geen enkel probleem met de oprichting van een permanent overleg ruimtelijk structuurplan Vlaanderen Het ruimtelijk structuurplan Vlaanderen selecteert de ste delijke gebieden als gebieden van groei, concentratie en verdichting. Daartegenover wordt ernaar gestreefd het buitengebied van verdere versnippering te vrijwaren. Hierin vindt het afbakeningsproces zijn uit gangspunt. 3. Realiseren van een voldoende ruim stedelijk aanbod Het creëren van een aanbod in het stedelijk gebied moet bijdragen tot het vrijwaren van het buitengebied van on gewenste ontwikkelingen. De grenslijn rond het stede lijk gebied moet dit aanbod- beleid bevestigen. Daarom moet de grenslijn enerzijds ruim genoeg zijn, doch anderzijds dan weer niet te ruim. Het is een zoe ken naar een natuurlijk even wicht. 4. Ruimtelijke grenzen Het voorstel van afbakening zoekt zoveel mogelijk naar ruimtelijke grenzen. Admini stratieve grenzen zijn niet de basis voor de afbakening van een stedelijk gebied. 5. Subsidiariteit Dit principe wordt ingeschre ven in het ruimtelijk struc tuurplan Vlaanderen. Het bepaalt dat beleidstaken tussen directie crematorium, stadsbestuur en buurtbewoners om de uitvoering van de ge stelde doelstellingen op te vol gen. Dergelijke comités heb ben hun nut reeds bewezen in dossiers van Amylum en De Wolf-Cosyns. De huidige werking van de crematoria in Brugge (privé) en Ukkel zal onder de nieuwe wetgeving niet meer mogelijk zijn. Deze verouderde installa ties moeten tegen 1 januari 2003 aangepast worden aan de nieuwe milieunormen die in Aalst al zullen van toepassing zijn vanaf de inwerkingtre ding. Het heeft dus geen zin met deze oude installaties re kening te houden in functie van de nieuwe milieunormen. Als het crematorium zich niet zou houden aan de wettelijke afspraken dan kan het niet in gebruik worden genomen. De wetgever heeft tevens voor zien in een belangrijke aanpas sing. Kisten mogen niet meer gelakt of vernist zijn. Op 1 ja- moeten worden opgenomen door het beleidsniveau dat daar best voor geschikt is. Het ruimtelijk structuurplan Vlaanderen bepaalt namelijk duidelijk dat het afbakenen van de regionaalstedelijke gebieden een taak is van het Vlaams gewest. Zo is het realiseren van een aanbod aan nieuwe bedrij venterreinen in de stedelijke gebieden en het beoordelen van de woonuitbreidingsgebieden een taak van Vlaams niveau. Het afbakeningsproces mag evenwel niet in de plaats tre den van het gemeentelijk structuurplanningsproces of is het niet de bedoeling zich te mengen in het gemeente lijk huisvestingsbeleid. C. Planningscontext en bestaande ruimtelijke structuur De planningscontext geeft een opsomming van de plan nen (vooral BPA's) en studies (bv. GNOP) die op heden be staande zijn of in opmaak zijn. De bestaande ruimtelijke structuur is datgene wat op heden bestaande is met spe ciale aandacht voor de be staande ruimte lijk-natuurlij ke structuur, de bestaande nederzettingsstructuur, de bestaande ruimtelijk-econo mische structuur, de bestaan de verkeers- en vervoers- nuari wordt een wet van toe passing die dergelijke kisten in de toekomst verbied en bepaalt onder welke voorwaarden het hout kan gekleurd worden. In verband met de afstand tot de bewoning, kan gesteld worden dat het crematorium visueel niet zichtbaar zal zijn door de afscherming met groen (bos). Ik hoop dat deze overwegin gen en voorstellen kunnen bij dragen om het dossier te depo litiseren en op basis van wette lijke en wetenschappelijke stu die tot bezinning te komen. Ik kan mij niet van de indruk ont doen dat sommige tegenstan ders van crematie de kans rui ken om de klok terug te draai en. (Deel 2 volgt) Roger D'Hondt structuur, de bestaande land schappelijke structuur. D. Mogelijke behoeften en grenzen 1. Behoeften 1.1. Behoefte aan bijkomende woningen Volgens de taakstellingen van het ruimtelijk structuur plan Vlaanderen, zouden 3.995 bijkomende woningen moeten gerealiseerd worden. Deze taakstelling kan opge vangen worden in het stede lijk gebied. Tot het jaar 2007 zouden ongeveer 1928 wo ningen spontaan vrijkomen. Uit de leegstand moeten 680 woningen kunnen worden geput en de overige 1387 moeten in binnengebieden en woonuitbreidingsgebieden worden gerealiseerd. Binnen het afbakeningspro ces worden evenwel meer gronden geselecteerd omdat niet alle gebieden gemakke lijk op de markt kunnen ko men en de haalbaarheid voor sommige gebieden in vraag kan worden gesteld. Hierdoor kunnen ook reser ves worden aangelegd. Maar tevens kan voor bepaalde binnengebieden en woonuit breidingsgebieden geopteerd worden ze niet meer aan te snijden of te realiseren.

Voor Allen | 1999 | | pagina 13