'ROSA' trekt opnieuw naar Winteruniversiteit Laatste oproep voor leden stuurgroep "Politieke Actie" Daar zijn de bommen weer PjiinCipes, ge.e.n dogma's Pood - gnoen StRtscl - pfiognessiEfy Sc.onOM.iSCl - HeadiStiScR £adieaa(> - democnatiscl DATUMWIJZIGING EETFESTIJN HERMAN DE LOOR "Voor Allen" -12 november 1999 3 Het Vormingscentrum Her man Vos organiseerde in de afgelopen jaren voor ROSA (het politiek vernieuwingspro ject dat startte onder de vleu gels van Steve Stevaert) meer dere "universiteiten", zowel in de winter- als in de zomerpe riode. De bedoeling hiervan lag telkens in het zoeken, sa menbrengen en opleiden van jonge mensen die geïnteres seerd waren/zijn in het politie ke bedrijf, uiteraard in dat van de SR Concreter werd een aanloop genomen tot de parle mentaire verkiezingen van ju ni laatstleden én de gemeente en provincieraadsverkiezin gen van oktober van volgend jaar. Zoals men allicht weet waren bij eerstgenoemde stembusslag reeds enkele ac tieve ROSA'ers effectief of plaatsvervangend kandidaat op de diverse SP-lijsten, dit veelal met gunstig gevolg qua stemmenaantal (Dylan Casaer, Kurt De Loor, Els Van Dam me, Marleen De Potter, Gun- ther De Riemaeker, Stefaan Thijs). De vorige universiteiten, geor ganiseerd in het vakantiecen trum De Barkentijn te Nieuw- poort, waren zonder twijfel een succes en momenteel staat een vervolg in de steigers om deze grote groep jonge(re) mi litanten (in totaal passeerden er zo'n kleine 600 de revue) - die ongetwijfeld een enorm potentieel voor de SP beteke nen - opnieuw te dynamise ren. Vanaf de eerste helft van december '99 zal trouwens ook onze eigen federale RO- SA-stuurgroep o.l.v. Volks vertegenwoordiger Dirk Van der Maelen nieuw leven wor den ingeblazen. De eerstvolgende "Winteruni versiteit" zal indien alles mee zit zoals door het Vormings centrum gepland, plaats vin den in het weekend van 17, 18 en 19 december aanstaande. Men trekt wel naar een andere locatie, namelijk het Provin ciaal Vormingscentrum in Malle (provincie Antwerpen) met alle accommodatie en vergaderfaciliteiten. Op het programma zouden nieuwe initiatieven staan als een zgn. "ervaringsschool" voor aan komende politici en een "vir tuele gemeenteraad" (of ge meentepolitiek leren via Inter net). Qua doelpubliek wordt gemikt op ROSA'ers die reeds vroeger aan een sessie partici peerden, maar anderzijds ook op nieuwe belangstellenden, o.m. potentiële jongere SP- kandidaten bij de gemeente en provincieraadsverkiezin gen. Geïnteresseerd Geef dan vlug een seintje aan het Federaal Secretariaat. Deelname blijft hoogstwaar schijnlijk kosteloos. Voor alle vragen over de concrete orga nisatie en inhoud van het weekend kan men verder te recht bij nationaal coördinator Jurgen Theunissen (02/552.02.56). C.V. In het kader van de komende gemeente- en provincieraads verkiezingen enerzijds, met het oog op een meer uitgebrei de en actieve federale en afde lingswerking anderzijds, start de SP/CSC-Federatie Aalst- Oudenaarde-Ronse kortelings met een aantal politieke ac ties, zowel inhoudelijk met een onderbouwd dossier als actief-ludiek op het werkveld zelf. Uitgangspunt daarbij is het verkiezings-streekcharter dat als het ware bulkt van nut tige ideeën terzake. Teneinde de meest geschikte thema's af te bakenen en uit te werken en om een prioriteitenlijst op te stellen, wordt een specifieke federale stuurgroep samenge steld bestaande uit enkele ver tegenwoordigers van iedere SP-afdeling. Fangs deze weg doen we nog maals een ultieme oproep tot de momenteel in gebreke blij vende afdelingen hun afge vaardigde^) alsnog aan te duiden. Maar allicht zijn er ook individuele militanten die interesse hebben om aan deze stuurgroep te participeren. Een seintje aan het Federaal SP-Secretariaat volstaat om een uitnodiging in de bus te vinden. De eerste bijeenkomst van de stuurgroep gaat door op zaterdag 21 november om 14 uur in het Volkshuis te Zot- tegem. C.V. Het eetfestijn van Federaal SP-Voorzitter, Vlaams Volksvertegenwoordiger Herman De Loor en de Zottegemse SP-Mandatarissen vindt reeds enkele jaren traditioneel plaats tij dens het eerste weekend van de maand april. Voor het jaar 2000 diende wegens omstan digheden echter uitgeweken naar een andere datum het is volgend jaar smullen gebla zen in de Bevegemse Vijvers in het weekend van 15 en 16 april. Alvast in de agenda te no teren en ook een tijdig geheugensteuntje om kalenderoverlappingen met activiteiten in andere afdelingen te vermijden. X De veertigers van nu herinneren het zich ongetwijfeld nog. Het meest besproken politieke thema uit hun jonge tijd waren ongetwijfeld de kernwapens. Om de paar jaar was er wel een grote massale betoging in Brussel en tussenin werden gepas sioneerde debatten gevoerd rond de raketten. Vanaf het midden van de jaren tachtig - weet je nog Gorbat- sjov en de Glasnost en Perestrojka - werden ontwapeningsge sprekken op gang getrokken. Er werd internationaal afge sproken fors te snijden in de kernwapenarsenalen. Het thema van de kernwapens deemsterde langzaam weg, ze ker na de val van de muur. Het dook nog eens kort op bij elke mislukte poging in Rusland om het ontwapeningsverdrag START 2 te ratificeren of omdat Frankrijk nog vlug vlug voor de inwerkingtreding van het teststopverdrag een paar kern proeven liet gebeuren. De aandachtige waarnemers hebben het al vastgesteld: in gans Europa en ook in België is het thema weer op de voor grond getreden en, zo denk ik tenminste, nu om langer de aandacht vast te houden. Achtereenvolgens zijn er een paar onrustwekkende gebeurtenissen opgetekend. Ik som er een paar op. Eerst waren er de aartsvijanden India en Pakistan. Ondanks het teststopverdrag lieten zij nucleaire proefontplofpngen plaatsgrijpen. De afgelopen vijftig jaar zijn beide landen me kaar reeds een paar keer in de haren gevlogen. Een volgende keer moeten we hopen op voldoende zelfbeheersing van de bei de kanten. Anders Rusland dan. Een groot deel van de politico-militaire klasse trekt daar op zijn manier conclusies uit het Kosovo-conflict. Het Westen heeft geen rekening gehouden met de Russische visie op het probleem en heeft alleen doorgezet. In hun ge kwetste "grootmachttrots" komen ze tot de conclusie dat het Westen nog enkel met Rusland zal rekening houden als het be schikt over... een geloofwaardige nucleaire afschrikkings macht. Een paar maanden terug zaaide Clinton onrust met zijn voor stel om een afgeslankt Starwarsproject toch te laten doorgaan. De VS probeert in afwijking van het bestaande ABM-verdrag een hoogtechnologisch anti-rakettensysteem uit te bouwen waardoor het in de lucht raketten kan laten ontploffen. De an dere kernmachten, Rusland en China op kop, reageren woest en dreigen met niet alleen de uitbouw van een soortgelijk an- ti-rakettenschild maar ook met de heropbouw van hun kern wapenarsenaal. Vooral China is furieus nu de VS publiek het aanbod gedaan heeft om niet alleen Japan maar ook Taiwan onder zo 'n wapenschild te laten schuilen. En dan waren er nog eens de Verenigde Staten. De Senaat weigerde een paar weken geleden het Teststopverdrag te ratifi ceren. India en Pakistan lieten de kans niet liggen. Zij werden o.m. door de VS verketterd omdat ze die teststop niet respec teerden en nu is het datzelfde land dat weigert het Teststop verdrag te ratificeren. Ongetwijfeld zullen elders in de wereld een paar leiders van twijfelachtig allooi dit als een signaal in terpreteren dat ze ook kunnen doorgaan met hun plannen tot ontwikkeling van eigen kernwapens. Alles wijst erop dat de wedrace naar meer kernwapens en an dere hoogtechnologische beschermingssystemen tegen raket ten opnieuw volop aan de gang is. Een veiliger wereld krijgen we er helaas niet door. Integendeel. Deze geldverslindende wedrace belet ons nog krachtdadiger te werken aan de groei ende Noord-Zuidkloof, de wereldwijde milieuproblemen, enz want ...de internationale gemeenschap kan nl. het geld er niet voor verzamelen. Bij ons in België verengt het debat over de kernwapens zich - voorlopig - nog tot de bommen van Kleine Brogel. Eind vorige week verschenen de eerste berichten dat ze zouden kun nen teruggetrokken worden. Al meer dan 10 jaar stelt de SP dat deze bommen militair geen zin meer hadden en dat het juist een kwestie van tijd is om alle NAVO-landen te laten in zien dat ze nutteloos zijn. Deze week heb ik een interpellatie gericht tot de Eerste Minister met de vraag of de bommen nu al dan niet teruggetrokken worden. Hopelijk worden de ge ruchten bevestigd maar, hoe symbolisch belangrijk dit ook moge zijn, in het licht van de recente ontwikkelingen is dit maar een heel klein lichtpunt in een voor de rest zwaar be wolkte kernwapenhemel. De SP die in het verleden een voortrekkersrol speelde moet op nieuw haar rol als pleitbezorger voor een meer kernwapenvrije wereld opnemen. Van deze paars-groene regering mag op bui tenlands vlak niet alleen een meer actieve Afrika-politiek maar ook een voluntaristisch nucleair ontwapeningsbeleid verwacht worden. Daar zullen we de komende maanden werk proberen van te maken. Dirk Van der Maelen

Voor Allen | 1999 | | pagina 3