SPROKKELS Maatregelen tegen overmatige schuldenlast in Brussel uit de Kamer verzameld door Dirk Van Oer Maelen Verwilghen en nieuwe politieke cultuur 'Kernwapens reiken voor Van Der Maelen verder dan Kleine Brogel' 4 12 november 1999 - "Voor Allen" Namens de SP-fractie heeft Dirk Van Der Maelen zijn ongenoegen geuit over de houding die Minister voor Justitie Verwilghen aannam naar aanleiding van de kritiek op zijn wetsontwerp snelrecht. De Minister voor Justitie had gedreigd met ontslag als zijn wetsontwerp zou geamendeerd worden. Dirk Van Der Maelen deelde mee dat hij totaal verbouwe reerd was dit soort taal te horen uit de mond van een Minister die in de vorige legislatuur als voorzitter van de commissies Justitie en Dutroux opriep te han delen volgens de nieuwe politieke cultuur en aandrong op respect voor het parlement. De SP-fractie heeft te kennen gegeven dat ze niet pikt dat ministers onder chantage van een regeringscrisis wetsontwerpen door het parlement proberen te ja gen. Over dit belangrijke wetsontwerp wil de SP een volwaardig parlementair debat waarin alle voor- en tegenstanders de kans krijgen om hun mening over het wetsontwerp te formuleren. Met het oog op een kwalitatief hoogstaand debat heeft de SP-fractie de Minister van Justitie gevraagd bij wijze van aanloop het evaluatieverslag over de thans bestaande snelrechtwet alvast bij het Parlement in te dienen en hierover te debatteren in de schoot van de commissie Justitie. Nieuwe politieke cultuur begint bij het respecteren van het parlement door ministers. V Premier Verhofstadt zal onderzoeken hoe de parlementsleden vertrouwelijk kunnen geïnformeerd worden over mogelijke aanwe zigheid van kernwapens op Belgisch grondgebied. Volgens fractieleider van de Vlaamse socialisten, Dirk Van Der Maelen, moet er een groot parlementair debat komen om dieper in te grijpen op de problematiek. In de Kamer gaf premier Guy Verhofstadt (VLD) de parlementsleden geen uitsluitsel over de mogelijke aanwezigheid van kern wapens in Kleine Brogel. Hij wil nagaan welke procedure hij kan volgen voor het vertrouwelijk inlichten van (enkele) parle mentsleden. Wel liet de premier verstaan dat de nieuwe regering zich ten gronde aan de no-no-richtlijnwil blijven houden. Die komt erop neer dat men noch ontkent, noch bevestigt. Maar enkele leden zouden kunnen ingelicht worden mits ze de vertrouwe lijkheid respecteren. In naam van de SP-fractie drukte fractievoorzitter Dirk Van Der Maelen de ongerustheid uit over de recente gebeurtenissen op wereldvlak over het omgaan met kernwapens. Meer bepaald haalt hij de aanhoudende spanningen tussen India en Pakistan aan, twee landen die nu ook in bezit zijn van kernwapens; de weigering van de Amerikaanse Senaat om het Test-Stop-verdrag te rati ficeren, het vastlopen van de uitvoering van de START-akkoorden en de onderhandelingen voor een verdere beperking van het aantal kernwapens, en de herneming van de uitbouw van een (beperkt) wapenschild tegen een nucleaire aanval door de Verenigde Staten. Daarom heeft Van Der Maelen erop aangedrongen bij de commissie Buitenlandse Betrekkingen en Landsverdediging om een grondig parlementair debat te organiseren. "De Kamerleden zouden dit debat moeten aangrijpen om dieper in te gaan op de problematiek van internationale veiligheid, de opbouw van een Europese defensiepolitiek en de rol van nucleaire afschrikking in deze globale aanpak", aldus de SP'er in een persmededeling van 28 oktober 1999. De vraag van de SP-fractie werd ondertussen positief onthaald. De voorzitters van beide commissies zullen de nodige schikkingen treffen om een dergelijk debat in de loop van november te organiseren. Om het debat te voeren zal de SP-fractie vragen om de ambassadeurs van de vijf kernmogendheden (Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk) uit te nodigen op dit parlementair debat. De Coöperatieve Verbruikers vereniging bracht op 22 okto ber een 200-tal mensen samen die betrokken zijn bij de over matige schuldenlast in het Brussels Hoofdstedelijk Ge west. Tijdens deze dag werd de stand van zaken in het gewest onderzocht. Een door de Coö peratieve Verbruikersvereni ging gemaakte studie toonde de omvang aan van de achters tallige betalingen op allerlei gebied (krediet, water, gas, elektriciteit...). Meer dan 55.000 Brusselaars zijn opge nomen in het wanbetalersre- gister van de Nationale Bank. Een 25-tal diensten, zowel openbare als privé, die geor ganiseerd werden om schuld- overlastdossiers te behande len, maakten hun eisen be kend: oprichten van een ge meenschappelijke structuur; voorzien in opleiding; subsi diëren van de diensten voor schuldbemiddeling, onder steunen van preventieve ac ties. De politieke verantwoordelij ken van het Gewest reageer den gunstig op de eis om de oprichting van een gemeen schappelijke structuur die tot doel zou hebben de bemidde lingsdiensten logistieke steun te verlenen en die als overleg orgaan voor de verschillende actoren onderling zou dienen. Ze beloofden eveneens hun steun voor het verbeteren van het statistisch hulpmiddel, waardoor men een duidelijker beeld van de overmatige schuldenlast in Brussel zou krijgen. En tot slot zullen bud getten vrijgemaakt worden voor de opleiding van de schuldbemiddelaars. De subsidiëring van de schuldbemiddelingsdiensten is daarentegen nog niet voor onmiddellijk, bij gebrek aan financiële middelen. Volgens Gert Mampaey, ver antwoordelijke voor de Coö peratieve Verbruikersvereni ging, bewees de massale deel name aan deze dag het dyna misme van een sector die meer en meer geconfronteerd wordt met de financiële pro blemen van een heleboel bur gers. De verbintenissen die de politieke verantwoordelijken aangingen, zij het in beperkte mate, vormen een zeer positief punt in de strijd tegen de over matige schuldenlast in het Brussels Gewest. Informatie: Gert Mampaey, Coöperatieve Verbruikersbewe ging - Hoogstraat 28, 1000 Brussel - Tel. 02/500.52.720

Voor Allen | 1999 | | pagina 4