CULTUUR ACTIVITEITENKALENDER Week van de Sociale Film oe editie) 8 12 november 1999 - "Voor Allen" De macht van de werkende klasse is een feit geworden. Haar organisaties kunnen niet langer worden verboden of miskend... want dagelijkse strijd is nog de boodschap, al gemene stakingen zijn nog steeds nodig, waakzaamheid is het wachtwoord... zelfs bloed getuigen van de grote strijd en wraak van de Bourgeoisie... maar deze zijn tevens duidelij ke sporen van de afgelegde weg... Gedenken wij slechts eerbied waardig de slachtoffers geval len te Leuven op 18 april 1902, in strijd gewikkeld voor het zuiver algemeen stemrecht. dat moest toegestaan worden in 1921. Citeren wij even Het bediendencontract (7 au gustus 1922) Het loonboekje (25 november 1929) De achturige arbeidsdag (9 ju li 1939) (8 uren slapen - 8 uren gapen - 8 uren werken...) De betaalde feestdagen en ver lof (8 juli 1936) De gesalarieerde thuisarbeid (10 februari 1934) Gezondheid- en veiligheids voorschriften (geordend in 1937) Paritaire Kommissies. Kindervergoedingen (4 augus tus 1930) Ouderdomspensioenen (arbei ders en bedienden in 1924) Wet op de beroepsziekten (24 juli 1927) Werkrechtersraden (9 juli 1926 reorganisatie - arbeids rechtbank). Een lange en moeilijke weg is afgelegd. Schoon zijn de resul taten. Maar verder zal moeten doorgestoot worden! De weg is open gemaakt... Vierde periode Is de periode die ingetreden is na de tweede wereldoorlog van 1940-44. Het lijden en de clandestine strijd heeft het be grip, dat de arbeider een soci aal wezen is, doen doorbreken. Hij moet dan ook vanaf de ge boorte tot aan de dood verze kerd worden tegen verschillen de risico's, die zijn bestaansze kerheid in gevaar brengen. Het is de periode van doorzet ten naar grote omvormingen en sterke beperking van de in dividuele vrijheid. Citeren wij even - De Verplichte Maatschappe lijke Verzekering (28 decem ber 1944) kaderwet Werkgebied: 1. Ouderdomspensioenen op behoorlijk minimumpeil brengen. 2. In samenwerking met de- Landsbonden van erkende mutualiteiten, oprichting van een stelsel van verplich te verzekering tegen ziekte en invaliditeit. 3. Medewerken - in afwach ting van de vestiging van een stelsel van verplichte verzekering tegen onvrijwil lige werkloosheid - tot de oprichting van een Voorlo pig Steunfonds voor werk loosheid. 4. Verbetering van de wet van 1930 op de Gezinstoelagen. 5. De uitbetaling der lonen verschuldigd voor het Jaar lijks Vakantie verzekeren... En welke reusachtige uitbrei ding heeft deze kaderwet on dertussen genomen... - 'België wenst een vooraan staande plaats te blijven inne men in de algemene beweging die de demokratische landen er toe aanzet naar een meer recht vaardige verdeling der vruch ten van de gemeenschappelij ke arbeid te streven. Heden ten dage luidt het wachtwoord: uitbreiding der maatschappelijke zekerheid, ten einde het grootste aantal arbeidszame mannen en vrou wen aan de vrees voor de el lende te onttrekken. De maat schappelijke zekerheid moet aan allen gewaarborgd zijn, aan de zelfstandige arbeider ambachtslieden, handelaars of personen die een vrij beroep uitoefenen, zowel als aan de loonarbeiders'. (Memorie van Toelichting) 28.12.1944) door C.S.C.-VORMINGSWERK GEWEST AALST - OUDENAARDE - RONSE CSC-Vormingswerk Aalst-Oudenaarde-Ronse Zaterdag 27 november 1999 om 14 uur Volkshuis, Markt 8 te Zottegem GEWESTELIJKE KADERVORMING 1) CSC-VORMINGSWERK EN DE SP-VERNIEUWINGSOPERATIE (rol en positie van het vormingswerk, samenwerkingsverbanden, 2) PR0GRAMMATIE WERKINGSJAAR 2000 (deel 1) (vormingsprogramma's en actiethema's o.m. op het vlak van mobiliteit, milieu, gemeentebeleid, cultuur, enz. Begeleiding Dirk Van Der Maelen, Chris Vancoppenolle, Ingrid Masure. Een must voor de CSC-afdelingsverantwoordelijken. v CSC-Erpe-Mere Dinsdag 23 november 1999 om 20 uur Lokaal "In den Vos", Zevenkootstraat 1000 - Erpe-Mere INF0AV0ND GEMEENTELIJKE AFVALPREVENTIE Inleiding Jacques Timmermans, Vlaams Voorzitter Milieucommissie Afvalpreventie op gemeentelijk niveau betekent het stimule ren van een ander aankoop- en gebruiksgedrag. Toegang gratis. Iedereen is welkom Internationaal Filmfestival Voor de derde maal op rij or ganiseren de Socialistische Film Actie (SFA), de Socialis tische Federatie van Filmclubs (SFFC), het tijdschrift Film in samenwerking met de Hoge school van Antwerpen een Week van de Sociale Film. Dit jaar van 22 tot 30 november op verschillende lokaties te Antwerpen en te Kortrijk. Op het programma staan o.m.: De Appel (Samira Makhnaldaf) Twenty Four Seven (Chane Meadows) Marius et Jeannette (Robert Guediguian) Die Salzmanner von Tibet (Ulrike Koch) Rosie (Patrice Toye) My name is Joe (Ken Loach) La vie rêvée des anges (Erick Zonca) De lokaties zijn: Cultureel Centrum Rix, de Gijspeertstraat 86, 2100 Deume Filmmuseum, Meir 50, 2000 Antwerpen Huis van de Filmcultuur, Klappeistraat 2, 2060 Antwer pen Cultureel Centrum De Kern, Kern 18, 2610 Wilrijk Limelight, Kapucijnenstraat 10, 8500 Kortrijk. Op vrijdag 26 november 1999 zal tijdens een Gala-avond de uitreiking plaatsvinden van de prijs van de Sociale Film 1998 door de Burgemeester van Antwerpen. De prijs werd toe gekend aan Ken Loach voor zijn film My name is Joe. Voor het programma en de re serveringen kan u terecht in het Huis van de Filmcultuur, Klappeistraat 2,2060 Antwer pen, tel/fax: 03/272.51.10. t NMNNMNNMNMMMR mhmmmmmmimmhmmmhm

Voor Allen | 1999 | | pagina 8