S.I.T. (Samenwerkings Initiatief Thuiszorg) Gemeentebelastingen en retributies in Erpe-Mere 12 10 december 1999 - "Voor Allen" Vanaf 1 december 1999 wordt het Aalsters S.I.T. (vroeger lo kaal samenwerkingsinitiatief) opgenomen in de VZW O.V.O.S.I.T. (Oost-Vlaams Overleg Samenwerkings Ini tiatieven Thuiszorg). Ettelijke uren en dagen is er vergaderd en onderhandeld tot de oprichting van de VZW O.V.O.S.I.T. een feit was. Eindelijk, na meer dan een jaar, over- en weer gepraat kan er inhoud gegeven worden aan de titel 'samenwerkingsinitia tief Thuiszorg'. Wat is een S.I.T. nu eigenlijk? Waartoe dient dat? Wie werkt Eddy Dierickx, OCMW-Voorzitter en Provincieraadslis, sloot een interessante informatieavond af met bijgaande opgemerk te toespraak. Geachte aanwezigen, Vooreerst heet ik u als Voor zitter van het OCMW Aalst welkom op deze informatie avond, laat het mij een interes sante gespreksavond noemen. Gezien het OCMW van Aalst het secretariaat van het L.S.I. (nu S.I.T.) waarneemt en ge zien wij de grootste dienstver lener in de regio blijken, leek het ons indertijd niet meer dan normaal om actief deel te ne men aan het mede opstellen en evalueren van Thuiszorg zor- genplannen. "Thuiszorg Een vlag die vele ladingen dekt, zo blijkt. Wat zoekwerk in de Van Dale leert mij dat 'de behandeling en verzorging van zieken en gehandicapten in hun eigen woonomgeving' een te sum miere en puur literair enge de finitie is. Alle aanwezigen beseffen dat thuiszorg een breed gamma van uiteenlopende vormen van hulp- en dienstverlening be treft, met een preventief, cura tief, verzorgend, begeleidend, ondersteunend, zelfs palliatief karakter, hulpverlening die verleend wordt door diverse al dan niet professionele hulp verleners. De diverse hulpverleningsvor men hebben onderling ge meen dat zij aangeboden wor den in het thuismilieu van de gebruiker. Ze zijn er alle specifiek en complementair op gericht om de gebruiker in staat te stellen zich, op zijn minst, te handha ven in de thuissituatie. Persoonlijk stel ik ook dat di verse vormen van transmurale zorg als dagcentra, diensteen- tra, kortverblijven als elemen ten van een goed georgani seerde thuiszorg dienen be schouwd. De thuiszorg is in volle evolu tie, en verschillende trends wijzen erop dat het aantal thuiszorgpatiënten zal toene men in de komende jaren. Denken wij aan de vergrijzing en stijgen de levensverwachting aan d& hoge rusthuisligdag- aan de sterke groei van de dagklinieken aan de verkorte ligduur in de ziekenhuizen. Ook de bevoegde overheden spelen hierop in door nieuwe wetgevingen en richtlijnen. Minimale kwaliteitseisen voor gezinszorg werden opgesteld, een andere visie op zorgkwali teit ontwikkeld a) Thuiszorg dient geïndivi dualiseerd en rekening houdend met de persoon lijkheid van de gebruiker verleend; b) Het gebruikersbestand dient de juiste hulp persoon te ontvangen; c) En dit met respect voor de eigenheid van de gebruiker; d) De patiënten worden bij de besluitvorming betrokken en kunnen, bij eventuele klachten, op een zekere res pons rekenen; e) Alle medewerkers dienen gekwalificeerd te zijn en worden op regelmatige tijd stippen bijgeschoold. Anno 1999 vinden wij het hierboven vermelde, logisch, een 'normale' zaak. Mag ik de aanwezigen erop wijzen dat de dienst Thuiszorg op dit ogenblik 220 perso neelsleden telt waarvan de dienst schoonmaakhulp alléén al 92.000 uren presteerde in 1998 en dat mevrouw Marina Van Mol, diensthoofd, mij een nota overhandigde waarbij ge vraagd wordt de Thuiszorg verder uit te bouwen naar de weekends toe. Als provincieraadslid volg ik dan ook, met meer dan norma le belangstelling, de voorstel len voor de oprichting van een Provinciale Adviesraad Thuis zorg die een dergelijk provin ciaal meerjarenbeleid dient te coördineren en te adviseren. Ook vanuit dit mandaat wil ik mij ten volle inzetten ter be vordering van de naadloze zorg, beschikbaarheid van de voorzieningen en de zorg-op- maat gedachte in de meest rui me betekenis. binnen het samenwerkingsini tiatief? Het S.I.T. bestaat uit een ver tegenwoordiger van de huis artsen, de instanties voor thuisverpleegkunde, waaron der de alombekende zoals Wit Gele Kruis, Bond Moyson, Solidariteit voor het Gezin, maar evengoed Zelfstandig Verpleegkundigen. Daarnaast de verschillende diensten voor gezins- en be jaardenhulp, OCMW... Deze mensen vergaderen in het gebouw van het OCMW Aalst, dat welwillend een lo kaal ter beschikking stelt. De belangrijkste bestaansre denen van een S.I.T. is een platform te zijn waarop alle verleners van thuiszorg onder ling overleg kunnen plegen over de grenzen van discipli nes en zuilen (noem het ideol- gieën) heen. Over de grenzen van discipli nes heen - Het maken van taakafspra ken en -omschrijvingen: tus sen huisarts en verpleegkun dige, tussen verpleegkundige en gezins- en bejaardenhelp ster, tussen gezins- en be jaardenhelpster en poets- dienst... - Het interdisciplinair uitwis selen van kennis en erva ring... Over de grenzen van de zui len, de ideologie en het indivi dualisme heen: - Wij worden dagelijks gecon fronteerd met een gebrek aan uitwisseling van ervaring en afspraken bij het nemen van initiatieven binnen dezelfde discipline, maar onder ver schillende individuen of zui len... - Hetzelfde probleem stelt zich echter evenzeer binnen de thuisverpleegkundigen, waarbij iedere instantie zijn eigen verpleegkundig dos sier bijhoudt. - De vraag dient gesteld te worden of het wel geoor loofd of wenselijk is dat ver schillende diensten (thuis verpleging, gezinshulp, poetsdienst) aan elkaar ge koppeld worden binnen een zuil, zodat de patiënt voor een 'alles-of-niets' keuze ge steld wordt... - De taak van het S.I.T. is mijns inziens ook te bewij zen dat de mensen die mo menteel aan thuiszorg doen, het best geplaatst en in staat zijn om die thuiszorg te ver lenen, nu en in de toekomst. In eerste instantie moet thuis zorg zelf bewijzen dat ze da gelijks in staat is kwaliteits volle zorgen te geven aan de patiënt in zijn thuissituatie. Door ervaring in het veld zijn thuisverzorgers best geplaatst en hebben ze mijlen voor sprong op gelijk welke case- of ontslagmanager. Afgezien dus van het feit dat samenwerking van de thuis zorg met de intramurale ge zondheidszorg evenzeer nood zakelijk is als samenwerking binnen de thuiszorg zelf, moe ten hier duidelijke afspraken gemaakt worden, in het be lang van de patiënt, en de zorgverleners. Aalsterse Jongsocialisten Bijeenkomst van de Jongso cialisten Aalst op dinsdag 21 december 1999 om 20 uur in Café Pili-Pilo. Alle jonge ren van harte welkom Op de agenda - Actie Witte Fietsen - Actie Rijbewijs op School - Voorbereiding gemeente raadsverkiezingen. SW St.-Lievens-Esse De SVV-afdeling St.-Lie- vens-Esse nodigt haar leden uit naar een creatieve avon dactiviteit rond het zelf ma ken van "Kerstdecoratie" op donderdag 16 december 1999 om 19 uur in de zaal Terbiest, Terbiest 49 te St.- Lievens-Esse. Zelf meebrengen verschil lende soorten sparrengroen, steekmos, hulst, kaarsjes, kerstbollen, linten schaar en mesje. Het nodige mate riaal kan ook ter plaatse aan gekocht worden. Inschrijven kan bij de be stuursleden. De deelname bedraagt 100 frank. Iedereen is van harte welkom Van lef gesproken Op 1 december 1999 werd een gemeenteraad gehouden voor het stemmen van de gemeen tebelastingen en zijn retribu ties. Sinds jaren hebben wij gepleit voor het afschaffen van de be lastingen op de bedrijven die geen personeel tewerkstelt. Nooit maar nooit is er vanwe ge de VLD een repliek geko men om ons standpunt bij te treden, integendeel. Doch één jaar voor de verkie zingen heeft de coalitie het nodig geacht om ons stand punt over te nemen, en met veel tamtam deze afschaffing aan te kondigen. Meer zelfs, de fractieleider van de VLD achtte het nodig om het woord te vragen en plechtig te verklaren dat zij steeds geijverd hebben om de kleine zelfstandigen ter hulp te komen en te verdedigen. Meer zelfs, dank zij de VLD is deze belastingsvermindering tot stand gekomen. Dit alles kan men in de notu len van de gemeenteraad aan tonen, dat dit een zoveelste grove leugen is vanwege de VLD, want nergens werd er een tussenkomst van de VLD genotuleerd. Dit is nogmaals een staaltje om de publieke opinie om de tuin te leiden en hun imago op te kalfateren en de indruk te wekken dat zij de verdedigers zijn van de kleine middenstan ders, maar niets is minder waar. Het zijn huichelaars en onbetrouwbare lieden die niet aan hun eerste proefstuk zijn, denk maar even terug aan de laatste gemeenteraadsverkie zingen. Hopelijk wordt het in 2001 anders Hubert Callebaut prijzen

Voor Allen | 1999 | | pagina 10