A.B.V.V.-BERICHTEN Voor meer socialisme "Voor Allen" - 10 december 1999 5 Periodes, die momenteel in aanmerking komen, voor de berekening van het pensioen, voortaan niet meer in aanmer king nemen is, op sociaal vlak, misschien moeilijk verdedig baar, maar een meer restrictie ve globale beperking zou eveneens overwogen kunnen worden. Het tantième Het normale tantième van 1/60. Sommige personeelsle den van de openbare diensten genieten echter preferentiële tantièmes 1/50 actieve dien sten in welbepaalde beroepen (Douane en Accijnzen, Post). Het 1/50-tantième voor de ac tieve diensten is gerechtvaar digd door het feit dat de func ties in kwestie als uitputtender, gevaarlijker en ongezonder worden beschouwd. Kan men niet overwegen alle tantièmes die gunstiger zijn dan 1/50 bijvoorbeeld te ver vangen door 1/40 Daarnaast zou men, door de tantièmes te verhogen, de ambtenaren die het maximum pensioen willen ontvangen, verplichten van langer in dienst te blijven. Desgevallend zou men een gunstiger tantiè me kunnen toekennen voor de diensten boven de leeftijd van 60 jaar. In dit geval zou er op twee vlakken bespaard kunnen worden personeelsleden die absoluut willen vertrekken op 60 jaar zouden een lager pen sioen krijgen omdat het bere kend wordt op basis van een minder gunstig tantième; zij die het maximumpensioen wil len ontvangen, zouden dan langer in dienst blijven, zodat het pensioen slechts gedurende een kortere periode moet wor den uitbetaald. De indexering en de perequatie van de pensioenen De pensioenen van de over heidssector worden automa tisch geïndexeerd en aan een perequatie onderworpen. Dit betekent echter niet persé dat deze aanpassingen automa tisch, individueel en onmiddel lijk moeten gebeuren, in een recent verleden heeft men ero ver gedacht het perequatiestel sel aan te passen; hiervoor werden drie mogelijkheden overwogen Een uitgestelde perequatie - een gespreide perequatie - een perequatie per groep, dit ver onderstelt dat de individuele perequatie die aan elke graad verbonden is, niet meer geldt; alle pensioenen zouden in aan tal groepen worden samenge nomen, niet per groep een aan tal min of meer gelijkwaardige graden; wanneer de gemiddel de wedde van alle graden van eenzelfde groep een zeker per centage overschrijdt, zouden de pensioenen aan de pere quatie onderworpen worden. Andere mogelijke oplossingen men zou het rustpensioen per jaar dat dit vervroegd wordt, kunnen verminderen in ver houding tot de huidige leef tijdsgrens of tot een nog te bepalen leeftijd; men zou het principe van een enige loopbaan binnen de openbare sector kunnen toe passen; iemand die een volle dig rustpensioen van ambte naar geniet, ontvangt geen pensioen van weddetrekken- de of zelfstandige; er zouden nog andere of pre ciezere maatregelen overwo gen kunnen worden; men zou de berekening van het overlevingspensioen min der gunstig kunnen maken; men zou beperkingen kunnen inbouwen voor het recht op het gewaarborgd minimum bedrag en de berekening er van; men zou nog strenger kunnen zijn bij de cumuleringen van het pensioen met een be roepsactiviteit, hoewel in sommige kringen wordt ge pleit voor een grotere, of zelfs volledige, liberalisering op dit gebied; men zou de bijdrage voor het Fonds voor het overlevings pensioen kunnen verhogen en de beschikbare bedragen kunnen gebruiken voor de fi nanciering van de rustpen sioenen; men zou het overlevingspen sioen van de gescheiden echtgenoot, en zelfs dat van de wezen kunnen afschaffen; wanneer er een groot leef tijdsverschil is tussen beide echtgenoten, zou men het overlevingspensioen kunnen verminderen in functie van dit leeftijdsverschil, vermin derd met de duur van het hu welijk; men zou voor het vaststellen van de referentiewedde de aanvullende weddes niet kunnen meetellen en enkel de eigenlijke weddeschalen in aanmerking nemen (maar in een wet van 25 januari 1999 werd het in aanmerking ne men van de wedde zopas ge regeld). Tot zover een onvolledige op somming van maatregelen die overwogen kunnen worden om de pensioenen van de openba re sector in de toekomst te fi nancieren. Uiteraard moet het beleid beslissen of deze maat regelen moeten worden geno men en, desgevallend, dewel ke. Voorwaarden voor het doorvoeren van mogelijke hervormingen Om af te sluiten, zou men wil len wijzen op twee punten i.v.m. de praktische modalitei ten van zulke hervorming 1.een overgangsperiode is noodzakelijk, maar mag niet te lang zijn; 2. men moet een te grote dis criminatie vermijden tussen de nieuwe pensioenen die onder de nieuwe regels val len en de pensioenen die lo pen op het ogenblik dat de wetgeving verandert. Als men een maatregel neemt die de pensioenen al dan niet aanzienlijk vermindert, moe ten de lopende pensioenen hier vroeg of laat ook in enige ma te door worden beïnvloed. Dit zou bijvoorbeeld kunnen door de perequatie op te schorten, of zelfs tijdelijk geen indexe ringen meer toe te passen. Uit een nota van het Nationaal Bureau van het A.B.V.V. over de beleidsnota van de Minister van Sociale Zaken en Pensioe nen wat de openbare sector be treft, vragen wij uw bijzondere aandacht voor het laatste. Voor ambtenaren met lastige functies de reglementering eindeloopbaan versoepelen, en omgekeerd; een stimulans inbouwen voor de andere ambtenaren om de tendens van de vervroegde pensione ring geleidelijk te keren. De Clippeleire Roger Waarover het gaat Bij de komst van het Franse Saver Glass gingen de arbeiders van VERLI- PACK akkoord om loon in te leveren, mits garanties voor het verder bestaan van het bedrijf en dus voor hun werk zekerheid. Tussen de arbeiders en het bedrijf (de kapitalisten) werd een col lectieve arbeidsovereenkomst geslo ten. Overeenkomstig het akkoord le verden de arbeiders koopkracht in, de kapitalisten respecteerden het akkoord niet en sloten het bedrijf. De kapitalisten pleegden woordbreuk. Dit is een voorbeeld van klassenstrijd. Van de Belgische vleeswaren is 6% besmet met een te hoge concentratie van nitrosamines. Vooral producten als Ardense ham, Ardense salami en 'paté op oude wijze' zijn zwaar besmet. De ze nitrosamines komen niet vanzelf in de vleeswaren. De toevoeging gebeurt bewust in opdracht van het patronaat van de betreffende vleesproducenten die daardoor meer winst beoogt. Dit is een voorbeeld van hoe kapitalisten niet aarzelen de volksgezondheid te schaden om meer winsten te realise ren. Dit is klassenstrijd. Het Duitse Holzmann was feitelijk failliet. Het bedrijf zat met een finan ciële put van vijftig miljard frank. André Leysen had recentelijk 8 mil jard geïnvesteerd in dat bedrijf. Dank zij een financiële inbreng van de Duitse regering, die met overheidsgeld over de brug kwam (dit is geld van de belastingbetalers) kon het bedrijf ge red worden. De kapitalisten van Holz mann - zo ook André Leysen - re ageerden opgelucht. Hun kapitalen (en de toekomstige winsten- blijken safe. En de arbeiders? Ongeveer één derde van de arbeiders zal ontslagen worden en de overblijvende arbeiders zullen voortaan per week twee uur werken zonder loon (ten bate van de kapitalis ten). Dat is klassenstrijd. LINKS BERGOP gaat zijn werking uitbreiden. Uiteraard worden, zoals steeds, de culturele en toeristische ac tiviteiten verder georganiseerd. (Zie de FEESTAVOND van 10 december). Maar voortaan zal meer aandacht be steed worden aan maatschappelijke thema's, aan politieke en ideologische vorming. De huidige evolutie van het maatschappelijk denken in de SP heeft een tendens tot het uit het oog verlie zen van de fundamentele socialisti sche waarden. De socialistische grondbeginselen mogen niet in de ver geethoek terecht komen. Zo wil I .inks Bergop een poging doen, door het or ganiseren van ideologische activiteiten en door het op punt stellen van een vorming over ideologie, diverse maat schappelijke thema's, actuele vraag stukken en practische kennis (spreken in het openbaar - communicatieweten schappen) om de interesse voor de po litiek te stimuleren en de kermis van de socialistische grondbeginselen bij te schaven. Door mee te doen aan de ac tiviteiten van Links Bergop, door lid te worden van Links Bergop - men hoeft geen Zottegemnaar te zijn om lid te worden en het lidgeld bedraagt per jaar 240 frank - steunt men Links Bergop. Doet u mee? Herman Van Herzeele ABW - LINKS BERGOP Culturele Centrale-Zottegem Vrijdag 10 december 1999 om 19 uur Volkshuis, Markt - Zottegem FEESTAVOND Programma: Culturele Centrale werd Culturele Centrale LINKS BERGOP HLM Culturele Centrale - Zottegem Reis naar 'Middelburg en Veere' in 1996 Reis naar 'Rijsel en Saint-Omer' in 1999 Een eetfestijn PROGRAMMA '2000' en FILM voor reis naar ITALIË in 2000 Groet van ABW Pol VAN H00RICK, directeur Culturele Centrale KAAS- EN WIJNAVOND Er wordt gezorgd voor een zeer mooie kaasschotel - prijs 300 frank. Ook de wijnen worden verkocht aan zeer de mocratische prijzen. Inschrijven kan bij de bestuursleden of tel. 09/360.18.36 x.y

Voor Allen | 1999 | | pagina 3