SPROKKELS Tussenkomst Dirk Van der Maelen in de Kamer over het akkoord over de onderwijsfinanciering SP-Kamerfractie unaniem tegen VU&ID-voorstel eerherstel Van der Maelen vindt Afrikabeleid te beperkt uit de Kamer verzameld door Dirk Van Der Maelen "Voor Allen" - 10 december 1999 7 De SP keurt het akkoord goed want het behoudt wat al goed was, nl. het garandeert de or ganisatie van kwalitatief hoogstaand onderwijs en dat vindt de SP uiterst belangrijk. Als Vlaming verheug ik me erop dat dit in Vlaanderen kan, maar ook in Franstalig België. Het is een correcte uitvoering van wat al in de Financie ringswet was afgesproken. De SP heeft in 1989 die Financie ringswet goedgekeurd, even zeer als partijen die nu zo fel protesteren. Het akkoord van toen was ondertekend door ministers Hartens, Erheco, Vanden Branden en Pure, alle maal KVV'ers. De SP was niet bij de ondertekenaars, maar wij respecteerden het toen gesloten regeringsak koord. Voorts keuren we het akkoord goed omdat de afcentiemen eindelijk een kans krijgen. We zullen vragen dat ze vooral de laagste lonen ten goede ko men. Tot slot is de SP blij dat er dankzij de trekkingsrechten een regularisering komt van de nepstatuten. Een volwaar dig Vlaams tewerkstellingsbe leid wordt eindelijk mogelijk, iets wat tijdens het bewind Van den Brande-Smet nooit lukte. Dit akkoord beantwoordt aan heel wat grote Vlaamse no den, en daarom krijgt het de goedkeuring van de SP. Eind oktober lanceerde de voltallige VU&ID-Kamer- fractie een wetsvoorstel over een vorm van collectief eer herstel om de gevolgen van de naoorlogse repressie weg te werken, dit naar aanleiding van de schorsing van het de creet Suykerbuyk dat door het arbitragehof geschorst werd. Het voorstel dateert eigenlijk van de vorige legislatuur waar het nooit besproken werd en dus nu opnieuw werd inge diend. Het voorstel schakelt de "da gelijkse" gevolgen van de re pressie uit, zoals het verlies van burgerrechten, boetes,... maar over de schuldvraag wordt niks gesteld. De Kamer moest dan ook over het voorstel een "inoverwe- gingneming" stemmen. Van de 137 aanwezige volks vertegenwoordigers stemden 63 voor, 65 tegen en 9 onthiel den zich. Het waren de Franstalige par tijen (PS, PSC, PRL) die sa men met de unanieme SP tegen stemden. Opvallend is de houding van de groenen en liberalen, die nogal verscheiden stemden. Bovendien waren een aantal hevige voorstanders uit CVP- en Vlaams Blok-middens af wezig o.a. Gerolf Annemans. Hun aanwezigheid zou de krappe meerderheid tegen in gevaar gebracht hebben. Dank zij de houding van de SP die als énige Vlaamse par tij, onder leiding van Fractie voorzitter Dirk Van der Mae len tegen stemde, werd de in- overwegingneming van het wetsvoorstel verworpen. In de Kamercommissie Bui tenlandse Aangelegenheden bespreekt men vanaf 7 de cember 1999 de nota Bui tenlands Beleid van be voegd minister Louis Mi chel (PRL). Vooral het hoofdstuk Afrikabeleid zal volgens SP-fractieleider Dirk Van der Maelen leiden tot diepgaande discussies. "Het Afrikahoofdstuk is te weinig concreet en te be perkt." Van der Maelen begrijpt wel dat het specifieke hoofdstuk in de Sinterklaasnota niet te veel concrete voorstellen kan bevatten "omdat de si tuatie daar zo ontvlambaar blijft, waardoor een con creet actieplan snel achter haald kan blijken", argu menteert hij in De Morgen van 6 december. Een be langrijke tekortkoming is volgens de SP'er echter dat de nota zich beperkt tot een aantal landen, meer bepaald Kongo, Rwanda en Burun di, ofte de landen van de Grote Meren. "Het is alsof Afrika ophoudt buiten de grenzen van die landen. An dere Afrikaanse landen als Botswana, Mozambique en zo meer, worden vergeten. Toch zijn dat landen waar in tegenstelling tot vele andere gebieden in Afrika men be zig is met gunstige ontwik kelingen te laten ontstaan." Van der Maelen vindt het bovendien een 'gevaarlijke gok' om het geven van geld voor de landen van de Grote Meren afhankelijk te maken van de 'positieve tekenen die vast te stellen zijn'. "Wat als die er niet zijn? Dan betekent dit dat België zijn inspanningen richt op drie landen waar wij niets doen. En de noden in Afrika zijn zo groot dat ook op an dere plaatsen er iets moet gedaan worden. Als je die andere landen enige hulp geeft, dan kunnen we onze eigen publieke opinie toch duidelijk maken dat hulp uit het noorden helpt in Afrika. Het is niet zeker dat we dit gaan kunnen bewijzen met de Centraal-Afrikaanse lan den. Want de huidige situ atie is daar zo ingewikkeld en zo verward, dat het niet uitgesloten is dat zelfs met onze steun wij geen bewe ging in gunstige zin in Cen- traal-Afrika krijgen." Als fractieleider zal Van der Maelen tijdens de bespre king van de nota met Louis Michel van Buitenlandse Zaken en Etienne Boutmans van Ontwikkelingssamen werking kritische vragen stellen. "En indien de ant woorden mij geen voldoe ning schenken, zal ik probe ren het beleid om te buigen op die punten."

Voor Allen | 1999 | | pagina 5