SPROKKELS Enkele wetsvoorstellen die door SP-parlementairen werden ingediend uit de Kamer verzameld door Dirk Van Der Maelen Naar een nieuwe hervorming van ons leger 24 december 1999 - "Voor Allen" Het vredesdividend is een van de grote verworvenheden van de jaren negentig. De val van de defensie-uitgaven. Helaas denken sommigen vandaag weer in de andere richting. Zo is België door de NAVO aan gemaand om zijn defensie-uit gaven aanzienlijk te verhogen en te inves'teren in nieuw ma teriaal. De SP heeft een duidelijke vi sie in dat verband. Er komt geen budgetverhoging boven de aanpassing aan de index, zoals is afgesproken binnen de regering. Bovendien is het tijd voor een tweede belangrijke herstructurering van onze strijdkrachten. Die herstructu rering kan verlopen volgens wat de SP de 'drie S-en' noemt, te weten samenwer king, specialisatie en spaar zaamheid. Dat wil zeggen dat de defensie-inspanning van de NAVO-landen, die vandaag zeer versnipperd is, moet wor den gebundeld, via goede af spraken over wie wat gaat doen in NAVO-verband (ope rationele taakspecialisatie, met een geleerd woord). Een dergelijke benadering houdt ook in dat we spaarzaam kun nen zijn met de aankopen, want gekocht zullen alleen die systemen worden die nodig zijn in het kader van genoem de samenwerking en speciali satie. Daarom kiest de SP er ook voor om te investeren in een militair transportvliegtuig (Future Large Aircraft) en niet in de vervanging van de F-16 gevechtsvliegtuigen door de Joint Strike Fighter. België kent immers een tradi tie inzake troepentransport. De vervanging van alle F-16's zou een kost van meer dan 100 miljard Bfr. met zich mee brengen dat is een financiële consequëntie die België niet kan dragen. VOOR ALLEN Wetsvoorstel tot wijziging van een aantal wetten, inzake de politieke rechten van militairen. Militairen mogen geen ge meenteraadslid, burgemeester of schepen zijn en zij mogen zich evenmin kandidaat stel len bij gemeenteraadsverkie zingen. Dit verbod strookt niet met het gelijkheidsbeginsel, aldus de indieners van dit wetsvoorstel. Bovendien staat het de inte gratie van militairen in de bur germaatschappij in de weg. Daarom stellen zij voor dit verbod op te heffen voor mili tairen die niet het bevel voeren over een eenheid die in de be trokken gemeente gekazer neerd is. Dit wetsvoorstel werd inge diend door Dirk Van der Maelen, Patrick Lansens en André Schellens. Wetsvoorstel tot wijziging van artikel 131 van de wet van 3 juli 1978 betreffende de arbeidsovereenkomsten. De arbeidsovereenkomsten- wet maakt in een aantal bepa lingen een onderscheid tussen 'lagere bedienden' en 'hogere bedienden' onder meer met betrekking tot de geldigheid van een concurrentiebeding, de duur van de proefperiode en de opzettingstermijn. Het enige criterium voor dit on derscheid is het reële jaarloon van de betrokken bediende, zonder dat de wet rekening houdt met de vraag of deze deeltijds of halftijds werkt. Het gevolg daarvan is bijvoor beeld dat een hogere bedien de, die deeltijds werkt, en daardoor minder verdiend dan het wettelijk bedrag van jaar loon, een kortere opzeggings termijn geniet dan een verge lijkbare hogere bediende die voltijds werkt. Met hun voorstel beogen de indieners deze discriminatie op te heffen. Zij stellen voor dat rekening zou gehouden worden met het loon dat de deeltijdse bediende zou ver diend hebben wanneer hij vol tijds zou gewerkt hebben. Voorstel ingediend door Hans Bonte en Jan Peeters Wetsvoorstel tot invoeging van een artikel 10 guiguies in de Voorafgaande Titel van het Wetboek van Strafvordering, met het oog op de universele strafbaarstel ling van bepaalde inbreuken op fundamentele sociale rechten. Het voorstel bestaat erin dat personen die in het buitenland een feit plegen dat een inbreuk uitmaakt op bepaalde sociale rechten, in België kunnen worden vervolgd en bestraft, indien zij in ons land worden aangetroffen. De handhaving van die socia le rechten zal hierdoor sterk worden aangemoedigd. De ef ficiëntie van dergelijk optre den zal bovendien nog vergro ten zodra rechtspersonen in ons land strafbaar kunnen worden gesteld. Het is niet de bedoeling van het voorstel inbreuk te plegen op de soevereiniteit van ande re landen of nieuwe vormen van protectionisme te ontwik kelen. Wel wordt de universe le handhaving van enkele fun damentele sociale rechten be oogd. Deze rechten worden wereldwijd aanvaard, zoals blijkt uit de diverse internatio nale akten. De naleving van deze rechten lijkt ons dan ook een noodzakelijke voorwaarde in een internationaal georgani seerde economie. Ingediend door Dirk Van der Maelen Wetsvoorstel tot wijziging, wat de opzeggingstermijnen voor werklieden betreft, van de Arbeidsovereenkomstenwet Uit vergelijkingen blijkt dat de Belgische opzeggingster- mijnen voor arbeiders zeer dicht bij de Britse liggen. Sterker nog, terwijl een Britse arbeider na twaalf jaar dienst recht heeft op een opzeggings termijn van ongeveer drie maanden, heeft een Belgische arbeider pas na twintig jaren dienst recht op ongeveer twee maanden, hij is daarmee zo wat de slechts beschermde ar beider van Europa inzake op zeggingstermijnen. Aangezien alle systemen de opzeggingstermijnen bereke nen in functie van het aantal jaren dienst, willen de indie ners die principe ook in de Belgische wetgeving behou den. Maar aangezien de ter mijnen ver beneden - en de vereiste jaren dienst ver boven - deze van onze buurlanden liggen, voorziet het wetsvoor stel in een aanpassing van de ze termijnen tot het Europees gemiddelde. Concreet wordt de opzeggingstermijn voor ar beiders die minder dan een jaar dienst hebben, verlengd tot een maand, voor arbeiders met een tot tien jaar dienst tot twee maanden en voor arbei ders met meer dan tien jaar dienst tot drie maanden. Ingediend door Hans Bonte, Jan Peeters en Jean-Marc Delizée (PS). Maatschappelijk zetel De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) Administratie-Publiciteit De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) (fax 055/21.03.04) Redactie De Malanderplein 7 - 9600 Ronse Verantwoordelijke Uitgever Herman DE I00R (Federaal Voorzitter) Hoofdredactie Chris VANC0PPEN0LIE (Federaal Secretaris) Redactiesecretaris Jonny Lampens Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdra gen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Genaamtekende bijdragen vallen volledig on der de verantwoordelijkheid van de steller.

Voor Allen | 1999 | | pagina 2