BINNENLAND Naar een kernwapenvrij Europa Kantoor Patrick De Smedt centea 4 24 december 1999 - "Voor Allen" De voorbije honderd jaar waren de meest gewelddadige uit de geschiedenis. Zijn de voorwaarden vervuld om in de volgende eeuw wél met enige kans op succes vrede en veiligheid voor ie dereen te verzekeren? De regering moet de Kamer jaarlijks een rapport voorleggen over haar inspanningen inzake ontwapening. Nee dus. De niet-ratificatie van het Teststopverdrag door de Amerikaanse Senaat is bij voorbeeld een bijzonder veeg teken. Er zijn andere ongun stige signalen, zoals de kern proeven van India en Pakistan, de niet-ratificatie van START- II door het Russische parle ment en de Amerikaanse po gingen om het ABM-verdrag te ondergraven. Vooral dat laatste is verontrustend. De ontwikkeling van een Ameri kaans antiraketsysteem door breekt immers het huidige evenwicht in de afschrikking, zet Rusland ertoe aan om een eigen anti-raketsysteem te creëren en lijkt China te inspi reren tot een uitbreiding van zijn kern wapenarsenaal. Oft- wel: de kern wapen wedloop wordt hervat. Bovendien is onveiligheid niet alleen een probleem van (te veel) kern wapens. Een modern (breed) veiligheidsbegrip gaat even zeer uit van het belang van een evenwichtige economische en sociale ontwikkeling, op dat vlak zijn er de laatste twee de cennia - met de wereldwijd oprukkende neoliberale eco nomische ideeën - weinig stappen vooruit gezet. Niet dat daar per definitie oorlog uit voortkomt, maar armoede ge nereert nu eenmaal instabili teit. De SP heeft in de voorbije we ken haar stem laten horen in het debat van oorlog en vrede. Wij willen weer de weg wij zen naar een veiliger wereld. Dat is geen zaak van nostal gie, zucht naar profilering of doemdenken. Wij stellen ge woon vast dat er de laatste ja ren een stilstand, ja zelfs een achteruitgang dreigt inzake ontwapening, zowel op het vlak van de non-proliferatie als van de verdere verminde ring van strategische kernwa pens. Evenmin valt er veel vooruitgang vast te stellen op het vlak van conflictpreventie. Onder meer omdat vooral Amerikaanse Republikeinen een viscerale afkeer vertonen van onafhankelijke internatio nale organisaties (en een tijdi ge betaling van de VN-contri- butie tegenhielden) is er nog altijd geen werk gemaakt van het creëren van een parate VN-vredesmacht. Nu na de Balkan ook de Kaukasus een brandhaard dreigt te worden, verdient de idee van een 'staand' VN-leger meer kre diet. Nog verontrustender lijken de wijzigingen in het denken over internationale veiligheid bij dezelfde Republikeinen. In die kringen rukt het unilatera- lisme op. In gewone mensen taal is dat: het recht van de sterkste. Wie over een mono polie beschikt inzake militaire capaciteit (bijvoorbeeld qua zware transportmiddelen of spionagesatellieten), bepaalt hoe conflicten zullen worden opgelost. Vandaar dat in de VS sommigen onder een aantal verdragen wensen uit te ko men of niet gehinderd willen worden door al te veel overleg met bondgenoten, bij het be teugelen van zogenaamde ro gue states of hen onwelgeval lige regimes. Vooral Europeanen, die in de ze eeuw niet in staat bleken om zelf de veiligheid op hun continent te verzekeren, zijn allesbehalve gecharmeerd door dit unilateralisme. Wij denken genuanceerder over het afweren van de 'nieuwe bedreigingen' twijfelachtige en/of koppige regimes kunnen eveneens met diplomatieke overreding en economische prikkels wat meer rede wor den bijgebracht. In plaats van met militaire druk (en econo mische sancties). Terecht trek ken wij van leer tegen de op vatting dat één land (de VS) alle toekomstige gevaren kan afwenden. Een uitdaging van het formaat van de non-prolif- eratie zullen Amerikanen. Eu ropeanen en Russen samen moeten aangaan, juist daarom hebben Chirac, Blair en Schroder de Amerikaanse Se naat opgeroepen om het Test stopverdrag goed te keuren. De SP vindt dat we voor de problemen van non-prolifera tie, ontwapening en wapenbe heersing een gezamenlijke vi sie moeten ontwikkelen. Dat signaal moeten de Europese landen geven aan de VS. Ook de Belgische regering kan ter zake haar steentje bijdragen. De tekst van het regeerak koord laat dat toe. Die stipu leert immers dat België 'zijn initiatieven om bij te dragen tot wapenbeheersing en ont wapening in de diverse geëi gende multilaterale fora zal verder zetten'. Ook zullen ini tiatieven worden ontplooid om 'de kernmachten ertoe aan te zetten verdere reducties van hun kernwapmenarsenalen te onderhandelen'. Ongetwijfeld bieden de Navo-bij eenkom sten van de ministers van De fensie en Buitenlandse Zaken van december de gelegenheid om onze inspanningen op dat vlak op te drijven. Gelijk roe pen we de regering ook op om over onze inspanningen inza ke ontwapening jaarlijks een verslag te presenteren aan de Kamer. De SP heeft op dit terrein recht van spreken. Al in het begin van de jaren '80 pleitten wij ervoor dat kernwapens binnen de grenzen bleven van het land dat er eigenaar van is.Welnu, met een eventuele terugtrekking van de Ameri kaanse kernbommen uit Euro pa - hun militaire nut wordt door verschillende experts be twijfeld - zou de SP een be langrijk agendapunt gereali seerd zien. De facto wordt Eu ropa dan, op Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk na, kern wapenvrij. Voor ons is dat overigens pas de eerste fase om te komen tot een grote kernwapenvrije zone in Euro pa. De tweede fase kan erin bestaan dat de kleine kern van Oost-Europese landen (Polen, Hongerije, de Tsjechische Re publiek), die nu de facto kern wapenvrij is, wordt uitgebreid met andere kandidaat EU-lan- den en andere ex-Warchau- pactlanden die nog geen EU- kandidaat zijn. De derde fase tenslotte behelst het sluiten van een Europese Vredes- en Veiligheidsakkpord. Daarin wordt vastgelegd dat Europa, met uitzondering van Frank rijk, het Verenigd Koninkrijk en Rusland, kernwapenvrij wordt, dat genoemde kernwa- penlanden zich engageren om nooit kernwapens te gebrui ken tegen kernwapenvrije sta ten, en dat de genoemde kern- wapenlanden samen met de andere Europese staten maat regelen ontwerpen op het ge bied van verificatie, non-pro liferatie, wapenbeheersing en ontwapening. Laat hierover geen misver stand bestaan: voor de SP is het debat over een kernwapen vrij Europa weer open. Dirk Van der Maelen Jan Vermeersch Alle bank- en verzekeringsprodukten Beleggingen Kredieten Verzekeringen Schoolstraat 12, 9300 Aalst Tel. Fax: 053/78.31.90 VDV nr. 18931 Ma., di.f woe., do.: 9 tot 11 uur Vrij: 9 tot 11 uur en 16 tot 18 uur Ook op afspraak

Voor Allen | 1999 | | pagina 4