2e deel van het mobiliteitsplan van de SP-Aalst Fietsen en te voet gaan moet veiliger en comfortabeler kunnen 16 28 april 2000 - "Voor Allen" Een mobiliteitsplan moet ook oog hebben voor de zoge naamd zwakke weggebruikers, de fietsers en voetgangers. De fietser en de voetganger moe ten een volwaardige plaats krij gen in het verkeer. Er moeten dan ook voldoende garanties zijn voor hun veiligheid. De fietsers en voetgangers moeten ook niet geklemd zitten tussen het autoverkeer of geveld wor den door de uitlaatgassen. Ze ker de fiets zou meer kunnen gebruikt worden voor korte verplaatsingen, vermits onge veer 44% van de verplaatsin gen gebeuren binnen een af stand van minder dan vijf kilo meter. De SP is dan ook voorstan der van een systeem van fietspooling voor school gaande jeugd. Op schoolda gen vormen de fietsende scholieren en één of meer be geleiders een groep om sa men vanuit een wijk of een deelgemeente tot aan de schoolpoort te fietsen. Ver- keersopvoeding op school en thuis zal ervoor zorgen dat ook zij hun verantwoordelijk heid in het verkeer opnemen. Misschien hebben te weinig mensen een fiets. Daaraan kan worden verholpen door het invoeren van "Witte Fiet sen". Dit zijn fietsen die ge recupereerd worden uit de talloze exemplaren die jaar lijks gevonden worden door de politie en niet worden op gehaald. In plaats van deze te verkopen per opbod, wil de SP deze fietsen laten her stellen in een sociale werk plaats en ter beschikking stellen van het publiek. De ze Witte Fietsen moeten te gen waarborg op drie centrale plaatsen in Aalst verhuurd worden. Wij denken aan het station, de buurt van het stad huis en het zwembad. Deze plaatsen zijn centraal gelegen en waarborgen een vlotte overstap. De doelgroep zijn jongeren, passanten in Aalst en zij voor wie de aankoop van een fiets te duur is. Aalst telt reeds verscheidene fietspaden en er zijn er nog op komst (langs de Affligem- dreef bijvoorbeeld). Deze fietspaden zouden beter ver licht moeten worden, voor een betere veiligheid. Ook moeten de oversteekplaatsen voor de fietsers beter bevei ligd worden. Er zijn vele voorbeelden te geven waar ook de oversteekplaatsen van de fietsroutes tekortschieten. Dit is bijvoorbeeld het geval voor de Leirekensroute aan de Aelbrechtlaan en de Moor- selbaan. Ook voetgangers hebben geen enkele bescherming in dien zij het slachtoffer zijn van een ongeval. Daarom pleit de SP voor veilige en vlotte oversteekplaatsen, goedliggende voetpaden en onderhouden wandel- en veldwegen. Selectief ingrijpen in het wegennetwerk De centrale plaats van de auto stelt de verkeersleefbaarheid van dorpen en wijken op de proef. Daarom is het soms no dig de wagen te bannen en be paalde straten en wijken vrij te maken van autoverkeer. In het stadscentrum is dit reeds het geval voor een belangrijk deel van de binnenstad. Aalst krijgt hierdoor een aangenamer win kel- en wandelkarakter. De SP wil de dorpskernen be waren. Snel, zwaar en dus ge vaarlijk verkeer moet dan ook zo veel mogelijk uit de dorps kernen geweerd worden. Wij denken in het bijzonder aan de dorpskernen van Baarde- gem, Moorsel en Gijzegem. Wat Gijzegem betreft, is het nodig dat nu eindelijk de oe verloze discussies over de N41 afgerond worden door concrete beslissingen en uit voering. De SP is alvast voor stander van een ringweg rond Gijzegem, waardoor het zwa re verkeer uit de dorpskernen kan geweerd worden. Politiek secretaris Dylan Casaer overhandigt Mobiliteitsplan SP-Aalst aan Steve Stevaert. ConclusieDe Aalsterse SP wil zich ook na de gemeente raadsverkiezingen engageren voor dit samenhangend mobili teitsplan. Tegelijk vraagt zij het stadsbestuur dat er snel werk wordt gemaakt van het Aalsters mobiliteitsplan, dat nu nog in opbouw/bespreking is. Dat Aalst een dergelijk plan heeft is bij zonder belangrijk omdat de Vlaamse regering en De Lijn veel investeringen afhankelijk maakt van het hebben van een der gelijk mobiliteitsplan. Voor Aalst betekent dat concreet dat de Vlaamse regering pas geld zal ophoesten voor de heraanleg van het Stationsplein of een definitieve oplossing voor het kruispunt aan de Gentsesteenweg-Boudewijnlaan nadat Aalst een mobiliteitsplan heeft opgesteld. De SP wil met haar mobi liteitsplan het debat alvast in de juiste richting sturen. In 1997 vroeg de stedelijke dienst Onderwijs van de Stad Aalst aan het Coördinatieco mité voor Welzijnsbeleid om een oplossing te formuleren voor de toenemende proble matiek van de 'openstaande rekeningen'. Hiermee werden bedoeld: rekeningen van bui tenschoolse activiteiten zoals opvang, maaltijden, «wem beurten, uitstappen naar mu sea, bosklassen e.d., die eigen zijn aan de hedendaagse schoolcultuur. Uit een eerste bespreking in het Coördinatiecomité bleek dat deze problematiek zich verspreidt over alle schoolnet ten. Een enquête werd opge zet. Er werden een aantal per tinente vragen in geformu leerd. Hoe groot is het pro bleem? Hoe kan vermeden worden dat kinderen er de du pe van worden? Zijn er inte ressante ideeën in de scholen zelf? Zijn er beleidsmaatrege len nodig? Een te verwaarlo zen probleem? Uit dit onderzoek blijkt dat in de Aalsterse scholen voor la ger onderwijs, de ouders van minstens 300 schoolkinderen moeilijkheden ondervinden met het tijdig betalen van de rekeningen. Het grootste deel zijn ouders die onvoldoende financiële draagkracht bezit ten om naast de 'vaste kosten' ook de 'toemaatjes' te betalen. 2/3 van de scholen worden met het probleem geconfron teerd! Vele rekeningen blijven openstaan! Naast kansarmoede, ten ge volge van werkloosheid of ziekte, zijn ook eigentijdse ge zinsproblemen zoals onkun dig beheren van het budget, echtscheiding, faillissement van een zelfstandige en alco holisme vaak oorzaak van het probleem. Aanpak De oplossingen die de ouders én de scholen aan het pro bleem geven zijn zeer uiteen lopend. Zo hoorde ik het ver haal van een ouder met laag inkomen die haarfamilie heeft aangesproken om het school geld te betalen. Een ander re cent vb. situeert zich bij kans arme ouders met 11.000 fr. schoolschulden die op bevel van een advocaat de deur waarder over de vloer kregen. Gelukkig is dit laatste verij deld door een aangepast in grijpen. De kosten van de op drachtgever zijn hier wellicht hoger dan het te boeken resul taat. In sommige scholen worden de namen van de kinderen, van wie de ouders achterstal len moeten betalen, op een prikbord uitgehangen met als blijkbaar onschuldige bedoe ling de ouders te verwittigen. Andere scholen werken met een maandelijks afbetalings plan omdat de ouders de to taalbedragen in schijven wen sen af te lossen. Er zijn ook scholen die vanuit een eigen fonds of oudercomité probe ren een oplossing aan te bie den. Anderen geven een 'gra tis' maaltijd aan het tweede of derde kind uit een kansarm gezin. De maatregelen zijn, hoe goed bedoeld ook, zo ver scheiden dat er zich ook op dit terrein onregelmatigheden voordoen en de concurrentie wordt uitgespeeld. En er zijn zeer zeker ook ou ders die vanuit nonchalance vergeten te betalen. Deze groep moet als een minder heid worden beschouwd en kan zeker niet aangewend worden om het kansarme pro bleem te minimaliseren. In het toneelstuk: 'Het vel van een kei', dat na deze inleiding zal worden opgevoerd, wordt de problematiek weergegeven aan de hand van praktijkerva ringen die ons door de scholen werden gesignaleerd. Het stuk legt de vinger op de wonde, maar wil zeker geen veralge meend beeld ophangen. Het wil een aantal ervaringen to nen waarop in het groepsinter view zal worden doorgegaan.

Voor Allen | 2000 | | pagina 16