Jan De Lichte voorlopig nog niet naar Zottegem Mei-avond-Happening te Zottegem Mei-avondfeest te Herzele "Voor Allen" - 28 april 2000 19 In het kader van het Louis- Paul Boon-jaar 1999 vatte de Culturele Jongerencentrale ABVV Zottegem het plan op om het Jan de Lichte-beeld van Roel D'Haese, dat zich momenteel in het Openlucht museum Middelheim te Ant werpen bevindt, terug naar Velzeke te halen. In Velzeke hoort het immers thuis om tal van redenen: Vel zeke was de historische omge ving van Jan de Lichte en Louis Paul Boon zelf was een kunstenaar uit het land van Aalst, dat toch steeds de aan zet heeft gevormd van de uni- verseel-menselijke boodschap van oeuvre. Inmiddels is het lofwaardige initiatief van de Culturele Jongerencentrale zo goed als rond. Het heeft geen direct positief resultaat kun nen opleveren. Toch heeft het een aantal merkwaardige za ken aan de oppervlakte ge bracht. Een kort verslag hiervan: Middelheim in plaats van Aalst of Velzeke .Als hommage aan de schrijver Louis Paul Boon was het beeld oorspronkelijk bestemd voor de stad Aalst, maar na een polemiek die wekenlang De SP-afdeling nodigt alle partijgenoten en sympathisan ten uit op haar 'Mei-avond- Happening' op zondag 30 april 2000 in de Stadszaal 'Rhetorica' en 'Volkshuis' te Zottegem. Aanvang om 20 uur in de Stadszaal met op het program ma het optreden van stem- menimitator Dirk Denoyelle met zijn nieuw programma 'Tijd'. Verder toespraken van Pierre Janssens, Provinciaal Secreta ris Bond Moyson en Herman De Loor, Vlaams Volksverte genwoordiger. Voorstelling van de SP-lijsten voor de ge- de nationale pers haalde, wees Aalst het beeld af, waarop Middelheim het dan verwierf, meer bepaald via de 'Middel heim Promotors' V.Z.W. die het met staatssteun kochten en in bruikleen gaven aan de stad Antwerpen. Sinds 1987 bevat de collectie van het Open luchtmuseum voor beeld houwkunst te Antwerpen dus officieel de sculptuur 'Jan de Lichte' van Roel D'Haese. Velen hebben het in het land van Aalst sindsdien moeilijk gehad met de 'definitieve' ver huis naar Middelheim. Culturele Jongerencentra le ABW Na bijna 12 jaar nam de Cul turele Jongerencentrale ABVV de draad weer op en startte een initiatief om Jan de Lichte naar Velzeke terug te brengen. We schrijven 'terug te brengen', want voor het beeld van Aalst naar Middel heim vertrok, was het een dag te gast in Velzeke. Het werd er trouwens plechtig onthuld op 20 april 1987: een ode aan de strijd tegen het sociale on recht, meer bepaald in het Land van Aalst. Voor alle duidelijkheid: de Jan de Lichte die uitgebeeld werd, meente- en Provincieraadsver kiezingen van 8 oktober 2000. Daarna volgt er een receptie vanaf 22 uur in het Volkshuis met een natje en een droogje u aangeboden door café Volks huis en de SP-Zottegem. Tijd 'Tijd' is de opvolger van 'Stoel': een gloednieuw hu moristisch theaterprogramma dat in première gaat in sep tember 1999. Het uitgangs punt van 'Tijd' blijft natuurlijk Dirks vermogen om bekende mensen tegelijkertijd scherp én subtiel in hun hemd te zet ten. Zoals in 'Stoel', worden de sketches, met daarin oude en nieuwe figuren, aan een hoog tempo afgewisseld met muzikale parodieën. Het spervuur aan grappen en vondsten wordt opgehangen aan de verschillende aspecten van het thema uit de titel: de tijd. Tijd, zoals in 'leeftijd', 'waar is de tijd?' en misschien zelfs 'over tijd' of 'genoeg tijd is beslist niet de gewetenloze struikrover die hij wel histo risch is geweest, maar een soort tweede Robin Hood, die stal van de rijken en het uit deelde aan de armen. De Cultuele Jongerencentrale ABVV ging eerst aankloppen bij het Zottegemse Stadsbe stuur, dat Middelheim bena derde met het verzoek het beeld te willen verkopen aan de Stad Zottegem. Middel heim reageerde eerst gunstig, maar noemde een absurd hoog bedrag; '10 tot 12 miljoen', dit tegenover de 7 miljoen die het er in 1987 zelf voor be taald had, wel te verstaan met flinke overheidssteun (60%). Naar minister Anciaux De ontgoocheling van de CJC was groot toen zij vernamen hoe Middelheim een loopje nam met de ernst van het ver zoek: '10 tot 12 miljoen'. Bovendien rezen vragen bij de uiteindelijke rol van dat soort V.Z.W.'s. Kan het met andere woorden dat een V.Z.W., die toch een vereniging zonder winstgevend doel is, een der gelijke geldhonger aan de dag legt? Worden op die manier gemeenschapsgelden niet vee leer gedraineerd en gemanipu- verloren'. Waarbij de aan dachtige toeschouwer zal mer ken dat onder de talloze lach salvo's en satirische prikken, nog een andere, minder simp listische en universelere the matiek verscholen zit. Toetsenman en tegenspeler Kris De Jean, die in 'Stoel' ook al aardig uit de verf kwam, krijgt in 'Tijd' een nog belangrijkere rol toegewezen. Kris kruipt af en toe zélf in de huid van een bekend persoon. Dus de babbel tussen Eddy Wally en de Paus uit 'Stoel', krijgt een staartje... Nieuw is ook de grotere aan dacht voor visuele elementen, zoals het gebruik van poppet jes en sprekende voorwerpen. En bijna revolutionair is het aantreden van een totaal on verwachte nieuwe figuur, ie mand waar velen die Dirk al langer kennen, al jaren op wachten... namelijk Dirk De noyelle zelf. Het werd zo stil- -aan 'Tijd', niet? leerd via ondoorzichtige sys temen? Het geval van het 'Jan de Lichte'-beeld legt nu toch voldoende bloot hoe niet zo zeer opvoedkundige en cultu rele, maar veeleer financiële overwegingen bij de V.Z.W. gewicht in de schaal werpen. De Culturele Jongerencentrale zette al haar bezwaren en ar gumenten op papier en trok vervolgens bij Herman De Loor om minister Anciaux te polsen over de hele onfatsoen lijke bedoening. Op 13 de cember 1999 vroeg Herman De Loor de Vlaamse Minister van Cultuur om uitleg. Inmid dels is het antwoord binnen. Het bevat de volgende belang wekkende elementen: 1. Na zware druk op de Mid delheim Promotors, hebben deze laatsten intussen be slist de handen rein te ma ken en het beeld door mid del van een schenking aan het genoemde openlucht museum over te dragen. Hiermee heeft de dubieuze V.Z.W. alle werken die zij ooit met overheidssteun voor Middelheim heeft aan gekocht, aan de stad Ant werpen overgedragen. Het doek over de bestemming van het beeld lijkt dus ge vallen, althans voor de ko- 1 Mei valt dit jaar op een maandag en dat is de reden waarom we een en ander combineren op zondag. Op ZONDAG 30 APRIL bieden wij u een traditioneel MEI-AV OND-ETEN- TJE aan in samenwerking met de vzw Ontwaking. Dit om 20 u. Op het menu staan 1 Mei-pastei met garnituur Kip met fruit en kroketten Koffie en gebak Voor de luttele prijs van hon derd frank kan je hieraan deelnemen. Maar er is meer Voor de vijfde keer al organi seren wij de ondertussen be ruchte 1 MEI-KWIS. Verschillende ploegen uit de wijken en bevriende organi saties nemen het tegen elkaar op om vragen te beantwoor den over sport, cultuur, so cialisme, actualiteit en Her- zeelse toestanden, dit gecom bineerd met een spannende praktische proef. En er mag mende jaren. 2. In de toekomst zal de aan koop van dat soort kunst werken amper nog met 50% kunen worden betoe laagd. 3. Echte topstukken die sym bolen voor de hele gemeen schap zijn, kunnen op meer, zelfs op volledige steun van de overheid rekenen, die ze dan in bruikleen geeft aan musea. 4. Het aankoopbeleid van de Vlaamse Gemeenschap wordt voortaan geadviseerd door de beoordelingscom missie Beeldende Kunst. In het bijzonder stelt het zich tot doel: 'de opwaardering van de bestaande collectie door het wegwerken van la cunes, het voeren van een actief aankoopbeleid ten aanzien van kunstenaars van wie het werk een cen trale plaats inneemt binnen de actuele kunst in Vlaan deren en de loutere verwer ving van kunst van museale kwaliteit! De vraag blijft aldus gesteld of het Jan de Lichte-beeld ooit zijn definitieve stek in Velzeke zal krijgen? al eens gelachen worden. Wie dat wil, kan dit evene ment (gratis) komen bijwo nen om 18.30 uur (dus als aperitief op de eting). Amu sement verzekerd. Indien er nog mensen zijn die willen deelnemen met een ploeg van 3 of 4 mensen kan dit nog steeds (wel even laten weten aan één van beide on dertekenaars van deze uitno diging). De winnende ploeg krijgt een beker geschonken door mi nister Stevaert en uiteraard de eeuwige roem.'Wij hopen u te mogen begroeten op zon dag 30 april

Voor Allen | 2000 | | pagina 19