1 Mei-activiteiten een must! i c 3 SP-Voorzitter Patrick Janssens opnieuw op afdelings-werkbezoek EDIT0RIAAL Project 'Vierkante tafels - kennis is klasse De belastinghervorming chirurg of verpleegster ...en nodig eens een eenzame uit "Voor Allen" - 28 april 2000 3 Naar aloude goede traditie be steedt de socialistische bewe ging ook dit jaar weer de no dige aandacht aan 'haar' strijd- en feestdag. Met dit jaar een extra-piment met zo wel de sociale verkiezingen in het directe verschiet (vanaf 8 mei) als de gemeente- en pro vincieraadsverkiezingen in de maand oktober. Traditioneel vindt u in het middenkatern van deze 'Voor Allen' een overzicht van de belangrijkste 1 Mei-activitei ten binnen onze Federatie. Dat zijn er opnieuw heel wat, en dat doet deugd. In de eerste plaats natuurlijk indien men enkel naar het aantal kijkt. Toch eventjes relativeren. Want wie al eens op sommige activiteiten aanwezig was, weet dat de opkomst her en der terugloopt en dat vers bloed wel eens ontbreekt. Nochtans zijn veel van deze manifestaties, op 1 Mei veelal door de lokale SP/CSC-afde- ling ingericht, bij uitstek ge schikt om eens een ander en/of jonger publiek aan te trekken, los van de getrouwe militanten. Dat gebeurt echter te weinig (fenomeen trouwens niet enkel inherent aan onze eigen socialistische familie) en dta is uiteraard spijtig. Een recente universitaire VUB/KUL-studie toont im mers haarfijn aan dat mensen die actief zijn in verenigingen of deelnemen aan allerlei acti viteiten, een positievere kijk hebben op de samenleving en democratischer zijn ingesteld dan mensen die, vaak vereen zaamd, hele dagen voor de (VTM/VT4) beeldbuis han gen. Alleen daarom al is het de moeite om eens verder te kij ken dan ons traditioneel - en afkalvend - potentieel en ook, zeker waar dit niet gebeurt, andere mensen te betrekken bij onze 1 Mei-en andere so cio- culturele activiteiten. In dit verkiezingsjaar (maar van zelfsprekend ook daarbuiten) toch iets om bij stil te staan. Misschien stemmen die niet traditionele deelnemers niet eens SP, dat kan, maar het at tractieve is op zichzelf al drempelverlagend. Maar als ze leuke dagen en sociale acti viteiten beleven, maken ze al vast minder kans om op anti democraten te stemmen. En dan is een bewuste keuze voor de SP maar een kleine stap. Gelukkig wordt in meer en meer afdelingen in die tendens gewerkt. En derhalve zijn al die activiteiten rond 1 Mei (show, kaarting, tentoonstel ling, bolling, gezellig samen zijn... zonder natuurlijk de po litieke accenten te vergeten!) echt van goud waarde. Een fantastische 1 Mei 2000 ge wenst... en nodig eens een eenzame uit! Er is inderdaad nog toekomst voor en met de SP! Chris Vancoppenolle Direct contact tussen de Voor zitter en zoveel mogelijk SP- Afdelingen was sinds zijn in loopperiode in het mandaat een der voornaamste bekommer nissen van Patrick Janssens. Medio maart startte hij met zijn zgn. 'Ronde van Vlaanderen', waarbij tot begin juli omen bij de 150 Afdelingen aangedaan worden. De Afdelingen wordne wel gegroepeerd per regio/dis trict, enz., of nog in een mix van relatief sterkere en minder geprofileerde entiteiten. Doel publiek is de actieve bestuurs leden van de weerhouden Afde lingen. In de aanloop naar de gemeente- en provincieraads verkiezingen wil de nationale Voorzitter van hen leren hoe hun respectievelijke Afdeling het stelt en hoe optimaal kan samengewerkt worden aan de SP van de toekomst. Een voor af aan de voorzitters en secreta rissen toegestuurde vragenlijst (met items over o.a. de verkie zingen, gelijke kansen, profile ring, ledenwerving, enz.) be reidt de discussie practisch voor. Dergelijke activiteit vond een eerste maal in onze Federatie plaats op 5 april voor de Afde lingen uit de brede regio Ou denaarde, met een 50-tal aan wezigen en een behoorlijke dis cussie. De volgende sessie gaat door op maandag 15 mei 2000 (Her- zele, 20.30 uur) en dit voor de bestuursverantwoordelijken der Afdelingen Brakel, Erpe-Mere, Haaltert, Herzele, Lede, Lierde en Sint-Lievens-Houtem. No teer alvast voormelde vergade ringscoördinaten. C.V. Alvast te notreen bijeenkomsten dinsdag 8 mei: 'starttafel' maandag 29 mei: 'selectietafel' donderdag 22 juni: 'finaletafel' (kreatief congres waarop actie plan wordt voorgesteld) De drie voormelde 'tafels' vinden plaats in het Vlaams Centrum voor Amateurkunsten, Veeweydestraat 24-26 te Anderlecht (aan vang telkens om 19 uur). Een must voor alle thematisch geïnteresseerden. Nog even voor de gemeenteraadsverkiezingen alle andere onderwerpen van de politieke agenda verdrijven, vraag ik uw aandacht voor een nationaal thema de fiscale hervor ming. Naast en na de gemeenteraadsverkiezingen wordt dit hét thema van het Belgisch politiek debat. Zelf wil ik nu al mijn bijdrage leveren. Wat willen wij van de SP bereiken in deze belastinghervor ming Vooraleer ik mijn antwoord probeer te formuleren op deze vraag, een schot voor de boeg voor de VLD. Karei DE GUCHT wil dat iedereen 10% minder belastin gen betaalt. Voor een chirurg levert dat al vlug 300.000 frank op. Zijn verpleegster zal het met 18.000frank moeten stellen. Wie zou echt het meest nood hebben aan een belas tingverlaging De verpleegster toch Dit lijkt me een nogal evidente keuze voor de SP maar, he laas, ligt niet alles in het debat zo eenvoudig. Ik verduide lijk me. Niemand betaalt graag belastingen. Belastingen zijn ook voor de SP geen doel op zichzelf. Belastingen moeten voor de nodige inkomsten zorgen om een sociaal en progressief beleid te kunnen voeren dat goed is voor de mensen. Belas tingen zijn nodig voor pensioenen, gezondheidszorg voor iedereen, kinderopvang, kinderbijslag, openbaar vervoer, wegenaanleg... Wij socialisten kunnen ons niet veroorloven simplistische kreten te krijsen zoals "belastingverlaging zonder meer". Wij hebben een moeilijke opdracht om een evenwichtig ver haal te brengen. Over evenwicht tussen belastingen en so ciaal zijn. Als wij het niet doen, wie zou het dan wel doen Kunnen voor socialisten de belastingen dan niet omlaag Ze kunnen omlaag omdat ze in het verleden helaas te hoog moesten zijn om de staatsschuld af te betalen. Nu dat laat ste goed opschiet en de economie op volle toeren draait kan er wat af van de belastingen zonder dat dit de sociale ze kerheid in gevaar brengt. Er kan, als je het mij vraagt, zelfs een pak af. Maar dan zal men moeten durven raken aan de heilige huisjes. Als men ook belasting heft op meerwaar den op aandelen, aandelenopties, bedrijfswagens, e-com- merce,... en alle andere nieuwe bronnen van inkomens. Als men de durf heeft om de vele fiscale aftrekken die een groter voordeel opleveren naargelang men meer verdient aan te pakken, dan kan de lastendruk op het inkomen van Jan Modaal sterker naar omlaag. Zouden we ook niet proberen om via de belastingen op be paalde punten een modern, sociaal progressief beleid te voeren Hoe Bijvoorbeeld door de belastingen op de laagste ar beidsinkomens forser te verlagen zodat het voor werklozen echt de moeite loont om te gaan werken. Of waarom niet eens nadenken over hoge fiscale aftrekken voor kinderopvang of huishoudhulp, zodat de levenskwali teit van jonge tweeverdienersgezinnen er ook op vooruit gaat Tot slot, moeten we er niet aan denken om langs fiscale weg meer verantwoorde vormen van mobiliteit (openbaar ver voer, de fiets,...) te ondersteunen Het lijkt mij dat de SP ook dit in het fiscaal hervormings debat moet inbrengen. Ik zal niet nalaten hierop aan te dringen maar onze hoofddoelstelling moet toch blijven wat meer sociale rechtvaardigheid brengen in de belastin gen. Zou dat geen mooie verwezenlijking zijn Iedereen moet er op vooruitgaan. Eerst wie het het meest nodig heeft. Daarna wie het al wat beter heeft. In één zin, belasting naar draagkracht. Ook inzake belastingen moeten de sterk ste schouders de zwaarste lasten dragen. Zouden wij van de SP daar niet voor gaan Laat de VLD maar de kant van de chirurg kiezen. Wij kiezen voor de verpleegster. Dirk Van der Maelen

Voor Allen | 2000 | | pagina 3