SPROKKELS Frank Vandenbroucke hervormt gewaarborgd inkomen voor bejaarden Patrick Janssens wil dat iedere joagere kan sporten uit de Kamer verzameld door Dirk Van Der Maelen 4 28 april 2000 - "Voor Allen" Minister van Sociale Zaken Frank Vandenbroucke (SP) heeft een voorstel klaar om het systeem van het gewaar borgd inkomen voor bejaar den om te vormen tot een in komensgarantie voor ouderen. Deze naamsverandering houdt meer in dan het opsmukken van de huidige situatie. Vandenbroucke beoogt niet meer noch minder dan een volledige hervorming van het stelsel, zodat het meer aange past is aan de noden van van daag. Immers, het oorspron kelijk stelsel is tientallen jaren oud en stamt uit de tijd dat de zaken nog duidelijk waren. Je was óf werknemer óf zelfstan dige, je was óf bediende óf ar beider, en je was datje hele le ven lang. Bovendien ging het bijna altijd om mannen, vrou wen bleven thuis en zorgden voor de kinderen en het huis houden. Vandaag is dat hoe langer hoe meer passé. Men sen zijn op een bepaald ogen blik zelfstandige, op een ander weer werknemers, en zelfs dan werken werknemers vaak nog zeer zelfstandig. Het ver schil tussen handenarbeid (ar beider) en geestesarbeid (be diende) is ook al niet meer van deze tijd, en mannen en vrou wen zijn praktisch evenveel op de werkvloer aanwezig. Vandenbroucke wil met zijn hervorming het stelsel van het gewaarborgd inkomen voor bejaarden aanpassen aan de maatschappelijke realiteit. Zijn hervorming raakt volgens Gazet van Antwerpen/Het Be lang van Limburg van 19 april 2000 momenteel ongeveer 90.000 ouderen (onder wie 50.000 zelfstandigen die tradi tioneel een laag pensioen trek ken) en start op 1 juli met een verhoging van de uitkering voor iedereen van 1.000 frank. De tweede stap geldt enkel voor de zelfstandigen en start op 1 septemberhet feit dat zij 5 procent van hun gewaar borgd inkomen verliezen per jaar dat zij voor hun 65ste stoppen, wordt afgeschaft. De derde stap is dan de eigen lijke vervanging van het ge waarborgd inkomen voor be jaarden door de inkomensga rantie voor ouderen. De inko mensgarantie is gebaseerd op zes krachtlijnen de gelijke behandeling van mannen en vrouwen, gelijkschakeling van het basisbedrag voor ie dereen, gehuwden of onge- huwden, verhoging van het basisbedrag, de wegwerking van de administratieve romp slomp en een eerlijke bereke ning van de bestaansmidde len. Dit laatste vooral door het verhogen van de vrijstellin gen, waardoor de eigen mid delen dalen en een oudere recht krijgt op een hogere in komensgarantie. "Daardoor straffen we niet langer die mensen die een klein spaar boekje hebben, of een huis hadden en dat hebben ver kocht", aldus Vandenbroucke. Met deze - en andere maatre gelen- bewijst Vandenbrou cke volgens de kranten nog maals dat hij tot één van de betere ministers van het paars groene kabinet behoort. "Als minister van Sociale Zaken doet Frank Vandenbroucke wat hij moet doen. Snel en ef ficiënt... Ook prettig om vast te stellen is, dat Vandenbrouc ke de oude politieke breuklij nen niet volgt. Voor de moder nisering van de sociale zeker heid heeft hij bijvoorbeeld een werkgroep in het leven geroe pen die wordt geleid door een gewezen senator van de CVP, Bea Cantillon. II faut le faire. En met zijn jongste maatrege len om de ouderen met te klei ne pensioenen een inkomens garantie te bezorgen, maakt hij een oude discriminatie tus sen gehuwden en ongehuw- den ongedaan. Bejaarden met een klein pen sioentje kunnen binnenkort gewoon huwen zonder dat zij daarvoor financieel worden gestraft. En dat dankzij een socialistisch minister. Nog maals, il faut le faire." Zo hoort u het ook eens van een ander. "Sporten zoals voetbal mogen geen elitair karakter krijgen", dat zegt SP-voorzitter Patrick Janssens in Gazet van Antwer pen van 21 april 2000. Hij be doelt daarmee dat jongeren niet uitgesloten mogen wor den omdat het lidgeld van de voetbalploeg teveel geld kost, of omdat ze niet genoeg talent hebben. Een sport als voetbal is volgens de SP-voorzitter immers de ideale manier om jongeren met elkaar te leren omgaan, van welke sociale af komst ze ook zijn. Patrick Janssens heeft zelf twee voetballende zonen, en hij wéét dus dat zoiets (veel) geld kost. "Zo betaal je bij Germinal Beerschot 10.000 frank maar ook bij andere clubs zit je al snel aan een paar duizend frank of word je zoals bij Antwerp toegelaten op basis van je talent." Daarom vindt Janssens dat de clubs en de overheid beter moeten samenwerken op soci aal vlak. "Ik geef het voor beeld van Antwerpen, waar de stad 110 miljoen geeft voor het Olympisch stadion en een rentelast van 107 miljoen wil kwijtschelden aan Antwerp. Dan moet je ervoor zorgen dat die clubs in ruil ook toeganke lijk zijn voor iedereen. Alle kinderen moeten bij wijze van spreken met een paars-wit of rood-wit t-shirt kunnen voet ballen. Op woensdagmiddag moeten de kinderen, ook die geen toekomst in het voetbal len hadden, kunnen voetballen met elkaar." In ruil wil de SP-voorzitter de clubs ook tegemoet komen. "Langdurig werklozen kun nen worden ingezet voor het onderhoud van de terreinen of het stadion. In een stad als Antwerpen zou je voor de in nationale spelende clubs met een budget van dertig miljoen heel wat kunnen doen. Geld dat niet uit de sportbegroting maar bijvoorbeeld uit het So ciaal Impulsfonds kan komen. Met dat extra personeel kan je tegelijk vrijwilligerswerk on dersteunen." De SP-voorzitter vindt het dan ook jammer dat er in de be leidsnota van Vlaams minister voor Sport Johan Sauwens (VU) weinig aandacht wordt besteed aan het sociale karak ter van de sport. "De Vlaamse overheid zou via projectsubsi dies kunnen stimuleren, de ge meenten kunnen sociale con tracten afsluiten als ze de in frastructuur subsidiëren", sug gereert Janssens. Hij bena drukt ook dat zijn voorstel niet alleen voor de topclubs geldt. "Ik begin bewust bij topclubs omdat hun aantrekkingskracht bij de jongeren veel groter is en de lidgelden er het hoogst liggen. In de toekomst zou het wenselijk zijn dat het voor al le clubs geldt." I

Voor Allen | 2000 | | pagina 4