BINNENLAND Vlaams Parlement keurt voorstel van decreet Herman De Loor goed Leden van OMW-raad en Vast Bureau ervan mogen nu bloed- of aanverwan ten zijn in de derde graad 4 18 augustus 2000 - "Voor Allen" Juist vóór het parlementair re ces keurde het Vlaams Parle ment het voorstel van decreet goed dat onze Vlaamse Volks vertegenwoordiger Herman De Loor op 19 januari 2000 had ingediend en dat ertoe strekt de onverenigbaarheid wegens het bloed- en aanverwantschap van de OCMW-raadsleden terug te brengen van de derde (oom en neef of nicht, tante en neef of nicht) tot de tweede graad (broers en zusters). Dit voorstel van decreet werd medeonderte- kend door Anny De Maght (VLD) en Dirk De Cock (VU- ID). Ook Agalev schaarde zich er nadien achter. Waarom deze wijziging Niemand zal tegenspreken dat de context waarbinnen een fa milie in een lokaal bestuur kon opereren om haar familiebe lang te laten primeren funda menteel is gewijzigd sinds de invoering van het algemeen stemrecht en sinds er een grote re openbaarheid van bestuur tot stand gekomen is. Zo zijn raadsleden in de gemeenteraad en de raad voor maatschappe lijk welzijn bijvoorbeeld onder worpen aan een motiverings plicht. Ook bestaan er, als ge volg van de fusieoperaties van de gemeenten in 1970 en 1976, geen zeer kleine gemeenten meer, waardoor de invloed van bepaalde families nagenoeg on bestaande geworden is. Ook het begrip "familie" is aan een evolutie onderhevig. Om beter aan te sluiten bij de hedendaagse levensvormen en democratische opvattingen brengt dit voorstel van decreet de familiale onverenigbaarheid terug tot de tweede graad. Samenwonenden mogen niet meer samen zetelen Nu voorziet de wet dat de echt genoten niet samen mogen ze telen in de gemeente- en OCMW-raad, maar samenwo nenden wel. Naar aanleiding van de bespreking van dit voor stel van decreet diende de CVP een amendement in om wette lijk samenwonenden deze mo gelijkheid te ontnemen. Dit amendement werd in plenaire vergadering aangenomen, zo dat van 1 april 2000 af, bij de installatie van de nieuwe OCMW-raden wettelijk samen wonenden niet meer samen kunnen zetelen. Naar aanleiding van dit amen dement en deze nieuwe onver enigbaarheid hield Herman De Loor een pleidooi om het fami liaal verbod volledig af te schaffen. Hierna geven we de bijzonderste argumenten weer uit zijn betoog. Afschaffen onverenigbaarheden op familiaal vlak Ik wil het debat openen om de onverenigbaarheden die mo menteel op familiaal vlak be staan af te schaffen. De vraag dient immers gesteld of er nog gegronde redenen bestaan om de familiale onverenigbaarhe den bij de samenstellling van de gemeente- en OCMW-raden te behouden. Is het niet eerder wenselijk deze onverenigbaar heden in de wet te schrappen De onverenigbaarheid werd door de wetgever ingevoerd om te verhinderen dat een bepaalde familie een ongeoorloofde druk op het kiezerskorps zou uitoe fenen. Er werd verhinderd dat het bestuur van een gemeente en van het OCMW in handen zou komen van een bepaalde familie, die dan geneigd zou zijn veeleer in haar eigen be lang dan in het algemeen be lang te besturen. Ik ben van oordeel dat de oor spronkelijke reden voor de in voering van de onverenigbaar heid vandaag geen rol meer speelt. Vandaag wordt meer de nadruk gelegd op individuele rechten en zelfontplooiing op het politieke vlak, terwijl vroe ger meer belang werd gehecht aan het familieconcept. In ons huidig politiek bestel wordt een gemeentelijst door een groot aantal mensen op een democratische manier samen gesteld. Het is dus volstrekt u itgesloten dat één familie de ze telverdeling en de verkozenen kan bepalen. Ik wil vooral be nadrukken dat deze strenge maatregel destijds werd geno men in het tijdperk van het cijnskiesstelsel. Sommige klei ne gemeenten telden toen slechts 25 kiezers op 8 a 900 inwoners en de geheimhouding bij het stemmen was toen niet gegarandeerd. Vergeten we im mers niet dat vóór 1918 som mige mannen twee of drie stemmen hadden en vóór 1893 slechts een beperkt aantal bur gers in de politiek mocht parti ciperen door het uitbrengen van een stem. De arbeidende klasse moest decennia lang strijden voor electorale gelijkheid, want zij werd niet geacht in staat te zijn tot weloverwogen stemge drag. Komt daar nog bij dat voor de nationale verkiezingen pas sinds 1948 de vrouwen stem recht hebben. Het huidig alge meen stemrecht, de evenredige vertegenwoordiging en de ab solute gewaarborgde geheim houding bij het stemmen recht vaardigen volgens mij dit stren ge verbod niet meer. Is het nog realistisch om van het primeren van familiebelan gen te gewagen, als men weet dat in de 308 gemeenten die Vlaanderen telt, er weliswaar 230 zijn die minder dan 20.000 inwoners tellen, maar waar het aantal gemeenteraadsleden toch tussen de 9 en 25 raadsle den ligt In het algemeen kan men zeg gen dat als gevolg van de fusies 80 percent van de gemeenten reeds een gemeenteraad heeft met minstens 17 raadsleden. In Nederland bestaat er geen systeem van familiale onver enigbaarheden. De kleinste ge meenteraden tellen er 9 leden. De afwezigheid van dit sys teem heeft er vooralsnog niet tot problemen geleid. Het gaat hier nu over de OCMW-raad waarvoor het Vlaams Parlement bevoegd is. Maar er is steeds sprake ge weest van een analogie met de onverenigbaarheden van de ge meenteraad en de OCMW- raad. De kleinste OCMW-ra den tellen momenteel negen raadsleden, de grootste vijftien. Er zijn nog argumenten om die familiale onverenigbaarheden af te schaffen. De voorbije ja ren werd hard gewerkt aan het doorzichtig maken van de be sluitvorming. Ook het Vlaams Parlement heeft daaraan mee gewerkt. Er is de wetgeving in zake de openbaarheid van be stuur en de motiveringsplicht. In de gemeenten zijn er infor matieambtenaren. Veel ge meenten verspreiden regelma tig, meestal elk kwartaal, een gemeentelijk informatieblad. Sommige gemeenteraden heb ben hun vragenuurtje. Denken we ook aan al de adviesraden die werden opgericht. Vandaag worden we geconfronteerd - en gelukkig maar - met het feno meen van de wakkere burger. Welke familiale belangen en in vloeden kunnen bijgevolg twee broers of zusters, of man en vrouw, of vader en zoon laten gelden zonder de publieke opi nie tegen het hoofd te stoten. Negatie wil van de kiezer Tot slot moet er ook op worden gewezen, dat door die familiale onverenigbaarheid verkozenen, zowel effectieve als opvolgers, hun mandaat niet kunnen opne men. Dit is met andere woor den een negatie van de wil van de kiezers, een negatie die niet meer te verantwoorden valt met de argumenten die destijds aan de basis lagen van deze maatre gel. De gewijzigde maatschap pelijke context maakt de vrees voor het onder druk zetten van het kiezerscorps, die vroeger reëel was, vandaag totaal onge grond. "Dit alles wou ik duidelijk stel len naar aanleiding van de uit breiding van het systeem van onverenigbaarheden tot de sa menwonenden. Ik vraag me af of we hiermee geen stap achter uit zetten in plaats van vooruit", besloot Herman De Loor zijn betoog. Naar de toekomst toe Wetgevend werk tot stand bren gen betreffende de afschaffing van de familiale onverenigbaar heid zit er zeker niet meer in voor de komende gemeente raadsverkiezingen van 8 ok tober 2000. Toch is het een pro blematiek waar verder dient aan gewerkt en rond gedebat teerd om ze, tegen de verkie zing van 2006, volledig onge daan te maken. Onverenigbaarheid ook voor gemeente raadsleden nu nog en kel tot de tweede graad, maar voor het College van Burge meester en Schepenen toch nog tot de derde. In tegenstelling met de organie ke wet op de openbare centra voor maatschappelijk welzijn, welke de bevoegdheid is van het Vlaams gewest, valt de ge meenteraad nog steeds onder de federale bevoegdheid. In de Kamer en in de Senaat werd een gelijkaardig wets voorstel ingediend dat de on verenigbaarheden voor ge meenteraadsleden terugbrengt van de derde tot de tweede graad. Ook deze wijziging werd nog net goedgekeurd al vorens de Kamer en de Senaat met verlof vertrokken. Het eni ge verschil is dat in het College van Burgemeester en Schepe nen de onverenigbaarheid be houden blijft tot de derde graad en in het Vast Bureau van het OCMW deze ook is terugge bracht tot de tweede graad. Een amendement in die zin van de CVP werd trouwens door het Vlaams Parlement verworpen. Graad van verwantschap ouders en kinderen graad 1 broers en zusters graad 2 oom (tante) en neef (nicht) graad 3 kozijn en nicht graad 4

Voor Allen | 2000 | | pagina 4